آموزش سئو

تگ عنوان : ترفندهای تعیین تگ تایتل + نمونه و اشتباهات

تگ عنوان یا Title Tag یک قطعه کد HTML است که به موتورهای جستجو و مرورگر وب میگوید عنوان صفحه چیست. مشابه با سایر متا تگ های سئو، متا تگ تایتل هم قواعد منحصر به خود را دارد. پس اگر به دنبال بهبود سئو تکنیکال و در نتیجه بهبود رتبه سایت خود هستید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

 

تگ عنوان چیست؟

اگر تجربه فعالیت در زمینه سئو و یا  آموزش سئو توسعه وب را داشته باشید، حتما  کلمه ای تحت عنوان تگ های متا یا Meta Tags به گوشتان خورده است. به طور کلی، متا تگ به کدهایی گفته میشود که شامل اطلاعاتی در مورد صفحات وب بوده اما در صفحه نمایش داده نمیشوند.

متا تگ تایتل برای عنوان صفحه را برای موتورهای جستجو، مرورگر وب و شبکه های اجتماعی تعیین میکند. بنابراین اولین اولین نکته ای که در خصوص این تگ باید در نظر داشت این است که کاملا بر اساس محتوای داخل صفحه تعیین شده باشد. چرا که این تگ نه تنها در سئو تاثیرگذار است، بلکه در صفحه نتایج موتورهای جستجو به کاربر نمایش داده میشوند.

نمایش تگ تایتل در شبکه های اجتماعی

هر نتیجه ای که در صفحه نتایج گوگل و یا سایر موتورهای جستجو نمایش داده میشود، حداقل شامل ۳ بخش زیر است:

 1. تایتل (Title Tag)
 2. آدرس اینترنتی (URL)
 3. توضیحات متا (Meta Description)

استفاده درست از تگ عنوان که شامل کلمه کلیدی اصلی صفحه هم هست، شانس شما را برای افزایش ترافیک ارگانیک دو چندان میکند.

کد Title Tag چیست؟

<title>This is the title of a web page</title>

از کجا تگ تایتل صفحه را ببینم؟

همانطور که گفته شد، تگ عنوان یک صفحه در صفحه نتایج گوگل نمایش داده میشود. اما در صورتی که قصد دارید مشخصا Title Tag یک صفحه را بدون جستجو در گوگل مشاهده کنید، از یکی از روشهای زیر استفاده کنید:

 1. موس را روی نوار ابزار مرورگر ببرید

در صورتی که صفحه در مرورگر شما باز است، میتوانید موس را روی قسمت نوار ابزار، تب برگه مد نظرتان ببرید.

نمایش Tag Title یا تگ عنوان در مرورگر

 1. کد صفحه را چک کنید.

بسیاری از مرورگرها به شما اجازه بررسی و مشاهده کد مرجع صفحه را میدهند. در Chrome، روی صفحه کلیک راست کرده و روی ” View page source ” کلیک کنید. در صفحه ای که نمایش داده میشود، تگ <title> را پیدا کنید.

نمایش متا تگ عنوان در سورس کد HTML

اهمیت تگ تایتل در سئو چیست؟

برای بیان اهمیت این تگ در سئو وبسایت و همچنین  سئو فروشگاهی  ، بهتر است نگاهی به آنچه که گوگل در مورد این متا تگ بیان کرده است، داشته باشیم:

 • استفاده از تگ عنوان برای بهبود تجربه کاربری الزامی است. کاربران با مشاهده این عنوان متوجه موضوع محتوا شده و متوجه خواهند شد تا چه اندازه به رفع نیازشان کمک خواهد کرد. عنوان صفحه اولین چیزی است که کاربر در صفحه نتایج گوگل مشاهده میکند. در نتیجه هرچه که این عنوان جذابتر و کاربردیتر باشد، نرخ کلیک سایت هم بیشتر خواهد شد.
 • افراد به برند اعتماد میکنند! اگر نام برند شما میان مردم به خوبی جا افتاده و اعتبار خوبی دارید، پس چرا از این نکته جهت بهبود عنوان صفحه استفاده نکنید؟ اسم برند در کنار تگ تایتل مناسب، شانس شما را برای افزایش نرخ کلیک افزایش میدهد.
 • Title Tag از جمله مواردی است که گوگل برای درک بهتر موضوع سایت شما بدان توجه میکند. بنابراین برای کمک به ایندکس بهتر سایتتان توسط گوگل، از اهمیت این تگ غافل نشوید.

چگونه برای یک صفحه تگ عنوان تعیین کنم؟

برای تعیین کردن تگ تایتل یک صفحه، معمولا دو روش وجود دارد. در صورتی که از وردپرس استفاده میکنید، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • برگه و یا نوشته جدید ایجاد کنید.
 • در قسمت بالا و ابتدایی صفحه، کادری به نام عنوان صفحه وجود دارد.
 • عبارتی که در این بخش وارد میکنید، همان تگ عنوان صفحه خواهد بود.

بخش “افزودن عنوان” در وردپرس، همان Title Tag، تگ H1 صفحه و همان عنوانی است که هنگام اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی نمایش داده میشود.

به صورت پیش فرض، عنوان صفحه با عنوان سئو یکی تعیین میشود. اما در صورتی که از افزونه هایی مانند Yoast استفاده میکنید، میتوانند این دو عنوان را متفاوت از یکدیگر تعیین کنید. برای انجام این کار، میتوانید وارد بخش “ویرایشگر اسنیپت” در افزونه یوست شده و عنوان سئو را تعیین کنید.

در صورتی که در ابتدای مسیر یادگیری سئو هستید و تجربه زیادی در مورد نحوه تعیین کردن تگ عنوان ندارید، میتوانید از افزونه های سئو مانند یوست استفاده کنید. با استفاده از این افزونه، پیش نمایشی از عنوان محتوا مشاهده کرده و در صورت نیاز آن را بهبود ببخشید.

در صورتی که به کد HTML صفحه دسترسی داشته و با کدنویسی آشنایی دارید، میتوانید از قطعه کد زیر برای تعیین کردن تگ عنوان یک صفحه استفاده کنید:

<head>
<title>This is the meta title tag. It can be 45-60 characters long</title>
<meta name=”description” content=”This is the meta description. The maximum length is somewhere around 150-160 characters, but Google often pulls a description from your page content.” />
</head>

تفاوت تگ عنوان با تگ H1 چیست؟

تگ H1 و تگ عنوان در بسیاری از موارد مشابه با هم هستند. در حالی که این دو تگ اساسا متفاوت از یکدیگرند. تگ H1 یکی از تگ های داخلی متن است. در حالی که Title Tag در بخش هدر سایت، عنوان نمایش داده شده صفحه نتایج و نوار ابزار مرورگر است.

به طور کلی این دو عنوان باید مشابه با هم انتخاب شوند. تصور کنید شما روی عنوانی مرتبط با آنچه نیاز دارید کلیک کرده اما صفحه ای متفاوت از آن عنوان مشاهده میکنید. قطعا چنین انتخابی در از بین بردن تجربه کاربری تاثیر زیادی دارد!

آموزش انتخاب تگ عنوان صفحه در سایت

کلمه کلیدی اصلی صفحه را تعیین کنید

اگر تجربه فعالیت در زمینه سئو را داشته باشید، حتما میدانید که یک صفحه از سایت، برای بیش از ۱ کلمه رنک گرفته و نمایش داده میشود. اما در مورد تگ عنوان، بهتر است که روی یک کلمه خاص که بیشترین سرچ را دارد، تمرکز کنید. در حالت ایده آل بهتر است عنوان را بهمراه یک یا دو عبارت LongTail شامل همان کلمه تعیین کنید. برای انتخاب کلمه کلیدی اصلی با بیشترین سرچ، میتوانید از ابزارهای مختلف مانند Ahrefs، گوگل ترندز و .. استفاده کنید.

عبارت دم بلند یا Long Tail حاوی کلمه کلیدی را انتخاب کنید

یکی از مواردی که هنگام تولید محتوا باید به آن دقت داشته باشید، کلمه کلیدی است که برای بهینه سازی محتوا انتخاب میکنید. به طور کلی، کلمات کلیدی دم بلند یا Long Tail شانس بیشتری برای کسب رتبه در صفحه نتایج گوگل دارند. چرا که این عبارات نزدیکی بیشتری به عبارت جستجو شده توسط کاربر داشته و برای مدت زمان بیشتری در صفحه نتایج گوگل میمانند. برای پیدا کردن عبارات دم بلند مربوط به کلمه کلیدی اصلی، میتوانید از خود گوگل و یا ابزارهای سئو استفاده کنید. کافی است کلمه کلیدی مد نظرتان را در گوگل سرچ کرده و به پایین صفحه، قسمتی که نتایج مرتبط نمایش داده میشوند نگاه کنید. اما در صورتی که به دنبال اطلاعات دقیقتر و بیشتر هستید، میتوانید از ابزار Ahrefs استفاده کنید.

از کلمه کلیدی در ابتدای عنوان صفحه استفاده کنید

در طول این محتوا تا کنون چندین بار به این نکته اشاره شده که بهتر است از کلمه کلیدی اصلی در ابتدای عنوان صفحه استفاده کنید. این نکته جنبه تجربی داشته و در هیچ کجای فضای وب، مستندی در مورد آن وجود ندارد. به طور کلی زمانی که شما از کلمه کلیدی در ابتدای عنوان تگ استفاده میکنید، از مزایای زیر بهره مند خواهید شد:

 1. اولین کلمات از یک عبارت، توجه کاربر را به خود جلب میکنند.
 2. یکی از فاکتورهای تاثیرگذاری در رتبه بندی سایت است. (این مسئله مستند خاصی نداشته و تجربی است.)
 3. لینک دهی برای این عنوان راحتتر خواهد بود. (یکی از مهمترین مواردی که هنگام لینک سازی طبیعی و یا لینک سازی داخلی باید به آن توجه کنید، انکر تکستی است که انتخاب میکنید.)

عبارتی توضیحی و کوتاه انتخاب کنید

بهتر است که کلمه کلیدی اصلی را در ابتدای یک عبارت توصیفی و جذاب انتخاب کنید. برای ایجاد این عنوان، نیازی به استفاده از چند کلمه کلیدی یا جملات طولانی نیست. به دنبال راهی باشید که منظور خود را خیلی کوتاه و مفید به کاربر برسانید.

وجه تمایز محتوای خود را در عنوان بیان کنید

برای آنکه کاربر را تشویق به کلیک و مشاهده صفحه سایت خود کنید، باید یک مزیت رقابتی به او معرفی کنید. برای استفاده از این نکته، میتوانید از یکی از ترفندهای زیر استفاده کنید:

 1. به کامل بودن محتوای خود اشاره کنید: اگر یک محتوای جامع و تکمیلی حول یک موضوع آماده کرده اید، پس مخاطب را از این موضوع مطلع کنید. در این حالت بای از کلماتی مانند “آموزش مرحله به مرحله، راهنمای جامع، تکمیلی” و … استفاده کنید.
 2. تعداد موضوعاتی که در محتوا به آنها پرداخته اید: به عنوان مثال “۴ اشتباهی که هنگام انتخاب عنوان صفحه انجام میدهید.
 3. تعیین کردن نوع محتوا: اگر محتوای صفحه شامل محتوا متنی به همراه ویدئو یا پادکست است، حتما به این موضوع در عنوان اشاره کنید.
 4. اشاره به به روز بودن محتوا: یکی دیگر از مواردی که منجر به افزایش نرخ کلیک میشود، اشاره به به روز بودن محتوا است. به عنوان مثال “اهمیت تگ عنوان در سئو ۲۰۲۰” . البته از این تکنیک در هر محتوایی با هر موضوعی نمیتوان استفاده کرد.
 5. استفاده از نام برند: پیشتر به این نکته اشاره کردیم که استفاده از نام برند معتبر، منجر به افزایش نرخ کلیک میشود.
 6. تعیین قیمت برای سایت های فروشگاهی: در صورتی که سایت فروشگاهی دارید، میتوانید با استفاده از کلماتی مانند “ارزانترین، گرانترین و …” عنوان صفحه را جذاب و البته کاربردی کنید.
 7. برانگیختن حساس مخاطب: یکی دیگر از ترفندهایی که هنگام تعیین کردن تگ تایتل یک صفحه میتوانید از آن استفاده کنید، استفاده از کلماتی است که منجر به برانگیخته شدن احساسات کاربران میشود. به عنوان مثال: “تمام آن چیزی که در مورد عنوان صفحه باید بدانید” ، “همه آنچه که قبل از خرید … باید بدانید” و …

از پرانتز یا – و | در عنوان استفاده کنید

برای جذاب کردن عنوان، میتوانید از کاراکترهایی مانند پرانتز و … استفاده کنید. به عنوان مثال: “آموزش تگ عنوان (۷ ترفند کاربردی + مثال)

استفاده از ترفندهای سئو محلی را فراموش نکنید

اگر کسب و کار شما به صورت لوکال کار میکنید، میتوانید از کلماتی که محلی بودن تجارت شما را نشان میدهند، استفاده کنید. به عنوان مثال: “بهترین رستوران های سنتی اصفهان” . استفاده از ترفندهای سئو محلی نتایج را تا حد امکان محدود کرده و منجر به افزایش نرخ کلیک میشوند.

چند مثال و نمونه برای انتخاب تگل تایتل

در صورتی که به دنبال چند مثال کاربردی جهت انتخاب Title Tag برای صفحات مختلف سایت، مانند صفحات دسته بندی سایت هستید، میتوانید از نمونه های زیر ایده بگیرید:

 • اسم محصول | برند : آیفون X | اپل
 • اسم محصول | دسته بندی | برند : مک بوک پرو | لپ تاپ و نوت بوک | اپل
 • استفاده از گزینه های فراخوانی به عمل + اسم محصول | برند : خرید آیفون X | اپل
 • دسته بندی | برند: لپ تاپ و نوت بوک | اپل
 • استفاده از گزینه های فراخوانی به عمل + دسته بندی | برند : خرید لپ تاپ و نوت بوک | اپل

۴ اشتباه رایج هنگام استفاده از تگ عنوان

۴ مورد از رایج ترین اشتباهات و خطاهای مربوط به عنوان صفحه عبارت هستند از:

 1. عنوان خیلی بلند یا خیلی کوتاه: گوگل توصیه کرده است که از عناوین طولانی و مبهم استفاده نکنید. بهتر است عنوان توصیفی و کوتاه باشد.
 2. تعیین نکردن عنوان صفحه: گوگل الزام کرده است که هر صفحه ای در وب باید دارای یک Title Tag باشد.
 3. استفاده از چند تگ تایتل برای یک صفحه: یک تگ اصلی برای صفحه تعیین کنید. در غیر این صورت احتمال اینکه گوگل تگ نامناسب را برای نمایش به کاربر انتخاب کند، وجود دارد.
 4. استفاده از عنوان صفحه تکراری: بنا بر توصیه گوگل، هر صفحه باید تگ تایتل منحصر به خود را داشته باشد.

برای شناسایی ۲ خطای اول، میتوانید از ابزار serpsim استفاده کنید. وارد ابزار شده و آدرس صفحه مد نظرتان را وارد کنید. مشابه با تصویر زیر، کادرهای خالی پر شده و در صورت وجود مشکل، با قرمزرنگ شدن عبارت کنار هر کادر، متوجه خواهید شد.

شناسایی مشکلات مربوط به تگ عنوان

برای بررسی خطاهای ۳ و ۴ هم میتوانید از ابزار Ahrefs استفاده کنید. برای استفاده از این ابزار قدرتمند سئو، میتوانید از اکانت های اشتراکی به مدت ۱ ماه استفاده کنید.

دلایل تغییر تگ عنوان توسط گوگل

در برخی موارد تگ تایتل توسط گوگل تغییر پیدا کرده و یا نمایش داده نمیشود. این مسئله میتواند خیلی آزار دهنده باشد. خصوصا در مواردی که زمان زیادی صرف بهینه سازی این تگ کرده اید. برخی از رایجترین دلایلی که منجر به تغییر تگ عنوان توسط گوگل میشوند، عبارت هستند از:

 1. تگ عنوان تعیین نشده است.
 2. گوگل با استفاده از کوئری های سرچ شده، تایتل را بهینه میکند.

معمولا هیچ وقت تگ عنوان به طور کامل توسط گوگل تغییر نمیکند. این مسئله زمانی اتفاق می افتد که گوگل بر اساس داده هایی که از کاربران دارد، متوجه میشود که تغییر یک عنوان به بهبود تجربه کاربری کمک میکند.

نتیجه گیری

در این مطلب در مورد تگ عنوان یا Title Tag صحبت کردیم. تگ تایتل یکی از مهمترین متا تگ های سئو است. با استفاده از این تگ میتوان عنوان صفحه را کاربران در صفحه نتایج گوگل یا شبکه های اجتماعی مشاهده میکنند، تعیین کرد. به طور خلاصه، مهمترین نکاتی که هنگام تعیین کردن این تگ باید در نظر داشته باشید، عبارت هستند از:

 • برای هر صفحه یک عنوان تگ منحصر به فرد تعیین کنید.
 • مختصر و مفید بودن عنوان را در نظر داشته باشید.
 • از عنوانهای مبهم و عمومی استفاده نکنید.
 • از شبه جمله و یا جمله استفاده کنید.
 • برای افزایش نرخ کلیک، جذابیت را از قلم نیاندازید.
 • عنوان را مطابق با جستجوی کاربران تعیین کنید.
 • از کلمه کلیدی اصلی در تگ عنوان استفاده کنید.
 • ترجیحا طول عنوان صفحه را کمتر از ۶۰ کاراکتر تعیین کنید.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. چقدر مقاله خوبی بود
  بنظرتون چه عوامل دیگه ای هستن که روی تگ تایتل تاثیر بزارن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

53 − = 43