آموزش سئو

الگوریتم دزد دریایی گوگل چیست؟ (مامور گوگل برای دستگیری دزدان محتوا!)

الگوریتم های گوگل، همواره تلاش می‌کند تا بهترین و مرتبط‌ ترین نتایج را به کاربران خود زمان جستجو نمایش دهد و الگوریتم دزد دریایی (Google Pirate) نیز در راستای همین هدف متولد شد، تمرکز اصلی الگوریتم دزد دریایی گوگل جلوگیری از سرقت محتوا توسط وب سایت‌ها و جریمه سایت‌های کپی کننده محتوا است.

الگوریتم دزد دریایی گوگل، به پشتیبانی از قانون کپی رایت در سراسر دنیا آغاز به کار کرد، امروزه این الگوریتم، طیف وسیعی از نتایج موتورهای جستجو را تحت تاثیر خود قرار داده است؛ در این مطلب، چگونگی دقیق عملکرد الگوریتم دزد دریایی آورده شده است، برای آشنایی دقیق با این الگوریتم و هم‌ سو کردن فعالیت وب سایت‎‌ تان با این الگوریتم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

الگوریتم دزد دریایی چیست ؟ (پلیس گوگل برای شناسایی کپی کارها!)

تا پیش از معرفی این الگوریتم، سایت‌های کپی کننده محتوا می‌توانستند به سادگی با کپی محتوای رقبا و انتشار آن در وب سایت خود، به سادگی به بالاترین رتبه‌ های موتورهای جستجو دست یابند اما بعد از معرفی الگوریتم دزد دریایی کپی کردن از محتوای رقبا به همین سادگی‎ها نیست چون با این الگوریتم با شناسایی دزدان محتوا به سادگی آن‌ ها را جریمه و از نتایج حذف می ‌کند.

الگوریتم دزد دریایی چطور کار می‌کند؟ (وبمستران، سربازان اصلی الگوریتم دزد دریایی)

دزد دریایی همکار قوی و متعهد الگوریتم پاندا در مسیر پیدا کردن دزدان محتوا در گوگل است، این الگوریتم انواع سبک‌ های محتوا را از جمله موارد زیر، برای پیدا کردن کپی کاران، بررسی می‌کند.

  1. صوت
  2. ویدئو
  3. متن
  4. عکس
  5. محصول

این الگوریتم جهت یافتن مجرمان کپی کننده محتوا در سطح وب و جریمه کردن آن‌ها از سربازان کمکی خود یعنی وبسمتران وب سایت‌ ها استفاده می‌کند، وبمستران باید با کمک ابزار DMCA گوگل، گزارش کپی محتوا را به گوگل ارسال کنند تا الگوریتم دزد دریایی به حساب مجرمان برسد!

لطفا الگوریتم پاندا و دزد دریایی را اشتباه نگیرید!

شاید در نگاه اول، تصور کنید که کارکرد و هدف الگوریتم پاندا و دزد دریایی یکسان است در صورتی که اینگونه نیست! الگوریتم پاندا و دزد درایی هر دو هدف کاهش میزان محتوای کپی بی‌ کیفیت در سطح وب را دنبال می‌کنند اما در عمل، دو تفاوت عمده دارند!

  1. تمرکز آنالیز

الگوریتم پاندا، تنها محتوای متنی داخل وب سایت‌ها را بررسی می‌کند و کاری به انواع دیگر سبک‌ های محتوا از جمله صوت، ویدئو، تصویر و … ندارد اما الگوریتم دزد دریایی، با دزدی محتوا در هر نوع سبکی از جمله ویدئو، بازی، آهنگ و .. مقابله خواهد کرد.

  1. تفاوت سبک جریمه

پاندای گوگل، خودش به وب سایت‌های مختلف جهت آنالیز و بررسی محتوا سرک می‌کشد اما الگوریتم دزد دریایی برای یافتن کپی کاران محتوا از کمک وبمستران سایت‌ ها استفاده می‌کند و تنها به گزارش‌های دریافتی در بخش DMCA گوگل، اکتفا می‌کند.

دنیای گوگل، قبل و بعد از تولد الگوریتم دزد دریایی!

بیشتر تغییرات اعمال شده در نتایج موتورهای جستجو بعد از معرفی الگوریتم دزد دریایی توسط گوگل، در وب خارجی رخ داد، دو تا از مهم‌ترین تغییرات بعد از معرفی این الگوریتم به شرح زیر است:

زیرورو شدن نتایج در وب انگلیسی

پیش  از وجود الگوریتم دزد دریایی، بعد از سرچ کردن نام یک فیلم یا سریال انگلیسی جهت تماشا بیشتر نسخه‌های کپی رایگان جهت دانلود نشان داده می‌شدند اما با اعمال حساسیت‌های الگوریتم دزد دریایی پس از سرچ کلمات کلیدی مرتبط با دانلود یک رسانه، بازی، موسیقی و.. بیشتر محصولات اصلی جهت خرید، نمایش داده می‌شوند.

افت ورودی شدید وب سایت‌های کپی‌کار

پس از آغاز به کار الگوریتم  دزد دریایی، سایت‌های کپی کننده محتوا طعم واقعی سقوط آزاد رتبه و اعتبار دامنه در گوگل را تجربه کردند، این دسته از وب سایت‌ ها به دلیل نام برده شدن اسم‌ شان در DMCA گوگل و شکایت از آن‌ها توسط رقبا، بسیاری از رتبه‌ های خود را از دست دادند و برای همیشه از نتایج موتور های جستجو حذف شدند.

روش‌های جلوگیری از دزدی محتوا (دست سارقان را از پشت ببندید! )

احتمالا شما نیز علاقه