آموزش سئو

تگ Noindex چیست و با تاثیر تگ نوایندکس در سئو سایت آشنا شوید

متاتگ نوایندکس، یکی از پرکاربردترین متا تگهای سئو است که اگر به موقع و برای صفحات درست از آن استفاده شود، تاثیر به سزایی در بهبود سئو سایت خواهد داشت. همانطور که در مطالب آموزشی قبلی بیان شد، یکی از روشهای جلوگیری از ایندکس صفحات سایت، استفاده از فایل robots.txt است. اما در این مطلب قصد داریم روش دیگری برای جلوگیری از ایندکس صفحات دسته بندی و آرشیو و … به شما عزیزان آموزش دهیم. اگر میخواهید بدانید که تگ Noindex چیست و چه تاثیری در سئو دارد، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

[lwptoc width=”full”]

متاتگ Noindex چیست؟

متا تگ “noindex” به موتورهای جستجو می گوید كه صفحه را در نتایج جستجو نشان ندهند. متداولترین روش برای نوایندکس کردن صفحات سایت، اضافه کردن آن به بخش هد HTML یا هدر پاسخ (response header) است. نکته حائز اهمیت این است که صفحاتی که دارای تگ noindex هستند، نباید از طریق فایل robots.txt ، بلاک یا Disallow شده باشند. چرا که در غیر این صورت رباتهای گوگل این تگ را نمیبینند و صفحه در در نتایج گوگل نمایش داده میشود.

حال که پاسخ سوال تگ Noindex چیست را پیدا کردید، بهتر است نگاهی کوتاه به تفاوت Noindex با Nofollow و Disallow داشته باشیم.

 • Noindex : موتورهای جستجو، صفحه یا صفحات سایت شما را در نتایج جستجو نشان نمیدهند.
 • Nofollow : لینکهای داخلی صفحه یا صفحات سایت شما بررسی و دنبال نمیشوند.
 • Disallow : خزنده ها صفحه یا صفحات سایت شما را پیمایش نمیکنند.

نحوه استفاده از متا تگ نو ایندکس

 • همانطور که گفته شد، یکی از روشهای استفاده از این متا تگ، اضافه کردن آن به بخش هد HTML است. برای استفاده از این روش، کافی است که قطعه کد زیر را کپی کرده و در فایل HTML قرار دهید.

<!DOCTYPE html>

<html><head>

<meta name=”robots” content=”noindex” />

(…)

</head>

<body>(…)</body>

</html> بخش دوم از این کد، مشخص میکند که تمام لینکهای درون صفحه از نوع follow هستند و باید توسط رباتها بررسی شوند.

 • روش دوم، استفاده از X-Robots-Tag در هدر HTTP است.

X-Robots-Tag: noindex

 • روش سوم هم استفاده از افزونه یوآست است که در ادامه به صورت مفصل به آن پرداخته شده است.
تگ نوایندکس
تگ نوایندکس

چگونه از تگ Noindex در فایل Robots.txt استفاده کنم؟

برای جلوگیری از نمایش برخی از صفحات سایت در نتایج گوگل میتوان از تگ Noindex در فایل Robots.txt استفاده کرد. گرچه این روش توسط گوگل توصیه نمیشود، اما استفاده از آن زمانی توصیه میشود که قصد دارید تعداد زیادی از صفحات سایت را باهم نوایندکس کرده و تجربه کدنویسی و نحوه کار با فایل robots.txt را دارید.

Noindex: /robots-txt-noindexed-page/

کدام یک از صفحات سایت باید نوایندکس شوند؟

در ادامه به چند نمونه از کاربرد تگ نوایندکس در سئو اشاره میکنیم. البته به خاطر داشته باشید مواردی که در ادامه معرفی میکنیم قاعده کلی نیستند و بسته به نوع سایت و هدف از صفحات، شرایط متفاوت خواهد بود.

آرشیو نویسنده سایت

در صورتی که سایت شما یک نویسنده دارد، بهتر است از تگ Noindex برای صفحه مربوط به نویسنده استفاده کنید. چرا که احتمالا ۹۰ درصد از صفحه مربوط به نویسنده، مشابه با همان صفحه بلاگ سایت است. بنابراین با استفاده از این تگ از ایجاد صفحات تکراری و در آخر جریمه گوگل جلوگیری میکنید. برای انجام این کار میتوانید به راحتی از افزونه Yoast استفاده کنید. مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. وارد پیشخوان وردپرس شده و گزینه “سئو” را انتخاب کنید.
 2. از منویی که نمایش داده میشود روی گزینه “بهبود ظاهر جستجوها” کلیک کنید.
 3. در صفحه ای که نمایش داده میشود روی گزینه “بایگانی ها” کلیک کنید.
 4. تاگل مربوط به “بایگانی های نویسنده” را از حالت فعال به غیر فعال تغییر داده و روی ذخیره تغییرات کلیک کنید.
 5. در این صورت افزونه یوآست به صورت خودکار صفحه ای که از قبل ایجاد شده را به صفحه خانه سایت ریدایرکت ۳۰۱ کرده و آن را از نقشه سایت حذف میکند.

برخی از صفحات خاص سایت

به عنوان مثال تصور کنید که یک سایت فروشگاهی برای فروش نرم افزار دارید. طبیعتا این نوع محصولات، دارای ابعاد و جنس خاصی نیستند. در نتیجه نیازی به فعال بودن تمام قابلیتهای ووکامرس نیست. در این شرایط میتوان صفحات مربوط به ووکامرس را غیر فعال کرد و از صفحات مخصوص خود سایت استفاده کرد. علاوه بر این، در برخی موارد، برخی از صفحات نه برای کاربر و نه برای گوگل چندان مثمر ثمر نیستند. در این شرایط بهتر است که به کاربرد تگ نوایندکس در سئو توجه داشت و از این متاتگ برای صفحاتی با محتوای غیر مفید، استفاده کرد.

صفحات خوش آمدید یا تشکر

این صفحات معمولا زمانی استفاده میشوند که مخاطب برای اولین بار در سایت ثبت نام کرده، خرید میکند و یا ایمیلش را در بخش خبرنامه وارد میکند. این صفحات معمولا به منظور بهبود تجربه کاربری استفاده شده و برای گوگل و خزنده هایش حرف زیادی برای گفتن ندارند! بنابراین بهتر است که برای آنها از تگ Noindex استفاده کنید.

صفحات ادمین و ورود سایت

احتمالا میدانید که صفحات ادمین و ورود سایت معمولا نباید ایندکس شوند چرا که برای کاربر خارجی کاربردی ندارند. اما جالب است بدانید که در حال حاضر تعداد زیادی از صفحات ورود به سایت توسط گوگل ایندکس شده اند. اگر نمیخواهید جز شما و اعضای مجموعه تان کسی به صفحه ورود سایت دسترسی داشته باشد، باید از متا تگ noindex استفاده کنید. اگر از CMS وردپرس استفاده میکنید، جای نگرانی نیست چرا که به صورت پیش فرض نوایندکس شده است.

صفحه نتایج سرچ داخلی

یکی از مواردی که باعث خراب کردن تجربه کاربری میشود، هدایت کاربر به صفحه نتایج سرچ داخلی به جای هدایت به نتیجه اصلی است! بنابراین بهتر است که از تگ Noindex برای صفحات سرچ استفاده شود. البته به خاطر داشته باشید لینکهای داخلی صفحات سرچ ارزش زیادی دارند و باید از نوع follow دنبال شوند. بنابراین باید از کد زیر برای این صفحات استفاده کنید.

<meta name=”robots” content=”noindex, follow”>

در صورتی که افزونه یوآست را نصب کرده باشید، این صفحات به صورت خودکار نوایندکس میشوند. در صورتی که به این ویژگی نیاز ندارید، میتوانید از فیلترهای Yoast استفاده کنید.

سایت Robots.txt disallow noindex
Amazon نه نه
Barnes & Noble بله بله
Bath & Body Works بله نه
Best Buy نه نه
GameStop بله بله
Home Depot بله نه
Lands’ End بله نه
Sur La Table بله بله
Target بله بله
Walmart بله نه

آیا صفحات دسته بندی و آرشیو سایت باید نوایندکس شوند؟

صفحات آرشیو و دسته بندی سایت جز آن دسته از صفحاتی هستند که میتوانند هم برای ترافیک ارگانیک سایت مفید باشند و هم در برخی موارد به یک دردسر بزرگ برای سئو سایت! به عنوان مثال صفحه دسته بندی برای یک فروشگاه اینترنتی باید یک لندینگ پیج جذاب با توضیحات جامع و کامل در خصوص محصولات همان دسته باشد. این صفحات زمانی به یک دردسر بزرگ تبدیل میشوند که برای کلماتی رتبه بگیرند که شما برنامه دیگری برایشان دارید.

بنابراین اگر این صفحات کوئری های اضافه برای شما ایجاد کرده و با دیگر صفحات داخلی سایت همپوشانی دارند، بهتر است که در حالت نوایندکس و follow تنظیم شوند.

نحوه استفاده از Yoast برای جلوگیری از ایندکس صفحات

برای اضافه کردن این تگ به صفحه، باید وارد صفحه مورد نظرتان و سپس بخش پیشرفته افزونه یوآست شوید. اولین سوالی که نمایش داده میشود، این است که “به موتورهای جستجو اجازه نمایش نوشته در نتایج جستجو را می دهید؟” به صورت پیش فرض این گزینه در حالت بله تعیین شده است. با انتخاب گزینه “نه” متا تگ noindex به صورت خودکار به کدهای صفحه اضافه میشود. به خاطر داشته باشید اگر صفحه پیش از این توسط موتورهای جستجو ایندکس شده باشد، مدتی زمان میبرد تا از نتایج جستجو خارج شود. چرا که خزنده ها باید مجددا به صفحه مراجعه کرده آن را ایندکس کنند و کد نوایندکس را مشاهده پیدا کرده و تغییرات را اعمال کنند.

آیا لینکهای داخلی صفحات نوایندکس ارزشمند هستند؟

زمانی که حالت صفحه را نوایندکس تعیین میکنید، افزونه یوآست به صورت پیش فرض حالت لینکهای داخلی را follow تعیین میکند. بنابراین موتورهای جستجو لینکهای داخلی صفحه را بررسی کرده آنها را ایندکس میکند.

نحوه رفع خطای noindex در گوگل سرچ کنسول

در رابطه با متا تگ نوایندکس، معمولا دو نوع خطا در سرچ کنسول نمایش داده میشود.

 1. Submitted URL marked ‘noindex’

این خطا زمانی ایجاد میشود که شما درخواست ایندکس یک URL را دارید در حالی که از تگ noindex’ برای همان صفحه استفاده کرده اید. بنابراین اگر میخواهید این صفحه در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده شود، باید تگ نوایندکس را از کدهای صفحه بردارید.

 1. Excluded by ‘noindex’ tag

این پیام همیشه هم به عنوان خطا در نظر گرفته نمیشود. این پیام یعنی اینکه برای یک URL از متا تگ نوایندکس استفاده شده و صفحه توسط موتورهای جستجو نمایش داده نمیشود. در این شرایط اگر مطمئن هستید که صفحه نباید ایندکس شود، پس جای نگرانی نیست. در غیر این صورت مجددا باید این تگ را از صفحه حذف کنید.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات کاملی در خصوص سوال تگ Noindex چیست در اختیارتان قرار دهیم. با توجه به تاثیر و کاربرد تگ نوایندکس در سئو بهتر است که به موقع و درست از این تگ استفاده کنید تا از بودجه ای که گوگل برای خزش و ایندکس سایت شما در نظر گرفته است، به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. لازم به ذکر است که با نوایندکس کردن صفحات، خزنده ها همچنان صفحات سایت شما را بررسی کرده اما آن را در نتایج جستجوی گوگل نشان نمیدهند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

77 − 74 =

دکمه بازگشت به بالا