آموزش سئو

برند منشن چیست؟ – تاثیر Brand Mention در سئو

برند منشن چیست، یکی از پرتکرارترین سوالاتی است که پاسخ آن نه تنها برای سئوکاران، بلکه برای افرادی که در به دنبال اندازه گیری آگاهی از برند یا Brand Awareness هستند، اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل، قصد داریم در این مطلب اطلاعات جامع و کاملی در خصوص تاثیر Brand Mention در سئو و اهمیت آن در اختیارتان قرار دهیم. همراه ما باشید.

Brand Mention چیست؟

برند منشن، به زمانی گفته میشود که نام یک برند یا شرکت، در فضای آنلاین در قالب یک پست در شبکه های اجتماعی یا وبلاگ یک سایت ذکر میشود. Brand Mention معمولاً هنگام ثبت شکایات یا بازخورد مشتریان راضی رخ میدهد. جالب است بدانید که ذکر نام تجاری یک برند چه در شبکه های اجتماعی و چه در موتورهای جستجو، اهمیت زیادی برای آن کسب و کار دارد.

مسئله مهمی که در بازاریابی بسیاری از صاحبان کسب و کار از آن غافل میشوند، نظر مشتری در مورد خدمات/محصولات و حتی نحوه برخورد کارمندانشان با مشتری است. نکته حائز اهمیت این است که فرقی نمیکند این نظر مثبت است یا منفی، آگاهی از آن در تدوین استراتژی بازاریابی آنلاین و حتی آفلاین، تا حد زیادی کمک کننده خواهد بود.

اهمیت برند منشن در بازاریابی درونگرا

اینترنت روند برقراری ارتباطات را به طرز چشمگیری تغییر داده که البته این موضوع در تغییر استراتژیهای بازاریابی یک برند بی تاثیر نبوده است. دلایل بیشماری وجود دارد که باعث شده گوگل بیش از پیش به برند منشن اهمیت دهد. در ادامه به معرفی چند مورد از اهمیت Brand Mention در بازاریابی درونگرا میپردازیم.

ایجاد آگاهی از برند (Brand Awareness)

برند منشن، به دیده شدن بیشتر کسب و کارتان کمک شایانی میکند. اگر نام تجارت شما در کانال های مختلف در فضای آنلاین دیده و شنیده شود، افراد راحتتر به شما اعتماد کرده و با اطمینان بیشتری برای خرید یا استفاده از خدمات شما اقدام میکنند.

بر اساس مطالعات انجام شده، مردم به خرید یا استفاده از خدمات برندهایی که نامشان را از دیگران شنیده اید، تمایل بیشتری نشان میدهند. بنابراین اگر به دنبال افزایش فروش هستید، نباید از تاثیر برند منشن در سئو و بازاریابی غافل شود.

حتما بخوانید :  آنالیز بک لینک سایت : 3 ابزار رایگان یافتن بک لینک

بهبود استراتژی بازاریابی آنلاین

برای آنکه از نظرات واقعی مشتریان خود در رابطه با محصولات و خدماتتان مطلع شوید، یکی از موثرترین کارهایی که میتوانید انجام دهید نظارت بر وضعیت برند منشن کسب و کارتان است. این آگاهی به نوبه خود شما را قادر می سازد تا کمپین های بازاریابی موثرتری را شکل دهید؛ چرا که دید کاملی نسبت به نقاط ضعف و قوتتان پیدا خواهید کرد.

اهمیت برند منشن در بازاریابی درونگرا

نکته حائز اهمیت در خصوص تاثیر برند منشن در بازاریابی درونگرا این است که حرف و سخنهای گفته شده در خصوص برند، کاملا بی طرفانه است. بنابراین به راحتی میتوان از این داده برای بهبود خدمات ارائه شده به مشتری، کیفیت محصولات و خدمات، استراتژی بازاریابی و .. استفاده کرد. بررسی مداوم نظرات مشتری از طریق Brand Mention ، شما را در جریان وضعیت و جایگاه فعلی برند و میزان پیشرفت آن قرار خواهد داد.

بهبود اعتبار برند

بررسی وضعیت اعتبار یک برند چه در فضای آنلاین و چه در فضای آفلاین، اهمیت به سزایی دارد. اما یکی از مهمترین مزایای برند منشن، افزایش اعتبار برند در فضای آنلاین است. هرچه که نام برند شما به خوبی در فضای آنلاین توسط مشتریان ذکر شود، شانس شما برای برقراری رابطه مستحکم با دیگران هم بیشتر میشود. همانطور که میدانید، داشتن یک مشتری وفادار، به مراتب بهتر از مشتریانی است که تنها یک بار از خدماتتان استفاده کرده و شما را به دیگران توصیه نمیکند!

البته لازم به ذکر است که تمامی برند منشنها هم شامل نظرات مثبت در مورد کسب و کارتان نیست! احتمال اینکه بیشتر شاهد نظرات منفی در خصوص کیفیت خدمات و محصولاتتان باشید خیلی بیشتر از نظرات مثبت است! پس باید خود را آماده کنید تا به تمامی نظرات منفی به چشم یک فرصت و انتقاد سازنده به منظور بهبود شرایط کسب و کار، نگاه کنید.

تاثیر Brand Mention در سئو

بررسی تاثیر برند منشن در سئو از دیدگاه موتورهای جستجو، اهمیت زیادی دارد. بهتر است برای اثبات این اهمیت، بهتر است به مستنداتی که از گوگل و بینگ در دسترس است، نگاهی داشته باشیم:

گوگل و بینگ به تاثیر Brand Mention در سئو اشاره کرده اند

در سال ۲۰۱۷ گری الیس، تحلیلگر گوگل ترندز، اعلام کرد که:

” اگر تولید محتوای با کیفیت داشته باشید، به گونه ای که در سایر فضای آنلاین به آن اشاره شود (منظور از اشاره، لینک سازی طبیعی خارجی نیست)، به عنوان مثال در شبکه های اجتماعی در مورد برند شما صحبت شود؛ پس در مسیر درست بازاریابی قرار دارید.”

Duane Forrester ، مدیر ارشد سابق محصولات بینگ ، در SMX West 2016 خاطرنشان کرد که برند منشنهای ناخواسته می توانند به اندازه خرید بک لینک در سئو تاثیرگذار باشند. وی بیان کرد که از موتورهای جستج به راحتی چنین سیگنالهایی را شناسایی کرده و برای تعیین اعتبار یک برند، از آنها استفاده میکنند. وی گفت:

“از سالها پیش، بینگ قادر به شناسایی مضمون و معنای یک برند منشن بدون استفاده از لینکهای خارجی بوده و هست. هرچه که میزان Brand Mention یک کسب و کار بیشتر باشد، در میدان رقابت برای کسب رتبه مطلوب، موفقتر خواهد بود. “

الگوریتم های گوگل به تاثیر برند منشن در سئو اشاره کرده اند

الگوریتم پاندا که مسئولیت بررسی محتواهای یک سایت را به عهده دارد، برند منشن را به عنوان یک “بک لینک ضمنی” در نظر میگیرد که به اندازه یک لینک خارجی با کیفیت در سئو تاثیرگذار است. گوگل با استفاده از آنچه که در مورد یک برند گفته میشود، متوجه واقعی بودن اعتبار آن میشود. جالب است بدانید اگر یک وب سایت بک لینک های با کیفیتی داشته باشد اما برند منشنهای آن در فضای آنلاین، منفی باشند، گوگل به اعتبار و درستی برند، شک میکند.

حتما بخوانید :  CTR چیست؟ 7 روش افزایش نرخ کلیک

بر اساس این مستندات، بهتر است که نه تنها از اهمیت و Brand Mention در سئو غافل نشده، بلکه به فکر بهبود وضعیت این فاکتور هم باشید. علاوه بر ردیابی و اندازه گیری این فاکتور در خصوص برند خود، بهتر است که رقبای خود را هم رصد کنید. آنالیز رقبا در این زمینه، درست به اندازه آنالیز بک لینک هایشان، اهمیت دارد.

قدرت شبکه های اجتماعی در آگاهی از برند

در سال های اخیر، میزان استفاده افراد از شبکه های اجتماعی بیش از پیش افزایش یافته است. در نتیجه حضور در شبکه های اجتماعی برای برقراری ارتباط موثر با مشتریان بالقوه و وفادار، الزامی است. زمانی که هریک از کاربران شبکه های اجتماعی یک برند را دنبال کرده، پستی را لایک کرده یا با دیگران به اشتراک می گذارند و در برخی موارد به دلیل رضایت یا عدم رضایت نام آن برند را ذکر میکنند، در واقع در حال افزایش آگاهی از برند هستند؛ چیزی که حتی متوجه تاثیر چشمگیر آن هم نیستند!

برند منشن چیست - آگاهی از برند

بنابراین بدون شک آگاهی از برند و برند منشن را میتوان دو مفهوم مرتبط با هم در نظر گرفت که با وجود همپوشانی زیادی که دارند، دقیقا یکی نیستند. به عبارت دیگر با استفاده از Brand Mention شانس خود را برای Brand Awareness بیشتر میکنید.

ابزارهای اندازه گیری برند منشن

با توجه به اهمیت و تاثیر برند منشن در سئو و بهبود استراتژی بازاریابی آنلاین، بهتر است که از وضعیت اعتبار برند و ذکر نام خود در رسانه های مختلف، آگاه باشید. برای آگاهی از شرایط خود، میتوانید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید که در ادامه به معرفی تعدادی از آنها میپردازیم:

گوگل آلارت (Google Alerts)

Google Alerts سنتی ترین ابزار برای اندازه گیری برند منشن یک کسب و کار در فضای آنلاین است. تنها مشکل اصلی این ابزار این است که تنها زمانی نوتیفیکیشن برای شما ارسال میکند که پیام های خبری، وبلاگ ها یا مقالات با نام تجاری شما، در فهرست ۱۰ نتیجه برتر قرار گیرند! در غیر این صورت هیچ پیامی برای شما ارسال نخواهد شد.

حتما بخوانید :  آموزش ساخت صفحه ویکی پدیا - لینک سازی در ویکی پدیا

Talkwalker Alerts

این ابزار هم هر از گاهی گزارشی از وضعیت Brand Mention یک کسب و کار در اختیارتان قرار میدهد. داده های این گزارش شامل نام منبعی که نام شما را ذکر کرده، موقعیت جغرافیایی و … میشود.

Awario

Awario یکی از بهترین ابزارهای اندازه گیری برند منشن در فضای آنلاین است. این ابزار به صورت زمان واقعی اطلاعات را در اختیار شما قرار میدهد. در نتیجه به موقع از  نظرات مشتریان مطلع شده و در صورت نیاز میتوانید به آنها بپیوندید. استفاده از این ابزار به مدت ۱۴ روز رایگان است.

سوالات متداول

برند منشن چه تاثیری در رشد کسب و کار دارد؟

بررسی و مانیتورینگ دائم شبکه های اجتماعی، شامل مطالعه کامنتها، لایکها و … نقش مهمی در رشد یک کسب و کار ایفا میکند. جالب است بدانید که بر اساس مطالعات انجام شده، افراد ترجیح میدهند نظرات خود را در قالب انتشار یک پست یا کامنت گذاشتن در یکی از شبکه های اجتماعی، بیان کنند. بنابراین به عنوان صاحب یک کسب و کار، باید این شیوه جدید برقراری ارتباط و تعامل با دیگران را پذیرفته و از آن در راستای بهبود شرایط تجارت آنلاین خود استفاده کنید. اگر موفق به جمع آوری داده های جامع و کاملی در این مورد شوید، به راحتی متوجه خواهید شد که در بازه های مختلف زمانی، چه تعداد مشتری و به چه دلیلی از خدمات شما راضی یا ناراضی بوده اند.

برند منشن چه تاثیری در آگاهی از برند دارد؟

نظارت دقیق و واکنش به موقع ، کلید بهبود آگاهی از برند است. اعتبار یک برند به خودی خود ساخته نمیشود. میزان آگاهی از برند، به وضعیت رقابت یک حوزه خاص از کسب و کار آنلاین، مخاطب هدف و نحوه استفاده از ابزارهای اندازه گیری Brand Mention بستگی دارد. همانطور که گفته شد، برند منشن در شکلهای مختلف در فضای آنلاین انجام میگیرد. هرچه که شما سریعتر از نظرات مثبت و منفی مطلع شوید، به مراتب واکنش بهتری خواهید داشت. به خاطر داشته باشید که نظرات منفی اگر به درستی پاسخ داده شوند، در آگاهی از برند تاثیر زیادی دارد. بعضا مشاهده شده است که یک برند به دلیل پاسخ مناسبی به که نظرات منفی و مخالفش داده است، نه تنها موفق به جلب رضایت مشتری شده، بلکه توجه دیگران را هم به خود جلب میکند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا