آموزش سئو

سئو منفی چیست؟+ معرفی ۵ روش (Negative SEO) همراه راه حل

یکی از بزرگ‌ترین کابوس‌های وبمستران فعال در حوزه سئو تکنیک‌های سئو منفی یا Negative SEO است که موجب نابودی یک شبه تمامی رتبه‌های خوب وب سایت در بهترین جایگاه‌های موتورهای جستجو می‌شود، امروزه سئو منفی به عنوان یکی از روش‌های ناجوان‌مردانه برای جنگیدن در زمینه سئو و رسیدن به رتبه‌های بهتر در موتورهای جستجو شناخته شده است.

گاهی اوقات رقبا به جای تمرکز بر بهبود کیفیت سئو داخلی و سئو خارجی وب سایت خود، با کمک تکنیک‌های مختلف دامنه سایت رقیب را با کمک روش‌ های مختف سئو کلاه سیاه بد نام ‌می‌کنند تا جای رقیب خود را در صفحه نتایج گوگل، بگیرند.

آشنایی با روش‌های مختلف سئو منفی و روش‌های مقابله آن برای جلوگیری از متضرر شدن از سئو منفی واجب است، در این مقاله از سایت تسمینو هر آنچه که باید از دنیای سئو منفی و راه‌ های جلوگیری و مقابله با آن را بدانید آورده شده است، برای تبدیل شدن به یک متخصص حرفه‌ ای آشنا با سئو منفی و ترفندهای آن تا پایان این مطلب با ما همراه باشد.

سئو منفی چیست؟ از حمله رقبا در امان باشید!

سئو منفی به تمامی روش‌های مختلفی اشاره دارد که رقیب شما تلاش می‌کند تکنیک‌ های مختف روش‌های سئو کلاه سیاه را در بخش سئو خارجی برای وب سایت شما پیاده سازی کند، البته رقبا در سئو منفی به شیوه‌ای این‌ کارها را انجام می‌دهند که گوگل به خوبی اجرای تکنیک‌ های سئو کلاه سیاه برای وب سایت شما را بفهمد و جریمه‌ هایی را برایتان اعمال کند.

متاسفانه امروزه در وب فارسی بسیاری از سایت‌ها برای کسب رتبه‌ های بهتر در موتورهای جستجو از سئو منفی استفاده می‌کنند و راه فراری از آن نیست و شاید یک روز وب سایت شما نیز به خاطر اجرای سئو منفی توسط رقبا با خطر از دست دادن رتبه‌ها مواجه شد.

چاره کار چیست؟

برای مقابله با سئو منفی توسط رقبا در قدم اول باید با تمامی تکنیک‌ های سئو منفی آشنا شوید تا تا حد امکان قبل از وقوع فاجعه از ایجاد آن پیشگیری کنید و در قدم بعدی اگر درگیر سئو منفی ایجاد شده توسط رقبا شدید با کمک راهکارهای مختلف از شر تاثیرات منفی آن خلاص شوید!

روش‌های مختلف سئو منفی (دست رقبا را زودتر بخوانید)

اصولا تکنیک‌های سئو منفی تنوع زیادی ندارند و شما می‌توانید با آشنایی با روش‌های رایج سئو منفی وب سایت‌تان را از حمله رقبا در امان نگه دارید.

  1. بک لینک‌های انبوه بی‌کیفیت

سئو منفی

لینک سازی خارجی اصولی یکی از مهم‌ترین قواعد سئو برای رسیدن به رتبه‌های خوب در موتورهای جستجو است اما اگر لینک سازی به شیوه صحیح اجرا نشود و تعداد زیادی بک لینک بی‌کیفیت به شکل اسپم‌وار به دامنه وب سایت تزریق شوند، افت رتبه برای وب سایت هدف، رقم زده خواهد شد.

لینک سازی برای رقیب در سئو منفی چگونه است؟

  1. طبیعی نبودن ساختار لینک‌ها
  2. انکرتکست‌ های تکراری
  3. حجم بک لینک بالا در زمان کوتاه
  4. بک لینک از وبلاگ‌های و سایت‌های بی‌اعتبار
  5. لینک سازی از سایت‌های نامرتبط یا غیر اخلاقی
  6. عدم هماهنگی ترکیب لینک فالو و نوفالو در لینک سازی

راه حل مقابله با لینک سازی اسپم در سئو منفی

نگران نباشید شما می‌توانید به سادگی از شر بک لینک‌های بی‌کیفیت ایجاد شده توسط رقبا در فرایند سئو منفی خلاص شوید، برای رسیدن به این هدف، کارهای زیر را انجام دهید.

قدم اول: رد بک لینک‌ها را بزنید

در قدم اول با کمک ابزارهایی مثل MOZ یا  AHRF لیست بک لینک‌های وب سایت‌تان را بررسی کنید و تمامی بک لینک‌ها را از نظر کیفیت دامنه، انکر تکست و .. آنالیز کنید و در صورت یافتن بک لینک‌های بی‌کیفیت که احتمال می‌دهید ساخت آن‌ها زیر سر رقبا است به سراغ سرچ کنسول بروید.

قدم دوم: از سرچ کنسول کمک بگیرید

در بخش Disavow Tool سرچ کنسول، شما می‌توانید از گوگل درخواست کنید که برخی از بک لینک‌ه