آموزش سئو

الگوریتم مرغ مگس خوار چیست ؟ + معرفی باید و نبایدهای مرغ مگس خوار گوگل

الگوریتم مرغ مگس خوار چیست ؟ + معرفی باید و نبایدهای مرغ مگس خوار گوگل

پس از معرفی الگوریتم‌ های پاندا جهت بهبود کیفیت محتوا و الگوریتم پنگوئن ، برای مبارزه با لینک‌ های اسپم، هنوز در نتایج صفحات موتورهای جست‌وجو سایت‌ هایی دیده می‌شد که با عبارت سرچ شده توسط کاربران، هم‌ خوانی نداشتند و همین موضوع، موجب شد گوگل یک مهمان تازه را به جمع باغ وحش الگوریتم‌ های خود به نام مرغ مگس خوار (Hummingbird) اضافه کند.

با تولد مرغ مگس خوار، درک گوگل از ارتباطات معنایی محتوای موجود در سایت‌ها افزایش یافت و در نتیجه کیفیت نتایج جست‌وجو بهتر شد، در این مقاله به صورت کامل، این الگوریتم جذاب و هوشمند+روش‌های بهینه سازی محتوا برای آن، ذکر شده است، اگر شما نیز دوست دارید شناخت کاملی از مرغ مگس خوار گوگل داشته باشید، تا پایان این مطلب، با تسمینو همراه باشید.

چرا الگوریتم مرغ مگس‌خوار، معرفی شد؟

پیش از ظهور این الگوریتم، وب سایت‌ ها تنها با تکرار کردن بیش از حد کلمات کلیدی (کیورد استافینگ) بدون ارائه اطلاعات ارشمند به راحتی، بهترین نتایج جست‌وجو را به دست می‌آورند، این الگوریتم متولد شد تا با درک بهتر معنای محتوای صفحات، بهترین و نزدیک‌ ترین نتایج را به کاربران، نمایش دهد.

Moz در رابطه با ماهیت مرغ مگس خوار گوگل می‌گوید:

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل، تطابق بیشتر نتایج موتورهای جست‌ و جو با عباراتی که کاربران، سرچ می‌کنند را هدف اصلی خود قرار داده است.

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست

از گراف دانش و سمنتیک سرچ گوگل، عصای دست مرغ مگس خوار گوگل چه می‌دانید؟

حالا سوال اصلی اینجاست که الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل، چطور بخش‌های مختلف محتوا را بررسی می‌کند و ارتباط معنایی در آن را کشف می‌کند؟  گراف دانش و جست‌وجوی معنایی، ۲ همکار کاربلد مرغ مگس خوار برای درک بهتر ارتباطات معنایی محتوا های موجود در سایت‌ های مختلف هستند.

گراف دانش (nowledge graph google)

احتمالا شما نیز زمان سرچ کردن، باکس حاوی اطلاعات مفید مربوط به کلمه‌ای که سرچ‌ کرده‌اید را در صفحه serp، دیده‌اید، این باکس همان گراف دانش گوگل است که شامل دیتاهای مفید و مربوط به عبارت اصلی مورد سرچ، جهت پاسخ به سوال اصلی کاربر است. اطلاعات مربوط به این باکس، توسط گوگل از مطالب سراسر وب، با کمک داده‌های ساختار یافته جمع آوری می‌شود.

مهران مدیری گراف گوگل

سمنتیک سرچ (Semantic Search)

قابلیت جست‌وجوی  معنایی در گوگل، موجب شده است که نتایج ارائه شده در صفحه serp، تنها بر اساس یکسان بودن کوئری جستجو شده توسط کاربر با کلمات کلیدی موجود در محتوای وب سایت‌ها نباشد و بر اساس ارتباط معنایی، بهترین نتیجه برای کاربران نمایش داده شود.

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید زمان سرچ کردن، از کلمه خواهر و هدیه استفاده نشده است، اما به دلیل هوشمندی گوگل و قابلیت جستجوی معنایی، به علت کاربردن عبارت مترادف زمان سرچ، نتایج جست‌وجو همان چیزی است که کاربر نیاز دارد.

جست و جوی معنایی گوگل

الگوریتم مرغ مگس‌ خوار گوگل، عاشق کدام سایت‌ها است؟

تمرکز اصلی مرغ مگس خوار، بر بررسی ارتباط معنایی محتوای موجود در سایت‌تان است، اگر خواهان دوستی با این الگوریتم هستید، زمان تولید محتوا، نکات زیر را جهت سئو محتوا برای الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل، فراموش نکنید.

وجود کلمات lsi

کلمات lsi یا Latent Semantic Indexing، به معنای عباراتی هستند که با کلمه کلیدی هدف شما ارتباط معنایی قوی دارند؛ فرض کنید قرار است درباره ماشین‌ها محتوایی بنویسید، خب سوال اینجاست که گوگل چطور می‌خواهد متوجه شود منظور شما از ماشین‌ها، انیمیشن است یا مدل‌های اتومبیلی؟ استفاده از عبارات مرتبط به کلمه کلیدی هدف‌‌تان، به گوگل و کاربر جهت درک مفهوم کلمه کلیدی اصلی کمک می‌کند

 • ۴ ابزار کاربردی پیدا کردن کلمات lsi

 1. Alexa
 2. Keyword Difficulty
 3. LSI Graph
 4. Google’s Keyword Planner

 

استفاده از لانگ تیل کیوردها

استفاده کلمات کلیدی دم دراز یا لانگ تیل کیورد نیز برای جلب توجه الگوریتم مرغ مگس خوار ، یک پیشنهاد فوق العاده است، سعی کنید در محتوای‌‌ تان از پرسش‌های چند کلمه‌ای حاوی عبارات کلیدی هدف که توسط کاربران جست‌وجو می‌شود استفاده کنید.

 • ۲ روش محبوب برای پیدا کردن لانگ تیل کیوردها
 1. فکر کردن به نحوه سرچ و جست‌وجوی کاربرانتان
 2. کمک گرفتن از ساجست‌های گوگل در پایین صفحه سِرپ

ساجست های گوگل و الگوریتم مرغ مگس خوار

داشتن کدهای اسکیما در محتوا

وجود کدهای  اسکیما نیز به درک معنایی بهتر مرغ مگس خوار گوگل از محتوای سایت‌ شما کمک می‌کند، استفاده از اسکیما علاوه بر شانس حضورت محتوای سایت‌تان در صفحه serp، به بهبود رتبه نتایج جست‌وجو نیز برای شما منجر خواهد شد.

گراف دانش گوگل را که کمی پیش‌تر پیرامون آن صحبت کردیم، به یاد دارید؟ یکی از راه‌های حضور در این گراف، استفاده درست از کدهای اسکیما برای محتوای سایت است.

نه کم بنویسید و نه زیاد

در گذشته، نوشتن مقالات طولانی بدون ارائه محتوای مفید و تنها با داشتن اضافه گویی و بمباران کلمات کلیدی، مسیر رسیدن به خط ۱ گوگل بود، اما حالا به لطف آپدیت‌های جدید گوگل و وجود الگوریتم‌هایی مثل مرغ مگس خوار، این موضوع بی‌اهمیت شده است.

زمان تولید محتوا باید تمام تمرکزتان را بر رفع دغدغه اصلی کاربر بگذارید و به میزانی که لازم است محتوا بنویسید اگر سوال کاربر شما تنها با نوشتن ۲۰۰ کلمه برطرف می‌شود به همین مقدار اکتفا کنید و زیاده گویی نکنید.

بهینه سازی انکرتکست‌‌ها

انکر تکست‌ها همان کلمات و عبارات داخل محتوا هستند که با کلیک کردن بر روی آن‌ها به صفحات جدید داخل سایت یا وب سایت‌های دیگر هدایت می‌شوید، تلاش کنید انکرتکست‌های هر محتوا با ساختار و موضوع آن مرتبط باشد و از کلمات بی‌ربط به موضوع اصلی برای لینک دهی، استفاده نکنید.

 

آیا مرغ مگس خوار گوگل، سایت‌ها را جریمه می‌کند؟

خیر! این الگوریتم، برای جریمه وب سایت‌ها متولد نشد اما چنان که روش تولید محتوای سایت‌ تان بر خلاف دستورالعمل‌های مرغ مگس خوار باشد، نتیجه دلخواه را در موتورهای جست‌وجو به دست نخواهید آورد پس برای رسیدن به اهداف‌تان در دنیای سئو باید با گوش به فرمان دستورات مرغ مگس خوار باشید.

الگوریتم مرغ مگس خوار، به کاربران اعتماد می‌کند!

محوریت اصلی کار این الگوریتم، به دست آوردن رضایت کاربران است، مرغ مگس خوار در ابتدا تمام تلاش خود را جهت نمایش نزدیک‌ ترین نتایج به عبارت جست‌ و جو شده توسط کاربر، انجام می‌دهد اما در نهایت، رفتار کاربران نسب به نتایج ارائه شده، نتیجه نهایی را برای رتبه بندی سایت‌ ها، مشخص می‌کند.

کدام رفتار کاربران، برای مرغ مگس خوار مهم است؟

 1. انتخاب عنوان جهت کلیک در صفحه Serp
 2. مدت زمان ماندن در سایت
 3. نرخ پرش (ترک سایت توسط کاربران)

هر چقدر که در ۳ مورد بالا، رفتار کاربران به نفع وب سایت شما باشد، مهربانی و توجه الگوریتم مرغ مگس‌ خوار نیز به سایت‌ تان شما افزایش پیدا خواهد کرد و نتایج بهتری را در فرایند سئو مشاهده خواهید کرد.

 

سخن پایانی: با وجود الگوریتم مرغ مگس‌خوار، بر تولید محتوای مفهمومی تمرکز کنید!

با ورود مرغ مگس خوار به جمع الگوریتم‌ های باغ وحش گوگل ، استفاده از تکنیک‌ هایی همچون کیورد استافینگ، بدون تولید محتوای با ارزش، برای رسیدن به رتبه‌ های بهتر موتور های جست‌وجو، بی استفاده شده‌اند!

اگر شما هم مشغول سئو سایت‌ تان هستید، بهتر است با این الگوریتم، دست دوست بدهید و با استفاده از نکاتی که در این مقاله مطرح شد، سایت‌ تان را برای الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل، بهینه سازی کنید.

 

نمایش بیشتر

زهرا امیدی

عاشق تولید محتوا، سئو و دنیای پرپیچ و خم دیجیتال مارکتینگ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا