مقالات رپورتاژ آگهی

آشنایی با انواع رپورتاژ آگهی – چند نوع رپورتاژ داریم ؟

انواع رپورتاژ آگهی، که از آن با عنوان گزارش آگهی نیز یاد شده و در انگلیسی به آن advertorial گفته می شود، یکی از بهترین و مدرن ترین راه ها برای تبلیغات است. این شیوه که از گذشته تا به حال برای اهداف تبلیغاتی مختف مورد استفاده قرار می گیرد، تاثیرگذاری بسیار زیادی در مخاطبان برای جلب اعتمادشان دارد. اما رپورتاژهای آگهی از گذشته تا کنون خیلی تغییر کرده اند؛ ما هم در این مطلب قصد داریم به بررسی انواع رپورتاژ آگهی بپردازیم.

ممکن است تصور شما از عبارت ریپورتاژ آگهی مقالات و مطالبی باشد که در وبسایت های مختلف خوانده اید؛ مطالبی که ضمن آموزنده بودن با اهداف تبلیغاتی تدوین شده اند. شاید هم با شنیدن عبارت رپورتاژ آگهی به یاد تبلیغات تلویزیونی بیفتید. اما انواع رپورتاژ آگهی تنها به این ها محدود نمی شود.

در این مطلب ضمن بررسی و معرفی انواع رپورتاژ آگهی قصد داریم به سوالاتی که ممکن است در ذهن شما باشد پاسخ دهیم. سوالاتی مانند این که رپورتاژ آگهی روش بهتری برای جذب مخاطب است یا خرید بک لینک؟ رپورتاژ آگهی چه تاثیری در سئوی سایت ها دارد؟ یا این که کدام یک از انواع رپورتاژ آگهی بهتر از و موثرتر از سایرین است؟

مقدمه ای درباره رپورتاژ آگهی

به طور کلی رپورتاژ آگهی را می توان این طور تعریف کرد: رپورتاژ آگهی تبلیغی است که در قالب یک مقاله یا ویدیو یا تصویر منتشر شده است؛ به عبارت بهتر ریپورتاژ آگهی شکلی از محتوا است که ضمن داشتن مطالب ارزشمند و ارائه نکات آموزنده به مخاطبان، اهداف تبلیغاتی مشخصی را دنبال می کند؛ این مقالات با در بر داشتن نکات ارزشمند برای مخاطب،  اعتماد او را جلب می کنند و در نهایت خواننده و مخاطب خود را متقاعد به استفاده از یک محصول یا کالای خاص می کنند.

این نوع از تبلیغات تاثیرگذاری بسیار بالایی دارند. مخصوصا اگر آن رپورتاژ به خوبی ساخته و پرداخته شود و درون مایه غنی تری داشته باشد. دلیل این تاثیرگذاری هم مشخص است؛ خود شما به عنوان یک مخاطب، به کدام مورد بیشتر اعتماد می کنید: تبلیغات یک شرکت یا برند یا مقاله ای با مطالب جالب و ارزنده و خواندنی؟

رپورتاژهای آگهی در قالب های مختلفی تولید شده و در کانال های گوناگونی توزیع می شوند؛ اما به طور کلی اغلب رپورتاژها ابتدا مطالب آموزنده ای را در خلال یک داستان و روایت جالب از یک برند روایت می کنند و در نهایت به معرفی خدمات و محصولات آن شرکت ختم می شوند. یک رپورتاژ آگهی که به خوبی ساخته و پرداخته شده باشد ارزش کمتری نسبت به مطالب اصلی و عادی یک سایت خبری یا یک مجله ندارد.

حتما بخوانید :  تبلیغات انتخاباتی با رپورتاژ آگهی - شیوه جدید تبلیغات انتخاباتی
انواع رپورتاژ آگهی
انواع رپورتاژ آگهی

انواع رپورتاژ آگهی شامل چه مواردی می شود؟

رپورتاژ آگهی شیوه تبلیغاتی جدیدی نیست اما در سال های اخیر با شیوه های جدیدتری عرضه و منتشر می شود. از گذشته تا کنون رپورتاژهای آگهی در قالب های مختلف تولید و پخش شده اند. در گذشته بیشتر رپورتاژها در قالب مقالات و متن های موجود در روزنامه ها و مجلات مختلف و انواع نشریات یافت می شدند. هم چنین یکی دیگر از کانال های ثبت رپورتاژ آگهی، شبکه های تلویزیونی و تبلیغات تلویزیون و رادیو بودند. این شیوه ، بر خلاف رپورتاژ آگهی موجود در روزنامه، هم چنان از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است و تاثیرگذاری خود را نیز از دست نداده است.

 

  • رپورتاژ آگهی در نشریات، روزنامه ها و مجلات

شاید بتوان شروع این شیوه تبلیغاتی، یعنی رپورتاژ آگهی را از همین جا دانست: روزنامه ها و نشریاتی که به دنبال کسب درآمد بوده اند و از راه انتشار مقالات با اهداف تبلیغاتی به پول بیشتری می رسیدند. انتشار رپورتاژ آگهی در نشریات چاپی، روزنامه ها و مجله های مختلف یکی از قدیمی ترین و نخستین روش های انتشار رپورتاژ بوده است.

البته کم کم و به لطف پیشرفت تکنولوژی، ظهور اینترنت و رسانه های دیجیتال رسانه های چاپی محبوبیت خود را از دست دادند؛ به همین دلیل تبلیغات کلاسیک نیز دیگر ارزش و اثر گذاری پیشین خود را نداشتند.

  • رپورتاژ آگهی تصویری

یکی دیگر از قالب های تولید و انتشار رپورتاژ آگهی، استفاده از تصویر است. حتما شما هم جمله معروف «یک تصویر بیشتر از هزاران کلمه حرف می زند» را شنیده اید! رپورتاژهای آگهی تصویری نیز با همین فلسفه ساخته شده اند. این رپورتاژها از یک تصویر شامل المان های گرافیکی و تصویری به همراه متنی که حاوی مطالب ارزشمند برای مخاطب است به وجود می آیند. مطالب خواندنی و جالب در کنار تصاویر محصولات برند قرار می گیرند تا در نهایت توجه و اطمینان مخاطب را به سمت محصول جلب کنند.

رپورتاژ آگهی در تلوزیون
رپورتاژ آگهی در تلوزیون
  • رپورتاژ آگهی تلویزیونی

تلویزیون و رادیو از دیرباز جز اصلی ترین و بهترین کانال ها برای انتشار رپورتاژهای تبلیغاتی بوده اند. مخصوصا تلویزیون که قسمت قابل توجهی از درآمد خود را از همین راه تامین می کند. تلویزیون یک گزینه بسیار عالی برای انتشار رپورتاژ آگهی به شمار می آید. اما دلیل آن چیست؟

حتما بخوانید :  رپرتاژ آگهی چیست همه چیز درباره رپرتاژ خبری

تلویزیون بهتر از سایر روش ها مانند متن، تصویر یا حتی صدا که در رادیو انتشار می یابد می تواند مفهوم را منتقل کند. ترکیب صدا و تصویرهای متحرک در تلویزیون باعث می شود تا دست سازندگان رپورتاژ آگهی در تلویزیون بسیار بازتر از هر جای دیگری باشد و با خلاقیت خود محتواهای جذاب تر و جالب تری خلق کنند. با استفاده از دوربین و تدوین و تصویرسازی مناسب می توان عمیق ترین تاثیرات را بر روی مخاطب به جای گذاشت.

علاوه بر آن، رپورتاژ و تبلیغات تلویزیونی به خودی خود باعث بالاتر رفتن اعتبار یک برند و محصولاتش می شوند. همین حضور در تلویزیون می تواند در جلب اعتماد مخاطبان نقش بسیار پررنگی ایفا کند. به همین دلیل برندی که در تلویزیون تبلیغ می کند می تواند از سایر رقیبان خود فاصله گرفته و به شکل برجسته تری رشد و فعالیت کند. تعجبی ندارد که چرا رپورتاژ آگهی تلویزیونی یکی از اصلی ترین انواع ریپورتاژ آگهی است که هنوز محبوبیت بالای خود را از دست نداده.

  • رپورتاژ آگهی خبری ( وبسایت های خبری)

ریشه خرید رپورتاژ آگهی به صورت متنی به روزنامه ها و نشریات باز می گردد. اما امروزه یکی دیگر از موثرترین و گسترده ترین انواع رپورتاژ آگهی، انتشار رپورتاژ آگهی در سایت ها و فضای وب، به ویژه در سایت های خبری است. با ظهور و گسترش اینترنت و رسانه های دیجیتالی مانند وبلاگ، انتشار رپورتاژ در سایت ها و وبلاگ های معتبر و پرمخاطب یکی از اصلی ترین راه ها برای تبلیغات شد.

مقاله هایی که به عنوان رپورتاژ آگهی نوشته می شوند و در سایت یا وبلاگ قرار می گیرند، در ترکیب با سایر مطالب و محتواهای ارزشمند سایت اعتبار می یابند و توجه مخاطب را به خود جلب می کنند. این کار هم به نغع انتشار دهنده و سازنده آن رپورتاژ است و هم به نفع صاحبان سایت یا وبلاگ؛ چرا که برند سازنده رپورتاژ به تبلیغ و جذب مشتری برای خود پرداخته است، صاحب سایت یا وبلاگ نیز هم مطلبی ارزشمند در پلتفرم خود منتشر کرده و هم مبلغی در ازای این کار دریافت می کند. بازی برد –برد برای هر دو طرف!

اگر محتوای رپورتاژ به خوبی سامان سافته و توزیع آن به خوبی انجام شود، مخاطبان وبسایت به احتمال کمتری متوجه تبلیغاتی بودن اهداف آن مقاله می شوند. و می دانیم که هر چه قدر مخاطب کمتر حس کند یک محتوا جنبه تبلیغاتی دارد، اعتماد و اطمینان او نسبت به آن محتوا بیشتر جلب می شود. در نتیجه اثرگذاری رپورتاژ بیشتر خواهد بود. همین نکته است که رپورتاژ آگهی خبری را به یکی از بهترین انواع رپورتاژ آگهی تبدیل کرده است. روشی که در حال حاضر به شدت محبوب و پرکاربرد است.

حتما بخوانید :  مقایسه رپورتاژ آگهی و تبلیغات کلیکی

کدام یک از انواع رپورتاژ آگهی بهتر است؟

حال پس از معرفی و بررسی انواع رپورتاژ آگهی به یک سوال کلیدی می رسیم: کدام یک از انواع رپورتاژ آگهی بهترین و بیشترین تاثیرگذاری را دارد؟

به طور کلی انتخاب شیوه بازاریابی تا حد زیادی به نوع کسب و کار و زمینه فعالیت یک برند بستگی دارد و در این زمینه باید از متخصصان و افراد باتجربه در این زمینه کمک گرفت. این روزها یکی از بهترین روش های تبلیغاتی استفاده از رپورتاژهای آگهی خبری است که با یک استراتژی اصولی و درست می تواند تاثیر زیادی داشته باشد. مخصوصا اگر یک محصول پیچیدگی زیاد یا قیمت بالا داشته باشد و مخاطب مایل باشد درباره آن بخواند و اطلاعات بیشتری به دست بیاورد.

قدم اول در این راه شناخت دقیق مخاطب هدف است. این که بدانید قرار است محصول خود را در نهایت به چه افرادی عرضه نمایید؛ چگونه به بهترین شکل می توان بآ آن ها ارتباط برقرار کرده و اعتمادشان را جلب نمود. سلیقه آن ها چیست و بیشتر به چه چیزهایی گرایش دارند. با دانستن این موارد و پاسخ دادن به این سوالات، شما آماده هستید تا یک چارچوب کلی برای متن خود تهیه کنید.

پس از مشخص شدن چارچوب و اهداف متن مقاله باید نسبت به نوشتن رپورتاژ اقدام نمایید. معمولا رپورتاژهای آگهی در سایت های خبری منتشر می شوند؛ بنابراین باید به فضای سایت، لحن سایر محتواهای آن سایت و مخاطبان آن توجه کرد و مطلبی تولید کرد که کاملا مشابه سایر مطالب سایت باشد؛ در غیر این صورت مخاطب متوجه تبلیغاتی بودن آن مقاله شده و تاثیرگذاری رپورتاژ تا حد زیادی کاهش می یابد.

نکات پایانی:

همان طور که گفته شد انتشار رپورتاژ آگهی در سایت های خبری از بهترین انواع رپورتاژ آگهی به شمار می آید. این نوع از رپورتاژ آگهی بر روی سئو وبسایت شما تاثیر مثبتی دارد. همین نکته باعث بهبود رتبه سایت شما، افزایش ورودی آن از گوگل و بالا رفتن مخاطبان و طرفداران می شود.

رپورتاژ آگهی در اصل با هدف جلب اعتماد و متقاعد سازی مخاطب طراحی می شود. به همین دلیل است که می تواند نسبت به تبلیغات اینترنتی یا خرید بک لینک راهکار بهتری برای جذب و افزایش مخاطب باشد و البته هر یک از روش های بازاریابی و جذب مخاطب در نوع خود مهم و موثرند و نباید از اهمیت خرید بک لینک در سئو سایت یا نقش تبلیغات اینترنتی در افزایش بازدیدهای سایت غافل شد.

نمایش بیشتر

امیر حسین برمچ

تنها دو چیز میتونم راجب خودم بگم اینکه عاشق سئو هستم و دیجیتال مارکتینگ :)))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا