آموزش سئو

Dwell Time چیست و تأثیر آن بر سئو + (۷ تکنیک افزایش زمان توقف کاربر)

از لحظه‌ای که شما وارد این مقاله از سایت تسمینو برای درک مفهوم Dwell Time در سئو شده‌اید تا زمان ترک سایت و بازگشت به صفحه اصلی به مفهوم مدت زمان توقف کاربر اشاره دارد! به زبان ساده، مدت زمانی که کاربران  پس از ورود به یکی از صفحات سایت تا خروج از آن و بازگشت به صفحه جستجوی گوگل، صرف می‌کنند مفهوم زمان توقف کاربر یا Dwell Time را در بردارد.

اگر در دنیای وب و بهینه سازی وب سایت، مشغول فعالیت هستید، باید به صورت دقیق با مفهوم (Dwell Time)، علت اهمیت آن در سئو ، تفاوت‌های مدت زمان توقف کاربر با مواردی همچون بانس ریت و تایم آن پیج و تکنیک‌ هایی جهت بهینه سازی زمان Dwell Time آشنا باشید تا بتوانید بهینه سازی بهتری برای وب سایت‌تان رقم بزنید.

در این مطلب، تمامی نکات ریز و درشت مربوط به Dwell Time آورده شده است، اگر شما نیز علاقه دارید به صورت حرفه‌ای با این مفهوم آشنا شوید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

Dwell Time

زمان توقف کاربر یا Dwell Time چیست؟

مدت زمان توقف کاربران در سایت، ارتباط دقیق با زمانی دارد که کاربر پس از مشاهده نتیجه وب سایت شما و ورود به آن، تصمیم می‌گیرد به صفحه نتایج جستجوی‌ گوگل بازگردد و دوباره کلمه کلیدی مد نظر خود را سرچ کند، هر چقدر که میزان توقف کاربر در سایت بیشتر باشد به معنای بهینه‌تر بودن محتوای سایت شما و داشتن شانس بیشتر برای رتبه گرفتن است.

لطفا گیج نشوید!

برخی از وبمستران، بین تفکیک مفهوم دقیق Dwell Time (مدت زمان توقف کاربر در سایت تا بازگشت او به صفحه جستجو)، Time on page (زمان حضور در هر صفحه) و Bounce rate (نرخ پرش)، Session Duration (مدت زمان هر نشست) دچار اشتباه می‌شوند، اگر شما هم این سه مفهوم را با یکدیگر اشتباه می‌گیرید سه تعریف زیر را به خاطر بسپارید:

  • Bounce Rate: زمان ترک شدن صفحه سایت شما توسط کاربران به معنای نرخ پرش
  • Time On Page: مدت زمان حضور کاربران در سایت شما برای مطالعه و بازدید  از صفحات مختلف
  • Session Duration: بازه زمانی که یک کاربریا یوزر به وب سایت شما مراجعه کرده است

اما

مفهوم Dwell Time به مدت زمانی اشاره دارد که کاربر پس از سر زدن به سایت شما تصمیم می‌گیرد که وب سایت‌ تان را ترک کند و دوباره به صفحه نتایج جستجو برای جستجو و یافتن محتوای مورد نیاز خود بازگردد.

Dwell Time  چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

کاهش میزان مدت زمان توقف کاربران تا بازگشت آنها به صفحه سرپ جهت جستجوی مجدد، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تاثیر گذار بر سئو وب سایت است، در صورت کوتاه بودن این بازه زمانی، احتمال افت رتبه و به وجود آمدن آسیب‌ های مختلفی برای سئو وب سایت شما وجود خواهد داشت.

الگوریتم رنگ برین، یار کمکی Dwell Time برای رتبه بندی سایت‌ها

شاید شما در هیچ یک از مقالات رسمی گوگل در رابطه با سئو و بهینه سازی وب سایت، مطلب موثق معتبری در رابطه با تاثیر میزان Dwell Time بر سئو پیدا نکنید اما با کمی فکر کردن بر سازوکار گوگل و روش کار آن میتوانید به سادگی به این نتیجه برسید که Dwell Time، به طرز معجزه آسایی بر سئو وب سایت شما موثر خواهد بود!

الگوریتم رنک برین را به خاطر دارید؟ این الگوریتم وظیفه تحلیل بررسی رفتار کاربران پس از ورود به سایت و رنک دهی سایت‌ های مختلف بر اساس رفتار و واکنش‌های کاربران را داشت، فرض کنید کاربران گوگل بعد از مشاهده وب سایت شما به سرعت آن را ترک کرده و دوباره دست به سرچ می‌شوند! این اتفاق چه سیگنالی را به گوگل ارسال خواهد کرد؟

سایت شما لایق بودن در رتبه های برتر گوگل را نخواهد بود و کاربران آن را دوست ندارند ! به همین سادگی وب سایت شما از نتایج حذف خواهد شد و رقبا جای آن را خواهند گرفت، برای جلوگیری از این فاجعه باید به فکر روش‌ هایی جهت افزایش میزان زمان حضور کاربران در سایت پیش از سر زدن مجدد به باکس جستجو باشید.