آموزش سئو

الگوریتم سند باکس گوگل چیست؟ (زندان موقت یا فرصت آشنایی با گوگل؟)

اصولا وب سایت‌های تازه کاری که به گوگل معرفی می‌شوند، نمی‌توانند در هفته‌ها یا حتی ماه‌های اولیه فعالیت خود، نتیجه دلخواه را کسب کنند این سایت‌ها حتی با داشتن فعالیت منظم و عدم نزدیک شدن به روش‌های سئو کلاه سیاه، گاهی هیچ تغییری در نتایج خود احساس نمی‌کنند.

علت این ماجرا، وجود الگوریتم سند باکس گوگل است که اجازه دیده شدن کامل به سایت‌های نوپارا نمی‌دهد، اگر شما هم صاحب سایت یک کسب و کار اینترنتی هستید و دوست دارید با جزئیات کار این الگوریتم سخت‌گیر و رهایی از زندان موقت آن آشنا شوید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

الگوریتم سند باکس گوگل چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

وظیفه-الگوریتم-سند-باکس-چیست

جعبه‌های شنی مخصوص بازی کودکان را تا به حال دیده‌اید؟ این جعبه‌ها علاوه بر ارائه حال و هوایی شبیه کنار ساحل و دریا برای بازی بچه‌ها امنیت آن‌ها را از خطرات دریای واقعی حفظ می‌کنند و نقش یک مکان امن جهت کسب تجربه را برای بچه‌ها ایفا می‌کنند.

الگوریتم سند باکس گوگل نیز دقیقا برای وب سایت‌های نوپا کارکردی شبیه همین جعبه‌های شنی بازی کودکان را دارد، زمانی که سایت شما در سند باکس گوگل قرار دارد، می‌تواند با آزمون و خطا و کسب تجربه، برای ورود به رقابت سنگین سایت‌های باسابقه در گوگل، آماده شود.

مزایای وجود الگوریتم سند باکس گوگل

 1. عدم جلوگیری از دیده شدن سریع سایت‌های اسپم
 2. داشتن فرصت کسب تجربه برای رشد بهتر سایت‌های نوپا
 3. ارائه محتواهای باکیفیت‌ کم‌ ریسک‌تر به کاربران گوگل

الگوریتم سند باکس، واقعیت یا دروغ؟

برخی از متخصصین سئو، معتقد هستند الگوریتم سند باکس گوگل اصلا وجود ندارد! علت این طرز فکر، عدم اجرا شدن الگوریتم سند باکس گوگل، برای برخی از وب سایت‌های نوپا است.

در برخی از حیطه‌های کاری، به علت کم رقابت بودن موضوع سایت، به محض تولید محتوا و انتشار آن، می‌توان به بهترین رتبه‌ های موتور جست‌ و جو رسید، این اتفاق معنای عدم وجود الگوریتم سند باکس نیست و فقر محتوایی در حوزه کاری سایت مورد نظر را نشان می‌دهد.

گوگل دنس و سند باکس را اشتباه نگیرید!

الگوریتم-سند-باکس

گوگل دنس یا همان رقص گوگل، یکی از الگوریتم‌های گوگل است که فرصت دیده شدن کوتاهی را به محتواهای تازه منتشر شده هدیه می‌دهد، این زمان می‌تواند از یک ساعت تا چند روز، طول بکشد.

فرق الگوریتم سند باکس گوگل و رقص گوگل چیست؟

سند باکس گوگل، الگوریتمی است که برای ابتدای کار فعالیت سایت‌ های نوپا توسط گوگل در نظر گرفته شده است و ممکن است مدت پیاده سازی آن، تا ماه‌ها به طول انجامد، اما رقص گوگل، یک الگوریتم پرجنب و جوش است و مدام با تغییر نتایج گوگل، در تلاش برای پیدا کردن بهترین محتوا جهت نمایش به کاربران است.

سایتی که در سند باکس قرار دارد نیز ممکن است توسط گوگل، به یک رقص کوتاه در نتایج دعوت شود اما مدت زمان این اتفاق بسیار کوتاه است و اصولا پس از چند ساعت، به پایان می‌رسد.

چطور بفهمیم، سایت‌مان در سند باکس گوگل حضور دارد؟ راه حل چیست؟

بهترین روش، برای اینکه متوجه شوید سایت شما در سند باکس گوگل هست یا خیر، استفاده از ابزار گوگل سرچ کنسول می‌باشد؛ برای این‌کار سری به بخش سرچ کنسول سایت‌ تان بزنید، چنان‌که پس از گذشت چند هفته فعالیت مفید، تولید محتوای با ارزش و عدم نزدیک شدن به روش‌ های سئو کلاه سیاه، ورودی مناسبی از گوگل، دریافت نکرده‌اید، احتمالا سایت‌تان در سند باکس گوگل، حضور دارد.

البته به غیر از سرچ کنسول ، ابزارهایی متفاوتی نیز جهت حضور دامنه سایت در سند باکس گوگل، وجود دارند که می‌توانید با سرچ عبارت Google Sandbox Checker Tool، آن‌ها را در گوگل مشاهده کنید اما به علت دقیق‌ نبودن این ابزار ها پیشنهاد ما به شما استفاده از سرچ کنسول برای آنالیز وضعیت‌ حضور سایت‌ تان در سند باکس است.

چگونه، کارت خروج از سند باکس گوگل را دریافت کنیم؟

اگر خواهان دریافت کارت طلایی خروج از دوران قرنطینه سند باکس گوگل هستید، اقدامات زیر را در ماه‌ های اولیه سئو وب سایت‌ تان، انجام دهید.

تولید محتوای منظم و مفید را جدی بگیرید!

یکی از مهم‌ ترین علت‌ های وجود الگوریتم سند باکس گوگل، بررسی کیفیت محتوای تولید شده سایت‌ شما زمان حضور در سند باکس توسط خزنده‌ های گوگل است، اگر خواهان چشیدن طعم شیرین آزادی از جعبه شنی گوگل هستید، تلاش کنید از روز اول فعالیت سایت‌، بر اساس نیاز کاربران تان، محتوای مفید و کاربردی تولید کنید.

زمان تولید محتوا، نکات زیر را به خاطر بسپارید:

 1. استفاده از تصویر، صوت، ویدئو
 2. انتشار محتوا در ساعت‌های منظم
 3. استفاده از کلمات کلیدی به صورت درست
 4. عدم داشتن کیورد استافینگ
 5. به کاربردن کلمات لانگ تیل مرتبط
 6. عدم انتشار محتوای کپی و بی ارزش
 7. داشتن ساختار لینک سازی داخلی اصولی

کلاه سیاه کار کردن ممنوع

برخی از وبمسترها برای خلاص شدن سریع‌تر از دوران محدودیت سند باکس گوگل، تصمیم‌ می‌گیرند به روش‌ های سئو کلاه سیاه، مثل خرید بک لینک و رپورتاژ روی آورند، این دسته از تکنیک‌ ها شاید در زمان کوتاه به رهایی سایت‌ شما از سند باکس، کمک کند اما در آینده، تاثیرات منفی زیادی را برای سایت‌ تان ایجاد خواهد کرد.

پس چاره کار چیست؟

به جای استفاده از روش‌ های عجولانه و خطرناک سئو کلاه سیاه ، علاوه بر داشتن تولید محتوای مفید و منظم، اقدامات زیر را در بخش سئو خارجی سایت‌ تان، جهت آزادی از سند باکس، انجام دهید.

 1. فعالیت واقعی در شبکه‌های اجتماعی (اینستاگرام، توئیتر، تلگرام و…)
 2. انتشار ویدئو در سایت‌های اشتراک فیلم و دریافت لینک
 3. درخواست از کاربران برای اشتراک لینک محتوای سایت‌ تان (CTA)

سئو تکنیکال را دریابید

در ماه‌های آغازین فعالیت وب سایت‌ تان، باید با با دقت بیشتری موارد مربوط به سئو تکنیکال سایت‌ تان را بررسی کنید، گوگل در این برهه زمانی نسبت به فعالیت و ساختار وب سایت شما حساسیت بیشتری دارد و وجود کوچک‌ ترین اشکالات تکنیکال، می‌تواند آزادی از سند باکس را برای شما به تاخیر اندازد.

برای رهایی از سند باکس گوگل، موارد تکنیکال زیر را فراموش نکنید:

 1. داشتن SSL
 2. بهینه بودن ROBOT TXT
 3. سرعت خوب
 4. وجود بردکرامب
 5. بهینه بودن کدهای HTML
 6. استفاده از کدهای اسکیما
 7. ریسپانسیو بودن سایت
 8. برطرف کردن ارورهای سرچ کنسول و…

برای خارج شدن سایت از سند باکس گوگل، چه زمانی نیاز است؟

طول زمان خارج شدن سایت‌ها از سند باکس گوگل، به صورت میانگین، ۱ الی ۶ ماه است؛ البته این زمان، ممکن است بر اساس حوزه کاری فعالیت و تلاش‌های وبمستر سایت، جهت رهایی از سند باکس متفاوت باشد.

چطور بفهمیم سایت‌مان از سند باکس خارج شده است؟

اصولا پس از خارج شدن دامنه سایت از سند باکس گوگل، ورودی‌ها از طریق کوئری‌های مختلف، به سمت سایت شما هدایت می‌شوند، بررسی این موضوع، از طریق بخش Performance>QUERIEZ سرچ کنسول، کاملا مشهود است.

سخن پایانی :از سند باکس گوگل، به نفع وب سایت‌تان، استفاده کنید

سند باکس گوگل ، یک فرصت برای سایت‌هایی است که قصد دارند با داشتن فعالیت مفید، نیاز و دغدغه‌‌ای از کاربران گوگل را رفع نمایند. اگر شما نیز در جعبه شنی حضور دارید نهایت استفاده را از این فرصت طلایی ببرید و با داشتن فعالیت مفید و بهینه سازی سایت‌ تان با روش‌های کلاه سفید، حسن نیت فعالیت سایت‌تان را به گوگل اثبات کنید.

 

نمایش بیشتر

زهرا امیدی

عاشق تولید محتوا، سئو و دنیای پرپیچ و خم دیجیتال مارکتینگ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا