آموزش سئو

سئو تکنیکال چیست ؟ معرفی چک لیست سئو تکنیکال

اگر به دنبال بهبود رتبه سایت در صفحه نتایج گوگل هستند، بهتر است قبل از پیاده سازی استراتژی سئو خارجی مانند خرید رپورتاژ آگهی، لینک سازی و …، اطمینان حاصل کنید که سایت شما از لحاظ تکنیکال سئو، در وضعیت مناسبی قرار دارد. سئو فنی یا همان Technical SEO ، یک گام بسیار مهم در کل فرایند سئوی سایت است. در ادامه این مطلب با آموزش سئو تکنیکال، همراه ما باشید.

اگر قصد دارید از طریق راه اندازی سایت، کسب و کارتان را در فضای آنلاین توسعه داده و فروشتان را چند برابر کنید، بهتر است از یک متخصص در حوزه سئو کمک بگیرید. متاسفانه در حال حاضر بسیاری از افراد تصور میکنند که درک درستی از سئو داشته و همه چیز را در مورد آن میدانند!

در حالی که باید بدانید سئو فراتر از تولید محتوا جذاب و … در سایت های دیگر است! به عبارت دیگر، اگر وب سایت شما از لحاظ زیرساختار در وضعیت درستی قرار نداشته باشد، قطعا هزینه و زمانی که برای دیگر فاکتورهای سئو مانند لینک سازی داخلی یا خرجی صرف میکنید، نتیجه بخش نخواهد بود.

یکی از جالبترین نکاتی که در خصوص سئو فنی سایت باید به آن اشاره کرد این است که کلیه اقداماتی که در این حوزه انجام میشوند، اگر از همان ابتدا اصولی و درست اجرا شوند، نیازی به تکرار آن در آینده نخواهد بود. شاید به همین خاطر است که بسیاری از صاحبان سایت از همان ابتدا برای این بخش از سئو، اهمیتی قائل نمیشوند.

سئو تکنیکال چیست؟

سئو فنی به فرآیند بهینه سازی وب سایت به منظور بهبود وضعیت ایندکس سایت و خزش خزنده های گوگل در سایت، گفته میشود. به عبارت دیگر، اگر به دنبال افزایش سرعت ایندکس مطالب سایت در گوگل هستید، یکی از کارهایی که باید انجام دهید این است که وضعیت تکنیکال سئو سایتتان را بررسی کنید. با استفاده از سئو فنی ، می توانید به موتورهای جستجو جهت دسترسی، خزیدن، تفسیر و ایندکس سایت کمک ویژه ای کنید. دلیل آنکه نام Technical برای این نوع سئو در نظر گرفته شده، این است که هیچ ارتباطی به موضوع و یا محتوای سایت شما نداشته و همه چیز به زیرساختهای اصلی سایت مربوط است.

برای آنکه پاسخ بهتری در مورد سوال سئو تکنیکال چیست در اختیارتان قرار دهیم، اجازه دهید مروری مختصر به مفاهیم اولیه و پایه سئو داشته باشیم.

سئو چیست

سئو چیست؟

قبل از هرچیز بهت است بگوییم که سئو چیست؟ میتوانید از مقاله آموزش سئو مقدماتی استفاده کنید

SEO فرایند بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو است. اما منظور از بهینه سازی چیست؟

اطمینان از اینکه موتورهای جستجو بدون هیچ مشکلی می توانند به وب سایت شما دسترسی پیدا کرده و صفحات آن را ایندکس کنند.

تولید محتوا با کیفیت، متناسب با نیاز کاربر و استانداردهای گوگل و سایر موتورهای جستجو.

ارائه سیگنال های مناسب به خزنده ها برای کمک بهتر جهت درک موضوع سایت.

ارائه دلایل کافی به خزنده های گوگل در مورد اینکه چرا سایت شما به نسبت رقبایتان برتر است و باید جایگاه بهتری نسبت به آنها داشته باشد.

برای سئو سایت از کجا شروع کنیم؟

اگر در مورد موتورهای جستجو و نحوه عملکرد آنها اطلاعات کافی داشته باشید، حتما میدانید برای اینکه در صفحه نتایج گوگل نمایش داده شوید، باید شرایط لازم جهت ایندکس شدن را فراهم کرده باشید. خزنده های گوگل همواره به دنبال جدیدترین صفحات وب به منظور اضافه کردنشان به فهرست ایندکس هستند.

این صفحات در پایگاه داده گوگل و سازماندهی میشوند. در نتیجه هر زمان که کاربر موضوعی را در گوگل جستجو کند، از طریق الگوریتمهای گوگل، از میان صفحات مرتبط با همان موضوع، نتایجی برای کاربر نمایش داده میشود.

 سئو داخلی یا سئو On-Page، به فرآیندی گفته میشود که بیشتر در ارتباط با محتوا است، در حالی که سئو off-page (که عمدتا به لینک سازی شناخته میشود)، فرآیندی است که از طریق برند منشن یا دریافت لینک از دیگر سایتها، به بهبود اعتبار سایت کمک کرد.

 بهترین ترفندهای سئو تکنیکال

حال که پاسخ سوال سئو تکنیکال چیست را دریافت کرده و متوجه تفاوت آن با سئو داخلی و خارجی شدید، نوبت به یادگیری ترفندهای سئو فنی سایت میرسد.

دامنه اصلی سایت را مشخص کنید

یکی از مهمترین مواردی که هنگام راه اندازی سایت باید به آن توجه داشته باشید، تعیین آدرس یا دامنه اصلی سایت برای گوگل است. احتمالا میدانید که وضعیت www و http در دامنه، برای آدرس سایت ۴ حالت مختلف ایجاد میکنند. گرچه احتمالا کاربر سایت شما هیچ وقت متوجه تفاوت این مسئله نشود،

اما گوگل به خوبی به این تفاوت توجه کرده و هر یک را مجزا از هم در نظر میگیرد. همین مسئله، یکی از رایج ترین دلایل ایجاد محتوای تکراری در سایت است. چرا که در بین آدرس های مختلف با محتوای یکسان، گوگل و خزنده هایش متوجه نخواهند شد که کدام یک اصلی است.

یک وب سایت به طور پیش فرض با www و بدون www در مقابل نام دامنه در دسترس است. به عنوان مثال ، اگر دامنه شما example.com است ، می توانید به وب سایت توسط http://www.example.com و http://example.com (یعنی بدون www) دسترسی پیدا کنید. برای حل این مشکل ، شما باید دامنه اصلی خود را تعیین کرده و موتورهای جستجو را از انتخاب خود مطلع کنید. البته در صورتی که به هر دلیل از انتخاب خود منصرف شده و قصد تغییر آدرس سایت را داشتید، میتوانید از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنید.

سایت با www یا بدون www
سایت با www یا بدون www

با www یا بدون www؟

یکی از شایع ترین سوالاتی که بسیاری از صاحبان سایت برایشان مطرح میشود این است که باید آدرس سایت خود را با www یا بدون www تنظیم کنند. بر اساس بررسی هایی که تا کنون انجام شده است، وجود یا عدم وجود www هیچ تاثیر خاصی در سئو نداشته و تنها به سلیقه شخصی شما بستگی دارد.

بهینه سازی فایل Robots.txt سایت

Robots.txt یکی از مهمترین فایلهای وب سایت شما است که از طریق آن دستورالعملهای لازم در اختیار خزنده های گوگل قرار میگیرد. همانطور که در مطلب “جلوگیری از ایندکس مطالب در گوگل” گفته شد، از فایل Robots.txt برای وضعیت ایندکس صفحات، استفاده میشود. ساختار این فایل بسیار ساده است و در بیشتر موارد، لازم نیست تغییراتی در آن ایجاد شود. تنها به خاطر داشته باشید که دسترسی خزنده ها به صفحات مهم این سایت را از طریق این فایل، مسدود نکنید.

جلوگیری از ایندکس کل سایت  Disallow: /
یک دایرکتوری به همراه محتوای آن  Disallow: /sample-directory/
یک صفحه خاص از سایت  Disallow: /private_file.html
یک عکس خاص در Google Images

User-agent: Googlebot-Image

Disallow: /images/dogs.jpg

تمام عکسهای سایت در Google Images

User-agent: Googlebot-Image

Disallow: /

نوع خاصی از فایل

User-agent: Googlebot

Disallow: /*gif$

بهینه سازی ساختار URL سایت

بهینه سازی ساختار URL سایت، مورد بعدی در فهرست ترفندهای سئو فنی سایت است. مواردی که در خصوص URL باید به آن توجه داشته باشید، عبارت هستند از:

 • استفاده از حروف کوچک (اگر از URL انگلیسی استفاده میکنید.)
 • استفاده از – برای جدا کردن کلمات
 • کوتاه اما با معنی
 • عدم استفاده از کاراکترهای غیر ضروری
 • استفاده از کلمه کلیدی داخل URL، بدون کیورد استافینگ

انتخاب ساختار اصلی URL، در همان مراحل ابتدایی طراحی سایت، از طریق قالب انجام میشود. رعایت موارد گفته شده، زمان انتشار محتوای جدید الزامی است.

ناوبری و ساختار سایت

طبقه بندی و ساختار سایت، یکی از مهمترین فاکتورهای سئو سایت است. به طور کلی، هرچه که کاربر زمان بیشتری در سایت شما صرف کند، به نفع شما خواهد بود. چرا که برای گوگل اینطور به نظر میرسد که همه اطلاعات لازم در اختیار کاربر قرار گفته و او جواب سوال خود را پیدا کرده است.

اما متاسفانه یکی از اشتباهاتی که اکثر وبمستران مرتکب میشوند این است که ساختار طبقی بندی شده سایت را از چشم کاربر پنهان میکنند. در این صورت کاربر فقط به صدف هدف رسیده و سایر دسته بندیهای موجود در سایت را مشاهده نمیکند. جالب است بدانید که گوگل برای تعیین رتبه یک صفحه، به ساختار کلی سایت توجه ویژه ای دارد.

بر اساس اعلامیه رسمی گوگل، یکی از فاکتورهای مهم سئو تکنیکال، طبقه بندی و ساختار سایت است. وبمستران باید توجه داشته باشند که از این طریق میتوانند صفحات بااهمیت را برای گوگل تعیین کنند.

استفاده از منوی Breadcrumb در سایت

منوی Breadcrumb به منویی گفته میشود که علاوه بر منوی اصلی در صفحه سایت قرار گرفته و به کاربر این اجازه را میدهد به صفحه یا دسته بندی های قبلی دسترسی پیدا کند. نکته حائز اهمیت در خصوص منو Breadcrumb این است که نه تنها برای تجربه کاربری سایت، بلکه برای بهبود ساختار سایت از لحاظ سئو، ایده آل است. پس اطمینان حاصل کنید که این منو در سایت شما فعال است و اسکیما آن درست پیاده شده است.

استفاده از تگ نوایندکس برای صفحاتی با محتوای تکراری

 نو ایندکس چیست؟ محتوای تکراری یکی از مسائلی است که تقریبا تمامی وب سایتها، خصوصا سایتهای بزرگ با تعداد صفحات بالا با آن رو به رو میشوند. برای جلوگیری از تاثیر مخرب این مسئله در سئوی سایت، میتوان از تگ نوایندکس برای صفحات با محتوای تکراری استفاده کرد. این تگ به رباتهای گوگل میگوید که صفحه را ایندکس نکرده و در واقع در صفحه نتایج گوگل به کاربران نمایش ندهد. در نتیجه صفحه همچنان در سایت شما برای کاربران در دسترس است اما ترافیک ارگانیکی برایتان نخواهد داشت.

برای اطمینان از اینکه صفحه مورد نظرتان ایندکس نشده و گوگل اثر این تگ را اعمال کرده است، میتوانید از ابزار سرچ کنسول استفاده کنید. وارد گوگل کنسول شده و URL مد نظرتان را وارد Inspect URL کنید. بعد از آن روی Test Live URL کلیک کنید. در صورتی که آدرس توسط گوگل ایندکس شده باشد، پیام URL is available to Google برای شما نمایش داده میشود. اما اگر Excluded by ‘noindex’ tag نمایش داده شد، یعنی تگ نوایندکس کار خود را به درستی انجام داده است!

در صورتی که آدرس همچنان توسط گوگل ایندکس شده است، بهتر است کمی صبر کنید. بسته به اندازه سایت شما و بودجه ای که گوگل برای خزش آن در نظر گرفته است، بین ۱ الی چند هفته جهت اعمال تغییرات زمان نیاز است.

استراکچرد دیتا و سئو (Structured Data)

استراکچرد دیتا یکی از دیگر از فاکتورهای مهم رتبه بندی سئو سایت از نظر گوگل است.

استراکچرد دیتا چیست؟

استراکچرد دیتا در حالت ساده به قطعه کدی گفته میشود که در صفحات سایت قرار گرفته و به درک گوگل از محتوای سایت، کمک زیادی میکند. در واقع از طریق این قطعه کد، محتوایی که درون سایت شما قرار گرفته برای خزنده ها تفسیر میشود.

ارتباط استراکچرد دیتا و سئو تکنیکال چیست؟

گرچه از استراکچرد دیتا برای محتوای سایت استفاده میشود، اما با توجه به این که باید به کد سایت اضافه شود، بدون ارتباط با سئو فنی سایت نیست. یک بار استراکچرد دیتا را برای CMS تعیین و بهینه کرده و بعد از آن شاهد تاثیر شگفت انگیز آن در بهبود وضعیت سئو سایتتان باشید.

اهمیت استفاده از استراکچرد دیتا چیست؟

اهمیت استفاده از استراکچرد دیتا در سئو، با توجه به میزان افزایش نرخ کلیک مشخص میشود. با توجه به اینکه با استفاده از این قطعه، شیوه نمایش محتوا در زمینه های مختلف، مانند دستور پخت غذا، محصول و … تغییر میکند، احتمال افزایش درصد CTR افزایش پیدا میکند.

در صورتی که درباره ctr اطلاع کافی ندارید میتوانید مقاله ctr چیست را مطالعه نمایید

چه زمانی از استراکچرد دیتا استفاده کنیم؟

از استراکچرد دیتا در شرایط مختلفی میتوان استفاده کرد. بهتر است که از این تکنیک برای محتوای محصول، دستور العمل، رویداد و … استفاده کنید.

بررسی تگ های کنونیکال سایت

هر صفحه از وب سایت باید دارای نشانی اینترنتی متعارف باشد که با افزودن برچسب <link rel = ”canonical” href = ”yourpageurl”> در <head> نوشته ها و صفحات شما تعیین می شود. همانطور که در ابتدای مطلب بیان شد، برای هر محتوایی باید یک آدرس در سایت شما وجود داشته باشد. در غیر این صورت مسئله محتوای تکراری (محتوای یکسان با چند آدرس) آسیب زیادی به سئو سایت وارد میکند.

برای جلوگیری و یا رفع این مشکل، میتوان از تگ کنونیکال به صورت rel=”canonical” در آدرس سایت استفاده کرد. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که استفاده نادرست از این تگ، نه تنها کمکی به سئو سایت نکرده، بلکه اثر مخربی هم دارد. پس از طریق افزونه ای مانند افزونه یوآست، اطمینان حاصل کنید که از این تگ به درستی استفاده کرده اید.

بهینه سازی صفحه خطای 404 سایت
بهینه سازی صفحه خطای ۴۰۴ سایت

بهینه سازی صفحه خطای ۴۰۴ سایت

خطای ۴۰۴ زمانی ایجاد میشود که کاربر وارد صفحه ای شده که به هر دلیلی از سایت حذف شده یا آدرس توسط کاربر اشتباه وارد مرورگر شده است. گرچه خطای ۴۰۴ معمولا در سئو سایت اثر منفی دارد، اما اگر صفحه مربوط به این خطا، درست بهینه سازی شده باشد، میتوان از آن برای افزایش نرخ تبدیل استفاده کرد! مهمترین نکاتی که هنگام طراحی و ساخت صفحه خطای ۴۰۴ باید به آنها توجه داشته باشید، عبارت هستند از:

 • استفاده از منوی اصلی و ناوبری در این صفحه
 • استفاده از جملاتی کاربرپسند برای آنکه به آنها بگویید صفحه ای که به دنبالش هستند دیگر در دسترس نیست
 • لینکهای مفید دیگری در اختیار کاربر قرار دهید.

چگونه صفحه خطای ۴۰۴ سایتم را پیدا کنم؟

برای مشاهده صفحه ارور ۴۰۴ سایتتان، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آدرسی از سایتتان وارد کنید که وجود ندارد. نگاهی سریع به صفحه داشته باشید و مطمئن شوید کاربر بعد از مشاهده این صفحه، به سرعت سایت شما را ترک نمیکند.

بهینه سازی نقشه سایت

یکی از مهمترین عناصر تکنیکال سئو بهینه سازی نقشه سایت است. نقشه سایت یک فایل XML است که شامل اطلاعات کاملی در مورد تمام صفحات سایت در مورد تاریخ انتشار، به روز رسانی و … است. خزنده های گوگل زمانی که به یک سایت سر میزنند، از این فایل به عنوان راهنما استفاده میکنند.

چگونه می توان نقشه سایت را بهینه کرد؟

بهینه سازی نقشه سایت بسیار ساده است؛ فقط صفحات مهم وب سایت را در نقشه سایت خود وارد کنید. در اکثر موارد، این صفحات شامل پست ها و دسته بندی های سایت هستند. بهتر است صفحاتی مانند برچسبها، اطلاعات نویسنده در سایت و … را در این فایل قرار ندهید. اطمینان حاصل کنید اطلاعات جدید صفحات منتشر شده، در این فایل قرار گرفته و به روز میشوند.

استفاده از گواهینامه SSL (HTTPS)

گواهینامه SSL یکی از روشهایی است که از طریق آن میتوانید اعتماد کاربر را به خود جلب کنید. زمانی که این گواهینامه روی سرور سایت شما فعال باشد، تمام اطلاعات رد و بدل شده بین مرورگر و سرور، رمزگذاری میشوند. با استفاده از این گواهینامه، سایت شما با HTTPS در دسترس خواهد بود و نه HTTP. استفاده از این گواهینامه برای افرادی که سایت فروشگاهی دارند، الزامی است. در صورت فعال نبودن این گواهینامه، از وب سایتی که هاست خود را از آن خریداری کرده اید، بخواهید که آن را فعال کرده و ریدایرکتهای لازم را انجام دهد.

به خاطر داشته باشید که با فعال شدن گواهینامه SSL، آدرس سایت تغییر میکند. پس برای بهبود سئو تکنیکال سایت، به روند تغییر مسیر آدرس ها، دقت کنید.

بهینه سازی سرعت صفحات
بهینه سازی سرعت صفحات

بهبود سرعت سایت، هرچه سریعتر بهتر

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در رتبه بندی، سرعت سایت است. برای بهبود سرعت سایت، حتما باید با ترفندهای سئو تکنیکال آشنایی داشته باشید. برای آنکه از وضعیت سرعت سایتتان اطلاعات کاملی پیدا کنید، میتوانید از گوگل سرچ کنسول (google page speed insights) استفاده کنید. رایج ترین اقداماتی که برای بهبود سرعت سایت میتوانید انجام دهید، عبارت هستند از:

 • استفاده از سرورهایی که از سیستم عامل ۶۴ بیتی استفاده میکنند.
 • ارتقا سیستم به PHP 2 (نسبت به نسخه PHP 5.2، این ورژن تاثیر زیادی در بهبود سرعت سایت دارد.)
 • بهینه سازی حجم عکس ها بدون افت کیفیت.
 • عدم استفاده از پلاگینهای وردپرس تا حد ممکن.
 • به روز رسانی وردپرس و پلاگینهای فعال.
 • کدنویسی سایت از ابتدا و عدم استفاده از قالبهای پیش فرض.
 • بهینه سازی فایلهای CSS و JS Files
 • استفاده از افزونه کش برای بهبود تجربه کاربری
 • عدم استفاده از تعداد زیادی اسکریپت در <head> وب سایت.

بیشتر بخوانید: افزایش سرعت سایت وردپرس

بهینه سازی سایت برای موبایل

با توجه به اینکه تعداد زیادی از کاربران اینترنت، از تلفن همراه خود استفاده میکنند، عجیب نیست که بهینه بودن سایت برای تلفن های همراه، یکی از فاکتورهای مهم سئو تکنیکال باشد. بر اساس مطالعات انجام شده، در حالی که کاربر از اینترنت ۳G استفاده میکند، سرعت بارگذاری سایت باید حدود ۶ ثانیه باشد.

گرچه معمولا نرخ تبدیل در موبایل کمتر از دسکتاپ است، اما این مسئله به این معنا نیست که باید از ریسپانسیو بودن سایت غافل باشید. به خاطر داشته باشید اطلاعاتی که در نسخه دسکتاپ نمایش داده میشود، باید عینا در نسخه تلفن همراه هم نمایش داده شوند. بنابراین از افزونه هایی مانند پاپ آپ تا حد امکان استفاده نکنید. چرا که چنین ابزاری مانع از دیده شدن صحیح مطالب برای کاربر میشوند.

استفاده از AMP برای سایت

AMP یا Accelerated Mobile Pages یک مفهوم نسبتاً جدید است که توسط Google در تلاش برای سریعتر کردن نسخه موبایلی وب سایت معرفی شده است. به زبان ساده ، با AMP شما یک نسخه از وب سایت خود را با استفاده از AMP HTML ارائه می دهید که یک نسخه کاهش یافته از HTML معمولی است. در AMP تنها از تگ های خاص HTML برای بالا بردن سرعت لود صفحات استفاده میشود. صفحات AMP فقط از طریق نتایج Google Mobile یا از طریق سایر ارائه دهندگان AMP مانند توییتر قابل دسترسی هستند. مهمترین جوانب مثبت و منفی AMP عبارتند از:

 • افزایش CTR یا نرخ کلیک توسط کاربران تلفن همراه
 • بالا بردن سرعت بارگذاری سایت در سایر دستگاه ها مانند تلفن همراه
 • اجرا و پیاده سازی نسخه AMP سایت، نیاز به متخصص و بودجه زیادی دارد.
 • از صفحات AMP نمیتوان برای ایمیل مارکتینگ استفاده کرد.
 • آنالیز و بررسی اطلاعات سایت، سخت و مشکل خواهد شد.

آموزش سئو تکنیکال پیشرفته

دو موردی که در ادامه به عنوان ترفندهای سئو فنی سایت بیان میشوند، در سطح پیشرفته بوده و مربوط به سایت های چند زبانی و طراحی صفحه بندی سایت است.

Pagination یا طراحی صفحه بندی سایت

Pagination یا صفحه بندی سایت، یکی از فاکتورهای مهم سئو است که از دید بسیاری از مدیران سایت، پنهان مانده است. هنگام صفحه بندی سایت، احتمال ایجاد لینکهای دوگانه و یا محتوای تکراری وجود دارد. برای جلوگیری از ایجاد این مشکل میتوانید از تگهای rel = “next” و rel = “prev” استفاده کنید. در این حالت به گوگل فهمانده اید که سایر صفحات ادامه همین صفحه هستند. وقتی Google پیوندهای rel = “next” و rel = “prev” را در کد پیدا می کند، می فهمد صفحه اصلی کدام یک است و همان را ایندکس میکند.

وب سایت های چند زبانه

اگر سایت شما از چند زبان پشتیبانی میکند، پس حتما باید از تگ hreflang استفاده کنید. با استفاده از این تگ به گوگل میگویید که زبان صفحه چیست. در نتیجه بر اساس زبان کاربر، صفحه ای از سایت شما به او نمایش داده میشود.

چک لیست تکنیکال سئو

چک لیست سئو تکنیکال

اگر در حال مطالعه این بخش هستید، پس احتمالا اطلاعات لازم در خصوص سوال سئو تکنیکال چیست را دریافت کرده و حال قصد پیاده سازی ترفندهای سئو فنی سایت را دارید. برای آنکه دقیقا بدانید چه مسیری پیش رو داشته و به چه فاکتورهایی باید توجه کنید، میتونید از چک لیست تکنیکال سئو زیر استفاده کنید:

 • تعیین کردن دامنه اصلی سایت
 • بهینه سازی فایل txt
 • بهینه سازی و بررس ساختار URL سایت
 • طبقه بندی بخش های مختلف سایت
 • اضافه کردن منو breadcrumb به صفحات
 • اضافه کردن اسکیما به breadcrumb
 • استفاده از استراکچرد دیتا به صفحه اصلی سایت
 • اضافه کردن structured data به صفحات داخلی سایت بر اساس نوع محتوا
 • بررسی وضعیت تگ canonical
 • بهینه سازی صفحه ۴۰۴
 • ثبت و بهینه سازی نقشه سایت
 • فعال کردن HTTPS
 • بررسی سرعت بارگذاری سایت
 • بررسی وضعیت ریسپانسیو بودن سایت در دستگاه های دیگر
 • استفاده از نسخه AMP در صورت امکان
 • بررسی ساختار صفحه بندی سایت
 • ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول
 • ثبت سایت در ابزار وبمستر بینگ