آموزش سئو

الگوریتم برت چیست؟ (دوستانه با گوگل، گپ بزنید!)

BERT Algorithm

معرفی الگوریتم برت، در اواخر سال ۲۰۱۹ مثل یک بمب در دنیای سئو و بهینه سازی موتورهای جست‌وجو سروصدا به پا کرد! به جرات می‌ توان گفت که برت، مهم‌ترین قطعه پازل بزرگ الگوریتم‌ های گوگل برای ارائه بهترین و مرتبط‌ترین نتایج جست‌وجو به کاربران گوگل است.

پیش از تولد این الگوریتم، گوگل توانایی درک بسیاری از جملات و کوئری‌های سرچ شده توسط کاربران را نداشت اما حالا به لطف وجود برِت، درک گوگل از معنای عبارات سرچ شده توسط کاربران، به طرز شگفت انگیزی افزایش پیدا کرده است!

در این مطلب، معرفی جامع الگوریتم برت + تکنیک‌های ساده کاربردی سئو سایت برای این الگوریتم، آورده شده است، اگر شما هم دوست دارید با برت هوشمند گوگل دوست شوید تا پایان این مطلب با تسمینو همراه باشید.الگوریتم برت

با ماجرای تولد الگوریتم برت، آشنا شوید!

تا سال‌ ها پیش، با وجود تمام الگوریتم‌ های هوشمند گوگل جهت افزایش درک این موتور جست‌ و جو از عبارات سرچ شده توسط کاربران، گوگل هنوز توانایی فهم و تحلیل بسیاری از عبارات سرچ شده عامیانه و دارای غلط تایپی را نداشت و همین امر موجب نمایش نتایج نامربوط در صفحه SERP می‌شد.

(BERT Algorithm) برای حل این مشکل به جمع باغ وحش الگوریتم‌ های گوگل ملحق شد تا با کمک هوش مصنوعی، انقلابی در کیفیت نتایج جست‌وجو گوگل ایجاد کند.
حالا با وجود برت، گوگل تبدیل به یک انسان باهوش شده است که شما می‌توانید با خیال راحت، به صورت دوستانه با آن گپ بزنید و پاسخ سوالات‌تان را به صورت دقیق دریافت کنید!

از NLP دوست وفادار برت، چه می‌دانید؟

NLP یا به اصطلاح، برنامه ریزی عصبی زبانی، قابلیتی در دنیای هوش مصنوعی است که به ماشین‌ها برای درک و تحلیل بهتر زبان‌های مختلف انسان‌ها کمک می‌کند به لطف وجود این فناوری حالا گوگل می‌تواند به آسانی منظور کاربران خود از سرچ کردن عبارات مختلف را درک کند و پاسخ آن‌هارا نیز بدون کم و کاست ارسال کند.


برای مشاهده لیست کامل الگوریتم گوگل کلیک کنید


الگوریتم برت، چه تغییری در نتایج جست‌وجو ایجاد کرد؟

برای درک بهتر روش کار این الگوریتم هوشمند جذاب، بهتر است در ابتدا با تاثیرات جالب الگوریتم برت، بر نتایج جست‌وجو گوگل، آشنا شوید.

۱٫ غلط بنویسید! برت تصحیح می‌کند

پس از معرفی این الگوریتم، سیستم کار تصحیح عبارات سرچ شده غلط توسط کاربران گوگل، دقت بیشتری پیدا کرد، به عنوان مثال اگر شما قصد خرید طوطی داشته باشید و این عبارت را غلط سرچ کنید، گوگل به کمک هوش مصنوعی برت، درک می‌ کند که به علت وجود واژه خرید، منظور شما طوطی است و غلط‌ تان را تصحیح می‌کند!

الگوریتم برت

و اما یکی دیگر از قابلیت‌های عجیب این الگوریتم، وقتی است که کیبورد شما انگلیسی است اما به اشتباه، کوئری را به فارسی سرچ می‌کنید، در چنین اوضاعی، الگوریتم برت به خوبی درک می‌کند که معنای شما از عبارت سرچ شده چیست و بهترین نتیجه را نمایش می‌دهد.

به مثال زیر دقت کنید! ما قصد سرچ عبارت مهران مدیری به فارسی را داشتیم اما با کیورد انگلیسی این متن را تایپ کردیم، نتیجه ارائه شده شگفت انگیز است!

الگوریتم برت

۲٫ ارائه پیشنهادات محاوره توسط گوگل

مهم‌ترین امتیاز این الگوریتم، توانایی درک گوگل از معنای عبارات محاوره سرچ شده توسط مردم است، این روزها اگر شما یک کلمه خاص را در گوگل سرچ کنید، در قسمت ساجست‌ ها پیشنهاداتی به زبان محاوره و دوستانه از گوگل، دریافت خواهید کرد این عبارات پیشنهادی جالب نیز نتیجه زحمات بی‌ وقفه الگوریتم برای بهبود کیفیت نتایج گوگل است.

برت الگوریتم

۳٫ کلمات اضافه، دیگر مزاحم نیستند!

سال‌ها قبل، پیش از تولد الگوریتم برت، اگر در گوگل، عبارت راه‌های رفتن به ایران را سرچ می‌کردید ممکن بود نتایجی همچون روش‌های مهاجرت از ایران را نیز می‌ دیدید! یعنی گوگل، توانایی درک حرف اضافه (به) را نداشت و از آن برای افزایش دقت نتایج استفاده نمی‌کرد.

اما حالا هوش مصنوعی برت، به خوبی این عبارات و کلمات اضافه را تحلیل می‌کند و با داشتن درک تجزیه و تحلیل ارتباطات معنایی، نتایج مرتبط که برطرف کننده نیاز اصلی کاربران باشد را در صفحه SERP، نمایش می‌دهد.

الگوریتم برت

۴٫ درک عمیق گوگل از ارتباط معنایی کلمات

برخی از کلمات در زبان‌ های مختلف، دارای چند معنی متفاوت هستند، زمان سرچ چنین کلماتی توسط کاربران، گوگل برای انتخاب معنی درست، از ارتباطات معنایی عبارات دیگر با کلمه دارای چند معنی، استفاده می‌کند.

به عنوان مثال، واژه شیر در زبان فارسی می‌تواند مفاهیمی همچون (حیوان، نوشیدنی و شیرآلات) را داشته باشد، زمانی که چنین کلمه‌ای توسط کاربران سرچ می‌شود، برت به کمک گوگل می‌آید و با درک ارتباطات معنایی کلمات موجود در عبارت سرچ شده، نزدیک‌ترین نتایج را برای کاربران، نمایش می‌دهد.

الگوریتم برت

برت، همان رنک برین نیست. لطفا اشتباه نکنید!

برخی از متخصصین سئو معتقد هستند که الگوریتم برت، مکمل الگوریتم رنک برین است و کارکردهای آن را تکمیل می‌کند و شاید الگوریتم برت، نوع پیشرفته رنک برین است!
الگوریتم رنک برین و برت، هر دو هدف ارائه بهترین و مرتبط‌ ترین نتایج جست‌ و جو به کاربران را ارائه‌ می‌ کنند اما توجه کنید که رنک برین بیشتر با تحلیل سابقه جست‌ و جو کاربر و سنجش موقعیت مکانی او در این مسیر، به گوگل کمک می‌کرد.


—— در بلاگ تسمینو بخوانید : پنالتی گوگل چیست ؟ و یا الگوریتم رقص گوگل چیست ——-


اما برت، الگوریتمی پیشرفته‌تر است که تلاش می‌کند با تحلیل داده‌های زبانی و کشف ارتباطات معنایی، به زبان یک انسان، با کاربران گوگل ارتباط برقرار کند و با کیفیت بهتری نیاز کاربران از سرچ کوئری‌ های مختلف را برآورده کند.

سئو برای الگوریتم برت، توهم یا واقعیت؟!

طبق گفته‌ های گوگل و کارکنان این شرکت، مفهوم سئو برای الگوریتم برت، بی‌معنا است و تنها باید به تکنیک‌های سئو کلاه سفید، با روش درست و اولویت ۱ قرار دادن کاربر در مسیر بهینه سازی سایت ادامه داد.

دنی سیلوان یکی از فعالین شرکت گوگل در رابطه با روش‌های سئو برای الگوریتم برت، این توئیت را در اکتبر ۲۰۱۹، منتشر کرد:

الگوریتم برت

دنی سیلوان:

هیچ روش و تکنیکی برای بهینه سازی سایت برای الگوریتم برت وجود ندارد، دنبال چیزی نگردید و تمام تلاش و تمرکزتان را برای خلق بهترین محتوای مفید کاربرپسند قرار دهید!

اما سوال اینجاست که اگر قرار است برای بهینه بودن سایت از نظر الگوریتم برت، کیفیت محتواهای وب سایت را افزایش داد، باید دقیقا باید چه کاری انجام دهیم؟

۱٫ کاربران هدف‌تان را دقیق بشناسید

زمان نوشتن محتوا تنها به پرسونای مخاطبانتان و نحوه سرچ کردن آن‌ها در گوگل فکر کنید، احتمالا مدل سرچ کردن و عبارات تایپ شده توسط متخصصین رشته پزشکی با دانش آموزان دبیرستانی، متفاوت است!

با توجه به این نکته، زمان تولید محتوا تلاش کنید هم‌سو با حالت تایپ و مدل سرچ کردن کاربران هدف وب سایت‌تان، اقدام به نوشتن تایتل، زیرعنوان‌ها و در نهایت محتوای اصلی کنید.

۲٫ تحقیق کلمه کلیدی به روش گذشته را فراموش کنید!

روش‌های کیورد ریسرچ سنتی با کمک ابزارها برای جلب محبت الگوریتم برت هوشمند و پیچیده، به کار شما نمی‌آید! برای مرحله تحقیق کلمات کلیدی سعی کنید وارد جزئیات کار شوید و کلمات LSI را برای هر کلمه کلیدی تفکیک کنید و زمان نوشتن محتوا از آن‌ها بهره ببرید.

۳٫ دعوت دم درازها به سایت‌تان

بهتر است از عبارات کلیدی لانگ تیل یا دم دراز حاوی کلمات کلیدی اصلی، در زیرعنوان‌ها و محتواهای سایت‌تان، استفاده کنید، لانگ‌ تیل ها به درک بهتر و دقیق‌ تر ارتباطات معنایی محتوای موجود در وب سایت شما توسط گوگل، کمک بسیاری می‌کنند.

۴٫ تولید محتوا به سبک حرفه‌ای‌ها!

با توجه به وجود الگوریتم برت، زمان تولید محتوای وب سایت‌تان، باید دقت و وسواس بیشتری خرج دهید، سعی کنید متن‌های روان و بدون غلط املایی قابل فهم برای کاربران بنویسید تا گوگل نیز توانایی تحلیل بهتری از محتواهای تولید شده توسط شما داشته باشد.

استفاده درست از حروف اضافه، علائم نگارشی، جمله بندی درست، وجود ارتباط معنایی بین جملات و کلمات، به کاربردن کلمات LSI، زمان تولید محتوا فراموش نشود.

سخن پایانی : لطفا از وجود الگوریتم برت گوگل، وحشت نکنید !

برت نیز همچون سایر الگوریتم‌ها هدف ارائه بهترین نتایج به کاربران گوگل، پس از سرچ کردن کلمات و عبارات مختلف را دنبال می‌کند.

شاید به دلیل هوشمندی بالای این الگوریتم و طرز کار پیچیده آن، در نگاه اول کمی گیج شوید و تصور کنید برای ضربه فنی کردن الگوریتم برت، باید به دنبال تکنیک‌های خاص سئو باشید ولی اصلا این خبرها نیست! در حال حاضر، تنها روش بهینه سازی سایت برای الگوریتم برت، تمرکز بیشتر بر کیفیت تولید محتوای ارزشمند و مفید برای کاربران است.

در پایان باید بگوییم لازم نیست نگران باشید! برت قصد جریمه و تنبیه سایت شما را ندارد و تنها هدف درک بهتر ارتباطات و معنای کوئری‌های سرچ شده توسط کاربران را دنبال می‌کند.

شما می‌توانید با داشتن روند سئو کلاه سفید بدون فریب گوگل و انتشار محتوای ارزشمند، از الگوریتم برت به نفع سایت‌تان برای رسیدن به بهترین نتایج سئو در موتور‌های جست‌وجو کمک بگیرید.

نمایش بیشتر

زهرا امیدی

عاشق تولید محتوا، سئو و دنیای پرپیچ و خم دیجیتال مارکتینگ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *