دیجیتال مارکتینگ

بلاگر چیست و چگونه میتوانیم بلاگر موفقی شویم؟

تا کنون به این فکر کرده اید که بلاگر ها خوش سلیقه ترین افراد دنیا هستند و بهترین ها را انتخاب می کنند؟ وقتی به صفحه اینستاگرام خانه داری بلاگر محبوبتان وارد می شوید، زیباترین ظرف ها را می بینید! زمانی که به استوری بلاگر مد و لباس سر می زنید، احساس می کنید بهترین مدل های لباس پیش چشمان شماست! حتی وقتی عکس های خوراکی ها را در صفحه او باز می کنید بهترین مزه ها را تصور خواهید کرد و به دنبال همان غذاها خواهید بود!

شاید با این جمله شوکه شوید، اما حقیقت این است که بلاگر در شخصیت شما نفوذ کرده و انتخاب او در سلیقه شما تاثیر گذاشته است! شاید اکنون از پذیرش این حرف شدیدا امتناع کنید، اما صرف زمان برای مطالعه این مقاله ارزش قانع شدن را دارد. در ادامه ضمن ارائه تعاریف دقیق، راهکارهایی را جهت تبدیل شدن به یک بلاگر موفق در اختیارتان قرار می دهیم.

بلاگر کیست ؟

قبل از هرچیز باید بدانیم بلاگر دقیقا چیست و یا به چه معناست. کلمه ی بلاگ یک کلمه انگلیسی و خلاصه شده از کلمه وبلاگ است. بلاگر در لغت به معنای وبلاگ نویس است. یعنی کسی که وبلاگ نویسی می کند. اما در طول زمان معنای بلاگر دستخوش تغییر شده است.

امروزه این واژه در میان کاربران اینترنت مفهومی فراتر از یک وبلاگ نویس ساده را به ذهن می رساند. و بلاگر به کسی اطلاق می شود که با کسب شهرت و معروفیت در حرفه ی خود صاحب نظر باشد. به طوری که از دیدگاه خودش و بر اساس تجربه ها، نظریات و سلیقه ی شخصی خودش در مورد موضوعات مختلف اظهار نظر و تولید محتوا می کند و نظرات او مورد قبول مردم است.

از این پس هرگاه در این مقاله اسم بلاگر را ذکر می کنیم منظور بلاگر موفق خواهد بود!

اگر بخواهیم به زبان ساده تعریفی از بلاگر ارائه کنیم، باید بگوییم بلاگر کسی است که برای تعداد زیادی از افراد الگو باشد. الگو بودن بهترین واژه ای است که می توان در تعریف یک بلاگر به کار برد. یعنی مخاطبانی که وبسایت یا صفحه ی متعلق به فرد بلاگر در اینستاگرام، توئیتر، فیس بوک، یوتیوپ و… را دنبال می کنند، لباسی را می خرند که مورد توجه بلاگر باشد، به مکانی سفر می کنند که بلاگر از رفتن به آن جا راضی بوده باشد، غذایی سفارش می دهند که به مذاق بلاگر خوش آمده باشد! چیزی را دوست دارند که بلاگر دوست داشته است!

صف مورچه ها در بالا رفتن از درخت را به یاد بیاورید؟! شاید مثال خوشایندی نباشد، اما بلاگر همان مورچه ی اول و رهبر است و آن صف طویل مورچه ها تعداد کثیر مخاطبینی که تحت تاثیر بلاگر قرار دارند!

بنابراین بلاگر فرد تاثیر گذاری است که با انتشار مطلب، عکس ، صوت و ویدیو در فضای مجازی فعالیت می کند و نظراتش برای درصد قابل توجهی از مردم اهمیت دارد.

چگونه بلاگر شوم

از کجا شروع کنیم؟

اگر هنوز قدم اول را در بلاگ نویسی بر نداشته اید، باید کفش های آهنین به پا کنید! چرا که راه دور و درازی پیش رو دارید! کارشناسان بلاگینگ پیشنهاد می کنند حتی اگر قصد دارید در یکی از شبکه های مجازی همچون اینستاگرام فعالیت داشته باشید، ساخت و طراحی یک وبسایت را از پروسه کارتان حذف نکنید.  بنابراین صفحه شخصی تان را در اینستاگرام یا هر شبکه مجازی دیگر ایجاد کنید و لینک وبسایت را در مشخصات صفحه قرار دهید.

عکس مناسبی برای پروفایل یا صفحه ی اول وبسایت انتخاب کنید. بسیاری از افراد با مشاهده ی همین عکس تصمیم می گیرند شما را همراهی کنند یا نه! بنابراین باید در انتخاب عکس دقت کنید. با بهترین جملاتِ ممکن بیوگرافی یا مشخصات صفحه تان را بنویسید.

سعی کنید با کوتاه ترین جمله ها خودتان را معرفی کنید. مخاطب باید از قسمت مشخصات صفحه، با حوزه کاری، سبک محتوا و پست های شما آشنا شود. بیوگرافی نیز همچون تصویر پروفایل تعیین کننده است. جملاتی بنویسید که مخاطب نتواند به راحتی از پیج شما بگذرد. و بتوان برایتان خواند: سر به زیر و ساکت و بی دست و پا می رفت او، یک نظر پیج تو را دید و حواسش پرت شد!

بعد از ساختن صفحه تان، باید اولین پست ها را پشت سر هم منتشر کنید! شاید تلخ باشد، اما حقیقت این است که هنوز کسی منتظر نیست که شما از خودتان تصویری منتشر کنید یا در مورد موضوعی ایراد سخن بفرمایید! بنابراین باید بی وقفه تلاش کنید و اطلاعات جذاب و مفیدی در اختیار دیگران قرار دهید. اما ناامید نباشید! همه ی بلاگر ها روزی برای اولین بار، ازجایی دور افتاده به دنیا سلام کردند و شاید کسی نبود که جواب سلامشان را بدهد!

انواع بلاگر و محبوبترین آن

از آن جایی که مردم برای تصمیم گیری در خرید و یا امور دیگر، به سراغ مشورت گرفتن از افراد متخصص می روند، بلاگر ها هم در زمینه های خاصیز فعالیت می کنند.( یا بهتر است که در زمینه های خاصی فعالیت کنند.)

  • ممکن است خاطره نویسی کنند و از زندگی روزمره ی خود تولید محتوا داشته باشند.
  • یا در زمینه ی زیبایی و لوازم آرایشی و بهداشتی و معرفی بهترین های این حرفه صاحب نظر باشند.
  • یک بلاگر می تواند گردشگر باشد و در زمینه ی سفر و گردشگری، نقاط دیدنی کشور و جهان، هتل ها و… فعالیت کند.
  • ممکن است طنزپرداز باشد و با تولید متن یا کلیپ یا هر محتوایی که مخاطب را بخنداند، هر روز تعداد مخاطبینش را افزایش دهد.
  • یک بلاگر می تواند نان تیپش را بخورد! و در زمینه ی استایل و مد حرفی برای گفتن داشته باشد!
  • شکمو ها هم دل دارند! بنابراین در فضا های مجازی بلاگر های غذا و خوراک را خواهید دید!
  • ممکن است بلاگر ها دغدغه ی معرفی کتاب، طراحی دکوراسیون، معرفی ورزش و… داشته باشند.

اینکه بخواهیم با یک دسته بندی خشک و بسته، چهارچوبی برای انواع بلاگر ها تعیین کنیم، تاریخ انقضای مقاله مان را جلو انداخته ایم! تقسیم کردن بلاگر ها به چند دسته ی محدود کار درستی نیست. هر موضوعی که برای مردم مهم باشد و بخشی از زندگی آنان را در بر گیرد می تواند بلاگر داشته باشد.

در چه زمینه ای بلاگری کنیم؟

شما با بلاگر شدن، یک شغل تمام وقت را انتخاب می کنید که نیاز به انرژی و زحمت فراوانی دارد و ممکن است هزار بار تلاش کنید و شکست بخورید. بنابراین موضوعی را برای فعالیت انتخاب کنید که به آن علاقه و در آن زمینه تخصص داشته باشید. در واقع بهتر بگوییم، اول باید در حوزه ای اطلاعات و تخصص هر چند اندک کسب کنید، سپس به فعالیت در آن حوزه بپردازید.

از طرفی، تخصص شما مخاطبین شما را تعیین می کند! بنابراین باید بتوانید با علاقه مندان حیطه ی فعالیتتان ارتباط برقرار کنید. مسلما شما نمی توانید یک بلاگر گردشگری باشید، در حالی که از افراد دارای فرهنگ های مختلف در دنیا گریزان هستید!

با این وجود برخی از محبوبترین موضوعات بلاگری عبارت هستند از:

بلاگر سبک زندگی یا لایف استایل (life style blogger)

لایف استایل، یکی از جذابترین موضوعات برای شروع بلاگری است. چرا که اکثر مردم به دنبال شناخت سبک زندگی افراد دیگر هستند! اگر به دنبال کسب درآمد در مدت زمان کوتاه هستید، میتوانید به ساده ترین اتفاقهای روزمره زندگیتان رنگ و لعاب جذاب بخشیده و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. یکی از مزیتهای این نوع بلاگری این است که با هیچ نوع محدودیتی رو به رو نبوده و در مورد هر موضوعی حرفی برای گفتن با دنبال کنندگانتان خواهید داشت.

بلاگر طراحی دکوراسیون (decoration blogger)

مردم عاشق یادگیری ترفندهای ساده اما کاربردی هستند که با استفاده از آنها و بدون نیاز به دیگران، جلوه ظاهری منزلشان را بهبود بخشند. بنابراین اگر شما فردی با ایده های متنوع از تزئینات دیوار گرفته تا وسایل روشنایی هستید، این سبک از بلاگری را پیشنهاد میکنیم.

مانند نمونه های زیر :

mariekondo

بلاگر دکوراسیون منزل

lenaterlutter

بلاگر دکوراسیون منزل

kristywicks

بلاگر دکوراسیون منزل

casachicks

بلاگر دکوراسیون منزل

ourvintagenest

بلاگر دکوراسیون منزل

بلاگر سلامتی  (health blogger)

اگر در یکی از حوزه های سلامت، تخصص دارید؛ پس فعالیت در این زمینه کار دشواری نخواهد بود. اما اگر تخصص هم ندارید، جای نگرانی نیست. چرا که با ارائه اطلاعات جالب و کاربردی میتوانید نظر افراد زیادی را به خود جلب کنید.

بلاگر خانوادگی ( family blogger )

اگر پدر یا مادر هستید، میتوانید از تجربه های خود با دیگران صحبت کنید. باور کنید که تجربه های عملی زندگی، خصوصا در زمینه تربیت کودک و بزرگ کردنش، بیش از هر کتاب دیگری به افراد کمک خواهد کرد!

بلاگر کودک  (kid blogger)

کودکانی که اغلب دارای سن زیر ۱۰ سال هستند و به واسطه چهره خاص یا استعداد هنر ی و یا رشته ورزشی که دارند تواستند مخاطب های زیادی را همراه خود داشته باشند و از این طریق تجربیات کودکانه خود را با مخاطب های  به اشتراک میگذارند

چرا اینستاگرام را انتخاب کنیم؟

هنوز وبسایت ها اولین گزینه برای انتشار مطالب هستند، چرا که امکانات و گستردگی بیشتری دارند. اما شبکه های مجازی هم با گسترش و پیشرفتی که داشته اند می توانند بستر مناسبی برای بلاگینگ شما باشند.

اینکه کدام شبکه و فضا را برای شروع فعالیتتان انتخاب کنید تا حد زیادی به حوزه ی کاری و زمینه ای که خواهان فعالیت در آن هستید، بستگی دارد. باید به دنبال مخاطبان خودتان باشید! کسانی که احتمالا مورد توجه و  مطابق سلیقه شان باشید را کجا پیدا می کنید؟ به عنوان مثال: گرفتن یک آمار از رده ی سنی کاربران می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

اینستاگرام یکی از محیط هایی است که علاوه بر تکامل و بهبود امکانات درون برنامه ای، هرروزه بر تعداد کاربران آن افزوده می شود. از حضور برند های معروفی چون سامسونگ و یا افراد مشهوری از جمله بازیگران و خوانندگان محبوب می توان به صحت این موضوع پی برد.

چند نکته برای بلاگر حرفه ای شدن:  

سواد رسانه ای خود را بالا ببرید!

در جریان ارتباط همواره فرستنده پیامی را از طریق رسانه به گیرنده ارسال می کند. اگر پیام به درستی ارسال شود گیرنده از فرستنده بازخورد دریافت خواهد کرد. انتشار مطلوب تجربیات و باور ها، نیازمند مهارت، اطلاعات کافی و توانایی ایجاد پیام رسانه ای است

. محتوایی قدرتمند و نافذ است که از اصول علمی پیروی کند. بنابراین یادگیری علمی ایجاد پیام و استفاده از رسانه برای دریافت بازخورد های مد نظرتان ضروری است. برخی از این مهارت ها می تواند: مهارت نویسندگی، هشتگ گذاری، دسته بندی مطالب، توانایی تجزیه و تحلیل مطالب موجود در فضای مجازی باشد.

به نرم افزار ها تسلط پیدا کنید و بروز باشید!

برای اینکه بتوانید در شبکه مجازی، حضور پررنگ و موفق داشته باشید باید زیر و بم برنامه های کاربردی را بشناسید. هر یک از این نرم افزار ها امکاناتی برای بهتر دیده شدن شما دارند. پیشنهاد می کنیم، استفاده از آن ها را آموزش ببینید.

مانند ادیت و تغییر رنگ و نور تصویر در اینستاگرام. البته بسیاری از بلاگر ها از نرم افزار های جانبی برای حضور زیبا تر و موثر تر در صفحات اینستاگرام استفاده می کنند. تسلط داشتن به جوانب دیگر از جمله قفل و امنیت صفحه، نحوه ی آپلود و دانلود تصاویر، استفاده از شکلک های مرتبط و …ضروری است.

کیفیت محتوا را جدی بگیرید!

وقتی از انتشار پی در  پی پست صحبت می کنیم منظور این نیست که هر چیزی دم دستتان بود را شر کنید! بلکه محتوای شما از هر نوعی که باشد (متن، عکس، صوت، ویدیو و…)  باید در بالاترین سطح کیفی ممکن تهیه شود. چرا که مخاطب هرگز وقت، انرژی و نگاهش را خرج محتوای بی کیفیت نمی کند! به عنوان مثال برای انتشار عکس در اینستاگرام تصور شما این باشد که برای معتبرترین انجمن عکاسی دنیا فعالیت می کنید! اصول عکاسی از جمله نور، زاویه ی دوربین، ژست و … را رعایت کنید. کیفیت لنز دوربین، لوکیشن، گریم و هر چیزی که در تصویر شما وجود دارد را جدی بگیرید.

فراموش نکنید که بلاگر ها برای داشتن عکاس ماهر، یافتن لوکیشن خاص و ساختن بک گراند تاثیرگذار، هزینه می کنند. شاید فرض کنید داشتن لوکیشن زیبا و مناسب برای یک بلاگر مد و لباس بی اهمیت و بی ربط باشد! اما باید بگویم شما کاملا در اشتباهید! چرا که یک پس زمینه ی مناسب می تواند باعث جذب یا دفع پیام شما توسط مخاطب شود!

از برترین ها بیاموزید تا رقیب آن ها شوید!

برترین بلاگر های فعال در حوزه ی کاریتان را دنبال کنید. مسائلی که امروز برای شما دغدغه و مشکل است ، برای آن ها حکم خاطره را دارد. می توانید از تجربه هایشان استفاده کنید. حتی اگر نمی توانید با ایشان ارتباط برقرار کنید، دنبال کردن و مشاهده ی پست هایشان، خواندن نوشتار ها و تماشای عکس ها و دقت در سبک محتوا ها به شما کمک زیادی خواهد کرد.

حداقل اینکه متوجه خواهید شد سلیقه ی کاربران و مخاطبان با چه سبک هایی سازگاری دارد. بنابراین می توانید به جای آزمون و خطا، روش های امتحان شده را  به کار ببرید که احتمال موفقیت شما را افزایش دهد.

 با طرفداران و دنبال کنندگان صفحه تان در ارتباط باشید!

بدون شک مخاطب مهم ترین تکیه گاه شماست! همیشه دور از دسترس و دست نیافتنی بودن، ملاک جذابیت نیست! گاهی با پاسخ دادن به نظرات و پیام های مخاطبان صمیمیت و دوستی متقابل را به ایشان نشان دهید. صحبت کردن  و ارسال پیام به کاربران نشان دهنده ی تواضع شماست و این به جذابیت شما می افزاید.

برای اینکه خاص باشید می توانید برنامه ای ترتیب دهید و طی یک قرار ملاقات دسته جمعی مخاطبانتان را از نزدیک ببینید یا در پست های خاصی به سوالاتی که در مورد شما و زندگی شخصی تان دارند با خوشرویی پاسخ دهید. به هر حال بهتر است مخاطبان احساس کنند شما دوست آن ها هستید. این احساس موجب دلگرمی آنان می شود و برای افراد خوشایند است.

با نظرات منفی درست برخورد کنید!

همیشه عده ای هستند که آیه یاس بخوانند و ساز مخالف بنوازند. ممکن است به طور خصوصی برایتان پیام های توهین آمیز ارسال کنند یا در صفحه شخصی تان نظرات منفی ثبت نمایند. هرگز عصبانیتتان را از حضور این گونه اشخاص بروز ندهید. صرف انرژی برای پاسخ دادن و مقابله به مثل با نظرات منفی هم شما و هم مخاطبان را خسته کرده و اثر مخرب دارد. باید بپذیرید که وجود مخالفان برای بلاگر حرفه ای اجتناب ناپذیر است.

در ثانی مورد انتقاد قرار گرفتن نشانه ی خوبی برای زندگی حرفه ای شماست . به قول شاعر که می گوید: اگر با دیگرانش بود میلی چرا ظرف مرا بشکست لیلی! منتقدین خود بخشی از مخاطبان شما هستند.

سوم اینکه انتقاد ها می توانند به رشد و تکامل شما کمک کنند. پس بهتر است به جای پرخاش و بروز رفتار های غیر حرفه ای سعی کنید نقد های سازنده و مفید را استخراج و استفاده کنید.

امانت دار باشید!

اعتماد مخاطبان بزرگ ترین سرمایه شماست! حتی اگر کسب درآمد برای شما بزرگ ترین انگیزه باشد. باز هم نباید نظری که در مورد یک محصول یا پدیده ارائه می کنید خلاف حقیقت باشد. نظرات یک جانبه و تعریف و تمجید از محصول به درخواست بازرگانان اینترنتی و فروشندگان و… از جذابیت شما کاسته و اعتماد مخاطبان را نسبت به شما خدشه دار می کند. بنابراین همواره در تلاش باشید پاسخ شایسته ای به اعتماد مردم بدهید.

یک شبه را ه صد ساله، برویم یا نرویم؟

شاید با وجود سختی هایی که در مسیر مشهور شدن بلاگر قرار دارد، به فکر خریدن صفحات پر بازدید و اکانت های آماده با آمار دنبال کننده های چند هزار تایی افتاده باشید! اما نکته ی مهم این است که در این روش ها به دست آوردن شهرت راحت است! اما حفظ و ماندگار کردن آن کار دشواری خواهد بود. بنابراین مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد!

اکنون که هفت خان و شاید هفتاد خان بلاگر شدن را با هم بررسی کردیم، شاید پذیرش این نکته برایتان راحت تر باشد که بلاگر نفوذ بالایی بر روی مخاطبان خود دارد. در واقع بلاگر تمام تلاش خود را جهت نمایش بهترین ها به مخاطبان به کار می برد و کاملا طبیعی است که پس از مدتی افراد به انتخاب و سلیقه او اطمینان کامل پیدا کنند.

امیدوارم روزی شما را به عنوان یکی از بلاگر های معروف دنیا معرفی کنیم!

نمایش بیشتر

مدیریت تسمینو

تسمینو پلتفرم توزیع و انتشار رپورتاژ آگهی

نوشته های مشابه