آموزش سئو

نقشه سایت چیست ؟ آموزش ساخت سایت مپ

ساخت نقشه سایت برای کمک به موتورهای جستجو، جهت بررسی و ایندکس تمامی صفحات سایت الزامی است. بهینه سازی Sitemap یکی از ترفندهای سئو تکنیکال و افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل است. اگر به دنبال پاسخ سوالاتی نظیر نقشه سایت چیست، چگونه نقشه سایت بسازیم و … هستید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

[lwptoc]

سایت مپ چیست؟

سایت مپ یک فایل XML است که شامل کلیه اطلاعات مهم در رابطه با صفحات وب سایت شما است. به عبارت دیگر، اگر میخواهید هر فایل یا صفحه ای از سایتتان در نتایج موتورهای جستجو نمایش داده شود، باید اطلاعات آن را در نقشه سایت ثبت کنید.

اهمیت ساخت سایت مپ

همانطور که حتما میدانید، گوگل با استفاده از خزنده های خود، محتواهای جدید را پیدا کرده و ایندکس میکند. خزنده ها هنگام مشاهده یک صفحه جدید، لینکهای داخلی و خارجی مربوط به آن را بررسی میکنند. در صورتی که URL قبل از این در فهرست ایندکس گوگل وجود نداشته باشد، آن را به فهرست اضافه کرده و رتبه اختصاصی برای آن در نظر میگیرند. اما متاسفانه گوگل تمام لینکهای موجود در فضای وب را به این شکل پیدا نمیکند. خصوصا اگر به صفحه مهمی لینک نشده باشند.

در این جا است که لزوم استفاده از نقشه سایت مشخص میشود. با استفاده از این فایل موتورهای جستجو متوجه میشوند که مهمترین و جدیدترین لینکهای سایت کجا قرار دارند. در نتیجه با استفاده از این فایل راهنما میتوانند لینکهای جدید را سریعتر پیدا کرده و ایندکس کنند. در نتیجه اگر میخواهید سریعا در صفحه نتایج رتبه گرفته و نمایش داده شود، پس کاری کنید گوگل سریعتر مطالب جدید شما را پیدا کنند.

نقشه سایت من کجاست؟

برای اینکه متوجه شوید سایت شما Sitemap دارد یا نه، آدرس زیر را به همراه آدرس دامنه سایتتان در مرورگر وارد کنید.

yourdomain.com/sitemap.xml
یا
yourdomain.com/sitemap_index.xml

در صورتی که وردپرس در یک زیر فولدر یا ساب دامین نصب شده است، نقشه سایت هم در همان زیر فولدر یا ساب دامین که وردپرس در آن نصب شده، قرار دارد.

انواع نقشه سایت
انواع نقشه سایت

انواع نقشه سایت را بشناسیم !

سایت مپ XML

نقشه سایت XML به موتورهای جستجو و خزنده ها کمک می کنند صفحات موجود در وب سایت شما را کشف کنند. این نقشه حاوی کلیه لینکهای سایت به همراه اطلاعات تکمیلی در مورد آنهاست. این اطلاعات اولویت صفحات را برای خزنده ها تعیین کرده و به بهینه سازی بودجه خزش کمک زیادی میکند. به عنوان مثال اینکه این صفحه احتمالا چند بار به روز میشود. رچه این اطلاعات تاثیر مستقیمی در بهبود رتبه سایت ایفا نمیکند،

اما وجود آن ضرری هم برای سئو ندارد. استفاده از این نوع سایت مپ برای سایتهای فروشگاهی با تعداد صفحات بالا توصیه میشود. چرا که موتورهای جستجو برای هر سایتی که بودجه خزش محدود در نظر میگرند. با استفاده از این فایل میتوان از این بودجه محدود به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

نقشه سایت HTML

سایت مپ HTML برای بازدیدکنندگان سایت ایجاد شده و شامل کلیه صفحات سایت است. در این نقشه کلیه لینکهای موجود در سایت از کم اهمیت تا با اهمیت فهرست شده و قابل کلیک هستند.

تاثیر نقشه سایت در سئو

 همانطور که گفته شد، هدف از ایجاد نقشه سایت، اطمینان از این مسئله است که خزنده های موتورهای جستجو، به تمامی صفحات ارزشمند سایت دسترسی پیدا کنند. با توجه به اینکه بودجه ای که موتورهای جستجو برای بررسی هر سایت در نظر میگیرند، بسیار محدود است؛ وجود این راهنما و نقشه اهمیت زیادی دارد. هرچه که تعداد صفحات سایت شما بیشتر باشد، شانس شما برای رتبه گرفتن در صفحه نتایج گوگل هم بیشتر میشود. چرا که صفحات بیشتر، احتمالا به این معنا است که محتوای ارزشمند و زیادی برای عرضه دارید.

نمونه نقشه سایت

همانطور که گفته شد، نقشه سایت برای بهبود عملکرد موتورهای جستجو ساخته میشود. بنابراین دستوراتی که در این فایل قرار دارند، بهینه شده برای رباتها هستند و نه انسانها. پس اگر تجربه کدنویسی نداشته باشید، احتمالا ظاهر این فایل کمی برایتان عجیب و غریب باشد. به همین خاطر ابتدا یک نمونه استاندارد از این فایل در اختیارتان قرار داده و در ادامه هریک از قسمت هایش را برای راحتی شما عزیزان توضیح میدهیم.

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>
<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>
<url>
<loc>https://ahrefs.com/</loc>
<lastmod>2019-08-21T16:12:20+03:00</lastmod>
</url>
<url>
<loc>https://ahrefs.com.com/blog/</loc>
<lastmod>2019-07-31T07:56:12+03:00</lastmod>
</url>
</urlset>

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>

این خط که در ابتدای فایل نقشه سایت قرار دارد، به موتورهای جستجو میگوید که در حال خواندن فایل XML هستند. در این خط، ورژن فایل XML و کاراکتر رمزگذاری نوشته میشود. این دو مقدار به ترتیب باید ۱٫۰ و UTF‑۸ باشند.

<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>

در این بخش باید لینکهای مهم سایت را قرار دهید. در این بخش خزنده های گوگل متوجه میشوند که از چه پروتکل استانداردی استفاده میشود. در اغلب موارد، Sitemap 0.90 تعیین میشود که توسط موتورهای جستجوی گوگل، یاهو و مایکروسافت پشتیبانی میشود.

<url>
<loc>https://ahrefs.com/</loc>
<lastmod>2019-09-25T16:12:20+03:00</lastmod>
</url>

url تگ اصلی برای آدرسهایی است که باید در فایل نقشه سایت قرار دهید. آدرس اینترنتی را باید در تگ <loc> قرار دهید. این آدرس نباید آدرس کنونیکال و یا دارای rel باشد. البته در این تگ، میتوان از گزینه های اخیتاری دیگری مانند موارد زیر استفاده کنید:

  • <lastmod> : در این بخش باید تاریخ آخرین به روز رسانی صفحه را تعیین کنید. این تاریخ باید به فرمت W3C Datetime باشد. به عنوان اگر پستی را در تاریخ ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۹ به روزرسانی کردید، باید تاریخ را به صورت ۲۰۱۹-۰۹-۲۵ تعیین کنید. البته میتوان زمان دقیق را هم تعیین کرد که کاملا اختیاری است.
  • <priority> : اولویت URL را نسبت به سایر URL های سایت مشخص می کند. مقادیر بین ۰٫۰ و ۱٫۰ متغیر است. هرچه مقدار بالاتر باشد، اهمیت لینک بیشتر است.
  • <changefreq> : در این تگ مشخص میشود که این آدرس احتمالا چند بار تغییر میکند. با استفاده از این تگ موتورهای جستجو متوجه خواهند شد که هر چند وقت یک بار باید این آدرس را بررسی کنند. مقادیر معتبری که در این قسمت میتوانید وارد کنید، عبارت هستند از: hourly، daily، weekly، monthly، yearly و never .

هیچ یک از این تگهای اختیاری گفته شده در سئو تاثیرگذار نیستند.

چگونه نقشه سایت بسازیم؟
چگونه نقشه سایت بسازیم؟

چگونه نقشه سایت بسازیم؟

نقشه سایت توسط برخی از سیستم های مدیریت محتوا به صورت خودکار ساخته شده و بعد از هر تغییر به روز رسانی میشود. در غیر این صورت میتوانید از روشهای مختلف مانند نصب افزونه و یا سایتهای مخصوص، این فایل را ایجاد کرده و به گوگل معرفی کنید. این روشها عبارت هستند از:

  • استفاده از افزونه های یوآست و all pack in seo
  • استفاده از سایت
  • روش دستی

استفاده از سایت برای ساخت سایت مپ

از وب سایت های مختلفی برای ساخت نقشه سایت میتوان استفاده کرد. برخی از بهترین سایتهای موجود عبارت هستند از : InSpyder ، SiteCrawler و XML-Sitemaps . به عنوان مثال سایت xml-sitemaps را در نظر بگیرید. آدرس سایتتان را وارد کرده و فایل ایجاد شده را دانلود کنید.

ساخت نقشه مپ به صورت دستی

اگر به اندازه کافی دانش برنامه نویسی داشته و با روند بهینه سازی فایل XML آشنایی دارید، میتوانید خودتان به صورت دستی این فایل را ایجاد کنید. یک فایل نو تپد ایجاد کرده و پسوند آن را به XML تغییر دهید. میتوانید از نمونه کد زیر استفاده کنید و هر یک از بخشهای آن را متناسب با نیاز خود تغییر دهید. سپس فایل را باز کرده و آدرسی که در مرورگر نمایش داده میشود را کپی کنید. سپس وارد گوگل کنسول شده و آن را ثبت کنید.

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>
<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>
<url>
<loc>http://www.example.com/</loc>
</url>
<url>
<loc>http://www.example.com/page1</loc>
<lastmod>YYYY-MM-DD</lastmod>
<changefreq>always/hourly/daily/weekly/monthly/yearly/never</changefreq>
<priority>1.0</priority>
</url>
<url>
<loc>http://www.example.com/page2</loc>
</url>
<url>
<loc>http://www.example.com/page3</loc>
</url>
</urlset>

نقشه سایت وردپرس

با توجه به اینکه در ورژن های فعلی وردپرس، سایت مپ به صورت خودکار ایجاد نمیشود، باید به صورت دستی با استفاده از افزونه و یا سایتهای گفته شده این فایل را ایجاد کنید. در ادامه نحوه استفاده از هریک از روشهای گفته شده را به شما عزیزان آموزش میدهیم.

ساخت نقشه سایت با Yoast

یوست یکی از بهترین افزونه های وردپرس است که از آن برای بهینه سازی محتوای سایت، اضافه کردن تگهای نوفالو و نوایندکس به صفحه و ساخت نقشه سایت استفاده میشود. نسخه غیر رایگان این پلاگین را خریداری کرده و نصب کنید. سپس از طریق منوی سمت راست پیشخوان وردپرس، وارد بخش سئو، عمومی و قابلیت ها شوید. تاگل گزینه “نقشه های XML سایت” را در حالت فعال قرار دهید.

در صورتی که میخواهید بخشی از صفحات سایت مانند دسته بندیها، برچسبها و … در نقشه سایت وجود نداشته باشند، مجددا میتوانید از افزونه یوآست استفاده کنید. برای اجرای تنظیمات سایت مپ در وردپرس از طریق این پلاگین یوآست، مراحل زیر را دنبال کنید.

ساخت سایت مپ با افزونه Google XML Sitemaps

استفاده از این افزونه به کسانی توصیه میشود که به هر دلیلی تمایل به استفاده از افزونه یوست ندارند. اولین کاری که باید انجام دهید این است که این افزونه رایگان را دانلود، نصب و فعال کنید. پس از فعال سازی، این افزونه بطور خودکار نقشه سایت XML را برای وب سایت شما ایجاد می کند.

ثبت نقشه سایت در گوگل

حال که با نحوه ساخت سایت مپ آشنا شدید، نوبت به ثبت نقشه سایت در گوگل میرسد. قبل از ثبت نقشه، باید آدرس جایی که فایل XML در آن قرار دارد را بدست آورید. در صورتی که از افزونه ها برای ایجاد این فایل استفاده کرده اید، آدرس یکی از همان دو موردی است که در ابتدای مطلب به آنها اشاره شد.

بعد از آن باید وارد گوگل سرچ کنسول شوید. از منوی سمت چپ، گزینه Sitmaps را انتخاب کنید. در صفحه ای که نمایش داده میشود، در بخش اول، آدرس نقشه سایت را وارد کنید. سپس روی گزینه SUBMIT کلیک کنید.

بعد از ثبت نقشه سایت در گوگل، بهتر است که آدرس این فایل را در فایل robots.txt هم قرار دهید. برای دسترسی به این فایل، باید وارد دایرکتوری روت، در وب سرور خود شوید. سپس آدرس نقشه سایت را مشابه با ساختار زیر به آن اضافه کنید:

Sitemap: https://www.yourdomain.com/sitemap.xml

در صورتی که چند نقشه سایت دارید، به صورت زیر باید آدرس آنها را وارد کنید:

Sitemap: https://www.asos.com/sitemap_1.xml
Sitemap: https://www.asos.com/sitemap_2.xml

سوالات متداول

حداکثر سایز فایل نقشه سایت چقدر باید باشد؟

برای بهینه سازی و جلوگیری از ایجاد اختلال در عملکرد این فایل، نباید سایز آن از ۵۰ مگا بایت بیشتر باشد.

حداکثر چند URL میتوان در سایت مپ وارد کرد؟

امکان وارد کردن بیش از ۵۰ هزار URL در نقشه سایت وجود ندارد.

آیا میتوان بیش از یک نقشه سایت داشت؟

بله. با توجه به محدودیت هایی که در مورد تعداد URLها و اندازه فایل وجود دارد، برای سایتهای بزرگ، امکان ایجاد چند فایل نقشه سایت وجود دارد.

آیا صفحات AMP به نقشه سایت نیاز دارند؟

خیر.

برای وب سایت فروشگاهی چگونه سایت مپ درست کنیم؟

ساخت نقشه سایت برای سایتهای فروشگاهی، درست مشابه با هر نوع سایت دیگری است. نکته ای که در خصوص این سایتها باید در نظر داشته باشید این است که صفحات بی ارزش یا صفحاتی با محتوای تکراری را از نقشه سایت حذف کنید. در این صورت از هدر رفت بودجه خزش گوگل، جلوگیری کرده اید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا