آموزش سئو

بک لینک چیست؟ و چرا باید از بک لینک استفاده کنیم ؟

بک لینک چیست و چه تاثیری در سئوی سایت دارد، یکی از مهمترین سوالاتی است که برای افرادی که به تازگی وارد فضای وب شده اند، ایجاد میشود. با توجه به اینکه لینک خارجی یکی از فاکتورهای گوگل برای رتبه بندی سایتها در صفحه نتایج است، در این مطلب قصد داریم توضیحات جامع و کاملی در خصوص سوال Backlink چیست در اختیارتان قرار دهیم.

قبل از آنکه پاسخ سوال بک لینک چیست و اهمیت آن در افزایش اعتبار دامنه بپردازیم، لازم به ذکر است که شما میتوانید برای خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی، از خدمات تسمینو استفاده نمایید. کافی است در سایت ثبت نام کرده و پکیج بک لینک مورد نظرتان را خریداری نمایید.

بک لینک چیست ؟

بک لینک زمانی ایجاد میشود که یک وب سایت ثالث از نام برند و سایت شما در سایت خود اسم برده و یا به آن لینک میدهد. هر زمان که یک بک لینک برای سایت شما ساخته میشود، به این معنا است که یک سایت دیگر به سایت شما رای اعتماد داده و به نوعی شما و محتوایتان را تایید میکند.

ثاثیر-بک-لینک-در-سئوتاثیر بک لینک در سئو سایت چگونه است؟

بک لینک ها تاثیر مهمی در الگوریتم موتور جستجو، سئو و استراتژی کلی برای رشد وب سایت دارند. به بیان ساده، بک لینک را میتوان به مکالمه ای بین دو وب سایت با دامنه متفاوت تشبیه کرد، مکالمه ای برد-برد برای هر دو سایت. به طور کلی تاثیر این ترفند سئو را میتوان در سه شاخه مختلف بررسی کرد:

بهبود رتبه سایت

موتورهای جستجو مانند گوگل، هر بک لینک را به عنوان یک رای اعتماد از دیگر سایتها در نظر میگیرند. بنابراین در حالت کلی هرچه صفحات مهم سایت شما، بک لینکهای بیشتری داشته باشند، احتمال بهبود رتبه آنها در طول زمان هم بیشتر میشود.

افزایش سرعت ایندکس مطالب

یکی از روشهای افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل، لینک سازی است؛ چه لینک سازی خارجی و چه داخلی. جالب است بدانید که گوگل و دیگر موتورهای برای شناسایی صفحات جدید در وب، از صفحات قدیمی و لینکهایی که در آنها وجود دارد استفاده میکنند. و از آنجایی که شانس بررسی مجدد سایتهای قدیمی و معتبر بیشتر است، قراردادن لینک سایت در چنین سایتهایی منجر به افزایش سرعت ایندکس سایت میشود.

افزایش ترافیک سایت

گرچه افزایش ترافیک سایت یکی از اهداف ساخت بک لینک نیست، اما اگر درست و در سایتهایی با ارتباط موضوعی مناسب انجام شود، قطعا منجر به افزایش ترافیک ورودی سایت هم خواهد شد. همچنین برای دانستن اطلاعات بیشتر در مورد سئو میتوانید مقاله آموزش مقدماتی سئو سایت را دنبال کنید

انواع بک لینک چیست؟

در حالت کلی دو نوع بک لینک وجود دارد که یکی از آنها به نوعی با ارزشتر از دیگری است، بک لینک فالو و بک لینک نوفالو.

در خصوص متاتگهای مهم در سئو، از جمله Nofollow پیش از این صحبت کرده ایم. اما به صورت مختصر در این بخش هم نگاهی مفید به این دو تگ که برای برخی از لینکها و صفحات سایت به کار برده میشوند، خواهیم داشت.

تگ Nofollow به موتورهای جستجو میگوید که از تاثیر و دنبال کردن یک لینک، چشم پوشی کنند. به عبارت دیگر، با استفاده از این تگ، ارزش لینک یا لینک جوس از یک سایت به سایت دیگر منتقل نمیشود. به همین خاطر است که در نگاه اول این نوع لینکها نقش مثبتی در بهبود رتبه سایت ندارند.

در مقابل، لینکهای Dofollow قرار دارند؛ لینکهایی که تنها در صورتی که از وبسایتهای باارزش ایجاد شوند، معتبر بوده و به بهبود دامین اتوریتی و افزایش آگاهی از برند کمک میکنند.

اما در واقعیت، پیشرفت الگوریتمهای گوگل به اندازه ای شده است که ارزش لینکهای نوفالو را هرچند کمتر از لینکهای فالو، برای سایت شما در نظر بگیرید. به همین دلیل است، صرف نظر از نوع لینک، باید به کیفیت آن توجه داشته باشید. چرا که در بسیاری از موارد، بک لینکهای مخرب از سایتهای اسپمی، تاثیر منفی در سئو سایت داشته و منجر به جریمه گوگل و در آخر خارج شدن سایت از ایندکس گوگل میشود!

چگونه بک لینک بگیریم؟

تعیین استراتژی لینک سازی، یکی از مهمترین بخشهای استراتژی سئو سایت است که نیاز به زمان و هزینه زیادی دارد. در ادامه به ۷ روش ساده برای ساخت بک لینک با کیفیت اشاره میکنیم:

 • به اشتراک گذاشتن لینک سایت در شبکه های اجتماعی مانند توییتر، اینستاگرام، لینکدین و …
 • بهبود صفحات رتبه برتر سایت
 • انتشار پست مهمان در سایت های ایرانی و خارجی
 • برقراری ارتباط با اینفلوئنسرهای مرتبط با حوزه کسب و و کارتان
 • مصاحبه با اینفلوئنسرهای مرتبط با کسب و کارتان
 • شناسایی فرومهای فارسی و خارجی
 • شناسایی فرصتهای ایجاد بک لینک پروفایلی

چگونه میتوانم بک لینکهای سایتم را بررسی کنم؟

ابزارهای مختلفی برای آنالیز و تحلیل بک لینک سایت وجود دارد؛ از جمله Google Search Console ، SEMRush ، Ahrefs و غیره. استفاده مداوم از این ابزارهای تحلیلی به منظور بررسی وضعیت بک لینکهای موجود و ایجاد شده برای یک وبمستر حرفه ای، الزامی است. یکی از مهمترین تفاوتهای رپورتاژ و بک لینک، میزان ماندگاری آنهاست. به طور کلی، لینک های خارجی که از طریق کمپین رپرتاژ آگهی ایجاد میشوند، بک لینکهای دائمی هستند. در حالی که بک لینکهای پروفایلی و یا سایت واید بعد از مدتی (معمولا ۶ ماه) از بین میروند.

در نتیجه تاثیر آنها هم بعد از مدتی از بین خواهد رفت. علاوه بر این، به عنوان یک تکنیک سئو منفی، گاهی اوقات رقبا برای آسیب زدن به سایت شما، در مدت زمانی کوتاه لینکهای مخرب و اسپمی برای سایت ایجاد میکنند. در نتیجه مهم است که در طول زمان، تعداد بک لینکها و کیفیتشان با استفاده از ابزار موجود بررسی شود. هرچه که زودتر متوجه لک لینکهای مخرب شده و زودتر آنها را دیساوو کنید، احتمال اینکه شامل جریمه گوگل هم شوید، کمتر میشود.


بیشتر بخوانید :

در ایران به غیر از ابزار گوگل سرچ کنسول، استفاده از دیگر ابزارها به صورت اشتراکی امکانپذیر است. با توجه به افزایش قیمت دلار، شما میتوانید ابزارهای آنالیز بک لینک سایت را به صورت اشتراکی تهیه کرده و ماهیانه اشتراکتان را تمدید کنید.

هنگام استفاده از این ابزار، احتمالا سه سوال مهم زیر برایتان مطرح میشود:

 • از کجا می توانم همه بک لینک های سایت را شناسایی کنم؟
 • چگونه بک لینکهای مخرب و اسپمی را شناسایی کنم؟
 • برای حذف بک لینک های مخرب چه کنم؟

خوشبختانه پاسخ به این سوالات با استفاده از ابزارهای معرفی شده، راحت است.

 • گوگل کنسول، یکی از کاربردی ترین ابزارهای رایگان گوگل است که از آن برای بررسی وضعیت رشد سایت در گذر زمان و لینکهای خارجی سایت شوید. با این حال در برخی موارد برخی از لینکهای خارجی سایت در این ابزار نمایش داده نشده و یا زمان زیادی لازم است تا لینکها وارد این ابزار شوند. (عدم نمایش بک لینکها در کنسول، لزوما به معنای ایندکس نشدن آنها توسط گوگل نیست.) به همین خاطر، توصیه ما استفاده همزمان از ۲ ابزار غیر رایگان معرفی شده است. استفاده از این سه ابزار در کنار هم، به شما این اطمینان را میدهد که هیچ چیز را از دست نداده اید؛ چرا که روش هرکدام برای جمع آوری اطلاعات متفاوت از هم است.
 • برای بررسی کیفیت بک لینکها، پیشنهاد ما بررسی مداوم بک لینکها به صورت دستی است. به مواردی از قبیل اعتبار دامنه، اسپم اسکور، انکر تکست و اسپمی بودن سایت توجه داشته باشید. گرچه به نظر این کار طاقت فرسا و غیر ممکن به نظر میرسد، اما اگر از همان ابتدای شروع فعالیت سایت به صورت حرفه ای و مداوم انجام شده و اسناد موجود باشند، کار چندان سختی نیست.
 • برای حذف بک لینکهای مخرب دو روش وجود دارد. شما میتوانید هم مستقیما با صاحب سایت ارتباط برقرار کرده و از او بخواهید لینک سایت شما را از سایت خود حذف کند. در غیر این صورت، میتوانید به مطلب آموزش Disawov مراجعه کرده و از این روش برای حذف تاثیر لینک مخرب استفاده کنید.

بررسی بک لینک در گوگل کنسول

بعد از ثبت سایت در Search Console، باید چند روز صبر کنید تا گوگل اطلاعات لازم در خصوص سایت شما را جمع آوری کرده و آنها را به شما نمایش دهد. برای مشاهده لینکهای خارجی سایت، وارد حساب کاربریتان در کنسول شده و از منوی سمت چپ، روی گزینه Links کلیک کنید.

بررسی بک لینک در گوگل کنسول

در صفحه جدید، در بخش ” External links”، تعداد کل پیوندهای منحصر به فرد وب سایت را نمایش داده میشود.

 • Top linked pages: صفحاتی که بیشترین لینک را دارند.
 • Top linking sites: سایتهایی که بیشترین بک لینک را از آنها گرفته اید.
 • Top linking text: پرکاربردترین متنهایی که به عنوان انکر تکست استفاده کرده اید.

برای شروع بهتر است با بخش Top linked pagesو گزارش آن شروع کنید. روی هر URL کلیک کنید تا لینکهای خارجی آن را مشاهده نمایید. سپس روی هر آدرس کلیک کنید تا ببینید از کدام صفحه برای کدام صفحه از سایتتان لینک گرفته اید.

بررسی بک لینک در گوگل کنسول - بک لینک چیست

ویژگی های بک لینک با کیفیت چیست؟

همانطور که چندین بار تا کنون در این مطلب گفته شده است، تاثیر تمام لینکهای خارجی در سئو سایت، یکسان نیست. اما چه چیزی موجب متمایز شدن یک Backlink از دیگر بک لینکهای سایت میشود؟

ارتباط موضوعی

ارتباط موضوعی سایت مقصد و مبدا، یکی از مهمترین مواردی است که توسط اغلب وبمستران نادیده گرفته میشود. در حالت کلی، هرچه که زمینه کاری دو سایت شباهت بیشتری بهم داشته باشد، گوگل برای لینک ارزش بیشتری قائل خواهد بود و احتمال افزایش ترافیک سایت هم بیشتر خواهد شد. بنابراین اگر در زمینه فناوری در حال فعالیت هستید، بهتر است در فرومهای پزشکی لینک سازی نکنید!

اعتبار دامنه سایت

هرچه که اعتبار دامنه سایت مبدا بیشتر باشد، ارزشی که از بک لینک به سایت شما منتقل میشود هم بیشتر میشود. بر اساس آنچه که در وبلاگ  ahrefs بیان شده است، اعتبار سایت بین تمامی لینکهای خروجی یک صفحه به صورت مساوی تقسیم میشود. بنابراین هرچه لینکهای خروجی یک صفحه کمتر باشد، اعتبار بیشتری به لینک تعلق میگیرد. (بر خلاف تصور بسیاری از افراد که در یک رپورتاژ باید حتما ۳ لینک قرار داد!!!)

جایگاه بک لینک

جایگاه بک لینک یکی دیگر از موارد مهمی است که در میزان اثربخشی آن تاثیر چشمگیری دارد. مسلما هرچه که بک لینک بیشتر در دید بازدیدکنندگان سایت باشد، احتمال کلیک کردن روی آن هم بیشتر میشود. علاوه بر این، لینکهایی که در بخش فوتر یا سایت واید قرار میگیرند، از نظر گوگل هم ارزش زیادی ندارند.

نوع بک لینک (فالو یا نوفالو)

تاثیر بک لینکهای نوفالو کمتر از لینکهای فالو است. اما از آنجا که لینک سازی به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد، بهتر است ساخت بک لینک فالو را در اولویت قرار دهید.

انکر تکست لینک

گوگل از متن لینک یا anchor text برای شناسایی موضوع لینک و بهبود کیفیت جستجوی کاربران استفاده میکند. هرچه که همبستگی بین متن و موضوع بک لینک بیشتر باشد، ارزش لینک هم بیشتر خواهد شد. البته به خاطر داشته باشید که اگر دقیقا عین کلمه کلیدی صفحه هدف را به عنوان انکر تکست انتخاب کنید، تنها یک پرچم قرمز به عنوان غیرطبیعی بودن لینک برای گوگل به جا گذاشته اید! در انتخاب متن لینک خیلی محتاط و دقیق باشید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *