DMCA چیست : گزارش کپی کنندگان به گوگل

اگر در حال مطالعه این مطلب هستید، احتمالاً از DMCA یا قانون کپی برداری هزاره دیجیتال چیزی شنیده اید، یا از طرف گوگل به دلیل نقض قوانین کپی رایت، اخطار دریافت کرده اید! پس اگر به پنالتی شدن از طرف گوگل علاقه ای ندارید، در ادامه این مطلب با آموزش گزارش کپی کنندگان به گوگل و رفع گزارش جعلی DMCA ، همراه ما باشید.

[lwptoc]

DMCA چیست؟

برخلاف تصور بسیاری از افراد، اینترنت و فضای وب هم درست مانند دنیای واقعی قانون منحصر به خود را دارد؛ بنابراین در صورتی که وب سایتی، عملی برخلاف قوانین گوگل انجام دهد، شامل جریمه های سخت و در برخی موارد جبران ناپذیر بزرگترین موتور جستجوی جهان خواهد شد.

این قوانین که توسط رئیس جمهور بیل کلینتون در سال 1998 به تصویب رسیده اند، DCMA یا به فارسی یا قانون کپی برداری هزاره دیجیتال نام دارند. با استفاده از سری قوانین تعیین شده، مالکیت معنوی وب سایتها و تمام محتوایی که درون آنها قرار دارد به صاحب سایت تعلق گفته و در صورت کپی برداری، سایت مبدأ اجازه شکایت به گوگل را خواهد داشت.

لیست موادی که تحت پوشش DMCA هستند:

 • فیلم های
 • تصاویر / عکس ها
 • پادکست
 • متن

DMCA بهترین روش گزارش کپی کنندگان به گوگل و جریمه آنها است.

شناسایی محتوای کپی

برای یافتن تمام صفحاتی که محتوای شما را کپی کرده اند، میتوانید از ابزار duplicate content checker استفاده کنید. در غیر این صورت میتوانید بخشی از محتوای خود را در گوگل جستجو کنید و نتایج نمایش داده شده را بررسی کنید.

مقالات کپی شده

مقالات کپی شده

هدف از قانون DMCA گوگل چیست؟

تصور کنید شما صاحب یک سایت آموزشی با محتوای مفید و کاربرپسند هستید. اگر رقیب شما بدون هیچ زحمتی محتوای سایت شما را کپی کرده و در سایت شما قرار دهد، چه حسی به شما دست خواهد داد؟ آیا میدانید چه باید کرد و چگونه شکایت خود را مطرح کنید؟ آیا میدانید بعد از گزارش کپی کنندگان به گوگل چه اتفاقی خواهد افتاد؟

به طور کلی، زمانی که وب سایتی محتوای سایتتان را بدون اجازه، کپی میکند؛ در صورتی که شما این مسئله را به گوگل گزارش کرده باشید، از طرف گوگل پیام یا اخطاری دریافت خواهد کرد. بعد از دریافت این خطا، فرد مسئول باید محتوای کپی را از سایت برداشته و به طور کامل حذف کند؛ دیگر فرقی نمیکند که یک صفحه باشد یا تمامی صفحات سایت!

بنابراین اگر پیش از این محتوایی را از سایت دیگر کپی کرده و در سایت خود منتشر کرده اید، حتماً نسبت به حذف و یا ویرایش کلی آن اقدام کنید؛ حتی اگر هنوز اخطاری از طرف گوگل و یا شکایتی دریافت نکرده اید.

اما در برخی موارد، فرد مسئول محتوای کپی شده را از سایت خود حذف نکرده و به اخطار دریافت شده، اعتنایی نخواهد کرد. در این شرایط فردی که شکایت را مطرح کرده است، میتواند از صاحب سایت خسارت دریافت کند.

اما مسئله ای که وجود دارد این است که در برخی موارد، به عنوان یک تکنیک سئو منفی، گزارش جعلی DMCA به گوگل داده میشود. در این شرایط، وبمستر سایت باید شواهدی مبنی بر این که محتوا ابتدا توسط خودش منتشر کرده، در اختیار گوگل قرار دهد. در بسیاری از موارد اگر دفاعیه سایت درست انجام شود، نیازی به حذف محتوا نخواهد بود.

نحوه گزارش محتوای کپی به گوگل

به منظور گزارش کپی کنندگان به گوگل میتوانید از ابزار Copyright Removal کمک بگیرید. برای ارسال گزارش از طریق این ابزار، نیاز به اطلاعات زیر خواهید داشت:

 • اطلاعات شخصی
 • نام شرکت
 • اطلاعات مربوط به وب سایت / وب سایت هایی که حق کپی رایت شما را نقض کرده اند
 • امضای شما

سپس تمام اطلاعات مورد نیاز به Google گزارش می شود و در صورت مشاهده تخلف، محتوای کپی شده از SERP (صفحه نتایج گوگل) حذف می شود.

چگونه متوجه شکایت کپی رایت علیه سایتم شوم؟

همانطور که پیش از این گفته شد، در برخی موارد احتمال اینکه گزارشی دریافت نکنید اما شامل جریمه گوگل شوید؛ وجود دارد؛ بنابراین اگر محتوای کپی به هر شکلی در سایت خود دارید، ابتدا آنها را حذف کنید.

اما در صورتی که شکایتی مبنی کپی بودن محتوا برای سایت شما مطرح شود، ایمیلی از طرف گوگل دریافت خواهید کرد. متن این ایمیل و در واقع اخطار به صورت زیر خواهد بود:

چگونه متوجه شکایت کپی رایت علیه سایتم شوم؟

مطمئناً، هیچ یک از ما نمی خواهیم چنین ایمیلی از طرف گوگل دریافت کنیم؛ اما اگر روزی با آن مواجه شدید و می دانید که هیچ خطایی مرتکب نشده اید، سعی کنید برای رفع این مشکل دفاعیه ای برای گوگل ارسال کنید. در متن ایمیل لینکی در اختیارتان قرار خواهد گرفت که از طریق آن میتوانید دفاعیه تان را برای گوگل ارسال کنید.

خطرات گزارش جعلی DMCA به گوگل را جدی بگیرید

همانطور که گفته شد هدف اصلی از این گزارش، از بین بردن محتوای کپی در فضای وب است؛ بنابراین در صورتی که اخطاری مبنی بر محتوای کپی دریافت کردید، در اسرع وقت به آن رسیدگی کنید.

در برخی موارد وبمستران این خطا را جدی نمیگیرند؛ در حالی که در رتبه بندی سایت تأثیر به سزایی دارد؛ و اگر به آن توجهی نشده و ادامه یابد، بدون شک باعث پنالتی شدن از طرف گوگل میشود. پنالتی شدن به دلیل محتوای کپی، یکی از بدترین انواع پنالتی است که در رتبه سئو سایت تأثیر منفی چشمگیری دارد.

در صورتی که به موقع دلیل این اخطار را بررسی نکرده و آن را رفع نکنید؛ صفحات شما به صورت خودکار از صفحه نتایج گوگل حذف شده و ترافیک ارگانیک سایت کاهش خواهد یافت.

چگونه می توان محدودیت های DMCA را برطرف کرد؟

برای رفع مشکل، اولین کاری که باید انجام دهید این است که دفاعیه ای آماده کرده و در اختیار گوگل قرار دهید. بعد از آن در صورتی که واقعاً محتوای کپی شده دارید، باید آن را تغییر دهید. به جای حذف صفحه، میتوانید تغییری در URL ایجاد کرده و سپس از ریدایرکت 301 برای جلوگیری از خطای 404 استفاده کنید.

نتیجه گیری

DMCA یا قانون کپی برداری هزاره دیجیتال به مجموعه قوانینی گفته میشود که بر فضای وب حکم فرما بوده و مانع از کپی برداری سایتها متخلف میشود. در صورتی محتوای کپی در سایت شما وجود داشته باشد، صاحب اصلی آن میتواند از طریق ابزار گوگل از شما شکایت کند و همچنین با توجه به هوشمند بودن الگوریتم های گوگل به راحتی قابل شناسایی و پیگیری خواهد بود

گزارش کپی کنندگان به گوگل و رفع گزارش جعلی DMCA از جمله مهمترین مواردی است که برای جلوگیری از کاهش ترافیک ارگانیک و از دست دادن جایگاه در صفحه نتایج گوگل باید بدانید. برای جلوگیری از ایجاد این گزارش علیه سایتتان، بهتر است بر روند تولید محتوا سایتتان نظارت مستقیم داشته باشید. به هر حال پیشگیری بهتر از درمان است.

اشتراک گذاری

3 یک نظر

 1. امیر پاسخ

  سلام. سپاس بابت مقاله مفیدتون. من یک مقاله داشتم که کپی نبوده و خودم نوشته بودم ولی نمیدونم به چه دلیلی از گوگل حذف شده. چطور میتونم متوجه بشم دلیل حذف شدنم به خاطر گزارش فیک DMAC بوده یا مشکل از جای دیگه هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *