آموزش سئو

الگوریتم ونیز گوگل چیست؟ (ترفند های آن در سئو محلی)

الگوریتم‌ های گوگل به شکلی طراحی شده‌اند که همواره بهترین خدمات را برای کاربران این موتور جستجو به ارمغان بیاورند. الگوریتم ونیز یکی از قدیمی‌ترین و درعین‌حال سودمندترین الگوریتم‌ های گوگل محسوب می‌شود که هم به کاربران و هم به صاحبان کسب‌ و کارهای محلی کمک بسیار زیادی کرد. در ادامه قصد داریم تا به شکل کامل وظیفه این الگوریتم را شرح داده و مزیت‌های آن را ذکر کنیم.

نتایج گوگل پیش از معرفی الگوریتم ونیز

تا پیش از معرفی الگوریتم ونیز و یا به طور کلی الگوریتم‌های مربوط به سئو محلی، عملا به بسیاری از کسب‌ و کارهای محلی اهمیتی داده نمی‌شد و گوگل نمی‌توانست به خوبی این کسب‌ و کارها را در نتایج خود نشان دهد.
در آن زمان کاربران نمی‌توانستند به خوبی به مرکز متنوع درخواستی خود در اطراف محل زندگی‌ شان دسترسی داشته باشند. تصور کنید که یک کاربر در موتور جستجو کلمه رستوران را جستجو می‌کرد و در نتیجه هیچ رستورانی که نزدیکی محل زندگی‌ اش باشد، به او نشان داده نمی‌شد.
شاید اکنون با خود فکر کنید که کاربر می‌توانست به راحتی و با جستجوی عبارت «رستوران در یک منطقه یا شهر خاص» آدرس رستوران مدنظرش را پیدا کند؛ اما گوگل در آن زمان حتی قادر نبود این اطلاعات واضح را نیز در اختیار کاربرانش قرار دهد. درواقع کاربر با جستجو عبارت آدرس رستوران و یا عبارات مرتبط، تنها به نتایجی دست پیدا می‌کرد که ممکن بود رستورانی در شهر دیگر یا منطقه دیگر باشد.
در اینجا بود که گوگل پی برد باید برای این حل مشکل راه‌‌ حلی اتخاذ نماید. این راه‌ حل همان الگوریتم ونیز بود.

الگوریتم ونیز چگونه ظاهر شد؟

در ابتدا این الگوریتم در قالب بخشی به نام Google Places به کاربران معرفی شد که توانست خیلی زود مورد استقبال قرار بگیرد. کسب‌وکارهای مختلف تنها نیاز بود که اطلاعات خود را به شکل درست در Google Places ثبت کنند تا بتوانند به‌راحتی آن را با کاربران گوگل به اشتراک بگذارند.
پس از استقبال گسترده از خدمات Google Places گوگل متوجه شد که باید به شکل کامل‌ تری موارد مربوط به سئو محلی را جدی بگیرد. به همین دلیل با ارائه‌ به‌روز‌رسانی‌ های مختلف به بهتر شدن هرچه بیشتر الگوریتم ونیز کمک کرد.
گوگل جهت حداکثر بهره‌وری از الگوریتم ونیز آن را برپایه موقعیت جغرافیایی تنظیم کرد؛ اتکا به اطلاعات موقعیت جغرافیایی بدین شکل صورت می‌گرفت که وقتی فرد به اینترنت متصل می‌شد، به کمک آی پی و نرم افزار GPS مکان دقیق او شناسایی و این اطلاعات در پایگاه داده داخلی ذخیره می‌شد و درنهایت با توجه به این اطلاعات، نزدیک‌ترین موقعیت‌های مکانی براساس جستجو به کاربر نشان داده می‌شد.

Venice Algorithm-الگوریتم ونیز گوگل

مزیت‌های الگوریتم ونیز

اکنون نوبت به آن می‌رسد که مزیت‌های مهم الگوریتم ونیز را ذکر کنیم. این الگوریتم منجر به تحولی عظیم در سئو محلی شد. درواقع بهتر است تا بگوییم تا قبل از معرفی ونیز، عملا مفهومی به نام سئو محلی چندان معنایی نداشت.
تا پیش از معرفی و توسعه این الگوریتم، کاربران در هر نقطه مکانی با جستجوی یک کلمه خاص، تنها به نتایجی دست پیدا می‌کردند که مربوط به برندها و شرکت‌های بزرگ بود. این نتایج به دو دلیل نمی‌توانست چندان مورد قبول واقع شود:
این امکان وجود داشت که این شرکت‌ها و برندهای بزرگ خدمات خود را تنها در شهرهایی خاص ارائه دهند و نتوانند به تمامی مکان‌ها در اسرع وقت خدمات‌ رسانی کنند.
عملا کسب‌وکارهای کوچک نمی‌توانستند در زیر چتر بزرگ برندهای شناخته‌شده خودی نشان دهند و از محیط غنی اینترنت به موفقیت برسند.
پس از معرفی و توسعه الگوریتم ونیز، نتایج گوگل دچار تحول بزرگی براساس موقعیت مکانی شد. به طور مثال نتایج جستجوی رستوران برای یک فرد در شهر تبریز، با نتایج جستجوی همین کلمه برای یک فرد در رشت کاملا متفاوت است.
یکی دیگر از مزایای این الگوریتم آن بود که کسب‌وکارهای کوچک نیز متوجه شدند می‌توانند با کسب‌وکارهای بزرگ رقابت کرده و متقاضیان زیاد