آموزش سئو

پنالتی گوگل چیست و راه خلاصی از جریمه گوگل

پنالتی گوگل یا جریمه گوگل یک کابوس وحشتناک برای بسیاری از وبسمتران است که در برخی موارد نتیجه تلاش چند ساله آنها را از بین میبرد! رایجترین نشانه گوگل پنالتی، افت ناگهانی ترافیک سایت است که گاهی منجر به ناپدید شده از صفحه نتایج گوگل هم میشود! مواجهه با این شرایط گرچه دلهره آور است، اما خوشبختانه روزنه ای برای امیدواری وجود دارد. گرچه بیرون آمدن از این وضعیت دشوار است، اما غیر ممکن نیست!

در این مطلب قصد داریم اطلاعات جامع و کاملی در خصوص جریمه گوگل در اختیارتان قرار دهیم. بنابراین اگر به دنبال روشهای کاربردی به منظور رفع گوگل پنالتی هستید، در ادامه این مطلب، همراه ما باشید.

گوگل پنالتی چیست؟

پنالتی گوگل، به مجازاتی گفته میشود که بزرگترین موتور جستجوگر جهان، برای یک سایت به دلیل نقض قوانین در نظر میگیرد. به طور کلی، جریمه گوگل زمانی اتفاق می افتد که یک سری از الگوریتم گوگل به روز شده یا گوگل به سایت شما به دلیل استفاده از استراتژی سئو کلاه سیاه، مشکوک شده است!

هدف هریک از الگوریتم های گوگل، ارائه بهترین نتیجه به کاربر است. جالب است بدانید هرچه که استراتژی سئو سایت شما، به استانداردهای این الگوریتم ها نزدیکتر باشد، شانس شما هم برای بهبود رتبه سایت و افزایش ترافیک هم بیشتر میشود. به همین خاطر است که یک سئوکار، قبل از هرچیز باید با این استانداردها آشنایی کامل داشته و گام به گام از برنامه مد نظر خود را بر این اساس پیش ببرد.

اما نکته حائز اهمیت این است که گوگل همیشه هم به نتیجه بررسی الگوریتم های خود اکتفا نمیکند. هر روز افراد زیادی مسئولیت بررسی دستی برخی از وب سایت ها را به عهده دارند. گاهی اوقات برخی از وب سایت ها، با دور زدن الگوریتم ها، موفق به کسب رتبه های برتر در صفحه نتایج گوگل میشوند. در این شرایط اگر گوگل متوجه کوچکترین تناقضی در عملکرد سایت شود، از نیروهای انسانی خود میخواهد که بار دیگر همه چیز را در خصوص سایت مد نظر بررسی کرده و نتیجه را اعلام کنند!

در حالت کلی، فرقی نمیکند که جریمه گوگل به دلیل بررسی دستی یا الگوریتم ها اتفاق افتاده است؛ نتیجه هر دو یکی و کاهش ترافیم ارگانیک سایت است!

انواع پنالتی گوگل

جریمه گوگل، بسته به اینکه به صورت دستی یا توسط الگوریتمها اعمال شده، به دو دسته کلی تقسیم میشود.

جریمه دستی گوگل

این نوع جریمه معمولا توسط بررسی دستی یک سایت توسط گوگل اعمال میشود. برخی از رایج ترین دلایل جریمه گوگل به صورت دستی عبارت است از:

لینک سازی خارجی غیر طبیعی

لینک سازی خارجی، یکی معیارهای مهم گوگل، برای بررسی کیفیت وب سایت و محتوای آن است. به همین خاطر، اگر گوگل متوجه شود که برای هریک از لینک های خارجی سایت، هزینه ای پرداخت شده یا این لینک سازی توسط صاحب سایت انجام شده است، قطعا جریمه سختی برایتان در نظر خواهد گرفت. برخی نمونه های این نوع لینک سازی عبارت است از:

 • لینک های خارجی بی کیفیت، لینکهای پنهان و لینکهای خارجی با یک کلمه کلیدی خاص!
 • لینک های پنهان شده در پاورقی یا قالب سایت
 • قرار دادن لینک در فرومها، بخش کامنت دیگر سایت ها

در چنین مواردی، گوگل لینک های ایجاد شده را بی ارزش در نظر میگیرد. و در صورتی که بیش از اندازه تکرار شوند، در نهایت سایت پنالتی گوگل میشود. البته لازم به ذکر است که در بسیاری از موارد، تنها صفحه ای که لینک آن در فروم، فوتر و … وجود دارد؛ پنالتی میشود. در نتیجه احتمال پنالتی شدن کل سایت در این حالت، کم است.

پنالتی گوگل با لینک سازی خارجی

محتوای تکراری یا بی کیفیت

همانطور که در مطلب “تگ کنونیکال چیست؟” گفته شد، هدف اصلی گوگل، بهبود تجربه کاربری است. پس ارائه چندین لینک با یک محتوا در صفحه نتایج گوگل، قطعا آخرین چیزی است که گوگل به آن علاقه دارد! بنابراین اگر شما در حال انتشار محتوای تکراری یا بی کیفیت هستید، جریمه گوگل خیلی هم دور از انتظار نیست.

برخلاف لینک سازی غیر طبیعی، در صورتی که گوگل پنالتی ناشی از محتوای بی کیفیت باشد، می تواند تأثیر قابل توجهی در ترافیک ارگانیک شما داشته باشد. در این شرایط، معمولا پایم اخطار “Thin content with little or no added value.” در اختیار وبمستر قرار میگیرد.

اسپم بودن

گرچه جریمه گوگل به دلیل اسپمی بودن وب سایت، به ندرت رخ میدهد، چرا که تعداد این وب سایت ها روز به روز در حال کم شدن است؛ اما گاهی اوقات به دلیل تولید محتوای هرز و یا رفتارهای مخرب، رخ میدهد.

یکی از دلایل گوگل پنالتی به دلیل اسپم بودن، استفاده از هاستی است که سابقه خوبی نزد گوگل ندارد! معمولا سایت هایی که به صورت اسپم فعالیت میکنند، از هاست رایگان یا بی کیفیت استفاده میکنند. بنابراین اگر چند سایت اسپم روی یک هاست راه اندازی شده باشند، ممکن است تمامی سایتهای موجود روی همان هاست، شامل جریمه گوگل شوند. بنابراین در انتخاب هاست دقت کنید!

پاندا پنالتی

الگوریتم پنالتی، مسئولیت بررسی کیفیت محتوای سایت را به عهده دارد. در صورتی که پنالتی به دلیل الگوریتم پاندا اتفاق بیافتد، حتی اگر تنها بخشی از محتوای سایت مشکل داشته باشد، جریمه شامل کل سایت خواهد شد. بنابراین حتی اگر چند صفحه با محتوای بی کیفیت در سایتتان داشته باشید، احتمال پنالتی شدن از طرف الگوریتم پاندا وجود دارد.

پنگوئن پنالتی

الگوریتم پنگوئن مسئولیت بررسی کیفیت لینک های خارجی یک سایت را به عهده دارد. بر خلاف پاندا پنالتی، اگر جریمه به دلیل الگوریتم پنگوئن رخ دهد، تنها روی برخی از صفحات خاص سایت، اعمال میشود. بنابراین در این شرایط برای بازیابی سایت، باید تنها روی همان صفحات کار کنید. سایر صفحات همچنان فرصت رتبه گرفتن دارند. برخی از مواردی که باعث این نوع پنالتی میشوند، عبارت هستند از:

مشابه بودن لینکهای خارجی

طبیعی بودن در هریک از معیارهای مد نظر گوگل و سایر موتورهای جستجو، اصلی ترین نکته ای است که هنگام تدوین استراتژی سئوی سایت باید در نظر داشته باشید. پس اگر به عنوان مثال تنها در بخش نظرات دیگر سایتها، لینک سایت خود را قرار میدهد یا تنها از یک متن برای لینک سازی استفاده میکنید، بدون شک در حال ارسال سیگنال غیر طبیعی بودن برای گوگل هستید! (

کیفیت لینک های خارجی سایت

 هر وب سایتی دارای تعدادی بک لینک اسپم و البته بک لینک با کیفیت است. این حالت تا زمانی طبیعی است که تعداد لینکهای مخرب و بی کیفیت، بیشتر از لینکهای با کیفیت نشود. البته لازم به ذکر است که وجود چنین لینک های مخربی، باعث سوءظن و افزایش حساسیت گوگل نسبت به سایت میشود. بنابراین حتما کیفیت لینک های خارجی سایت خود را بررسی کرده و هرچه سریعتر برای حذف آنها، اقدام کنید.

سرعت لینک سازی

 اگر در مدت زمان کوتاهی، تعداد زیادی لینک خارجی برای سایت شما ساخته شود، این احتمال وجود دارد که گوگل متوجه غیر طبیعی بودنشان شود. در همین راستا مطالعه مقاله آموزش لینک سازی طبیعی در سایت های مرتبط را از دست ندهید.


بیشتر بخوانید :


۱۰ راهکار برای رفع گوگل پنالتی در سال ۲۰۲۱

حال بهتر است که نگاه کاملتری به دلایل جریمه گوگل داشته باشیم. در بخش قبل به رایج ترین مواردی اشاره شد که در دراز مدت قطعا نتیجه ای به جز گوگل پنالتی به همراه ندارد. اما در ادامه به سایر مواردی که باز هم منجر به این مشکل میشوند، اشاره میشود:

لینک های شکسته سایت

هیچ چیز بدتر از وجود چندین صفحه با خطای ۴۰۴ برای کاربر و البته گوگل نیست! این خطا معمولا زمانی ایجاد میشود که یک لینک بنا به دلایل مختلف از سایت حذف شده اما چیزی جایگزین آن نشده است. در صورتی که تعداد این صفحات در سایت زیاد باشد، به این معنا است که کاربر به آنچه که نیاز دارید، نمیرسد! در نتیجه گوگل به همین دلیل جریمه ای برای سایت شما در نظر میگیرد. برای شناسایی لینک های شکسته، میتوانید از ابزارهای زیر استفاده کنید:

رفع کند بودن سایت هنگام بارگذاری صفحات

نه تنها کاربران، بلکه خزنده های گوگل هم از بودن در یک صفحه برای مدت زمانی طولانی به دلیل کند بودن سایت، احساس رضایت نمیکنند. بنابراین هرچه که سرعت سایت شما بهتر باشد، شانس شما هم برای رتبه گرفتن، بیشتر میشود. چرا که گوگل همواره در ارائه بهترین نتایج به کاربران است.

اگر شاهد افت ترافیکی در سایت خود هستید ، ممکن است به دلیل کند بودن صفحات سایت شما باشد. حتماً از ابزارهایی مانند ابزارهای Pingdom ، Google PageSpeed ​​Insights ، GTMetrix و … استفاده کنید تا از عملکرد صفحه و سرعت بارگذاری آنها مطلع شوید. اگر سرعت بارگذاری سایت شما، بیش از ۲ الی ۳ ثانیه است، بهبود سرعت سایت را در اولویت قرار دهید. در صورتی که در این خصوص نیاز به اطلاعات بیشتری دارید میتوانید از مطلب  افزایش سرعت سایت وردپرس استفاده کنید.

برخی از راهکارهای مفید در این خصوص عبارت هستند از:

 • نصب افزونه های سبک (و محدود کردن استفاده از افزونه های مختلف)
 • فعال کردن حافظه پنهان یا کش صفحه
 • استفاده از هاست پر سرعت
 • بهینه سازی تصاویر سایت

بهینه سازی انکر تکست لینک ها (متن لینک)

متنی که برای لینک دهی انتخاب میکنید، چه لینک داخلی و چه لینک خارجی، اهمیت زیادی در سئو دارد. یکی از دلایل پنالتی گوگل، استفاده بیش از اندازه از یک متن، برای لینک سازی داخلی یا خارجی است. استفاده بیش از اندازه از کلمه کلیدی هنگام لینک دهی، به دلیل اینکه در همان صفحه هدف هم احتمالا از همان کلمه کلیدی زیاد استفاده شده است،

منجر به کیورد استافینگ میشود. مسئله ای که بسیاری از سئوکاران از اهمیت آن غافل هستند. بنابراین برای لینک دهی، خصوصا لینک سازی خارجی، از متن لینک متفاوت استفاده کنید.

عدم استفاده از محتوای تکراری و قدیمی

همانطور که گفته شد، الگوریتم پاندا، مسئولیت بررسی کیفیت محتوای یک سایت را به عهده دارد. استفاده مداوم از محتواهای تکراری یکی از رایج ترین دلایل جریمه گوگل است. به همین دلیل توصیه میشود که در صورت استفاده از محتوای تکراری، ذکر منبع را فراموش نکنید. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که گوگل برای محتواهای جدید، اهمیت بیشتری قائل است. پس به روز رسانی محتواهای قدیمی را به هیچ وجه فراموش نکنید.


بیشتر بخوانید:


عدم استفاده بیش از اندازه از پاپ آپ یا تبلیغ

یکی از روشهای کسب درآمد از سایت، قرار دادن تبلیغ در آن است. اما استفاده بیش از اندازه از تبلیغات مانند تبلیغات بنری، تبلیغات AdSense، تبلیغات Infolinks، تبلیغات وابسته و غیره قطعا مضر خواهد بود. از تبلیغاتی استفاده کنید که برای کاربر مفید بوده و به تجربه کاربری صدمه ای نمیزند.

علاوه بر این، استفاده از بیش از اندازه از پاپ آپ، خصوصا در مواردی که مانع از دیده شدن محتوای صفحه میشود، به تجربه کاربری آسیب میزند. در نتیجه گوگل متوجه این مسئله شده و احتمالا برای مدتی سایت شما را پنالتی کند.

حذف  کدهای مخرب یا مشکوک در سایت

تضمین امنیت اطلاعات و سیستم کاربران، یکی از وظایف اصلی گوگل است. در صورتی که برنامه یا کد مخربی در سایت شما وجود داشته باشد، گوگل آنها را شناسایی کرده و از طریق گوگ سرچ کنسول، گزارشی در خصوص آنها در اختیارتان قرار میدهد. در صورت دریافت این اخطار، هرچه سریعتر کدها را بررسی کرده و حذف کنید.

جلوگیری از تکرار کلمه کلیدی یا کیورد استافینگ

منظور از تکرار کلمه کلیدی، به کار بردن بیش از اندازه یک کلمه، در متن است. برای جلوگیری از تکرار یک کلمه در متن، بهتر است که مترادفها و کلمات LSI استفاده کنید. در سال های گذشته، از این تکنیک برای بهبود رتبه سایت استفاده میشد!

جلوگیری از از بین رفتن لینک های خارجی

یکی از مهمترین فاکتورهای سئو، لینک های خارجی یک وب سایت است. در صورتی که شما اخیرا لینکهای با کیفیت خود را بنا به دلایل مختلف، از دست داده باشید، احتمال اینکه افت رتبه و ترافیک سایت را تجربه کنید، وجود دارد. گاهی اوقات، اگر از بین رفتن این لینک های خارجی بیش از اندازه اتفاق بیافتد، گوگل به طور کامل، صفحه سایت شما را از نتایج حذف میکند. برای بررسی وضعیت بک لینک های سایت، از ابزاری همچون ahref استفاده کنید.

عدم استفاده از متن پنهان در سایت

گاهی اوقات برخی از متن یا لینک های پنهان در سایت خود استفاده میکنند. البته پنهان از دید کاربر عمومی نه گوگل! جالب است بدانید که حتی اگر چنین مواردی را به شکل های مختلف در کد CSS جای دهید، گوگل به راحتی متوجه خواهد شد. برخی از این ترفندهای مخرب عبارت هستند از:

 • استفاده از متن سفید روی یک پس زمینه سفید
 • استفاده از متن، زیر یک عکس
 • اندازه قلم سایت را روی ۰ تنظیم کردن
 • لینک کردن یک کاراکتر در یک متن چند صد کلمه ای

نخریدن لینک و تبادل لینک

همانطور که پیش از این هم گفته شد، طبیعی بودن هر کاری که در راستای بهبود رتبه سایت انجام میدهید، اهمیت زیادی دارد. در صورتی که هنگام لینک سازی خارجی، گوگل متوجه فرآیند تبادل لینک یا پرداخت هزینه به ازای دریافت لینک شود، قطعا جریمه سنگینی برایتان در نظر خواهد گرفت.

عدم استفاده از انکر تکستهای خاص

انکر تکست یا متن پیوند به کلمه یا عبارتی گفته میشود که از آن برای لینک دهی، چه داخلی و چه خارجی استفاده میشود. استفاده از متن پیوند مشابه و همیشگی، خصوصا در لینک دهی خارجی، یکی از دلایل اصلی مشکوک شدن گوگل به نحوه فعالیت شما و در نتیجه جریمه گوگل است.

استفاده از کلمه کلیدی هدف صفحه به عنوان یک تکنیک کلاه سیاه شناخته شده و به هیچ وجه توصیه نمیشود. علاوه بر لینک سازی خارجی، در لینک سازی داخلی هم باید مراقب انکر تکستهایی که انتخاب میکنید، باشید. بهتر است برای رتبه گرفتن در تمام عبارتهای مرتبط با موضوع صفحه، از LSI های مرتبط استفاده کنید.

برای لینک سازی بهتر، میتوانید از متن پیوند به همراه نام برند و یا آدرس دامنه سایت استفاده کنید. به عنوان مثال:

 • تسمینو
 • tesmino.com

حذف محتوای اسپمی کاربران از سایت

در سایتهایی که کاربران اجازه انتشار محتوا دارند، سایتهای UGC، احتمال پنالتی گوگل وجود دارد. جالب است بدانید گوگل موزیلا را یک بار به دلیل انتشار محتوای اسپمی توسط کاربران، جریمه کرد. بنابراین اگر وب سایتی دارید که به صورت فروم فعالیت کرده و یا امکان انتشار پست مهمان را فراهم کرده است،

به صورت منظم روی فعالیت کاربران، نظارت داشته باشید. برای کنترل هرچه بهتر شرایط، پیشنهاد ما استفاده از تگ نوفالو برای محتواهایی است که توسط کاربران ایجاد میشوند.

ابزار آنلاین بررسی گوگل پنالتی

برای بررسی اینکه از طرف گوگل جریمه شده اید یا نه، روشهای مختلفی وجود دارد. اولین کاری که باید انجام دهید مراجعه به بخش manual action در سرچ کنسول است. در صورتی که در این بخش هیچ اخطاری از طرف گوگل وجود نداشت، میتوانید از دیگر ابزارها جهت اطمینان کامل استفاده کنید:

SEMrush Sensor : ابزار ردیابی الگوریتم گوگل

SEMrush Sensor یکی از ابزارهای پرکاربرد سئو در جهان است. (در حال حاضر بیش از ۳ میلیون کاربر در سطح جهان در حال استفاده از این ابزار هستند.) با استفاده از این ابزار، شما میتوانید به سادگی متوجه دلیل نوسانات در نتایج جستجو را شناسایی کنید. نکته حائز اهمیت در خصوص این ابزار این است که برای طیف وسیعی از وب سایتها، با موضوعات مختلف قابل استفاده بوده و همگام با آپدیتهای گوگل، خود را به روز نگه میدارد.

SEMrush Sensor : ابزار ردیابی الگوریتم گوگل

تصویر بالا، نمونه ای از نتیجه بررسی این ابزار برای یک وب سایت به خصوص است. همانطور که در راهنمای ابزار گفته شده است، low به معنای مرتب بودن اوضاع و high به معنای تغییر بزرگ در الگوریتمهای گوگل است.

ابزار پنگوئن از Barracuda

اگر میخواهید بدانید که وب سایت شما تا چه اندازه تحت تاثیر به روز رسانی الگوریتم های گوگل قرار گرفته است، میتوانید از این ابزار رایگان سئو استفاده کنید. با استفاده از اکانت جیمیل خود یک حساب کاربری در این سایت ایجاد کرده و از این بزار برای بررسی وضعیت سایت، استفاده کنید. به محض آنکه وارد حساب کاربری خود شدید، آدرس سایت را وارد نمایید تا بررسی وضعیت آن آغاز شود.

ابزار پنگوئن از Barracuda برای شناسایی پنالتی گوگل

ابزار بررسی پنالتی fruition

fruition جدیدترین ابزار رایگان بررسی پنالتی است که به شما امکان می دهد بصورت گرافیکی ببینید کدام یک از به روزرسانی های Google روی رتبه بندی یا ترافیک وب سایت شما تأثیر گذاشته است. در صورتی که از نسخه رایگان ابزار استفاده کنید، تنها قادر به بررسی وضعیت دو دامنه در ۳ ماه گذشته خواهید بود.

ابزار بررسی پنالتی fruition برای شناسایی جریمه گوگل

سوالات متداول

 چگونه بررسی کنم که پنالتی گوگل شده ام یا نه؟

اولین کاری که باید انجام دهید، بررسی بخش manual action در گوگل سرچ کنسول است. بعد از آن میتوانید از ابزارهای مختلف به منظور بررسی گوگل پنالتی استفاده کنید. معمولا چنین ابزارهایی اطلاعات کاملی در خصوص آنچه که برای وب سایت شما رخ داده، در اختیارتان قرار میدهد.

گوگل پنالتی تا چه مدت ماندگار است؟

مدت زمان پنالتی سایت به چند فاکتور بستگی دارد، از جمله اینکه نوع جریمه چیست و تا چه اندازه مشکل سایت جدی است. به همین خاطر مدت زمان جریمه گوگل معمولا بین چند هفته الی ۱ سال متغیر است.

دلیل افت ترافیک سایت چیست؟

یکی از دلایل افت ترافیک سایت به صورت ناگهانی، جریمه شدن از طرف گوگل است. برای بررسی این مسئله همانطور که گفته شد، به بخش manual action بزنید. اگر مطمئن شدید مشکل ایجاد شده به دلیل جریمه گوگل نیست، باید سایر موارد از جمله محتوا، رابط کاربری، سرعت سایت و … را بررسی کنید.

برای رفع پنالتی گوگل چه کنم؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که دلیل جریمه را شناسایی کنید. بعد از آن باید به طور کامل مشکل را برطرف نموده و یک درخواست بررسی مجدد برای گوگل ارسال کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا