آموزش سئو

لینک نوفالو چیست؟ – نحوه استفاده و کاربرد کد نوفالو Nofollow

اگر در حال یادگیری سئو تکنیکال به منظور بهبود سئو سایتتان هستید، احتمالا اسم تگهای نوایندکس و نوفالو یا rel=”nofollow” به گوشتان خورده است. لینک نوفالو یکی از مهمترین مواردی است که در خصوص لینک سازی خارجی هنگام خرید رپورتاژ آگهی و حتی لینک سازی داخلی به آن توجه داشته باشید. کد نوفالو یکی از قدیمیترین ترفندهای سئو خارجی با ۱۵ سال قدمت است! برای کسب اطلاعات تکمیلی در مورد لینک Nofollow در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

[lwptoc]

بر اساس آمار منتشر شده توسط MOZ ، ۹۹٫۲ درصد از سایت هایی که جز ۵۰ نتیجه اول گوگل هستند، دارای حداقل یک لینک خارجی هستند. پس میتوان گفت بین جایگاه اول در گوگل و لینک سازی (چه داخلی و چه خارجی) رابطه مستقیمی وجود دارد.

لینک Nofollow چیست؟

لینک نوفالو به لینکهایی با تگ rel=”nofollow” گفته میشود. این لینکها هیچ تاثیری در سئو نداشته و در واقع اصلا توسط گوگل بررسی نمیشوند. به عبارت ساده، لینکهای nofollow پیوندهایی هستند که موجب افزایش ترافیک سایت شما شده اما عملا برای گوگل ارزشی ندارند. نمونه هایی از لینک های نوفالو عبارت هستند از: نظرات ، توئیت و پست های فیس بوک.

اگر نمیدانید بک لینک چیست کلیک کنید

لینک Dofollow چیست؟

لینک Dofollow دقیقا برعکس لینک نوفالو است. بدست آوردن بک لینک از این نوع معمولا کار مشکلی است و تنها در شرایط خاص توسط وبمستر سایت ایجاد میشود. در صورتی که لینک از نوع فالو باشد، rel=”nofollow” در ساختار HTML کد وجود ندارد. در نتیجه خزنده موتورهای جستجو میتوانند لینک را دنبال کرده و از یک صفحه به صفحه دیگر و یا سایتی به سایت دیگر هدایت شود.

کد لینک نوفالو چیست؟

<a href=”http://www.example.com/” rel=”nofollow”>Anchor Text</a>

نکته مهم:
تفسیر nofollow بین موتورهای جستجو تا حدی متفاوت است. برای درک بهتر این تفاوت از جدول زیر استفاده کنید

rel=”nofollow” Google Yahoo Bing Ask.com Baidu
استفاده از لینک برای بهبود رتبه بندی خیر خیر خیر خیر
بررسی لینک خیر بله خیر

در حال حاضر بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس، برای لینکهایی که در بخش نظرات قرار میگیرند به طور خودکار از تگ nofollow استفاده میکنند. در نتیجه اگر تا کنون در مورد این تگ و اهمیت استفاده از آن در سئو اطلاعی نداشتید، جای نگرانی نیست.

چگونه لینکهای لینک نوفالو در سایت را شناسایی کنیم؟

برای شناسایی این نوع لینک، دو روش وجود دارد.

روش اول:

  • روی لینک موجود در کامنت سایتتان راست کلیک کنید.
  • سپس گزینه Inspect را انتخاب کنید.
  • به کد موجود در URL لینک توجه کنید.

در صورتی که عبارت rel=”nofollow” را در ساختار کد HTML مشاهده کردید، پس لینک از نوع نوفالو است. در غیر این صورت لینک به صورت فالو تعریف شده است.

شناسایی لینک نوفالو

روش دوم:

در صورتی که آشنایی زیادی با کدهای HTML ندارید، میتوانید از افزونه nofollow کروم استفاده کنید. در صورتی که این افزونه در مرورگر نصب و فعال شده باشد، به صورت خودکار زمانی که در حال بررسی سایتهای مختلف هستید، لینکهای نوفالو هایلایت شده و مشخص میشوند.

افزونه nofollow کروم

تاریخچه rel=”nofollow”

همانطور که گفته شد، تگ نوفالو یکی از قدیمی ترین اصول سئو است. این تگ در سال ۲۰۰۵ به طور رسمی توسط گوگل به منظور جلوگیری از اشباع فضای وب با لینکهای اسپم معرفی شد.

برای افزایش ترافیک ارگانیک سایت روشهای مختلفی وجود دارد که یکی از آنها کامنت مارکتینگ است! در سال های گذشته این روش یکی از بهترین روشهای لینک سازی خارجی بود؛ اما خیلی زود به دلیل استفاده نامناسب از آن، به یک تکنیک سئو کلاه سیاه تبدیل شد! در حال حاضر کامنتهایی مانند “برای مشاهده تخفیفهای ما از این لینک استفاده کنید” در وب سایت های مختلف از نظر گوگل و سایر موتورای جستجو، بک لینک اسپم است! از سال ۲۰۰۵ به بعد، اگر گوگل nofollow را در ساختار یک لینک مشاهده کند، هیچ امتیاز مثبتی برای جایگاه سایت در صفحه نتایج در نظر نمیگیرد. نکته حائز اهمیت این است گوگل هیچ امتیاز منفی برای وب سایتی که لینک اسپم در آن قرار گرفته، در نظر نمیگیرد. این تگ تنها راهی برای جلوگیری از سو استفاده از فضاهای آزاد وب، مانند بخش نظرات وب سایتها و … است.

تاثیر تگ نوفالو در سئو

یکی از مهمترین سوالاتی که احتمالا برای شما ایجاد میشود این است که لینک نوفالو چه تاثیری در سئو دارد. تاثیر این تگ تا حدی وابسته به مسئله PageRank گوگل است. همانطور که گفته شد این تگ در سال ۲۰۰۵ معرفی شد. در سال ۲۰۰۹ به دلیل استفاده نادرست از این تگ و بهبود الگوریتمهای گوگل، روش محاسبه PageRank تغییر کرد. در سال های ۲۰۰۵ الی ۲۰۰۹ ، زمانی که یک لینک نوفالو تعریف میشد، اعتبار بین سایر لینکهای فالو تقسیم میشد. به عنوان مثال تصور کنید که صفحه ۳ امتیاز داشت و در آن صفحه ۳ لینک داخلی از نوع فالو، نوفالو و نوفالو وجود داشت.

در این شرایط ۳ امتیاز مستقیما به لینک فالو انتقال داده میشد. همین مسئله باعث شد که بسیاری از افراد از این شرایط سو استفاده کنند. به عنوان مثال از چند لینک بی اهمیت سایت مانند صفحه درباره ما برای لینک دهی داخلی از نوع نوفالو استفاده میکردند. در نتیجه تمام امتیاز به صفحات اصلی و پولساز منتقل میشد.

تاثیر تگ نوفالو در سئو

اما از سال ۲۰۰۹ به بعد، گوگل روند محاسبه PageRank، یکی از پیچیده ترین مسائل در سئو را تغییر داد. مثال قبل را دوباره در نظر بگیرید. از سال ۲۰۰۹ تا کنون، امتیاز لینک نوفالو را به جای ۳ ، ۱ در نظر میگیرد. در نتیجه دیگر نمیتوان از این تگ برای بهبود رتبه صفحات بااهمیت استفاده کرد.

تاثیر تگ نوفالو در سئو

 یکی از مهمترین مواردی که در خصوص تاثیر کد نوفالو در سئو میتوان در نظر گرفت، بهینه سازی بودجه خزش گوگل است. با استفاده از تگ Nofollow میتواند اولویت را برای خزنده ها مشخص کرده و به نوعی سرعت ایندکس مطالب در گوگل را افزایش دهید.

 در سال ۲۰۱۳ گوگل اعلام کرد که لینکهای خارجی که برای دریافت آنها هزینه ای پرداخت شده است، باید از تگ Nofollow استفاده کنند. بهبود تجربه کاربری یکی از اهداف اصلی گوگل بوده و هست. اگر بین لینکهایی که واقعا افراد با یکدیگر به اشتراک گذاشته و لینکهایی بابتشان پول پرداخت شده است، تفاوتی وجود نداشته باشد، گوگل در راستای رسیدن به هدف خود موفق نبوده است.

بنابراین مزایای استفاده از کد لینک نوفالو عبارت هستند از:

ایجاد تنوع در فرآیند لینک سازی برای سایت

لینک سازی طبیعی یکی از مهمترین مواردی است که هنگام ایجاد یا خرید بک لینک برای سایت باید در نظر داشته باشید. اگر تجربه خرید بک لینک یا رپرتاژ آگهی داشته باشید، احتمالا میدانید که تمامی لینکهای دریافتی از نوع فالو نیستند. گرچه این مئله در نگه اول کمی ناراحت کننده به نظر میرسد، اما در واقع به نفع شما است. را که اگر همه لینک های دریافتی از نوع فالو باشند، قطعا گوگل و سایر موتورهای جستجو را متوجه غیر طبیعی بودن چیزی میکنید.

افزایش ترافیک سایت

گرچه لینکهای نوفالو به طور مستقیم در بهبود سئوی سایت تاثیرگذار نیستند، اما به صورت غیر مستقیم تاثیر شگفت انگیزی دارند. یکی از اثرات جانبی این لینکها، افزایش ترافیک ارگانیک سایت است. به عنوان مثال سایت های پرسش و پاسخ مانند Quora یا نمونه ایرانی مانند نظرجو را در نظر بگیرید. با ثبت نام در این سایتها میتوانید به سوالات دیگران پاسخ داده و لینکی از سایت خودتان و مرتبط با سوال قرار دهید. گرچه لینکهایی که در این دو پلتفرم قرار میدهید هر دو از نوع Nofollow هستند، اما هم باعث افزایش ترافیک سایت و هم در برخی موارد دریافت لینک فالو میشوند. چرا که اگر پاسخ شما کامل باشد و نیاز مخاطب را رفع کرده باشد، به احتمال زیاد به با دیگران هم به اشتراک گذاشته میشود. در نتیجه از یک لینک نوفالو، لینک فالو و ترافیک زیادی ایجاد میشود.

جلوگیری از پنالتی گوگل

همانطور که پیش از این گفته شد، گوگل اعلام کرده که دریافت لینک فالویی که بابت آن پول پرداخت شده است، برخلاف قوانین گوگل است. البته نظرات متفاوتی در مورد اینکه گوگل متوجه لینکهای پولی میشود یا نه، وجود دارد. اما مسئله این است که اگر گوگل متوجه شود خودتان مسئول لینک سازی برای سایتتان هستید و نه کاربران، قطعا پنالتی گوگل خواهید شد. جریمه ای که برای رفع آن احتمالا به زمان و صبر زیادی نیاز است!

تفاوت لینک فالو و نوفالو چیست؟

تفاوت لینک فالو و نوفالو تنها زمانی مشخص میشود که کاربر به سورس کد HTML سایت شما دسترسی پیدا کند. بنابراین کاربر هیچ زمان متوجه نوع لینک به کار برده شده در سایت شما نمیشود، مگر آنکه از طریق Inspect کدهای مرجع صفحه را مشاهده کرده و یا از افزونه های مخصوص برای شناسایی نوع لینک استفاده کند. بنابراین تفاوت لینک فالو و نوفالو تنها برای خزنده موتورهای جستجو قابل مشاهده و حائز اهمیت است.

چه زمانی باید از کد نوفالو استفاده کنم؟

همانطور که گفته شد، از این تگ میتوان برای بهبود رتبه بندی سئو سایت استفاده کرد. اما در صورتی که از این تگ در جای درست استفاده نشود، قطعا نتیجه عکس خواهد داشت. بهتر است که از تگ نوفالو در موارد زیر استفاده کنید:

  • برای لینکهای پولی از rel = “sponsored” یا rel = “nofollow” استفاده کنید.
  • برای لینکهایی که توسط کاربر از طریق محتوا ایجاد شده اند، از rel = “ugc” یا rel = “nofollow” استفاده کنید.
  • از تگ نوفالو برای قالب، ویجت و اینفوگرافیک استفاده کنید.
  • برای تمام لینک های خارجی سایت، از لینک نوفالو استفاده نکنید.
  • از کد نوفالو برای لینک های داخلی سایت استفاده نکنید.
  • برای لینک دادن به سایتهایی که ارتباط معنایی با سایت شما داشته و برای کاربر مفید هستند، از لینک نوفالو استفاده نکنید.

Nofollow در وردپرس چگونه است؟

برای اضافه کردن این تگ به برخی از لینکهای صفحه سایت، میتوانید هم به صورت دستی اقدام کرده و هم از افزونه استفاده کنید. اضافه کردن این تگ به ساختار HTML لینک کار مشکلی نیست؛ اما اگر به دنبال روش راحتتری هستید، میتوانید از پلاگینها استفاده کنید. در ادامه هر دو روش را به شما عزیزان آموزش میدهیم.

اضافه کرد دستی کد نوفالو به لینک در وردپرس

وارد پیشخوان وردپرس شوید. یک نوشته جدید ایجاد کنید. متن انکر تکست لینک مورد نظرتان را انتخاب کنید. سپس از طریق گزینه لینک در نوار ابزار وردپرس، متن را به آدرس مورد نظرتان لینک کنید.

سپس گزینه “متن” را انتخاب کنید. در جایی از صفحه کلیک کنید. سپس کلیدهای ctrl+shift را فشار دهید تا متن به صورت منظم و چپ چین نمایش داده شود. لینک و انکر تکست مد نظرتان را پیدا کنید. سپس rel = “nofollow” را درست بعد از آدرس لینک با یک فاصله وارد کنید. سپس به بخش دیداری برگشته و محتوا را منتشر کنید.

اضافه کرد دستی کد نوفالو به لینک در وردپرس

تگ Nofollow در وردپرس با افزونه

افزونه Ultimate Nofollow یک راه حل آسان تر برای مدیریت لینکهای nofollow در وردپرس است. برای استفاده از این روش ابتدا باید از طریق منوی سمت راست وردپرس، افزونه ها و سپس افزودن را انتخاب کنید. سپس Ultimate Nofollow را در قسمت جستجو وارد کرده و افزونه را دانلود و فعال کنید. سپس مشابه با روش قبل لینک را روی متن انکر تکست قرار دهید.

روی لینک ایجاد شده، یک بار کلیک کنید. سپس علامت مداد را انتخاب نمایید. در صفحه ای که نمایش داده میشود، گزینه Add rel=”nofollow” to link را انتخاب کنید.

تگ Nofollow در وردپرس با افزونه

تفاوت لینک نوفالو با متاتگ Nofollow چیست؟

از متاتگ Nofollow زمانی استفاده میشود که شما میخواهید تمام لینک های داخل یک صفحه را نوفالو کنید. برای انجام این کار باید این متاتگ را داخل هدر HTML صفحه مد نظر قرار دهید. اما معمولا از تگ نوفالو استفاده میشود. چرا که با استفاده از این تگ میتواند تنها برخی از لینکهای یک صفحه را nofollow کرد.

سوالات متداول

آیا لینک نوفالو در بهبود رتبه بندی سایت موثر است؟

بله. گرچه این تاثیر مستقیم نیست، اما به طور غیر مستقیم منجر به افزایش ترافیک سایت و در آخر بهبود رتبه بندی سایت میشود. به عنوان مثال بک لینک از ویکی پدیا را در نظر بگیرید. ویکی پدیا یکی از ارزشمندترین منابع برای گرفتن بک لینک است که تمام لینکهای آن از نوع Nofollow هستند. در صورتی که موفق به ساخت بک لینک در ویکی پدیا شوید، موفق به جلب اعتماد طیف وسیعی از افراد خواهید شد.

آیا لینکهای نوفالو باید disavowe شوند؟

بسیاری از سئوکاران معتقدند زمانی که یک لینک نوفالو میشود، یه نوعی disavowe هم شده است.

آیا میتوان از ویژگیهای ugc ، اسپانسر و نوفالو برای یک لینک استفاده کرد؟

بله با استفاده از این سه گزینه در کنار هم، به گوگل گفته اید که این لینک پولی توسط کاربران ساخته شده و نیازی به لینک جوس آن ندارید.

تفاوت لینک نوفالو و متا تگ Nofollow چیست؟

زمانی که از متاتگ نوفالو در یک صفحه از سایت استفاده میکنید، کلیه لینکهای داخلی از نوع Nofollow تعیین میشوند. در حالی که لینک نوفالو تنها یک مربوط به یک لینک است. بنابراین اگر قصد دارید تمام لینکهای ورودی و خروجی یک صفحه توسط گوگل بررسی نشوند، باید از متاتگ Nofollow استفاده کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

71 + = 80