تبلیغات اینترنتیدیجیتال مارکتینگ

تبلیغات انتخابات – آشنایی با روش‌های سنتی و نوین تبلیغ برای انتخابات

تبلیغ برای انتخابات نیاز به برنامه‌ریزی دارد

موفقیت کاندیداها در انتخابات ارتباط مستقیمی با چگونگی برنامه‌ریزی و انتخاب استراتژی‌ های تبلیغاتی دارد. با پیشرفت فناوری‌ های تحت وب، روش‌ های تبلیغات انتخابات دستخوش تغییرات بسیاری شده است و روش‌ های نوینی از سوی کاندیداها و کمپین‌ های انتخاباتی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. با این‌ حال نباید از شیوه‌ های سنتی هم غافل بود. در این مطلب با انواع روش‌ های موثر تبلیغات انتخاباتی آشنا می‌ شویم.

برندسازی برای کاندیدا

یکی از نخستین استراتژی‌های موثر در تبلیغ انتخاباتی ایجاد برند از یک نامزد انتخاباتی است. منظور از ایجاد برند همه آن فعالیت‌های تبلیغاتی است که باعث می‌شود مردم با دیدن تصویری از یک کاندیدا او را مظهر چند ویژگی بدانند. برندینگ باید نشان دهد که کاندیدای مورد نظر دارای اعتماد به نفس و اراده بالا برای ایجاد تغییرات و نیز دارای راهکارهای موثر برای رسیدن به اهداف و شعارهای تبلیغاتی خود است.

تبلیغات مستقیم؛ حضور در میان مردم

تبلیغات مستقیم یکی از قدیمی‌ ترین روش‌ های تبلیغ کاندیداها است. این روش می‌ تواند از انواع سفرهای کاندیداها به شهرها و استان‌ها، حضور در ستاد انتخاباتی، شرکت در مراسم‌های مختلف مانند: جشن‌ها و مراسم یادبود و ایراد سخنرانی برای مردم باشد.

در این روش افراد بسیاری از نظرات کاندیداها آگاه می‌شوند و فرصت مناسبی برای اشاعه شعارهای انتخاباتی پیش می‌آید. همچنین می‌توانید با هماهنگی سرویس‌ های خبری از پوشش مناسب خبری در رسانه‌ها بهره‌ مند شوید. اگرچه این روش در دوران کرونا توصیه نمی‌شود، اما همچنان روشی موثر به‌شمار می‌آید.

کمپین انتخاباتی؛ برنامه‌ ریزی و استفاده از سرمایه اجتماعی

ایجاد کمپین تبلیغاتی برای تبلیغات انتخابات
ایجاد کمپین تبلیغاتی برای تبلیغات انتخابات

ایجاد کمپین انتخاباتی یکی از مهم‌ترین مراحل تبلیغات انتخاباتی است. تمامی فعالیت‌هایی که یک کاندیدای انتخابات به‌منظور تحقیق، برنامه‌ریزی برای تبلیغات، گردآوری نیروهای مردمی، تقسیم مسئولیت‌ها و استفاده از ابزارها و رسانه‌ها انجام می‌دهد، زیر عنوان کمپین انتخاباتی قرار می‌گیرد. برخی از ملزومات ایجاد کمپین عبارتند از:

 • ایجاد اتاق فکر
 • بررسی نقاط قوت و ضعف، سرمایه‌های قابل تخصیص و ابزارهای مورد نیاز
 • شناسایی جامعه هدف
 • ایجاد استراتژی برای کمپین
 • ایجاد تقویم انتخاباتی برای تمامی فعالیت‌‎های کمپین از جمله: نشست‌ها، مناظره‌ها، سمینارها و کنفرانس‌های خبری
 • تولید محتوای تبلیغاتی برای روش‌های مختلف تبلیغات و تدوین متون سخنرانی
 • انتخاب رسانه‌های مناسب برای تبلیغات
 • ارزیابی و اقداامات اصلاحی

تبلیغات محیطی؛ پوستر انتخاباتی، بنر، تراکت و بروشور

از دیگر شیوه‌های تبلیغات سنتی برای انتخابات، روش تبلیغات محیطی است. در این روش کاندیداها و ستادهای انتخاباتی اقدام به ایجاد، انتشار و توزیع انواع پوستر، بنر، تراکت، کارت ویزیت، تقویم و بروشور انتخاباتی می‌کنند. این شیوه همچنان از شیوه‌های موثر انتخابات است.

بین محصولات چاپی انتخاباتی باید هماهنگی وجود داشته باشد؛ محتوای متنی درج شده در این محصولات باید خلاصه، خوانا و قابل فهم برای عموم جامعه باشد و طراحی آن‌ها نیز نباید شلوغ باشد. در ادامه برخی نکات مهم برای ایجاد یک پوستر تاثیرگذار انتخاباتی را با هم مرور می‌کنیم:

 • به کیفیت تصاویر دقت کنید؛ زیرا تصویر با کیفیت می‌تواند باعث جلب توجه بیشتر شود
 • شعار انتخاباتی در این پوستر باید کوتاه و جذاب باشد
 • انتخاب رنگ‌ها در طراحی پوستر بسیار اهمیت دارد و از طراحانی استفاده کنید که با روانشناسی رنگ‌ها آشنا باشند
 • پوستر تبلیغات انتخابات باید اطلاعات جامعی را در عین سادگی در اختیار مخاطبان بگذارد

ایجاد وب‌سایت؛ مهم‌ترین راهکار تبلیغات اینترنتی انتخاباتی

در دنیای فناوری و انتخابات ایجاد وب‌سایت انتخاباتی از روش‌های پربازده برای رسیدن به اهداف تبلیغاتی است. طراحی و راه‌اندازی سایت اختصاصی برای نامزدهای انتخاباتی، احزاب، جناح‌های سیاسی، ستادهای انتخابات و گروه‌های ائتلافی کاندیداها از جمله راهکارهای این روش است. از جمله مزایای این روش می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • بیش از ۶۰ درصد مردم ایران در اینترنت حضور و فعالیت دارند
 • تبلیغات از طریق وب‌سایت سریع‌ترین روش انتقال پیام و نشر آن در میان مردم است
 • این روش یکی از کم‌هزینه‌ترین روش‌های تبلیغات است
 • بیش از ۶۰ درصد از کاربران اینترنت از قشر جوان هستند و به‌دست آوردن اعتماد و رای این قشر همواره برای کاندیداها اهمیت دارد

ویژگی‌های وب‌سایت انتخاباتی

بهتر است وب‌سایت انتخاباتی به‌صورت اختصاصی برای فضای انتخابات طراحی شود؛ زیرا ملزومات چنین وب‌سایتی با ویژگی‌های یم وب‌سایت شخصی تفاوت دارد. شما می‌توانید در صورت پیروزی در انتخابات، همچنان از آن به‌عنوان کانالی مفید برای ارتباط با مردم و نظرخواهی مردمی استفاده کنید.

وب‌سایت انتخاباتی باید موبایل فرندلی (Mobile Friendly) باشد. موبایل فرندلی بودن وب‌سایت یعنی صفحات آن در دستگاه‌های تلفن همراه به‌خوبی قابل مشاهده باشد و کاربر بتواند به‌خوبی از وب‌سایت بازدید کند. اهمیت این ویژگی در این است که بسیاری از مخاطبان شما، از طریق تلفن همراه خود از وب‌سایت بازدید می‌کنند. برخی از امکانات و ویژگی‌های لازم برای وب‌سایت انتخاباتی را با هم مرور می‌کنیم:

 • انتخاب آدرس: آدرس سایت می‌تواند شامل چنین مواردی باشد: نام کاندیدا، سال انتخابات و نوع انتخابات (ریاست جمهوری، مجلس یا شورا)
 • هویت شخصی: در این بخش می‌توانید از عکس کاندیدا، شعار انتخاباتی و عکس‌های حضور مردمی استفاده کنید.
 • استفاده از سمبل‌ها و رنگ‌های میهنی: استفاده از طرح و رنگ‌های پرچم کشور و نمادهای ملی و میهنی
 • دسترسی به شبکه‌های اجتماعی: اگر در شبکه‌های اجتماعی حضور دارید، باید آیکن رسانه‌های اجتماعی و صفحات خود را در آن رسانه‌ها در وب‌سایت قرار دهید.
 • تعامل با مردم: وب‌سایت باید طوری طراحی شود که از بازخورد فعالیت‌های خود و نظرات مردم آگاه شوید و درخواست‌های کاربران را ببنید.

حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی

تبلیغات انتخاباتی با حضور در شبکه های اجتماعی
تبلیغات انتخاباتی با حضور در شبکه های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها ابزارهای جدید و قدرتمند ارتباط اقشار گوناگون مردم با یکدیگر هستند. برای درک اهمیت حضور فعال کاندیداها در شبکه‌های اجتماعی، آخرین آمار حضور ایرانیان در این شبکه‌ها را مبتنی بر آمار دو مرکز پژوهشی بتا و مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران مرور می‌کنیم:

 • ۵۰ میلیون ایرانی از واتساپ استفاده می‌کنند
 • ۴۹ میلیون ایرانی در تلگرام اکانت دارند
 • ۴۷ میلیون ایرانی در اینستاگرام صفحه دارند
 • ۶ درصد از افراد بالای ۱۸ سال کشور از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند
 • نرم‌افزار سروش، ۱۲ میلیون، نرم‌افزار لایکی، ۱۱ میلیون و نرم‌افزار بله، ۷٫۵ میلیون کاربر دارد

در واقع نیازی نیست که کاندیداها در همه شبکه‌های اجتماعی حضور پررنگ داشته باشند. بلکه کاندیداها و ستادهای تبلیغات باید شبکه‌هایی را انتخاب کنند که جامعه هدف آن‌ها بیشتر از همه در آن شبکه حضور و فعالیت دارند. کاندیداها در این شبکه‌ها می‌توانند با انتشار عکس، کلیپ، محتوای متنی و فایل‌های صوتی، سوابق، نظرات و مواضع سیاسی و اجتماعی خود را با مردم در میان بگذارند.

ارسال پیامک انبوه؛ بیشترین پوشش جامعه هدف

تعداد افرادی که از تلفن همراه استفاده می‌کنند، همواره بیشتر از افرادی است که در اینترنت حضور دارند. از سوی دیگر کاربران فضای مجازی، همیشه آنلاین نیستند؛ اما خطوط تلفن همراه همواره متصل هستند و امکان دریافت پیامک برای آن‌ها وجود دارد. بنابراین روش ارسال پیامک انتخاباتی یکی از روش‌های موثر در تبلیغات انتخابات است.

براساس آمارها طی دوره‌های اخیر انتخابات به‌طور متوسط ۲۰۰ میلیون پیامک برای مردم ارسال شده است. کاندیداها و کمپین‌های انتخاباتی می‌توانند با خرید پنل‌های ارسال پیامک از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات ارتباط پیامکی تعداد بالایی پیامک را در هر بار برای مخاطبان ارسال کنند. یکی از ویژگی‌ها و مزایای این روش در این است که می‌توانید پیامک‌ها را به‌صورت اختصاصی برای گروه‌های مشخصی از افراد ارسال کنید. انواع ارسال اختصاصی در این روش عبارتند از:

 • ارسال پیامک براساس موقعیت جغرافیایی با استفاده از نقشه گوگل
 • ارسال پیامک براساس مشاغل و اصناف
 • ارسال پیامک براساس سن مخاطبان
 • ارسال پیامک براساس منطقه و کدپستی
 • ارسال پیامک برای دارندگان پیش‌شماره‌های مشخص

انتشار مقاله و رپورتاژ؛ محتوای متنی هدفمند در فضای اینترنت

برای تهیه مقالات مناسب از تیم‌های نویسندگی کمک بگیرید. موضوع مقالات خود را براساس دغدغه‌های جامعه هدف خود انتخاب کنید. این مقالات را علاوه بر وب‌ سایت می‌توانید در رسانه‌های چاپی مانند روزنامه‌ها نیز منتشر کنید.

منظور از رپورتاژ مطلب یا مقاله‌ای است که به‌جای نشر آن در وب‌سایت اختصاصی خود، آن را در وب‌سایت خبری و وب‌سایت‌ های پربازدید منتشر می‌ کنید. این مقالات همچنین حاوی لینک صفحات وب‌ سایت شما هستند و کاربران از این طریق به سایت شما دسترسی پیدا می‌کنند.


برای آشنایی بیشتر با رپورتاژ اگهی چیست اینجا کلیک کنید


تبلیغات ایمیلی؛ ارزان و کاربردی

تبلیغات ایمیلی ارزان‌ترین نوع تبلیغات است؛ اما برای استفاده از این روش باید بتوانید به فهرست ایمیل کاربران و جامعه هدف دسترسی داشته باشید. برای این کار می‌توانید در وب‌سایت خود یک فرم ثبت نام قرار دهید تا کاربران ایمیل خود را در آن وارد کنند. با استفاده از روش تبلیغات ایمیلی می‌توانید برای اعضای سایت، خبرنامه، آدرس مقالات و تقویم انتخاباتی بفرستید و یا آن‌ها را به گردهمایی هواداران دعوت کنید.

تسمینو؛ بهترین راهکارهای نو تبلیغات انتخابات

تسمینو یک پلتفرم قدرتمند و پرطرفدار برای کسانی است که می‌خواهند در فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی حضوری موثر داشته باشند. ما برای کاندیداهای محترم انتخاباتی و کمپین‌ها بهترین راهکارهای پیروزی در انتخابات را ارائه می‌دهیم. تهیه محتوای انتخاباتی، تولید محتوا رپورتاژ اگهی انتخاباتی، ساخت و نشر بک‌ لینک‌ های موثر و طراحی انواع سایت‌ های انتخاباتی برخی از خدمات تسمینو در زمینه تبلیغ انتخاباتی است. با تسمینو احتمال پیروزی خود را در انتخابات افزایش دهید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

29 + = 31

دکمه بازگشت به بالا