آموزش سئو

تگ کنونیکال چیست؟ – تاثیر تگ canonical در سئو

تگ کنونیکال به قطعه کدی گفته میشود که میزان اهمیت و در واقع اولویت یک محتوا را برای خزنده های گوگل تعیین میکند. مسئله محتوای تکراری، یکی از دغدغه های اصلی برای سئوکاران است. خصوصا برای سایت های فروشگاهی، که به واسطه وجود فیلترها مختلف، احتمال ایجاد صفحات تکراری، وجود دارد. اما خوشبختانه راه حلی برای از بین بردن صفحات تکراری به واسطه تگ canonical وجود دارد. اگر در مورد نحوه استفاده و تاثیر تگ canonical در سئو به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

چکیده محتوا پنهان

تگ canonical چیست؟

تگ کنونیکال که به صورت rel = “canonical” مورد استفاده قرار میگیرد، به عبارتی گفته میشود که در کد HTML، بخش هدر قرار گرفته تا میزان اهمیت یک صفحه را به گوگل نشان دهد. به عنوان مثال، عبارت زیر به خزنده های گوگل نشان میدهد که صفحه https://www.tesmino.com/ ، نسخه اصلی و در بین صفحات مشابه، مهمترین صفحه برای ما است.

<link rel=”canonical” href=” tesmino.com” />

تاثیر تگ canonical در سئو بسیار مهم است و استفاده درست از آن از همه مهمتر! همانطور که در مطلب “افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل” گفته شد، خزنده ها همواره در حال بررسی وب سایتها به منظور پیدا کردن مطالب جدید و رتبه بندی آنها هستند. بنابراین زمانی که خزنده ها، متوجه دو صفحه با مطالب یکسان شوند، در تصمیم گیری دچار مشکل شده و احتمالا صفحه درستی را برای رتبه دهی انتخاب نمیکنند! در این شرایط، هیچ یک از صفحات سایت شما رتبه نگرفته و بودجه مالی و زمانی شما هدر میرود!

تگ canonical چیست؟

تگ کنونیکال در سال ۲۰۰۹ معرفی شد. زمانی که گوگل، بینگ و یاهو برای یکپارچه سازی فضای وب و استفاده از تگها، به توافق رسیدند. به خاطر داشته باشید، استفاده از تگ canonical نه تنها به خزنده های گوگل، بلکه به خزنده های سایر موتورهای جستجو هم کمک میکند.

تاثیر تگ canonical در سئو

همه ما از تاثیر محتوای تکراری و کپی در سئو مطلع هستیم. همه میدانیم که چنین محتوایی در دراز مدت چه آسیبی به سئوی سایت وارد میکند. اما تصور اکثر ما از محتوای تکراری، زمانی است که محتوای سایت خود را با کپی کردن از سایت های دیگر تامین کنیم. کمتر پیش می آید شرایطی را تصور کنیم که در آن در حال کپی کردن از محتوای سایت خودمان هستیم! به عبارت دیگر، مصداق واقعی ضرب المثل “گل به خودی!”.در این شرایط، زمانی که خزنده ها به صفحات با محتوای تکراری رو به رو میشوند، نمیدانند که کدام یک در اولویت قرار دارد و در نتیجه کدام یک باید رتبه بگیرد! به خاطر داشته باشیم که ما فقط با چند ربات رو به رو هستیم که در جریان تصورات ذهنی ما نیستند!

از تگ کنونیکال زمانی استفاده کنید که قصد دارید محتوای تکراری را مشخص کرده و به گوگل برای درک محتوا و رتبه بندی سئو سایت ، کمک کنید.

 گوگل همواره در حال بهبود الگوریتم های خود، به منظور کمک به کاربر است. پیش از این بسیاری از سئوکاران معتقد بودند که محتوای تکراری، دلیل اصلی گوگل برای پنالتی کردن سایت هاست. گرچه این فرضیه نه به صورت کامل رد و نه کاملا تایید شده، اما همه میدانیم که قطعا چنین اتفاقی برای یک سایت، نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت. هدف اصلی گوگل، شناسایی نیاز مخاطب و رفع آن از طریق پیشنهاداتی است که در اختیارش قرار میدهد. به همین خاطر، هیچ دلیلی نمی بیند که چند صفحه با یک مضمون را در صفحه نتایج خود، چندین بار به مخاطب پیشنهاد دهد. چرا که احتمالا مخاطب گیج شده و احتمال کلیک کردن روی منبع و صفحه اصلی، کم میشود.

بر اساس آمار منتشر شده، حدود ۲۹ درصد از محتواهای وب، تکرای هستند! همین آمار نشان دهنده اهمیت و تاثیر تگ canonical در سئو است!

بنابراین تاثیر تگ canonical در سئو به صورت زیر خواهد بود:

حتما بخوانید :  CTR چیست؟ 7 روش افزایش نرخ کلیک

جلوگیری از هدر رفتن زمانی که گوگل به سایت شما اختصاص میدهد

همانطور که احتمالا میدانید، گوگل بر اساس میزان فعالیت شما، زمانی را برای بررسی و رتبه گرفتن از سوی خزنده ها، به سایت شما اختصاص میدهد. به طور کلی، هرچه که اعتبار دامنه سایت شما بیشتر باشد و محتوای بیشتری در ماه در سایت منتشر شده یا به روز شود، گوگل هم زمان بیشتری برای بررسی صفحات اختصاص میدهد. حال تصور کنید که قسمت اعظمی از وقت خزنده ها صرف بررسی محتوای تکراری با URL های مختلف شود. قطعا بعد از مدتی نه تنها تعداد دفعات سر زدن خزنده ها را کمتر میکند، بلکه احتمال از سر زدن به صفحات جدید و مهم برای شما غافل میماند.

بهبود اعتبار صفحه در گذر زمان و لینک سازی خارجی

زمانی که از ایجاد محتوای تکراری جلوگیری کنید، در واقع از هدر رفتن زمان و هزینه ای که برای لینک سازی یک صفحه صرف کرده اید، جلوگیری میکنید. در این صورت، حتی اگر لینک سازی برای صفحه جانبی و غیر اصلی انجام شده باشد، با استفاده از این تگ، اعتبار به صفحه اصلی انتقال پیدا میکند.

چه زمانی باید از تگ کنونیکال استفاده کرد؟

احتمالا مهمترین سوالی که تا به اینجا برای شما مطرح شده است که چگونه میتوان محتوای تکراری سایت را شناسایی کرد و چه زمانی باید از تگ canonical استفاده کرد؟ در ادامه با ارائه چند مثال، به شما کمک میکنیم تا درک درستی از این مسئله پیدا کنید.

چه زمانی باید از تگ کنونیکال استفاده کرد؟

استفاده از محتوای تکراری

برخی مواقع، نیاز است که محتوای یک سایت خبری یا یک سایت رسمی دولت را در سایت خود قرار دهید. در این صورت اگر از تگ کنونیکال استفاده نکنید، گوگل این محتوای شما را کپی و نقض قوانینش در نظر میگیرد. به همین خاطر بهتر است که با به کار بردن rel = “canonical” خزنده را به سمت صفحه اصلی هدایت کنید.

انجام تست A/B برای سایت

بسیاری از افرادی که در زمینه بازارایابی فعالیت میکنند، به منظور شناخت بهتر مخاطب و کاربر، از تست A/B استفاده میکنند. در این تست، یک محتوا به دو شکل مختلف ظاهر میشود. به عنوان مثال یک لندینگ، با یک موضوع ولی دو شکل کاملا متفاوت. در این شرایط برای آنکه از گیج شدن خزنده های گوگل جلوگیری کنید، باید صفحه اصلی را برای خزنده ها مشخص کنید.

آدرس دهی داینامیک (فیلتر، جستجو و …)

همانطور که در ابتدای مطلب هم بیان شد، احتمال ایجاد صفحات تکراری برای فروشگاه های آنلاین، بیشتر از سایر وب سایت هاست. زمانی که به یک سایت فروشگاهی مراجعه میکنید، برای پیدا کردن کالای مورد نیازتان، احتمالا از فیلترها و یا بخش جستجوی سایت کمک میگیرد. مسئله مهمی که وجود دارد این است که URL های ایجاد شده، بعد از استفاده از فیلتر با بخش جستجوی سایت، نباید به عنوان یک آدرس جدید شناخته شوند. چرا که تمامی محتوای صفحه ثابت است، جز رنگ یا سایز محصول! در این صورت صدها صفحه با محتوای تکراری ایجاد میشود. صفحاتی که اگر از ایجاد بی رویه آنها جلوگیری نشود، خیلی زود تاثیر منفیشان در رتبه سایت را نشان میدهند.

حتما بخوانید :  لینک Sitewide چیست و چرا استفاده نکنیم؟

مدیریت WWW و HTTPS

بخش WWW و HTTPS مربوط به آدرس هر سایت، میتواند دو حالت مختلف داشته باشد. یعنی بخش اصلی آدرس هر سایت، میتواند به ۴ شکل مختلف نمایش داده شود. در حالی که هر ۴ صفحه، یک محتوا دارند! در این شرایط، انتخاب پیش روی شما، استفاده از تگ کنونیکال و یا ریدایرکت ۳۰۱ است! بر اساس تجربه، بهتر است که پیش از شروع فعالیت رسمی سایت، تمامی آدرسهای غیر اصلی را به آدرس اصلی که مد نظر دارید، ریداریکت ۳۰۱ کنید. (ریدایرکت دائمی با انتقال اعتبار و رتبه)

/https://www.website.com/category/product-a

/https://www.website.com/product-a

/https://website.com/product-a

/http://www.website.com/product-a

/http://website.com/product-a

/https://m.website.com/product-a

/https://www.website.com/product-a

/https://www.website.com/product-A

نحوه استفاده از تگ canonical

حال که با انواع روشهای ایجاد صفحات تکراری آشنا شدید، نوبت به آموزش استفاده از تگ کنونیکال میرسد. روش های مختلفی برای انجام این کار وجود که نتیجه نهایی همه آنها یکی است. با این وجود بهتر است که تمام افرادی که به سایت دسترسی دارند، از یک روش یکتا برای اضافه کرد این تگ به کدنویسی صفحه، استفاده کنند. چرا که در برخی موارد، استفاده از روشهای مختلف، مشکلات جدیدی برای سئو سایت ایجاد میکنند.

اضافه کردن تگ کنونیکال با استفاده از افزونه Yoast

افزونه Yoast، یکی از بهترین افزونه های سئو وردپرس است که به دلیل کاربری ساده ای که دارد، برای بسیاری از وب سایت ها مورد استفاده قرار میگیرد. برای اضافه کردن این تگ از طریق این افزونه، باید نسخه کامل پلاگین را خریداری کرده و نصب نمایید. سپس وارد صفحه ای که قصد دارید به عنوان محتوای اصلی به گوگل معرفی کنید شده و تگ کنونیکال را در قسمت مربوطه وارد نمایید.

اضافه کردن تگ کنونیکال با استفاده از افزونه Yoast

اضافه کردن تگ canonical به کدنویسی سایت

در صورتی که به استفاده از افزونه ها علاقه ای ندارید، میتوانید با اضافه کردن یک قطعه کد به صفحه، شاهد تاثیر تگ canonical در سئو سایتتان باشید. نکته مهم این است که این کد را باید به قسمت هدر صفحه اضافه کنید.(بین تگ های <head> و </head>) پس اگر نمیدانید هدر کجاست و این قطعه کد باید کجا قرار گیرد، بهتر است از این روش استفاده نکنید.

<“<?;[‘link rel=”canonical” href=”inserturl.com<?php echo $_SERVER[‘REQUEST_URI’]

اضافه کردن تگ canonical از طریق گوگل تگ منیجر

اگر برای بهبود سئو سایت خود از چند تگ و دستور استفاده کنید، احتمالا برای مدیریت بهتر هریک از آنها، به گوگل تگ منیجر نیاز دارید. برای استفاده از این تگ ابتدا باید در این ابزار گوگل ثبت نام کرده و یک حساب کاربری برای وب سایت خود ایجاد نمایید. سپس تگ را به صفحه مورد نظرتان اضافه کنید.

اضافه کردن تگ canonical از طریق گوگل تگ منیجر

اشتباهات رایج هنگام استفاده از تگ کنونیکال

مسدود کردن آدرس در فایل robots.txt

همانطور که قبلا هم گفته شد، با استفاده از robots.txt، وضعیت هر صفحه برای خزنده های گوگل مشخص میشود. اینکه باید توسط خزنده ها بررسی شده، ایندکس بشود یا نه. اما گاهی اوقات صفحه ای که برای آن از تگ canonical استفاده شده است، در فایل robots.txt، دسترسی به آن مسدود شده است. به همین خاطر نمیتوان انتظار داشت که گوگل در خصوص صفحه مد نظر، درست تصمیم بگیرد.

استفاده از تگ noindex به همراه تگ canonical

هرگز تگهای noindex و rel = canonical را با هم استفاده نکنید. آنها دستورالعمل های کاملا متناقضی هستند. همانطور که جان مولر گفته است ، گوگل معمولاً برچسب “noindex” را در اولویت قرار می دهد. اما استفاده همزمان از این دو تگ هنوز هم ایده خوبی نیست. اگر به هردوی این تگها در کنار هم نیاز دارید، باید از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنید. در غیر این صورت از rel = canonical استفاده کنید.

حتما بخوانید :  Spam Score چیست؟ : کاهش اسپم اسکور سایت

استفاده از canonical برای تمام صفحات صفحه گذاری شده

نباید هیچ یک از صفحات صفحه گذاری شده را به صفحه اول، canonical کرد. در عوض باید از self-referencing برای تمامی صفحات صفحه گذاری شده استفاده کرد. به عنوان مثال، استفاده از rel=canonical در صفحه دو، در حالی که به صفحه اول اشاره دارد، نشان از اشتباه به کار بردن تگ است.

استفاده از چند تگ کنونیکال

همانطور که گفته شد، برای اضافه کردن این تگ به یک صفحه، تنها باید از یک روش استفاده کنید. چرا که در غیر این صورت، این کد از چند طریق مانند اضافه شدن به صورت دستی به بخش هدر سایت و همچنین افزونه، وارد کدنویسی صفحه شده و توسط گوگل نادیده گرفته میشود.

استفاده از تگ کنونیکال در <body>

Rel = canonical فقط باید در <head> یک سند ظاهر شود. اگر این تگ در بخش <body> استفاده شود، توسط گوگل نادیده گرفته میشود.

از تگ کنونیکال استفاده کنیم یا نه؟

با وجود تمام توضیحات، احتمالا این سوال برای شما مطرح میشود که در آخر بهتر است از این تگ استفاده کنیم یا نه؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است کمی از منظر گوگل به ماجرا نگاه کنیم. گوگل برای تشخیص صفحه اصلی در میان چند صفحه که محتوایی شبیه به هم دارند، علاوه بر تگ کنونیکال از روشهای دیگری هم استفاده میکند. بنابراین استفاده از این تگ را شاید بتوانیم یک راهنما برای گوگل در نظر بگیریم و نه وحی منزل! مواردی از قبیل لینک سازی داخلی و نقشه سایت از جمله مواردی هستند که گوگل برای تشخیص صفحه اصلی از آنها استفاده میکند.

معمولا پاسخ به این سوال زمانی مهم میشود که شما قصد اضافه کردن یک محصول با امکانات مختلف را به سایت دارید. به عنوان مثال محصولاتی با اندازه های متفاوت. بر اساس آنچه که جان مولر بیان کرده است، در این شرایط دو راه پیش رو دارید:

 1. ایجاد یک صفحه منحصر به فرد برای هر محصول و قابل ایندکس برای گوگل
 2. ایجاد یک صفحه برای محصول و استفاده از فیلترهای مختلف

اینکه کدام یک از این روشها بهتر است، مستقیما به نوع محصول، میزان آشنایی مردم با انواع مختلف آن، میزان جستجوی آن در گوگل و اندازه سایت بستگی دارد.

سوالات متداول

تفاوت تگ کنونیکال و ریدایرکت ۳۰۱ در چیست؟

برخی مواقع، برای رفع مشکل محتوای تکراری، بهتر است که از ریدایرکت ۳۰۱ به جای تگ canonical استفاده کنید. زمانی که از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده میکنید، بازدیدکنندگان آدرس قدیمی وب سایت به صورت خودکار به آدرس جدید هدایت میشوند؛ بدون آنکه کاربر متوجه شود. استفاده از ریدایرکت دائم، زمانی توصیه میشود که قصد تغییر دامنه برای همیشه و یا ادغام چند صفحه باهم را دارید. اما در صورتی که قصد دارید کاربر تحت هر شرایطی، حتی با محتوای تکراری، باز هم به صحه دسترسی داشته باشد، باید از تگ کنونیکال استفاده کنید.

تفاوت تگ نوایندکس و کنونیکال چیست؟

یکی دیگر از روشهای رفع مشکل تکراری، استفاده از تگ نو ایندکس است. در صورتی که این تگ در کد HTML یک صفحه وجود داشته باشد، خزنده ها این صفحه را ایندکس نخواهند کرد. استفاده از این تگ، تنها در صورتی توصیه میشود که رتبه و ترافیک ورودی از برخی از صفحات سایت برایتان اهمیت ندارد. چرا که در حالت کلی، هرچه تعداد صفحات سایت شما بیشتر باشد، شانستان برای افزایش ترافیک ارگانیک هم بیشتر خواهد بود.

نمایش بیشتر

‫2 نظرها

 1. سلام وقت بخیر
  ما از cms وردپرس و افزونه Yoast SEO استفاده میکنیم مقالاتی داریم که تعداد کامنت خیلی زیادی دارند و سرعت لود صفحه خیلی بد شده.
  آیا مقالاتی که تعداد زیادی نظر و دیدگاه دارند (مثلا چند هزار کامنت) بهتره دیدگاه ها رو صفحه بندی کنیم و در هر صفحه از دیدگاه ها از rel canonical (کانونیکال که اشاره به url نسخه اصلی صفحه داره) استفاده کنیم؟

  با صفحه بندی نظرات در وردپرس، برای هر صفحه از نظرات، یک url جدید تولید میشه. ایا این روش از نظر سئو درسته و محتوای تکراری محسوب نمیشه؟ یا درست نیست و تاثیر منفی روی سئوی صفحه داره؟
  اگر راه حل بهتری نسبت به صفحه بندی نظرات در وردپرس دارید ممنون میشم بفرمایید (راه حلی که مشکل سئو و افت رتبه در گوگل ایجاد نکنه) چون واقعا سرعت لود صفحه خیلی کند شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا