آموزش سئو

کراول باجت چیست ؟ ۱۲ ترفند جادویی بهینه سازی (crawl budget)

کراول باجت یکی از مهم‌ترین مفاهیم پایه در مسیر سئو وب سایت است که اصولا اکثر متخصصین سئو به آن توجه کافی ندارند و همین بی‌ توجهی رشد سئو وب سایت را به طرز قابل توجهی به تاخیر می‌ اندازد!

کراول باجت در مفهوم ساده به میزان بودجه و سهم صفحات وب سایت شما نزد کراولرهای گوگل برای دیده شدن و ایندکسینگ اشاره دارد، به هر میزانی که شما بتوانید از بودجه خزش‌ تان بهینه‌ تر استفاده کنید، شانس بیشتری برای دیده شدن در موتور های جستجو و کسب رتبه‌ های بهتر را خواهید داشت.

در این مقاله از سایت تسمینو مفهوم دقیق کراول باجت چیست ، کاربردها و اهمیت آن و ترفندهایی برای بهینه سازی کراول باجت وب سایت آورده شده است، اگر شما نیزعلاقه دارید مثل سئو کاران حرفه‌ ای کراول باجت سایت‌ تان را مدیریت کنید و به جنگ تصاحب بهترین رتبه‌ های گوگل وارد شوید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

بودجه خزش (Crawl Budget) چیست؟

موتورهای جستجو برای یافتن محتواهای منتشر شده در سطح وب و ایندکسینگ آن‌ ها نیاز به یک نظم منطقی دارند تا به اصطلاح، هیچ سایتی در مسیر کراول و ایندکس شدن از قلم نیافتد!

بودجه خزش، میزان زمان مشخصی است که در طول روز به هر وب سایتی جهت بررسی توسط کراولرهای گوگل و انجام فرایند ایندکسینگ اختصاص داده می‌ شود، هر چقدر که سئوکار یا وبمستر سایت بیشتر با روش‌ ها و تکینک‌ های بهینه سازی بودجه خزش، آشنایی داشته باشد، سایت بهتر و مفیدتر از کراول باجت خود استفاده خواهد کرد.

به عنوان مثال اگر در سایت تسمینو ما به درستی از بودجه خزش‌مان استفاده نکنیم ممکن است در مواقع ضروری و حساس با مشکل عدم ایندکس محتوا در گوگل مواجه شویم چون در موقعیت ضروری به شیوه صحیح از بودجه خزش جهت کراول شدن و ایندکس محتوا، بهره نبرده‌ایم.

هشدار! کراول و ایندکس را اشتباه نگیرید!

فراموش نکنید که برای ایندکس شدن محتوای منتشر شده شما در گوگل، کراول شدن آن توسط خزنده‌ های گوگل واجب است اما کراول شدن یک صفحه به معنای ایندکس شدن حتمی آن نیست و ممکن است یکی از صفحات شما با وجود کراول شدن توسط خزنده‌ها ایندکس نشوند!

روش بررسی بودجه خزش وب سایت چگونه است؟

شما می‌توانید با ابزار سرچ کنسول، میزان سهم کراول باجت سایت‌ تان و urlهایی که هر روز توسط خزنده‌ های گوگل، بررسی می‌ شوند را آنالیز کنید، برای این کار مسیر زیر را در سرچ کنسول طی کنید:

Settings > Crawl > Crawl Stats

کراول باجت در سرچ کنسول
کراول باجت در سرچ کنسول

چرا باید به بودجه خزش سایت اهمیت دهیم؟ (دزدهای محتوا در کمین هستند!)

زمانی که شما محتوایی را در وب سایت‌ تان منتشر می‌کنید باید در ابتدا توسط خزنده‌های گوگل، کراول شده و پس از ایندکس شدن وارد فاز رتبه بندی بر اساس فاکتورهای مختلف سئو و بهینه سازی وب سایت شود.

اگر شما نتوانید به درستی بودجه خزش وب سایت‌تان را مدیریت کنید در مرحله اول سئو برای دستیابی به رتبه‌ های خوب موتور های جستجو بازنده خواهید بود و شانس ایندکسینگ را از دست می‌ دهید و رقبایتان به سادگی تمامی جایگاه‌ ها را در موتور های جستجو به جای شما تصاحب خواهند کرد!

علاوه بر مشکل دیر ایندکس شدن محتوا زمان عدم بهینه بودن استفاده از بودجه خزش، امکان کپی کردن محتوای سایت شما نزد رقبا نیز افزایش پیدا خواهد کرد، وقتی که شما به شیوه صحیح از بودجه خزش‌ تان بهره نبرید رقبا پیش از ایندکس محتوای وب سایت‌ تان در گوگل آن را کپی کرده و به همین سادگی تمامی زحمات شما برای تولید محتوا نیز از بین خواهد رفت.

بهترین ترفندهای افزایش نرخ کراول باجت وب سایت

حالا که با مفهوم دقیق بودجه خزش یا همان کراول باجت در ساختار وب سایت آشنا شدید زمان آن رسیده است که ترفندهای حرفه‌ای افزایش نرخ کراول