2

CTR چیست؟ استراتژی های جدید برای افزایش نرخ کلیک

CTR چیست؟ 7 روش افزایش نرخ کلیک

در این مقاله همراه ما باشید تا با مفهوم ctr چیست بیشتر آشنا شویم…
شاید برای یک وبمستر، هیچ چیز سختتر از این نباشد که علی رغم همه تلاشهایش برای بهبود سئو سایت، همچنان هم موفق به افزایش نرخ کلیک سایت نشده است!یکی از مهمترین KPI هایی است که با اندازه گیری آن، خصوصا برای صفحات لندینگ، تا حد زیادی میتوان متوجه درستی یا نادرستی استراتژی سئو شد.

[lwptoc]

نرخ کلیک چیست؟

ctr چیست

CTR یا نرخ کلیک، تعداد دفعاتی است که افراد روی یک لینک کلیک میکنند. CTR شما یکی از شاخص های اصلی عملکرد (KPI) شماست و معمولاً برای تعیین موفقیت کمپین های دیجیتال مارکتینگ استفاده می شود. به عنوان مثال کمپین ایمیل مارکتینگ یا گوگل ادز.

البته لازم به ذکر است که در همه شرایط هم، بالا یا پایین بودن CTR نشانه بدی نیست. مسئله ای که از نرخ کلیک مهمتر است، نرخ تبدیل است. در واقع هدف شما از افزایش نرخ کلیک، در نهایت افزایش نرخ تبدیل است. این نرخ تبدیل میتواند دانلود یک فایل، ثبت نام در خبرنامه و یا کلیک روی یک گزینه خاص در صفحه باشد.

چگونه نرخ کلیک را محاسبه کنیم؟

CTR حاصل تقسیم تعداد افرادی که روی یک لینک کلیک کرده اند، به تعداد افرادی که صرفا لینک را مشاهده کرده اند. به عنوان مثال در کمپین ایمیل مارکتینگ، تعداد افراد کل، کسانی هستند که ایمیل دریافت کرده اند.

چگونه نرخ کلیک را محاسبه کنیم؟

تاثیر CTR بر سئو چیست؟

یکی از عواملی که در جایگاه سایت شما در صفحه نتایج گوگل تاثیرگذار است، نرخ مشاهده کاربران وب از سایت شما است. بنابراین هرچه که نرخ کلیک سایت شما بیشتر باشد، احتمال اینکه گوگل این مسئله را به عنوان یک سیگنال مثبت تلقی کند، وجود دارد. بنابراین رتبه و نرخ کلیک را میتوان دو عامل وابسته به هم در نظر گرفت که روی یکدیگر تاثیر مستقیم دارند. هرچه رتبه سایت شما بهتر، CTR هم بیشتر و برعکس و قطعا این مورد به بهبود سئو و اثرگزاری بالا سایت شما کمک می کند! که نیازمند داشتن اطلاعات درمورد مفاهیم سئو میباشد که ما در این مقاله آموزش مقدماتی سئو را برای شما فراهم کردیم.

روشهای افزایش نرخ کلیک سایت

در ادامه به روشهایی اشاره میکنیم که استفاده درست از هریک از آنها، تاثیر به سزایی در افزایش نرخ کلیک سایت ایفا میکند.

در عنوان از یک پیشنهاد جذاب برای جلب نظر مخاطب استفاده کنید

تگ عنوان، یکی از مهمترین متا تگ های مهم در سئو داخلی سایت است. روشهای مختلفی برای بهینه سازی این تگ وجود دارد که یکی از آنها، ارائه پیشنهادهای جذاب از طریق کلماتی همچون رایگان، تخفیف ویژه و … است. در واقع شما با پیشنهادهای جذابی که در عنوان صفحه قرار میدهید، به کاربر نشان میدهید که با کلیک روی لینک سایت شما، چه ارزشی دریافت خواهد کرد.

از کلمه کلیدی اصلی در URL استفاده کنید برای بهبود ctr

ساختار URL یکی از مهمترین بخشهای سئو است که اغلب از دید افراد پنهان باقی میماند. البته نظرات متفاوتی در این مورد که آیا باید کلمه کلیدی را به شکل فارسی به کار برد یا انگلیسی، وجود دارد. انتخاب به عهده خودتان است و نمیتوان گفت که کدام یک نسبت به دیگری برتری دارد. اما به نظر میرسد زمانی که از کلمه کلیدی اصلی در URL استفاده میشود، مخاطب بهتر متوجه موضوع اصلی لینک خواهد شد.

از کلمات کلیدی چند بخشی استفاده کنید

همانطور که در مطلب بهترین کلمه کلید گفته شد، شناسایی کلمات هدف است. جایگاه گرفتن در کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار اینترنتی، از طریق روشهای مختلف از جمله گوگل ادز ممکن است. اما مسئله ای که اکثر افراد به دنبال آن هستند، افزایش ترافیک ارگانیک سایت از طریق انتخاب درست کلمات کلیدی است. یکی از روشهای افزایش نرخ کلیک سایت، استفاده از کلمات کلیدی دم بلند است.

کلماتی که به موضوع جستجوی کاربر، نزدیکی بیشتری دارند. به عنوان مثال، یک سایت گردشگری را در نظر بگیرید. فرض کنید که هدف گرفتن رتبه برای جاهای گردشگری در ایتالیا است. مسلما فردی که قصد سفر به ایتالیا دارد، برای آشنایی با جاهای دیدنی، کلمه ایتالیا را به تنهایی جستجو نمیکند. بنابراین از عنوانی برای صفحات سایت استفاده کنید که بیشترین نزدیکی را به جستجوی کاربر هدف دارند.

توضیحات متا را جذاب و کاربردی بنویسید

توضیحات متا را جذاب و کاربردی بنویسید

توضیحات متا را جذاب و کاربردی بنویسید

متا دیسکریپشن یا توضیحات متا، یکی دیگر از مهمترین موارد تاثیرگذار در نرخ کلیک سایت است. بعد از عنوان، از طریق این بخش میتوانید اطلاعات کاملتری در اختیار کاربران قرار دهید تا بدانند دقیقا چه چیزی در انتظارشان است. جالب است بدانید که در ۷۰ درصد موارد، گوگل به تشخیص خود بخش توضیحات متا را تغییر داده و اصطلاحا بهینه تر میکند. در صورتی که توضیحات متا توسط خوتان تعیین نشود، موتور جستجو، بخشی از متن که احتمالا کلمه کلیدی هم در آن به کار برده شده را به مخاطب نمایش میدهد.

از استراکچر دیتا استفاده کنید

استراکچر دیتا یکی از بهترین روشهای ممکن برای کمک به موتورهای جستجو جهت شناسایی و درک محتوای سایت شما است. با استفاده از این قطعه کدها، نحوه نمایش نتایج شما متفاوت از دیگر نتایج موجود در صفحه خواهد شد. در نتیجه توجه کاربر خیلی راحتتر به شما جلب میشود که همین مسئله منجر به افزایش نرخ کلیک خواهد شد. بهترین نمونه سایتهایی که از این داده های ساختاریافته استفاده میکنند، عبارت هستند از: توییتر، ویکی پدیا، IMDB و …

سئو را به صورت محلی (Local) شروع کنید

سئو محلی برای کسب و کارهایی که مخاطب هدفشان در یک منطقه جغرافیایی خاص هستند، ایده آل است. تکنیکهایی که در این نوع سئو به کار برده میشوند، نتایج نمایش داده شده به مخاطب را کمتر و صد البته هدفمندتر میکنند. به عنوان مثال، با استفاده از نقشه گوگل، نتایج بر اساس موقعیت مکانی و ساعت ارائه خدمات، محدود خواهد شد. با استفاده از تکنیکهای لوکال سئو، نتایج با احتمال بیشتر در دسترس کسانی قرار میگیرند که برای شما ارزش آفرین هستند.

به فکر بهینه سازی سرعت سایت باشید

آیا میدانستید که کلیک اصلا حساب نمیشود اگر صفحه به طور کامل برای کاربر لود نشود؟! سرعت سایت یکی از مهمترین فاکتورهای سئو است، خصوصا با کاربران بی حوصله امروزی. برای سنجش سرعت سایت میتوانید از گوگل کنسول استفاده کنید. برای بهبود سرعت هم با بهینه سایزی حجم تصاویر و حذف کدهای غیر ضروری شروع کنید!

محتوای جدید

استفاده نکردن از محتوای قدیمی و کپی و بالعکس  استفاده از محتوای به روز و تازه و میتواند تاثیر بسزایی در جذب کاربر داشته باشد پس باید توجه ویژه ای به آپدیت محتوا و به روز نگه داشتن آن نیز داشته باشید

استفاده صحیح از تست A/B

این تست کم هزینه‌ترین راه برای بهبود تجربه کاربری بازدیدکنندگان و محبوبیت بیشتر سایت شما برای آنها است. این تست  به شما کمک می‌کند قبل از انجام اصلاحات پرهزینه‌ای که هیچ کمکی به سئویسایت تان نمی‌کنند و بیشتر باعث افت تجربه‌ی کاربری می‌شوند، بتوانید یک دید کلی از استراتژی‌ای بازاریابی خود داشته باشید و آگاهانه‌تر رفتار کنید.درک و دید بهتری نسبت به فعالیت کاربر های خود داشته باشید.

نتیجه گیری

CTR یکی از مهمترین متریک های سئو است، خصوصا برای مجموعه هایی که از کمپین گوگل ادز جهت افزایش ترافیک سایت استفاده میکنند. روشهای مختلفی برای افزایش نرخ کلیک سایت وجود دارد که منحصر برای تبلیغ نبوده و به طور کلی باید رعایت شوند. به برخی از مهمترین این موارد در این مطلب اشاره شد. اما اگر شما هم تجربه ای در این زمینه دارید، حتما از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ستار عباسی گفت:

  بنظرم مقاله CTR یا نرخ تبدبل موضوعیه که هم خیلی مهمه و واقعا خیلی کمتر بهش پرداخته ممنون از مقاله خوبتون

  1. فرید شیرزاد گفت:

   امیداورم این مقاله براتون کاربردی بوده باشه.