رپورتاژ آگهی
موضوعات داغ

نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی چگونه میباشد ؟

چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم ؟

تا به حال کلمه “رپورتاژ” به گوش شما خورده است؟ چه چیزی از آن می دانید؟ از تاثیرات آن آگاه هستید؟ قرار است در این مطلب، نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی را با هم مرور کنیم.

پیش از هر چیزی، به معرفی رپورتاژ می پردازم. بیایید ببینیم رپورتاژ آگهی چیست و چه تفاوتی با تبلیغات دارد؟ سپس به سراغ ترفندهای نوشتن رپورتاژ خاص می رویم.

رپورتاژ آگهی یعنی چی؟

به زبان ساده، رپورتاژ آگهی یعنی تبلیغی که معلوم نیست تبلیغ است. یکم سخت شد نه؟ بگذارید سیر تا پیاز ماجرا را برای شما بگویم.

در زبان فنی، به بررسی بی طرفانه یک محصول یا شرکت یا هر چیز دیگری، رپورتاژ گفته می شود. یعنی یک نفر بیاید و بدون جانب داری، نظرش را در مورد سوژه مد نظر بگوید.

در حالی که قرار نیست فقط تعریف یا انتقادی در میان باشد. این کار، نوعی تبلیغ هم هست. البته از نوع زیر پوستی! دارید با خودتان فکر می کنید که چرا چنین ادعایی می کنم؟

خیلی خوب بیایید اینطوری به موضوع نگاه کنیم! من می آیم و در مورد جدید ترین موبایل فلان کمپانی، اظهار نظر می کنم. شما هم می دانید که سهام آن شرکت برای من نیست.

با این حال، صداقت را از میان صحبت های من احساس می کنید. به این ترتیب، اعتماد تان جلب می شود و تصمیم می گیرید از آن گوشی موبایل استفاده کنید.

حالا متوجه شدید که چرا می گویم رپورتاژ آگهی، نوعی تلاش برنامه ریزی شده محسوب می شود؟ زیرا جنبه های ذهنی را در مورد آن محصول یا شرکت خاص، بهبود می بخشد.

نوشتن رپورتاژ آگهی

طرز نوشتن رپورتاژ آگهی

خب رسیدیم به اصل مطلب: نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی!

نوشتن رپورتاژ خبری، آنقدر ها هم که فکرش را می کنید سخت نیست.

می خواهم قدم به قدم با هم پیش برویم و اصول نوشتن یک رپورتاژ خبری خوب را با هم مرور کنیم. آماده اید؟ پس پیش به سوی اولین مرحله!

بررسی محل قرار گرفتن رپورتاژ

قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید، ببینید که اصلا این رپورتاژ به چه رسانه ای تعلق دارد؟ می دانید چرا باید این کار را انجام بدهید؟

حتما بخوانید :  تفاوت خرید رپورتاژ آگهی و بک لینک

چون هر سازمان و رسانه ای، به یک زبان با مخاطبان خود، ارتباط بر قرار می کند. پس شما هم باید بدانید با چه مخاطبی طرف هستید تا لحن درست را برای نوشتن، انتخاب کنید.

برای تحقق این مورد، به بررسی پرسونای مخاطب بپردازید. فراموش نکنید که قرار است این محتوا را مخاطب هدفش بخواند. پس باید بتوانید با او ارتباط برقرار کنید و به زبان خودش بنویسید.

بررسی قوانین رسانه ها

باید بگویم که رپورتاژ آگهی، مرز باریکی با خبر دارد. به همین دلیل، بعضی از رسانه ها با وضع کردن قوانین و مقررات، تفاوت آن ها را مشخص کرده و آن ها را از هم، متمایز می کنند.

در کنار این قوانین، روش های دیگری برای ایجاد تمایز بین رپورتاژ خبری و خبر وجود دارد. برای مثال، استفاده از فونت های متفاوت، یکی از رایج ترین روش ها به حساب می آید.

اصلا مت کاتز که عضو تیم اسپم گوگل است، آب پاکی را روی دست مان می ریزد. او می گوید: “خوانندگان باید بتوانند محتوای حمایت شده (رپورتاژ) را به آسانی، شناسایی کنند”.

تعداد کلمات را فراموش نکنید

بگذارید خیلی راحت بگویم. حجم متن رپورتاژ خبری، تابع محل انتشار آن است. یعنی چی؟ یعنی شما نمی توانید برای رپورتاژی که قرار است ۱۰۰۰ کلمه ای باشد، یک محتوای ۵۰۰ یا ۱۵۰۰ کلمه ای بنویسید.

انتخاب حجم مناسب برای نوشتن رپورتاژ آگهی، یکی از اولین و مهم ترین بخش های آن شمرده می شود. پس در کنار انتخاب لحن رپورتاژ، حواس تان به مقدار آن نیز باشد.

رپورتاژ

عنوان جذاب انتخاب کنید

تیتر یا عنوان جذاب، از مهم ترین کار هایی است که هر نویسنده ای باید بلد باشد. وقتی کار به نوشتن رپورتاژ آگهی می رسد، اهمیت آن بیشتر هم می شود.

تیتر، اولین چیزی هست که مخاطب می بیند. پس می تواند او را به خواندن تشویق کند یا کاری کند که صفحه را ببندد و برود.

در زمان انتخاب تیتر رپورتاژ، هوشمندانه عمل کنید. عنوان مناسب باید مختصر و مفید باشد. در عین حال، باید محتوای کلی متن را هم نشان بدهد.

می خواهم یک توصیه در گوش تان بگویم. از صفاتی مثل عالی، منحصر به فرد، ویژه و غیره در تیتر، استفاده نکنید. چرا؟ چون مخاطب با خودش می گوید: “می خواد کلاه سرم بذاره”!

حتما بخوانید :  اشتباهات رایج در رپورتاژ آگهی آشنا شویم

فراموش نکنید که اهمیت تیتر دوم، کمتر از تیتر اصلی نیست. شما در مقدمه رپورتاژ، به مهم ترین بخش محتوا اشاره می کنید.

در حالی که با انتخاب تیتر جالب توجه برای بخش بعدی، مخاطب را برای خوندن باقی متن، تشویق می کنید. به این ترتیب، مخاطب متوجه می شود که قرار است اطلاعات مهم تری را بخواند.

طوفانی شروع کنید

کاری کنید که مخاطب با خواندن همان خط اول، عاشق قلم تان بشود. شروع خاص، تاثیر بسیاری بر دیده شدن و موفقیت رپورتاژ آگهی شما دارد.

اصلا می دانید که کارشناسان کار بلد، درمورد نوشتن رپورتاژ چه می گویند؟ ساعت شنی! دقت کرده اید که بالا و پایین ساعت شنی، وسعت بیشتری دارد؟

نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی هم درست شبیه ساعت شنی است. باید شروع و پایان طوفانی داشته باشید. یک جوری که وقتی مخاطب، خواندن رپورتاژ را تمام کرد، یکی دو دقیقه به فکر فرو برود و آن را تحلیل کند.

به این می گویند یک ارتباط موثر! اگر پرسونای مخاطب را بشناسید و بتوانید با تیتر های جذاب، او را جذب کنید، موفق می شوید.

نقل قول، تایید نامه است

زمانی که از نقل قول استفاده می کنید، یعنی یک منبع مطمئن برای ادعا های تان وجود دارد. به این ترتیب، مخاطبان بیشتر از رپورتاژ خبری شما استقبال می کنند.

نکته ای که در نقل قول کردن نباید فراموش کنید، ارتباط آن با عنوان رپورتاژ است. یک مرتبه نروید “قیمه ها رو بریزید تو ماستا”!

همچنین حواس تان را جمع کنید که هر نقل قول را در جای مناسب خودش ذکر کنید. یعنی همه را در یک پاراگراف، ذکر نکنید.

اهمیت میان تیتر ها

می دانید؟ به نظر من، میان تیتر ها در نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی، مثل چراغ راه هستند. زیرا می توانیم با انتخاب میان تیتر های مناسب و مرتبط، به مخاطب بگوییم که داریم به کجا می رویم.

میان تیتر ها، دوای درد متن های طولانی هم هستند. با استفاده از میان تیتر، دیگر خواندن رپورتاژ های طولانی، از حوصله خارج نمی شود.

در عین حال، می توانید نکات مهم را به مخاطب تان نشان بدهید. بنابراین، توجه او بیشتر شده و با دقت تمام، به خواندن رپورتاژ خبری ادامه می دهد.

ساده بنویسید

دیگر روزگار اصطلاح ها و کلمات قلمبه سلمبه، تمام شده است. مخاطب این روز ها، می خواهد همه چیز را به ساده ترین شکل ممکن دریافت کند.

بنابراین، اگر همچنان از نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی پیچیده لذت می برید، باید بدانید که به زودی، مخاطبان خود را از دست می دهید.

حتما بخوانید :  15+1 فرمول جادویی برای تولید یک رپورتاژ آگهی موفق

البته نا گفته نماند که فقط در یک صورت می توان ساده نویسی نکرد. آن هم زمانی که موضوع رپورتاژ خبری تان، تخصصی باشد. در آن صورت، مخاطب هدف شما، عموم جامعه نیست و شما می توانید در سطح ایشان، به نوشتن رپورتاژ آگهی بپردازید.

سئو در رپورتاژ آگهی

سئو! سئو! سئو!

هرچقدر هم بگویم، کم گفته ام. سئو کردن، یکی از مهم ترین کار هایی است که هر تولید کننده محتوایی باید بداند. اگر هنوز نمی دانید چطور باید یک رپورتاژ سئو شده بنویسید، تا دیر نشده، آن را یاد بگیرید.

نگران نباشید. هرچند که سئو کردن، کلی ریزه کاری دارد اما آنقدر ها هم پیچیده نیست که از پسش بر نیایید. اصلا بگذارید حالا که حرف از سئو شد، چند تا از نکات آن را بگویم.

  • کلمه کلیدی

یک کلمه کلیدی انتخاب کنید و آن را به تناسب در متن رپورتاژ، بیاورید. مراقب باشید که بیش از حد از کلمه کلیدی استفاده نکنید که به ضرر تان تمام می شود.

  • پاراگراف های کوتاه

اگر به همین مقاله نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی دقت کنید، می بینید که پاراگراف ها کوتاه هستند. سعی کنید که هر پاراگراف را حداکثر در ۲ خط، تمام کنید.

تبلیغ زیر پوستی را فراموش نکنید

همانطور که اول صحبتم گفتم، رپورتاژ به نوعی تبلیغ محسوب می شود. در نوشتن رپورتاژ آگهی رایگان نیز، از این موضوع غافل نشوید.

به زبان بی زبانی، از مخاطب دعوت کنید که از سوژه رپورتاژ، استقبال کند. می دانید چه موقع موفق می شوید؟ وقتی که مخاطب احساس کند که ملزم به انجام این کار است.

تکرار و تمرین

هرچند که نکات زیادی را در مورد نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی با شما در میان گذاشتم اما باید بدانید که این، پایان راه نیست. تا زمانی که خود شما شروع به نوشتن نکنید، قلق این کار دست تان نمی آید. پس تعلل را کنار بگذارید و تمرین کردن را شروع کنید.

در نهایت

در این مقاله، نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی را با هم مرور کردیم. انتخاب عنوان و میان تیترهای درست، نحوه نگارش صحیح و سئو کردن متن، اولین قدم ها برای نوشتن رپورتاژ آگهی به حساب می آیند.

در کنار این ها، مواردی مثل نقل قول کردن، می تواند اعتبار بیشتری به رپورتاژ آگهی شما ببخشد. امیدوار هستم که با نوشتن این مطلب، اطلاعات مفیدی به شما داده باشم .

نمایش بیشتر

امیر حسین برمچ

تنها دو چیز میتونم راجب خودم بگم اینکه عاشق سئو هستم و دیجیتال مارکتینگ :)))

‫10 نظرها

  1. پست بسیار جالبی بود
    به نظرم اگر یک نمونه ریپورتاژ هم برای مثال لینک میدادین بد نبود که با نمونه هم دوستان آشنا بشن
    اما در کل خوب بود
    تشکر

  2. سلام خسته نباشید یه سوالی داشتم ؟ برای ریپورتاژ باید متن ها متفاوت باشه ؟ یا اینکه مثلا یه متن رو آماده میکنیم توی چندین سایت بذاریم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن