6

منظور از رپورتاژ چیست یا رپورتاژ آگهی چیست ؟ (آموزش جامع)

رپورتاژ آگهی چیست

رپورتاژ چیست ؟ رپورتاژ یکی از روشهای تبلیغات چاپی است که پیش از این از طریق مجلات و روزنامه ها مورد استفاده قرار میگرفت. اما در حال حاضر و در فضای آنلاین، از همین مدل تبلیغ از طریق انتشار محتوا در سایر وبلاگها، استفاده میشود. پس شاید تبلیغات چراغ خاموش در فضای آنلاین و آفلاین را بتوان پاسخ کوتاه و صریح سوال رپورتاژ آگهی چیست. در نظر گرفت.

روشهای مختلفی برای انتشار رپورتاژ آگهی وجود دارد، مانند محتوای متنی یا ویدئویی. اما از آنجایی که محتوای متنی هنوز هم گل سر سبد گوگل در نظر گرفته میشود، انتخاب اول بسیاری از افراد، نگارش متنی کاربردی هم برای رفع نیاز کاربر و هم برای قرار دادن لینک و گرفتن بک لینک از سایت مد نظرشان است. در صورتی که برای تهیه و تعیین استراتژی لینک سازی به دنبال اطلاعات بیشتری در خصوص سوال رپورتاژ چیست و تفاوت آن با بک لینک هستید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

[lwptoc]

رپورتاژ چیست؟

رپورتاژ آگهی یا Advertorial یکی از شیوه های سنتی تبلیغات آفلاین است که با کمی تغییر در سبک استفاده به فضای آنلاین هم راه پیدا کرده است. پیش از این کسب و کارها برای معرفی محصول و خدمات خود به افراد، از روزنامه و مجلات خبری جهت انتشار یک متن تبلیغاتی استفاده میکردند؛ متنی که در ظاهر کاربردی و یا خبری بود، اما در باطن اشاره ای غیر مستقیم به روش رفع نیاز یا سوال مخاطب داشت. در حال حاضر، از این روش به عنوان یکی از روشهای قدرتمند تبلیغات بومی، استفاده میشود. روشی که اصلیترین مزایای آن عبارت هستند از: افزایش آگاهی از برند، رفع نیاز مخاطب و بهبود رتبه سئو سایت.

بعد از دریافت پاسخ سوال رپورتاژ آگهی چیست، نوبت به بررسی این مدل از تبلیغات در سئوی سایت میرسد؛ مسئله ای که هدف اصلی ما در این مقاله است.

برای خرید رپورتاژ آگهی کلیک کنید

مزایای رپورتاژ آگهی چیست

مزایای رپورتاژ آگهی چیست

مزایای رپورتاژ آگهی چیست؟

 • بهبود جایگاه سایت در موتورهای جستجو: رپرتاژ آگهی یکی از روشهای موثر لینک سازی است که در مدت زمانی معمولا کوتاه تاثیر چشمگیری در بهبود سئوی سایت دارد. در صورتی که نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی رعایت شده باشد، سیگنالی که برای موتورهای جستجو ارسال میشود، نشان از معتبر بودن سایت شما دارد، مسئله که سرانجام به بهبود رتبه سایت شما کمک شایانی میکند.
 • افزایش ترافیک سایت: گرچه هدف اصلی از انتشار رپرتاژ افزایش ترافیک نیست، اما اگر سایت مقصد و موضوع درست انتخاب شده باشد، قطعا منجر به افزایش ترافیک سایت هم خواهد شد.
 • افزایش آگاهی از برند و برندینگ: برند منشن یکی از روشهای لینک سازی است. در این مدل، در متن رپورتاژ هیچ لینکی از سایت وجود ندارد و به استفاده از نام برند اکتفا میشود. مشابه با زمانی که نام یک برند در شبکه های اجتماعی تکرار شده و اصطلاحا سوشال سیگنال آن قوی میشود.

گوگل چگونه رپورتاژ آگهی را شناسایی میکند؟

یکی از مهمترین مواردی که هنگام راه اندازی کمپین رپرتاژ آگهی باید بدان توجه داشته باشید، طبیعی بودن روند نگارش و قرارگیری لینکهای داخل متن است. با توجه به این که رپورتاژ نوعی تبلیغات پولی است، اگر گوگل متوجه کوچکترین مورد غیر طبیعی در رپورتاژ شود، قطعا شما را از طریق پنالتی گوگل، جریمه خواهد کرد. اما با توجه به اینکه ما به الگوریتمهای گوگل دسترسی نداریم، اطلاعات زیادی از روند شناسایی و برخورد گوگل با رپورتاژ آگهی مشخص نیست.

برخلاف تصور بسیاری از افراد، گوگل برای انجام هرکاری از الگوریتم و ربات استفاده نمیکند. بلکه در برخی موارد، خصوصا مواردی که به دنبال ردپای چیزی عجیب است، از نیروی انسانی کمک میگیرد. در صورتی که رباتهای گوگل، متوجه مسئله ای عجیب و در واقع یک ردپا تبلیغاتی در متن پورتاژ شوند، URL را در یک فهرست خاص قرار میدهند. سپس نیروی انسانی گوگل یک به یک URLهای مشکوک را بررسی میکند.

در صورتی که به وضوح مشخص شود این لینک سازی توسط صاحب سایت تبلیغ دهنده انجام شده است، قطعا تاثیر منفی در سئو سایت خواهد داشت. به همین دلیل است که تاکید میکنیم از یک روند ثابت و همیشگی برای قراردادن لینک در متن رپورتاژ استفاده نکنید!

مهمترین مواردی که گوگل را به صفحه رپورتاژ مشکوک میکند، عبارت هستند از:

 1. انتشار محتوایی بی کیفیت، و قرار دادن چند لینک با کلمه کلیدی هدف صفحه.
 2. استفاده از لینکهای تنها یک سایت در یک صفحه. کو سایتیشن یکی از مفاهیم مهم در لینک سازی است که به طبیعی بودن استراتژی ساخت بک لینک شما کمک شایانی میکند. خودتان را به جای گوگل بگذارید! طبیعی نیست که در یک صفحه از یک سایت، تنها لینک سایت شما قرار گرفته باشد! پس دست و دل باز باشید و برای جلوگیری از جریمه گوگل هم از لینکهای مرتبط و کاربردی مرتبط با موضوع، در متن استفاده کنید.
 3. محتوای همسایه یک لینک، تاثیر زیادی در میزان اثربخشی لینک داشته و به درک بهتر گوگل از لینک کمک ویژه ای میکند. در نتیجه اگر محتوای اطراف لینک حالت تبلیغاتی داشته باشد، با توجه به پیشرفت الگوریتمها، گوگل متوجه تبلیغاتی بودن لینک خواهد شد. در نتیجه از رعایت اصول نگارش رپورتاژ غافل نشوید.

تفاوت بازاریابی محتوا با رپورتاژ چیست؟

گرچه رپورتاژ آگهی معمولا به صورت یک متن در سایتهای مختلف منتشر میشود، اما بازایای محتوایی نیست! رپورتاژ تبلیغی است برای برجسته کردن یک خدمت یا محصول. در حالی که بازاریابی محتوا روشی است برای تولید محتوا به شکل های مختلف در چند بخش برای توضیح یک محصول یا خدمت.

در تولید محتوایی که برای سایت انجام میشود، استفاده از لینکهای داخلی برای افزایش مدت زمان ماندگاری کاربر در سایت و نشان دادن ارتباط موضوعی بین صفحات مختلف سایت، الزامی است. در حالی که اگر در متن رپورتاژ تنها از لینکهای یک سایت با عین کلمات کلیدی استفاده شود، گوگل به غیر طبیعی بودن فعالیت شما، مشکوک میشود.

عوامل موثر در رپورتاژ چیست ؟

عوامل موثر در رپورتاژ چیست ؟

عوامل موثر در موفقیت رپورتاژ آگهی چیست ؟

با توجه به موارد گفته شده، احتمالا این سوال برای شما مطرح میشود که چگونه رپورتاژ آگهی تاثیرگذار بنویسیم؟ در ادامه به مواردی اشاره میکنیم که رعایت هریک از آنها به کسب نتیجه بهتر از این سبک از تبلیغات، کمک ویژه ای میکند:

آنالیز بک لینک رقبا برای انتخاب رسانه هدف

به طور کلی برای انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی چه در فضای آنلاین و چه آفلاین رقابت سنجی اولین کاری است که باید انجام دهید. قبل از اینکه وب سایتی را برای انتشار رپورتاژ انتخاب کنید، ابتدا نگاهی به فهرست بک لینکهای سایت رقبا داشته باشید.

برای انجام این کار میتوانید از ابزارهایی مانند Ahref و MOZ استفاده کنید. بعد از شناسایی سایتها، لینکهای مربوط به رپورتاژها را بررسی کنید. به عنوان مثال بررسی کنید از چه برچسبهایی برای انتشار رپورتاژ استفاده شده است. برای خفظ ارتباط موضوعی، از مدیر سایت بخواهید از همان برچسبها برای متن تبلیغاتی شما هم استفاده کند.

انتخاب سایت مرتبط برای انتشار رپورتاژ آگهی

مسئله بعدی که باید بدان توجه داشته باشید، ارتباط موضوعی بین سایت شما و سایت مد نظرتان است. فراموش نکنید که گوگل متوجه موضوع هر صفحه میشود. پس برای اینکه به محتوای شما مشکوک نشود، بهتر است تبلیغتان را در سایتی قرار دهید که به نوعی مرتبط با موضوع سایت شما است.

انتخاب درست کلمات کلیدی

تعریف و نحوه استفاده از کلمه کلیدی در سالهای اخیر با توجه به تغییرات الگوریتم های گوگل، تغییرات زیادی داشته است. در حال حاضر برای جلوگیری از تکرار کلمه کلیدی و رتبه گرفتن در کلماتی که به نوعی مترادف هم هستند، استفاده از کلمات کلیدی دم بلند و LSI پیشنهادی گوگل توصیه میشود. به جای آنکه چگالی کلمه کلیدی را در یک متن زیاد یا کم کنید، بهتر است از مترادف کلمه کلیدی مد نظرتان، در جای مناسب و به طبیعی ترین شکل ممکن استفاده کنید.

علاوه بر این، کلمه و موضوعی انتخاب کنید که مخاطب جستجو میکند. آنچه که شما در نظر دارید، لزوما همان چیزی نیست که توسط مخاطب در موتورهای جستجو سرچ میشود. برای یافتن بهترین کلمات کلیدی میتوانید از ابزارهای رایگان مانند کیورد پلنر و … استفاده کنید.

استفاده از سبکهای مختلف نگارش و لینک دهی در رپورتاژ

برای آشنایی با انواع سبکهای رپورتاژ و نحوه قرار دادن لینک و … پیشنهاد ما استفاده از وبینار جناب آقای بابک بنیادی است. بر خلاف تصور بسیاری از افراد، هیچ الزامی برای استفاده از ۳ لینک در یک رپورتاژ وجود ندارد! گرچه این محدودیت در بسیاری توسط بسیاری از سایتهای پذیرنده رپورتاژ تعیین شده است، اما به این معنا نیست که شما باید حتما سه لینک از سایت خودتان را در متن رپورتاژ قرار دهید.

در برخی موارد، بسته به صفحه ای که قصد لینک سازی برایش دارید، بهتر است که تنها از یک لینک در رپورتاژ به صورت کلیک ایبل یا معمولی استفاده کنید.

 تفاوت بک لینک و رپورتاژ آگهی چیست ؟؟

با وجود اینکه رپورتاژ آگهی یکی از روشهای لینک سازی است، اما دقیقا همان نیست. مهمترین تفاوتهای خرید بک لینک و خرید رپورتاژ عبارت است از:

 • صفحه ای که برای انتشار رپورتاژ ایجاد میشود، همیشگی و دائمی است. در صورتی که بک لینک بعد از مدتی معمولا ۶ ماه یا ۱ سال از بین میرود.
 • با توجه به از بین رفتن بک لینکها، هزینه ای که برای لینک سازی پرداخت میشود به صورت دوره ای باید تکرار شود.
 • تاثیر رپورتاژ بیشتر از بک لینکهای پروفایلی است. چرا که گوگل علاقه مند به متن است و لینک به همراه یک متن غنی و کاربردی منتشر میشود.
 • نرخ کلیک لینک در رپورتاژ به مراتب بیشتر از بک لینک های پروفایلی یا فروم است.

دیدگاه تبلیغاتی نسبت به رپورتاژ آگهی

یکی از ابعاد بسیار مهم رپورتاژ آگهی که دقت کمتری به آن می شود، بعد تبلیغاتی آن است! بسیاری از کسب و کارها تنها به این چشم به رپورتاژ آگهی نگاه می کنند که فقط باید یک محتوای عادی برای قرار گرفتن لینک های خود داشته باشند. در حالی که کاربر رپورتاژ آگهی علاوه بر بهبود رتبه سایت، تبلیغات هم خواهد بود. در واقع رپورتاژ آگهی تنها روی رتبه سایت شما در گوگل تاثیرگذار نیست؛ بلکه کاربران سایت میزبان رپورتاژ آگهی هم آن را مطالعه می کنند.

اگر می خواهید از این بعد هم بهترین نتیجه را بگیرید، نیازمند یک محتوای ارزشمند و کاربردی هستید! در واقع کاربران به عنوان یک مطلب ارزشمند وارد صفحه رپورتاژ آگهی شما می شوند و اگر محتوای شما نتواند نیاز کاربر را پاسخ دهد، نمی توانید از بعد تبلیغاتی آن بهترین نتیجه را بگیرید.

داشتن محتوای ارزشمند به کاربران کمک می کند تا در آن صفحه بمانند و اگر محتوای شما جذاب نگارش شده باشد، آن مطلب را تا آخر می خوانند. این مسئله باعث می شود تا کاربر با محتوای شما ارتباط بگیرد و در نهایت، وارد سایت شما شود.

برای درک بهتر این موضوع، خودتان را جای کاربر قرار دهید! فرض کنید وارد یک رسانه خبری شده اید و در حال دنبال کردن مطالب در حوزه اقتصاد هستید؛ در میان مطالب، یک رپورتاژ آگهی در مورد یک کسب و کار که در حوزه ارز فعالیت می کند را می بینید.

اگر عنوان و تصویر شاخص جذابی داشته باشد، وارد صفحه آن می شوید و چند خط اول را مطالعه می کنید. حال اگر این چند خط اول توانسته باشد نظر شما را جلب کند، ادامه محتوا را هم می خوانید! در این صورت اگر محتوا برای شما ارزشمند باشد، وارد سایت میزبان می شوید و حتی ممکن است به مشتری آن کسب و کار تبدیل شوید.

در آخر، رپورتاژ بخریم یا نه؟

پاسخ به این سوال به استراتژی سئو، هدف و بودجه شما بستگی دارد. برای پاسخ به این سوال بهتر است با یک مشاور سئو و متخصص صحبت کنید. رپورتاژ آگهی دارای تاثیر دائمی و همیشگی است. در نتیجه در صورتی که کمپین این مدل از تبلیغات درست اجرا شود، قطعا نتیجه مثبت ماندگاری خواهد داشت.در صورتی که قصد خرید رپورتاژ آگهی دارید میتوانید وارد صفحه خرید رپورتاژ تسمینو شوید و رسانه مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. علیرضا پور اکبری گفت:

  تفسیر خیلی خوبی کردید از واژه رپورتاژ آگهی و مقاله خیلی خوبی بود
  میخواستم بپرسم مجموعه تسمینو تا چه ساعتی در روز پاسخگو مشاوره های تلفنی میباشند جهت مشاوره در زمینه خرید رپورتاژ آگهی از مجموعه تسمینو و همچنین دریافت لیست رسانه هایی که متناسب با سایت بنده هستند برای خرید رپورتاژ

  1. ممنونیم از شما علیرضا جان پلتفرم انتشار رپورتاژ آگهی تسمینو ۹ تا ۵ بعد از ظهر بصورت تلفنی پاسخگو میباشد و همچنین بعد این تایم میتونین از طریق پشتیبانی تلگرام با ما در ارتباط باشید

 2. وحید گفت:

  سلام وقت بخیر
  اگر متن یک ریپورتاژ آگهی را بدون هیچ تغییری در چندین سایت قرار بدیم ، آیا ممکنه اون لینکهایی که داخل ریپورتاژ هستند پنالتی بشن؟

  1. فرید شیرزاد گفت:

   این عمل بستگی استراتژی سئو شما دارد در کل سیستم گوگل از محتوا تکراری بیزار هست و بدنبال محتوای سبز و یونیک میباشد تا برای کاربر های جذابیت داشته باشد و محتوا تکراری جلوی این جذابیت میگیرد بنابراین گوگل با این موارد برخورد می کند که پنالتی سایت جز مهمی از ان میباشد.

 3. فرید شیرزاد گفت:

  سلام ممنونم از مقاله بسیار خوب و آموزنده رپورتاژ چیست …
  برای خرید رپورتاژ آگهی از تسمینو تخفیف هم میدین ؟؟

 4. حسام آرمانفا گفت:

  ممنونم از مقاله بسیار مفیدتون واقعا مقاله عالی و یونیکی بود درباره رپورتاژ آگهی چیست