آموزش سئو

الگوریتم پنگوئن چیست؟ [دشمن خطرناک لینک سازی اسپم‌!]

تا قبل از متولد شدن الگوریتم پنگون گوگل (Penguin Algorithm)، سایت‌های مختلف با خرید حجم انبوه بک لینک، به راحتی لینک ۱ گوگل را در سخت‌ترین کلمات کلیدی به دست می‌آورند اما پس از ورود پنگوئن، ماجرا عوض شد و بسیاری از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه مثل خریدن بک لینک کیلویی، بی‌استفاده شدند!

اگر شما هم در دنیای سئو فعال هستید و دوست دارید با داشتن شناخت کافی از الگوریتم پنگوئن گوگل و تاثیر آن بر سئو سایت و روش‌های رفع شدن جریمه توسط الگوریتم پنگوئن گوگل، از دردسرهای درگیر شدن با این الگوریتم پرماجرا در امان باشید، این مقاله را از دست ندهید.

الگوریتم پنگوئن

حرف حساب الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

پیش از معرفی این الگوریتم، تعداد بک لینک‌های هر سایت، یکی از مهم‌ترین پارامترها برای گرفتن رتبه در موتور‌ های جست‌ و جو بود، به زبان ساده، هر سایتی که تعداد بک لینک بیشتری داشت، برنده رقابت سئو بود و رتبه بهتر موتور جست‌وجو برای آن بود!

شعار اصلی الگوریتم پنگوئن: مرگ بر لینک سازی اسپم‌وار!

در چنین شرایطی الگوریتم پنگوئن، همچون یک سرباز جنگ‌جو وارد میدان سئو و بهینه سازی وب سایت‌ها شد و بر علیه سایت‌هایی که فعالیت لینک سازی غیر طبیعی داشتند، قیام کرد!!!

حالا سوال اصلی این‌جاست که الگوریتم پنگوئن، دقیقا کدام‌ بخش‌های سایت را بررسی می‌کند و به چه علتی ممکن است سایت ما را جریمه کند؟

لینک سازی خارجی اسپم

این الگوریتم، برای مقابله با سایت‌هایی پدید آمد که تلاش می‌کردند تنها با خرید بک لینک‌های حجیم و بی‌کیفیت، به بهترین رتبه‌های موتورهای جست‌وجو برسند.

پنگوئن گوگل، در صورتی که بفهمد از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه همچون خرید بک لینک و رپورتاژ، لینک سازی pbn یا pdn استفاده کرده‌اید، از جریمه سایت‌تان چشم پوشی نخواهد کرد!

لینک سازی داخلی غیر طبیعی

پس از آپدیت‌های اخیر پنگوئن، این الگوریتم، علاوه بر بررسی وضعیت لینک سازی خارجی ، ساختار لینک‌ داخلی سایت را نیز، زیر ذره بین تحلیل و آنالیز قرار داد.
پنگوئن گوگل، بر علیه کیورد استافینگ!

برخی از سایت‌ ها در فرایند لینک سازی داخلی از انکر تکست‌های تکراری خیلی زیاد، برای لینک دهی به صفحات هدف خود استفاده می‌کردند، پنگوئن این مورد را نیز جزو خط قرمزهای خود قرار داد.

به جنگ در برابر الگوریتم پنگوئن گوگل خوش آمدید!

اگر نگران جریمه شدن توسط الگوریتم پنگوئن گوگل هستید باید فعالیت سئو خارجی و داخلی سایت‌تان را با حساسیت بیشتری جلو ببرید، نکات مطرح شده در ادامه این مطلب، به بهبود رابطه وب‌سایت‌تان با پنگوئن سخت‌گیر گوگل کمک می‌کند!

آیا باید گوش به فرمان دستورات الگوریتم پنگوئن باشیم؟

این‌که شما سعی کنید تمامی دستورات الگوریتم پنگوئن را گوش کنید و از خرید هر گونه بک لینک خودداری کنید، در واقعیت دنیای سئو هیچ کمکی به شما نمی‌کند. هنر یک سئو کار این‌ است که از اجرای فرایند لینک سازی خارجی به صورت اسپم و غیر طبیعی، خودداری کند.

چطور از جریمه شدن توسط پنگوئن گوگل، جلوگیری کنیم؟

پیشگیری از جریمه شدن توسط پنگوئن، بسیار آسان‌تر از این است که پس از وقع جریمه، به دنبال راهکاری برای خلاص شدن سایت‌ تان باشید، برای اینکه پنگوئن، وب سایت‌تان دوست داشته باشد، راهکارهای زیر را پیاده کنید.

الگوریتم پنگوئن

• تولید محتوای ارزشمند و دوری از کیورد استافینگ

تمرکزتان را بر داشتن تولید محتوای با کیفیت و ساختار لینک داخلی اصولی و صحیح بگذارید و به اندازه کافی از کلمات کلیدی استفاده کنید، همان‌طور که پیش‌تر گفتیم کیورد استافینگ یا بمباران کلمات کلیدی، جزو خط قرمزهای الگوریتم پنگوئن گوگل است که باید از انجام آن، خودداری کنید.

• لینک سازی با کمک شبکه‌های اجتماعی

مهم‌ترین حساسیت پنگوئن به فعالیت‌های سئو خارجی (seo off page) سایت‌تان است، تلاش کنید با دریافت سوشال سینگال‌ها و دریافت لینک‌های طبیعی از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی، اعتبار سایت‌ تان را بهبود بخشید.

• مراقب پرونده سازی رقبا باشید!

ممکن است شما هیچ خطایی در فرایند سئو خارجی سایت، انجام نداده باشید اما رقبایتان در فضای وب، به قصد ضربه زدن به سئو سایت‌تان، با ایجاد بک لینک‌ های اسپم، سئو منفی را برای سایت‌ تان اجرا کرده باشند.

پس بهتر است گوش به زنگ باشید و مداوم، لینک‌های دریافتی سایت‌ تان از وب‌سایت‌های مختلف را بررسی کنید و در صورت مشاهده لینک بی‌کیفیت یا مشکوک اقدام به حذف آن کنید، برای این‌کار از ابزارهای زیر کمک بگیرید.

  1. Search console
  2.  SEMRush
  3. SEMRush
  4. Ahrefs
  5. OpenLinkProfiler

• بک لینک و رپورتاژ بخرید اما درست!

در وب فارسی، مخصوصا حوزه‌هایی که رقابت سئو سایت بالا است، بدون خرید بک لینک و رپورتاژ نمی‌توان به جایگاه‌ های خوب موتور‌ جست‌وجو رسید و این یک حقیقت است! اما پرسش اصلی این‌جاست که چطور بک لینک و رپورتاژ بخریم تا الگوریتم پنگوئن، سایت‌ مان را جریمه نکند؟

در ابتدا باید تمامی امور سئو داخلی و سئو تکنیکال سایت، انجام شده باشد، سپس با یک آنالیز دقیق از فعالیت آف پیج رقبایی که درست و اصولی کار کرده‌اند، اقدام به خرید بک لینک و انتشار رپورتاژ کنید.

توجه کنید که کورکورانه از عملکرد رقبای تان، الگو برداری نکنید و حتما وب سایت‌های زیادی را جهت پیاده سازی بهترین استراتژی سئو خارجی، آنالیز کنید.

پس از جریمه شدن توسط پنگوئن، راه نجاتی هست؟

به دلایل زیادی ممکن است، فعالیت سایت شما توسط الگوریتم پنگوئن، اسپم شناخته شده باشد و سایت‌ تان را جریمه کند، در این حالت باید به فکر رفع جریمه و برگشتن به حالت نرمال سایت باشید.

سوال مهم! آیا واقعا پنگوئن گوگل، شما را جریمه کرده است؟

ابتدا مطمئن شوید که الگوریتم پنگوئن، سایت‌تان را جریمه کرده است، مشاهده موارد زیر در سایت، می‌تواند هشدار هایی از خشم پنگوئن نسبت به عملکرد سایت شما باشد.

  1. از دست دادن رتبه‌های کلمات کلیدی مهم
  2. خارج شدن برخی از صفحات از حالت ایندکس
  3. افت ناگهانی سرچ کنسول
  4. نمایش جابه‌جای کلمات کلیدی و کیوردها

و اما راه حل خلاص شدن از جریمه پنگوئن گوگل…

زمانی که از جریمه شدن سایت‌تان توسط الگوریتم پنگوئن گوگل، مطمئن شدید وقت انجام راهکارهایی جهت رفع جریمه پنگوئن است.

۱٫ با کمک ابزارها لینک‌های اسپم را شناسایی کنید

در قدم اول، لیستی از بک لینک‌های سایت‌تان پیدا کنید و با بررسی دقیق آن، لینک‌های بی‌کیفیت را شناسایی کنید.

۲٫ دست به دامان Disavow tools سرچ کنسول شوید

در سرچ کنسول، بخشی به نام Disavow tools وجود دارد که می‌توانید از طریق آن، به گوگل درخواست دهید که تاثیرات یک‌سری از لینک‌ها را از سایت شما بردارد.

۳٫ لینک سازی فراموش نشود

همز‌مان با از بین بردن لینک‌های بی‌کیفیت و غیر مفید باید برای سایت‌تان، بک لینک‌های با کیفیت، ایجاد کنید.

هشدار خیلی مهم!

اگر سایت‌ تان توسط پنگوئن جریمه شده است، یک‌شبه نباید توقع برگشت نتایج و بهبود اوضاع را داشته باشید، پیشنهاد ما به شما این‌است که فرایند Disavow و ایجاد لینک‌های باکیفیت جدید را طی چند روز و با فاصله، جهت طبیعی بودن فرایند کار، انجام دهید.

سخن پایانی: با وجود الگوریتم پنگوئن گوگل، برای همیشه با تکنیک‌های سئو کلاه سیاه خداخافظی کنید!

پنگوئن، یکی از الگوریتم‌های گوگل است که جهت مبارزه با فعالیت وب سایت‌هایی که بدون داشتن محتوای مفید، تنها به کمک لینک سازی اسپم و تکنیک‌های کلاه سیاه، در بهترین رتبه‌های موتور‌های جست‌وجو جا خوش کرده بودند متولد شد.

اگر در حال سئو سایت‌ تان هستید بهتر است از ابتدا با داشتن تولید محتوای مفید و ارزشمند و نداشتن بک لینک‌های بی‌کیفیت و اسپم، از جریمه پنگوئن گوگل، در امان باشید.

نمایش بیشتر

زهرا امیدی

عاشق تولید محتوا، سئو و دنیای پرپیچ و خم دیجیتال مارکتینگ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا