دیجیتال مارکتینگ

روابط عمومی دیجیتال چیست ؟

اگر شما صاحب کسب و کار هستید اما در سه رتبه اول صفحه نتایج گوگل قرار ندارید، روابط عمومی دیجیتال (Digital PR) همان چیزی است که به آن نیاز دارید.

روابط عمومی دیجیتال چیست؟

روابط عمومی دیجیتال یک نوع استراتژی بازاریابی است که کسب و کارها از آن برای افزایش حضور آنلاین خود استفاده می کنند. آژانس های روابط عمومی دیجیتال با روزنامه نگاران، بلاگر ها و افراد تاثیر گذار یا همان اینفلوئنسرها شبکه ای از روابط را تشکیل می دهند و از طریق ارسال و اشتراک محتوای آنلاین سعی می کنند تا بک لینک های با کیفیت به دست آورند و ترافیک سایت خود را افزایش داده و در مجموع سئوی سایت و رتبه سایت خود را بهبود بخشند. اجازه بدهید به شما نشان دهیم روابط عمومی دیجیتال چطور به کسب و کار شما کمک می کند. در ابتدا تفاوت روابط عمومی دیجیتال را با روابط عمومی سنتی مورد بررسی قرار می دهیم.

روابط عمومی دیجیتال در برابر روابط عمومی سنتی

روابط عمومی سنتی به آن دسته فعالیت هایی اطلاق می شود که از طریق ایجاد شبکه با روزنامه نگاران توسط راه های سنتی ارتباطی مانند تلفن و یا دعوت بر سر میز شام سعی می کنند تا مطالب وب سایت را منتشر کنند و مشتریان هدف خود را از طریق انتشارات سنتی به دست آورند. روابط عمومی سنتی بیشتر بر انتشارات کاغذی، تلویزیون و یا رادیو تاکید دارند. اما رسانه های چاپی دیگر مانند گذشته نیست و اکنون به صورت آنلاین در صحنه کسب و کارها ظاهر شده اند.

روابط عمومی چیست
روابط عمومی چیست

رسانه های آنلاین به سرعت در حال گرفتن جایگاه  انتشارات چاپی و حتی تلویزیون هستند. با رشد بازاریابی، آنلاین تمرکزها از روابط عمومی سنتی به سمت روابط عمومی دیجیتال تغییر یافته است. روابط عمومی دیجیتال شکل تکامل یافته روابط عمومی سنتی است. روابط عمومی دیجیتال به جای استفاده از انتشارات چاپی، بر انتشار آنلاین و آگاهی از برند تمرکز دارد. این امر شامل نشر مقالات و اخبار آنلاین، همکاری با بلاگر ها و افراد تاثیر گذار برای نشان دادن ویژگی های محصولات و دریافت بازخوردها، محتوا نویسی و بازاریابی وابسته (Affiliate Marketing) جهت معرفی و آگاهی از برند از طریق بازدیدهای انلاین است.

به جرات می توان گفت که بدون روابط عمومی دیجیتال هیچ کمپین سئو سایتی موفقیت آمیز نخواهد بود و نمی تواند وب سایت را به جایگاه نخست صفحه اول گوگل برساند. در حقیقت روابط عمومی دیجیتال بخشی از فعالیت های سئو خارج از سایت است که بدون آن نمی توان در فضای آنلاین به موفقیت دست یافت.

انواع روابط عمومی دیجیتال

استراتژی های روابط عمومی دیجیتال اساسا بر انتشار مقاله و کسب بک لینک از وب سایت ها و بلاگ های مرتبط تمرکز دارد. همچنین روابط عمومی دیجیتال به ایجاد و گسترش روابط با خبرنگاران برای درج نام برند در مطبوعات اشاره دارد. با این حال روش های مختلفی برای اجرای این امر وجود دارد. در این قسمت مهم ترین استراتژی های روابط عمومی دیجیتال معرفی می شوند:

 • انتشار مقالات آنلاین برای به دست آوردن بک لینک های با کیفیت
 • شبکه سازی با خبرنگاران و روزنامه نگاران برای به دست آوردن بک لینک
 • درج رپورتاژ اگهی و محتوای ارزشمند در صفحات خبری معتبر
 • ارتباط با بلاگرها برای به دست آوردن بک لینک و منشن (اشاره شدن) در بلاگ های مرتبط
 • بازاریابی افراد تاثیرگذار برای به دست آوردن منشن و اعتبار رسانه های اجتماعی
 • برنامه های وابستگی (affiliate programs) که بلاگرها برای ارجاع مشتریان به شما از آن استفاده می کنند.
 • وقایع خبری آفلاین و یا وقایع بلاگرها جهت ایجاد پوشش آنلاین
 • به اشتراک گذاری اینفوگراف ها
حتما بخوانید :  برند (Brand) چیست ؟ تعریف کلی برندینگ

مزایای روابط عمومی دیجیتال

روابط عمومی دیجیتال دارای مزایای مستقیم و غیر مستقیم متعددی برای کسب و کارهاست. در این قسمت مزایای روابط عمومی دیجیتال برشمرده می شوند:

 • باعث بهبود سئو و رتبه بندی سایت می شود

انتشار محتوا در وب سایت های معتبر و دریافت لینک، رتبه بندی شما را برای کلمات کلیدی افزایش می دهد. هر چه جایگاه شما در گوگل بالاتر باشد ترافیک وب سایتتان افزایش خواهد یافت.

 • ترافیک وب سایت به شدت ارتقا می یابد

هر چه مردم بیشتری محتوای شما را بخوانند و محتوایتان را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارند افراد بیشتری از وب سایت شما بازدید خواهند کرد.

 • باعث ایجاد اعتماد به برند می شود

یک تیم روابط عمومی دیجیتال باعث می شود با جستجوی نام شما در موتور جستجو تنها جنبه های خوب برندتان نمایان شود. ایجاد محتوای جذاب و کسب نظرات مثبت و بی طرف باعث ارتقای تصویر برند در فضای آنلاین می شود. محتوای ارزشمند و مفید به موتورهای جستجو این مطلب را می رساند که شما منبع مفیدی از اطلاعات هستید. همچنین نظرات بلاگرها در مورد محصولات و خدمات باعث افزایش اعتماد به برند شما می شود.

 • مشتری واقعی تولید می کند

روابط عمومی دیجیتال می تواند محصولات و خدمات را به دست مخاطبان هدف و علاقه مند برساند. هر چه مردم در مورد محصولات بیشتر بخوانند و به وب سایت کلیک کنند مشتریان بالقوه نیز بیشتر خواهند شد.

 • باعث افزایش فروش می شود

هر آژانس روابط عمومی دیجیتال می داند برای افزایش فروش می بایست مشتریان را به سمت وب سایت روانه کند. یک استراتژی خوب روابط عمومی دیجیتال می تواند باعث افزایش مشتریان بالقوه شود و محتوای خوبی تولید کند که بتواند این دسته مشتریان را از طریق قیف نرخ تبدیل، به انجام عمل در وب سایت ترغیب کند و آنان را تشویق به خرید کند.

روابط عمومی دیجیتال

اندازه گیری موفقیت روابط عمومی دیجیتال

بر خلاف روابط عمومی سنتی که معیارهای محدودی برای ارزیابی موفقیت آن وجود دارد، روابط عمومی دیجیتال از داده های بیشتری برای ارزیابی برخوردار است. به لطف گوگل آنالیتیک و دیگر ابزارها، داده ها به خوبی می توانند موفقیت استراتژی روابط عمومی دیجیتال را نمایان کنند. در این قسمت برخی از ابزارهای ارزیابی موفقیت روابط عمومی دیجیتال معرفی می شوند:

 

 • گوگل آنالیتیک. از این ابزار می توان برای اندازه گیری میزان ترافیک محتوای انتشار یافته و یا بک لینک رسانه های اجتماعی استفاده کرد. البته برای این منظور باید بتوانید از طریق Google URL Builder، کد ردیابی UTM را اضافه کنید. همچنین با این ابزار می توانید میزان ترافیک ارجاعی از طریق لینک های اینفلوئنسرها و یا خبرنگاری ها را مشاهده کنید.
 • ابزار Moz open Site explorer. از این ابزار نیز می توانید برای ارزیابی بک لینک های وب سایت خود استفاده کنید. روابط عمومی دیجیتال خوب یعنی افزایش بک لینک به وب سایت. همچنین از ابزار moz OSE می توانید برای بررسی اعتبار دامنه وب سایت و لینک سازی استفاده کنید.
 • ابزار SEMrush. از این ابزار و ابزارهای مشابه می توان برای بررسی میزان پیشرفت در قابلیت دیده شدن با استفاده از کلمات کلیدی استفاده نمود. روابط عمومی دیجیتال باید حاوی بک لینک هایی باشد که به صفحاتوب سایت اشاره کند. این لینک ها باید بتواند باعث بهبود رتبه بندی و قابلیت دیده شدن صفحات وب سایت با استفاده از عبارات کلیدی شود.
 • Buzzsumo. یکی از ابزاری محبوب برای ردیابی میزان به اشتراک گذاری محتوا در رسانه های اجتماعی و وب سایت است.
حتما بخوانید :  بلاگر چیست 🥇و چگونه در اینستاگرام بلاگر شویم؟(2020)

چطور می توان از روابط عمومی دیجیتال در کمپین بازاریابی آنلاین استفاده کرد.

کمپین روابط عمومی دیجیتال مولفه حیاتی بازاریابی آنلاین برای کسب و کارهایی است که به دنبال رهبری در بازار هستند. برای کسب بهترین نتیجه، کمپین روابط عمومی دیجیتال باید با کمپین سئو سایت تلفیق شود. کمپین روابط عمومی دیجیتال و کمپین سئو در کنار یکدیگر می توانند باعث افزایش رتبه بندی و ترافیک ارگانیک سایت شود. با این حال روابط عمومی دیجیتال می تواند باعث تقویت صفحات ضعیف فرود شود و ترافیک  صفحات آهسته را نیز افزایش دهد.

از طرفی در صورتی که روابط عمومی دیجیتال با سئو توام شود می تواند روند جستجو با کلمات کلیدی را قوت بخشد و باعث پوشش دهی بیشتر عبارات جستجوی افراد در اینترنت شود. بسیاری از کمپین های روابط عمومی دیجیتال از مولفه های بازاریابی اینفلوئنسرها نیز استفاده می کنند.

قدرت رسانه های اجتماعی

کمتر ابزاری مانند رسانه های اجتماعی می تواند در روابط عمومی دیجیتال موثر و موفق عمل کند. از طریق رسانه های اجتماعی می توانید به طیف وسیعی از مشتریان و اینفلوئنسرها دسترسی یابید، استراتژی رقبای خود را مطالعه کنید، و در بخش های دست نخورده بازار نفوذ کنید.

با انتشار مداوم محتوا می توانید به ترویج آن از طریق شبکه های اجتماعی بپردازید و دیگران را نیز تشویق به اشتراک و ترویج محتوای خود کنید. همواره به یاد داشته باشید که رسانه های اجتماعی به شما فرصت ایجاد ارتباط و گفتگو با مخاطبانی می دهد که از طریق روابط عمومی سنتی هرگز قادر به ایجاد آن نبودید.

با این پلتفرم، امکان جلب توجه مخاطبان هدف خود را می یابید و به جای تلاش مداوم به فروش به شیوه ای ظریف آنان را ترغیب به خرید می کنید. علاوه بر آن از این طریق از نیازها و سلایق آنان آگاهی می یابید.

کاربران اینترنت فعالانه در رسانه های اجتماعی شرکت می کنند و این یعنی شما نیز نیاز دارید تا نام برند خود را در آنجا تقویت کنید. تبادل نظر و ارتباط با مشتریان در مکانی که آنها بیشتر احساس راحتی می کنند باعث می شود به طور طبیعی نام برند و شهرت خود را تقویت کنید.

شبکه های اجتماعی

توسعه استراتژی روابط عمومی دیجیتال

توسعه روابط عمومی دیجیتال ممکن است راحت به نظر برسد اما توسعه و تدوین استراتژی صحیح چندان کار راحتی نیست. استراتژی موثر روابط عمومی دیجیتال شامل تحقیق و تجزیه تحلیل، ایجاد روابط با نویسندگان و بلاگ نویس ها، بررسی مداوم گوگل آنالیتیک, بررسی میزان اعتبار دامنه، تولید محتوای خوب و بررسی صحیح تقویم برنامه ریزی است.

 • تحقیق و تجزیه تحلیل

اساس و بنیان استراتژی روابط عمومی دیجیتال، تحقیق و ارزیابی برندسازی رقبا و کمپین های روابط عمومی آنهاست. این روش به معنی کپی برداری از ایده های برندسازی آنها نیست. بلکه به معنی این است که روش های ترویجی را که از دید آنها دور مانده شناسایی کنید و آنها را تبدیل به یک فرصت کنید.

 • با نویسندگان و بلاگرها ارتباط برقرار کنید.

بخش جدا نشدنی از روابط عمومی دیجیتال توسعه روابط با افراد تاثیرگذار، نویسنده ها و بلاگرها است. آنها از طریق ارتباطات گسترده با مخاطبان کانال سریعی برای برقرای ارتباط با آنها هستند.

 • به طور مرتب از گوگل آنالیتیک استفاده کنید.

از گوگل آنالیتیک و یا هر ابزار دیگری به طور مرتب برای بررسی میزان ترافیک وب سایت خود از طریق پست هایی که به اشتراک گذارده اید استفاده کنید. با این روش به نقاط ضعف محتوای خود پی می برید و ترجیحات مشتری را درخواهید یافت.

 • اعتبار دامنه خود را بررسی کنید.

اعتبار دامنه، قدرت نام دامنه برای رتبه بندی توسط موتورهای جستجو به شمار می رود. اعتبار دامنه بر سه اصل استوار است: سن دامنه، میزان شهرت، و اندازه. اعتبار بیشتر دامنه به معنی این است که وب سایت شانس بیشتری برای ظاهر شدن در صفحه اول نتایج موتورهای جستجو را دارا می باشد.

حتما بخوانید :  کسب و کار اینترنتی و انواع روش های کسب درآمد اینترنتی

محتوای خوب تولید کنید.

شما ممکن است محصولات خوب و روابط خوبی داشته باشد اما اگر محتوای خوبی نداشته باشید تا از آنها حمایت کند به هیچ کار نمی آیند. شما برای راه اندازی کمپین خوب به محتوای جذاب و سودمند نیاز دارید. امروزه محتوای مفید پایه و اساس روابط بلند مدت با مخاطبان است. به همین نسبت، بازاریابی محتوا نیز بخش مهمی از روابط عمومی دیجیتال است.

هر چه محتوای شما بیشتر به اشتراک گذارده شود و دیده شود به همان نسبت شهرت و اعتبار شما در اینترنت ارتقا می یابد. محتوا را می توان به محتوایی متفاوت برای انتشار و اشتراک تبدیل کرد. به عنوان مثال، یک پست ساده بلاگ را می توان از طریق اضافه کردن اطلاعات جدید به شکل یک اینفوگراف، پست بلاگ مهمان، مقاله در روزنامه محلی، مقاله در انتشارات تجاری، ویدئو کوتاه و .. تغییر دارد.

بدین شکل می توان به یک قطعه ساده محتوا ارزش و اعتبار بیشتری اضافه نمود و آن را به عنوان یک تکه اطلاعات که در منابع مختلف و به اشکال مختلف به اشتراک گذاشته می شود تبدیل کرد.

 • تقویم کمپین روابط عمومی دیجیتال را به درستی بررسی کنید.

قبل از کمپین روابط عمومی دیجیتال، باید تقویم برنامه ریزی خود را تدوین کنید. مطمعنا نمی خواهید کمپین خود را در تعطیلات رسمی مثل تعطیلات نوروز آغاز کنید. یک تقویم خوب شامل تاریخ راه اندازی، کمپین های جدید و مرور بر وقایعی است که مشتریان در آن حاضر می شوند. این تقویم را پایه و اساس کمپین خود قرار دهید.

سخن آخر

روابط عمومی دیجیتال از جنبه های مختلفی با روابط عمومی سنتی یکدیگر متفاوت بوده اما می توانند یکدیگر را تکمیل کنند. هیچ کدام نمی تواند جایگزین دیگری شود و نباید جدای از هم در نظر گرفته شوند. آنها در کنار یکدیگر به ابزاری قدرتمند در محیط کسب و کار آنلاین تبدیل می شوند.

نمایش بیشتر

مهدی ابراهیمی

مهدی ابراهیمی هستم عاشق برنامه نویسی و دنیای وب و دیجیتال مارکتینگ مدیر بخش فنی تسمینو ، امیدوارم تونسته باشم با مطالبم به شما عزیزان کمک کرده باشم :))

‫2 نظرها

 1. سلام
  مقاله خیلی خوبی بود
  من خیلی وقته دارم راجب روابط عمومی دیجیتال از جاهای مختلف میشنیدم و نمیدونستم معنیش چی میشه که با خوندن این مقالتون با مفهومش اشنا شدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا