مقالات رپورتاژ آگهی

رپرتاژ آگهی چیست همه چیز درباره رپرتاژ خبری

رپرتاژ آگهی یکی از راه هایی است که مدیران وبسایت ها و وبمستران با استفاده از آن می توانند به شکل بهینه و موثری رتبه وبسایت خود را بهبود بدهند. امروزه بیش از پیش به رپرتاژ آگهی یا رپرتاژ خبری اهمیت داده می شود. چرا که انتشار رپرتاژ آگهی راهکاری است که منافع مختلفی برای سایت و مدیر سایت به ارمغان می آورد.

رپرتاژ آگهی باعث می شود تا بازدید کنندگان یک وبسایت افزایش یابند؛ به همین ترتیب رتبه وبسایت نیز بهبود یافته و بهتر از قبل می تواند در اهداف فروش و بازاریابی خود عمل کند. علاوه بر آن، رپرتاژ خبری بر روی سئو Off page سایت نیز تاثیر مثبت قابل توجهی دارد. علاوه بر همه این ها، از نقش بسیار پررنگ انتشار رپرتاژ آگهی در برندینگ و اعتبار سازی یک برند نباید غافل شد. به طور کلی، تولید و انتشار رپرتاژ آگهی یک گزینه بسیار مناسب در دنیای پر رقابت امروز دیجیتال مارکتینگ به شمار می رود.

در این مطلب قصد داریم به بررسی کامل و جامع مقوله رپرتاژ آگهی، که از آن تحت عنوان رپرتاژ خبری نیز یاد می شود بپردازیم. در ادامه این مطلب، به سوالات رایجی که در این زمینه وجود دارد نیز پاسخ داده خواهد شد. سوالاتی مانند این که رپرتاژ آگهی چه کاربردی دارد؟ تاثیر رپرتاژ آگهی بر روی سئوی سایت چیست؟ یا این که چه نکاتی را باید در هنگام تولید و انتشار رپرتاژ آگهی رعایت کرد؟ در یک کلام، همه چیز درباره رپرتاژ آگهی یا رپرتاژ خبری در این مطلب پوشش داده می شود.

رپرتاژ آگهیرپرتاژ آگهی یا رپرتاژ خبری چیست؟

در ابتدا لازم است به این سوال بپردازیم که رپرتاژ آگهی چیست؟ چرا که آشنایی کامل با مفهوم رپرتاژ آگهی، لازمه درک بهتری از کاربرد و چگونگی تولید آن است. کلمه رپرتاژ Reportage که در اصل از زبان فرانسوی گرفته شده است، به معنای «گزارش» است. رپرتاژ آگهی به معنای گزارشی است که محتوای آن با حالتی روایت گونه، ضمن بیان اطلاعاتی مفید و کاربردی و البته مستند، به معرفی یک محصول، یک خدمت یا یک برند می پردازد.

اگرچه که در این مطلب تمرکز ما بر روی معرفی و بررسی رپرتاژ آگهی اینترنتی است، اما رپرتاژ های آگهی قدمتی بیشتر از این دارند. یکی از اصلی ترین انواع رپرتاژ خبری، که جز قدیمی ترین ها و محبوب ترین انواع نیز به حساب می آید، رپرتاژ خبری تلویزیونی است. شیوه ای که هنوز نیز محبوبیت و تاثیرگذاری خود را دارد.

یکی دیگر از انواع قدیمی و کلاسیک رپرتاژ آگهی، رپرتاژ هایی است که در روزنامه ها و نشریات منتشر می شدند. در واقع می توان خواستگاه رپرتاژهای خبری را به نشریات و روزنامه ها نسبت داد. زیرا برای اولین بار رپورتاژها در این رسانه ها منتشر می شدند.

صاحبان روزنامه ها، مجلات و نشریات به دنبال افزایش درآمد خود بودند و به همین دلیل، یک راه مناسب برای این هدف انتشار رپرتاژ خبری برای محصولات و برندهای مختلف بود. امروزه مهم ترین و رایج ترین شیوه رپرتاژ آگهی، رپرتاژ های آگهی اینترنتی هستند؛ مقالاتی که وبسایت های پر بازدید و معتبر درج شده و اهداف تبلیغاتی دارند.

محتوای رپورتاژ آگهی شامل اطلاعاتی می شود که برای کاربران و مخاطبان کاربردی و به درد بخور است. همه کاربران و مخاطبان سوالاتی در ذهن خود دارند و در اینترنت به دنبال پاسخ این سوالات می گردند. حالا این جا، جاییست که رپرتاژ آگهی وارد کار می شود. رپرتاژ خبری شامل اطلاعات، نکات و فکت هایی است که برای کاربران مفید است. در واقع رپرتاژ خبری با محتوای خود به سوالات و نیازهای کاربران و بازدیدکنندگان پاسخ مناسبی می دهد.

تفاوتی که رپرتاژ آگهی با یک مقاله عادی و طبیعی در یک وبسایت دارد این است که یک رپرتاژ خبری با اهداف تبلیغاتی تولید می شود. یعنی رپرتاژ خبری در ضمن ارائه اطلاعات و نکات کاربردی به مخاطبان خود، آن ها را به سمت یک محصول خاص یا یک سرویس ارائه دهنده خدمات هدایت می کند.

رپورتاژ های آگهی با گرایش های تجاری تولید می شوند و هدف از آن ها این است که مخاطب به نحوی موثر با خدمات و محصولات یک برند آشنا شود؛ تا در نهایت به استفاده از آن محصول یا خدمت مجاب شده و نهایتا مخاطب، به مشتری تبدیل شود.

رپرتاژ آگهی چیست

کاربرد رپرتاژ آگهی چیست؟

رپرتاژ خبری، همان طور که از نامش هم پیداست، یک شیوه تبلیغاتی است که اتفاقا بسیار هم موثر است. تولید و انتشار رپرتاژ خبری، شیوه ای است که هم برای تولید کننده آن رپورتاژ (که در واقع همان صاحب برند است)، هم برای وبسایت منتشر کننده آن و هم برای مخاطبانی که آن را می خوانند مفید است.

کمتر چیزی را می توان پیدا کرد که این همه در ابعاد مختلف سوددهی و بازده داشته باشد. در ادامه به توضیح سود و کاربرد رپورتاژ آگهی برای هر یک از سه دسته ذکر شده یعنی برند تولید کننده رپورتاژ، وبسایت منتشر کننده و بازدیدکننده خواهیم پرداخت.

کاربرد رپرتاژ خبری برای برند تولیدکننده

هر کسب و کاری که نسبت به تولید و انتشار رپورتاژ آگهی اقدام کند، یک سرمایه گذاری بلندمدت و سود آور برای خود انجام داده است. در واقع، تولید رپرتاژ خبری یک سرمایه گذاری مطمئن در فرآیند برندینگ است. همه کسب و کارها یا خدمتی را به مشتریان خود ارائه می دهند و یا محصولی را به آن ها عرضه می دارند. بنابراین مهم است که آن کسب و کار در نظر مشتریان و مخاطبان خود معتبر شناخته شود. اعتبار همان صداقت و راستگویی یک محصول است. اعتبار میزان تخصص و تبحر در زمینه فعالیت است. اعتبار، همان چیزی است که در ذهن مردم و مخاطبان تحت عنوان برند ثبت می شود.

البته برندینگ تنها وجه سودآوری و فایده تولید رپورتاژهای آگهی نیست. رپورتاژ های خبری برای سئو سایت نیز بسیار موثر هستند. یکی از راه های بهبود کیفیت و ارزش سایت از نظر ربات های گوگل، خرید رپرتاژ آگهی است. رپرتاژ های آگهی موجب جذب بازدید کنندگان بیشتر و افزایش مخاطبان وبسایت می شوند؛ به همین ترتیب فروش محصولات و خدمات یک برند نیز با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.

کاربرد رپرتاژ آگهی برای وبسایت منتشر کننده آن

رپرتاژ های آگهی معمولا در وبسایت های خبری و سایت های پر بازدید که ارزش و اعتبار خبری دارند و گزارش منتشر می کنند منتشر می شود. انتشار رپورتاژهای خبری در سایت های خبری، برای این سایت ها از دو جنبه ارزش داشته و برای آن ها سود به ارمغان می آورد: یکی سود مالی، و دیگری ارزش محتوایی.

شما هم اگر با رپورتاژ آگهی آشنایی داشته باشید، به احتمال زیاد می دانید انتشار این گونه رپورتاژها با هزینه همراه است. همان طور که گفته شد، سایت هایی که به عنوان مرجع انتشار رپرتاژ مورد استفاده قرار می گیرند، سایت های مشهور و معتبر و پربازدید هستند که بازدید کنندگان زیادی از صفحات آن ها بازدید می کنند. کلیک خور این سایت ها بسیار بالاست و به دلیل این وسعت و فراوانی مخاطبان، هزینه قابل توجهی در ازای انتشار محتوای تبلیغاتی سایر برندها دریافت می کنند.

از سوی دیگر، رپرتاژهای خبری خود دارای ارزش محتوایی بوده و حاوی اطلاعاتی مفید و کاربردی برای بازدیدکنندگان و مخاطبان سایت هستند. بنابراین انتشار آن ها به بهتر شدن و غنی تر شدن محتوای خود سایت نیز کمک می کند. علاوه بر آن، اگر این رپرتاژ از سوی یک برند معتبر منتشر شود و در نهایت مخاطبان سایت از محصول یا خدمت معرفی شده در رپرتاژ رضایت داشته باشند، به اعتبار و محبوبیت سایت منتشر کننده رپرتاژ نیز افزوده می شود.

کاربرد رپرتاژ آگهی برای بازدیدکنندگان

اما در نهایت می رسیم به سود و کاربرد رپرتاژ آگهی برای خوانندگان و مخاطبان سایت. حقیقت این است که اگرچه خود تبلیغات در ذات خود و به تنهایی، معمولا جذاب نیست، اما مردم اکثرا از محتوای تبلیغاتی آموزنده و کاربردی بسیار استقبال می کنند.

در واقع رپورتاژهای آگهی با محتوای ارزشمند خود و نکات و اطلاعاتی که در بر دارند می توانند دانش و آگاهی مخاطبان را افزایش دهند و از این طریق به آن ها سود برسانند. یک رپرتاژ با محتوای خوب و کاربردی می تواند به مخاطبان در انتخاب محصولات و خدمات بهتر کمک شایانی کند.

البته ناگفته نماند که محتوای رپرتاژ باید در عین حال که مفید و کاربردی است و منجر به افزایش اطلاعات مخاطب می شود، باید برای او سرگرم کننده باشد و او را ترغیب کند که تا انتها این محتوا را دنبال کند. موثرترین رپرتاژها آن هایی هستند که دارای حالتی روایت گونه باشند. اصطلاحا، یک رپرتاژ آگهی خوب و موفق، از فن «داستان گویی» به خوبی استفاده می کند و از این طریق هم اطلاعات لازم را به مخاطب منتقل می کند، هم او را سرگرم می کند و هم او را در جهت خرید محصول یا خدمت مورد نظر هدایت می کند.

یک دلیل تاثیر گذاری بالا و نفوذ زیاد رپرتاژ های آگهی این است که رپرتاژ ها نسبتا دارای چهره ای انسانی هستند؛ به این معنی که مخاطب می تواند با آن ها ارتباط بیشتری برقرار کرده و احساس نزدیکی بیشتری داشته باشد. اهمیت آن نکته ای که درباره تکنیک «داستان گویی» گفتیم، این جا بیشتر مشخص می شود؛ هر چه داستان گویی محتوای رپرتاژ بهتر انجام شود، چهره انسانی رپورتاژ نیز واضح تر بوده و ارتباط بهتری بین مخاطب و محتوا برقرار می شود.

دلیل دیگر تاثیر گذاری بالای رپرتاژهای آگهی آن است که این رپرتاژها در منابع معتبر و قابل اطمینان منتشر می شوند. سایت هایی که نسبت به انتشار رپورتاژ اقدام می کنند دارای جایگاهی مطمئن در میان مردم و مخاطبان خود هستند. این اعتبار به نوبه خود به محتواهای درون سایت، از جمله رپرتاژ آگهی نیز منتقل می شود و خوانندگان آن رپرتاژ، احساس می کنند این محتوا قابل اعتماد است.

رپرتاژ آگهیتاثیر رپرتاژ آگهی بر سئو

از مهم ترین معیارها برای موفقیت در نتایج جستجوی گوگل و کسب یک رتبه خوب، داشتن بک لینک های معتبر و ارزشمند است. بک لینک همان لینک هایی است که سایت های دیگر به شما می دهند. مثلا وقتی که یک سایت یا وبلاگ از مقاله ای موجود در وبسایت شما استفاده کرده و نام و آدرس وبسایت شما را به عنوان منبع ذکر کند (حرکت بسیار منصفانه ای که کمتر کسی آن را انجام می دهد!)، به شما بک لینک داده است.

اعتبار و تعداد بک لینک های یک وبسایت در رتبه بندی سایت در گوگل و رسیدن به جایگاهی بهتر در صفحه نتایج بسیار موثر است. به این دلیل که داشتن بک لینک در سایر وبسایت ها به این معنی است که آن سایت ها سایت شما و محتوای آن را با ارزش و معتبر تشخیص داده اند.

حال ارزش بک لینک در یک رپرتاژ آگهی چندین برابر بیشتر هم می شود. به دلیل این که مقاله یک رپرتاژ آگهی چندین بک لینک به سایت شما خواهد داد که این بک لینک ها از نوع فالو Follow خواهند بود. بک لینک ها یا فالو هستند یا نو فالو (No Follow). بک لینک های نو فالو کمکی به اعتبار سایت شما نکرده و بازدید کننده ای را به سایت شما هدایت نمی کنند؛ اما برخلا بک لینک های نو فالو، بک لینک های فالو برای سایت شما ارزش و اعتبار زیادی را به همراه خواهند داشت.

علاوه بر این ها، بک لینک های موجود در یک مقاله و محتوای بلند برای گوگل ارزش بیشتری دارد و همین موضوع در امتیاز دهی و ارتقای سایت شما نقش مهمی ایفا می کند. این نکته را هم فراموش نکنید که سایتی که با انتشار رپرتاژ آگهی به شما بک لینک می دهد، یکی از سایت های معتبر و پربازدید است؛ همین اعتبار سایت هم باری گوگل و در نتیجه بهبود سئو سایت شما مهم است.

تولید محتوای رپرتاژ آگهی را خودمان انجام دهیم؟

یکی از مسائلی که کسب و کارها هنگام خرید رپرتاژ آگهی با آن روبرو می شوند، تولید محتوای رپرتاژ است! در واقع کسب و کارها به دنبال این موضوع هستند که تولید محتوای رپرتاژ آگهی را خودشان انجام دهند یا به دست متخصص بسپارند. هر کسب و کاری که سایت داشته باشد، حتماً از بازاریابی محتوا در سایت خود استفاده می کند؛

به عنوان مثال بخش بلاگ در سایت آن ها وجود دارد و با استفاده از تولید محتوا کاربران بیشتری جذب می کنند. اگر برای کسب و کارتان خودتان دست به قلم می شوید و محتوا تولید می کنید، بهتر است محتوای رپرتاژ آگهی را خودتان انجام دهید!

زیرا خودتان بهتر از هر فرد دیگری در مورد کسب و کارتان اطلاعات دارید و نباید فراموش کنید که مهم ترین چیزی که باید به صورت صادقانه و درست در محتوای رپرتاژ آگهی وجود داشته باشد، اطلاعات در مورد کسب و کار است.

در صورتی که خودتان در زمینه تولید محتوا مهارتی ندارید یا حس می کنید که نمی توانید با قلم جذابی محتوا تولید کنید، بهتر است از متخصص تولید محتوا کمک بگیرید.

البته اطلاعاتی که قرار است در محتوا قرار بگیرد را باید خودتان ارائه کنید و متخصص محتوا آن ها را به محتوای متنی جذاب تبدیل کند. متخصص محتوا باید از تصاویر جذاب، مرتبط و با کیفیت استفاده کند تا بتواند بهترین تاثیرگذاری رو روی کاربران داشته باشد. همچنین باید هدف خود را از رپرتاژ آگهی مشخص کنید تا تولیدکننده محتوا آن را به خوبی پیاده سازی کند!

مثلاً اگر می خواهید محصولی را معرفی کنید و با قرار دادن لینک در رپرتاژ آگهی، رتبه آن را بهبود ببخشید باید از همان ابتدا لینک صفحه محصول را به همراه توضیحات محصول به متخصص محتوا ارائه کنید تا به بهترین شکل آن را در محتوای رپرتاژ آگهی قرار دهد.

روش تولید و نگارش رپرتاژ آگهی موفق و تاثیر گذار

نوشتن رپورتاژ آگهی کاری است که ظرافت های خاص خود را داشته و در نگارش آن باید به نکات ریز و درشتی توجه کرد. به عنوان مثال، اگر در نوشتن رپرتاژ از اصطلاحات تخصصی و فنی زیادی استفاده شود، میزان احتمال موفقیت و تاثیرگذاری آن رپرتاژ کاهش می یابد. هم چنین اگر گرایش به تبلیغ و معرفی یک محصول یا یک خدمت خاص زیاد بوده و مخاطب از خواندن متن جنبه تبلیغاتی بودن آن را حس کند، اعتماد او کاهش می یابد.

معمولا اگر صاحبان کسب و کارها خود نسبت به نوشتن و تولید رپرتاژهای خبری اقدام کنند، نتیجه مطلوب مورد نظر خود را نمی گیرند. چرا که محتوایی که آن ها تولید کرده اند، از روانی و ظرافت متنی که نویسنده های حرفه ای و باتجربه می نویسند برخوردار نیست؛ علاوه بر آن، محتوای تولید شده توسط افراد صاحب کسب و کار اصطلاحات تخصصی زیادی داشته و از هنر داستان گویی بهره نمی برد.

یکی از بهترین راه ها برای داشتن یک محتوای خوب و موفق در رپرتاژ آگهی، استفاده از افراد توانمند در زمینه نویسندگی است. کسانی که در زمینه تولید محتوا، مخصوصا تولید محتوای متنی سابقه دارند یا در زمینه نویسندگی فعالیت داشته اند می توانند برای این کار گزینه مناسبی به حساب بیایند. هم چنین، بسیاری از افراد به صورت فریلنسر (دورکار) نسبت به تولید و نگارش رپرتاژهای خبری اقدام می کنند.

با این حال، نوشتن رپرتاژ خبری هم در نوع خود یک مهارت است و می توان آن را با تمرین و صرف زمان زیاد به دست آورد. در ادامه به نکاتی اشاره می شود که در نوشتن و تولید یک رپرتاژ خبری موفق و تاثیرگذار می توانند کمک کنند:

رپرتاژ آگهی، یک داستان است و باید سرگرم کننده باشد.

اگرچه که رپرتاژ ها در اصل کاربرد تبلیغاتی داشته و این هدف نگارش می شوند، اما نباید مانند تبلیغات به نظر برسند. رپرتاژ خبری خوب و موفق باید روایتی داستانی داشته و برای خواننده خوب جذاب و سرگرم کننده باشد.

ساختار متن رپرتاژ آگهی باید جذاب باشد

این نکته ابعاد و جنبه های گوناگونی دارد. به طور کلی ساختار محتوای رپرتاژها باید به شکلی باشد که خواندن و برقرای ارتباط با آن ها برای مخاطب آسان باشد. در این راستا می توان از زبان محاوره ای استفاده کرد؛ جملات کوتاه و مرتبط به هم را به کار برد. از به کار بردن جملات و پاراگراف های طولانی خودداری کرد. متن را با استفاده از تیترها و عناوین مختلف بخش بندی کرد

جنبه انسانی می تواند تاثیرگذاری را چند برابر کند.

از گذشته تا به حال، مردم علاقه مند به شنیدن داستان های افراد مختلف بوده اند. بهره گیری از این نکته در نگارش و تولید رپرتاژ آگهی می تواند تاثیر گذاری آن را چندین برابر کند. این که داستان یک محصول یا برند دارای جنبه انسانی باشد،

یعنی به اشخاص مرتبط با آن محصول یا کالا پرداخته شود. این که کسانی که محصول را تولید کرده اند، چه سر گذشتی داشته اند و چه مشکلاتی در سر راه آن ها بوده است. این که یک خدمت چگونه می تواند زندگی افراد را آسان تر کند و به آن ها در حل مسائل مختلف کمک کند.

یکی از بهترین سرویس های ارائه دهنده خدمات تولید و انتشار رپرتاژ آگهی، وبسایت تسمینو است. تسمینو مدت هاست به عنوان یک پل ارتباطی قوی بین سفارش دهندگان و رسانه های معتبر عمل کرده و در این زمینه سابقه ای درخشان دارد. یکی از نقاط قوت مهم تسمینو، تسلط و آشنایی تیم آن با تولید محتوای حرفه ای در انواع مختلف، مخصوصا رپورتاژ های آگهی و تبلیغاتی است.

تیم تسمینو با بهره گیری از افرادی که در حیطه کاری خود متخصص بوده و به آن علاقه مند هستند، می تواند به بهترین شکل به راهنمایی شما بپردازد. هم چنین، داشتن قیمت های بسیار مناسب و ارائه خدمات کاملا مقرون به صرفه از مزایای مهم و قابل توجه سرویس تسمینو است.