کسب و کار اینترنتی چیست

از کسب و کار اینترنتی و انواع آن چه می دانید

کسب و کار اینترنتی فعالیتی است که در بستر مجازی انجام می گیرد. مدل های مختلفی برای این نوع کسب و کار می توان در نظر گرفت. تولید محتوا و فروش کالا و خدمات از جمله مدل های کسب و کارهای اینترنتی محسوب می شوند. در ادامه اطلاعاتی در رابطه با کسب و کار اینترنتی در اختیارتان قرار خواهیم داد.

کسب و کار اینترنتی دریچه‌ای به سوی رونق اقتصادی

کسب و کار اینترنتی چیست؟ این سؤال بسیاری از افراد مبتدی است که به تازگی با آن روبه رو شده اند و شاید تمایل دارند اوضاع اقتصادی خود را از طریق این نوع کسب و کار رونق دهند. برای روشن شدن مفهوم این نوع کسب و کارتعریف کلی از آن برایتان عنوان خواهیم کرد. به فعالیتهای الکترونیکی که در بستر اینترنت انجام می شوند کسب و کار اینترنتی می گویند. این توضیح مختصر و کاملی از این نوع کسب و کار است اما مسلماً دنیای این نوع کسب و کار فراتر از این چند کلمه و عبارت کوتاه می باشد.

جالب است بدانید که اساس و پایه این نوع کسب و کار بر روی اینترنت پابرجاست و بدون استفاده از این فضا امکان ادامه این کسب و کار وجود نخواهد داشت. کسب‌وکارهای اینترنتی در انواع مختلفی ظهور می کنند. ایده های مختلفی را می توان در این کسب و کار به کار برد و مهم تر از همه اینکه می بایست با شناخت کافی و اصولی مراحل شروع این کسب و کار را طی کرد. دراین مقاله سعی می کنیم اطلاعاتی مناسب در رابطه با شروع کسب‌وکارهای اینترنتی در اختیارتان قرار دهیم.

کسب درآمدمشخصات مهم کسب و کار اینترنتی

کسب و کارهای اینترنتی از ویژگی های مهمی برخوردارند که در این بخش به بیان آن ها خواهیم پرداخت.

 • کسب و کارهای اینترنتی ازانعطاف پذیری مناسبی برخوردارند. در واقع می توان در هر ساعت از شبانه روزی چه درزمان بیداری و چه در خواب از طریق این کسب وکار به رونق رسید.
 • شروع کسب و کار با کمترین سرمایه ممکن نیز از دیگر ویژگی های مهم و بارز این نوع از فعالیت الکترونیکی محسوب می شود. در واقع استارت این کسب و کار را می توان با کمترین هزینه روشن نمود و در مراحل بعدی هزینه های مختلفی را برای آن در نظر گرفت.
 • ریسک پذیری کسب و کار اینترنتی به دلیل هزینه کم بسیار پایین است که این عامل نیز از مشخصات این نوع فعالیت محسوب می شود.
 • تبدیل مراجعه کنندگان به مشتریان بالقوه و در نهایت بالفعل با سیستم ایمیل مارکتینگ بدون دخالت کسی از دیگر موارد مهم در رابطه با این کسب و کار می باشد.
 • مدیریت کسب و کار در هر زمانی بدون محدودیت عبور و مرور از دیگر مشخصات کسب و کارهای اینترنتی است.

انواع مختلف کسب و کار اینترنتی

همانطور که در بخش ابتدایی نیز عنوان کردیم کسب و کار اینترنتی از انواع مختلفی برخوردار است که افراد می توانند با توجه به تخصص و علایق خود هرکدام از آن ها را انتخاب نمایند. در این بخش به این موارد اشاره خواهیم کرد. کسب و کارهای اینترنتی بر دو نوع کلی استوارند که هر کدام از آن ها خود به چند زیر مجموعه دیگر دسته بندی میشوند.

 • کسب و کارهایی که افراد خود تصمیم به راه اندازی آن ها در بستر اینترنت می کنند.
 • کسب و کارهایی که افراد در فضای مجازی به صورت دورکاری برای سازمان یا شرکت های دیگر در آن ها مشغول به کار می شوند.

با توجه به دو مورد بالا کاملاً مشخص است که این کسب و کارها در حیطه و اختیار چه کسانی است. مسلماً نوع و میزان فعلیت و همچنین میزان سودهی نیز با توجه به انتخاب یکی از موارد بالا متفاوت خواهد بود.

انواع کسب و کار اینترنتیمدل های مختلف برای کسب و کار اینترنتی موفق

کسب و کارهای اینترنتی متنوع و گوناگون می باشند. با رشد روز افزون فضای مجازی این فعالیت ها نیز به مراتب در حال توسعه هستند. کسب و کار اینترنتی شاید از فعالیت هایی باشد که از ریسک پذیری پایینی برخوردار است اما اگر هوشمندانه انتخاب نشود می تواند شما را با شکست مواجه نماید. برای اینکه بتوان کسب و کاری موفق در اینترنت ایجاد کرد باید مبتکرانه اقدام نمود؛ اما از میان مدل های کسب و کار در بستر اینترنت می توان به سه نوع مهم و اساسی اشاره کرد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

 • کسب و کارهایی که در بستر اینترنت به فروش و عرضه کالا می پردازند.
 • ارائه و فروش خدمات مختلف در کسب و کارهای الکترونیکی
 • آموزش تولید محتوا از مهم ترین مدل ها کسب و کار اینترنتی

تصویر ۴

فروش و عرضه کالا نوعی کسب و کار اینترنتی موفق

از میان انواع کسب و کارهای اینترنتی می توان به فروش، عرضه کالا و محصولات مختلف اشاره کرد. همانطور که در بخش های قبلی نیز عنوان کردیم کسب و کارهای اینترنتی به چند دسته تقسیم می شوند و خود این تقسیم بندی نیز به موارد مختلف دیگر تفکیک میشود. کسب و کارهای اینترنتی برای فروش کالا نیز به دو نوع مستقیم و غیر مستقیم طبقه بندی می شوند.

 در واقع اگر بدون واسطه تصمیم به فروش محصولات و کالاهای مختلف بپردازید به طور مستقیم کسب و کار اینترنتی خود را شروع کرده اید؛ اما اگر برای فروش محصولات از واسطه یا کسب و کار دیگری بهره برده باشید در دسته بندی کسب و کار اینترنتی غیر مستقیم قرار خواهید گرفت. دیجی کالا جزء کسب و کارهای اینترنتی مستقیم و سایت نت برگ جزء کسب و کارهای غیر مستقیم در بستر اینترنت می باشند.

فروش و عرضه کالافروش خدمات نوعی کسب وکار اینترنتی پولساز

در میان انواع کسب کار اینترنتی پولساز و موفق می توان به فروش و عرضه خدمات اشاره کرد. این نوع کسب و کار نیز به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم همانند فروش کالا و محصولات انجام می شود. مسلماً فروش خدمات به صورت مستقیم مانند سایت هاستینگ از رونق بیشتری نسبت به کسب و کار اینترنتی فروش خدمات به صورت غیر مستقیم و با واسطه برخوردار است.

تصویر ۶

تولید و فروش محتوا از موفق ترین انواع کسب و کار اینترنتی

تولید محتوا یکی دیگر از مدل های مختلف کسب و کار اینترنتی شناخته می شود که امروزه نیز از طرفداران بسیاری برخوردار است. تولید محتواهای متنی، ویدیویی، صوتی و همچنین گرافیکی در این دسته بندی قرار می گیرند. محتوا تولید کردن در هر نوعی که باشد نیاز به تخصص و مهارت کافی دارد.

کسانی به صورت مستقیم به تولید انواع محتوا می پردازند می بایست مهارت و تجربیات لازم را به خوبی کسب کرده باشند تا نظر مخاطبان را جلب نمایند. این نوع کسب و کار امروزه بسیار مورد استقبال اقشار مختلف جامعه قرار گرفته است. تولید محتوای متنی از جمله مواردی است که به عنوان شغل دوم در بستر اینترنت به انجام می رسد.

تولید و فروش محتوامراحل شروع کسب و کار اینترنتی (بخش اول)

برای اینکه بتوان در میان مدل های مختلف کسب و کارهای اینترنتی فعالیت مورد نظر خود را آغاز کرد باید چند مرحله را طی نمود و به آن ها توجه کافی داشت.

 • اولین مرحله شروع یک کسب و کار اینترنتی مشخص کردن هدف از ایجاد این نوع فعالیت می باشد. برای مشخص شدن موضوع توصیه می کنیم کسب و کاری که قصد راه اندازی آن درمحیط مجازی دارید را مورد بررسی قرار دهید. از تازگی و نو بودن این نوع کسب و کار و از رفع نیازهای مختلف توسط آن مطلع شوید. اگر خوب بدانید که هدف از شروع این کسب و کار در جامعه چیست مسلماً مراحل بعد را به خوبی طی خواهید کرد.
 • مرحله دوم برنامه ریزی است که باید تمامی ابعاد کسب و کار خود را در آن در نظر بگیرید. به عنوان مثال مدیریت هزینه های جاری کسب کار مورد نظر از موارد مهم در برنامه ریزی آن است. در کسب و کار خود مشخص کنید که چه میزان هزینه در کدام بخش ها باید لحاظ شود. این موضوع را می توانید با کارشناسان مالی در میان بگذارید.

تصویر ۸

مراحل شروع کسب و کار اینترنتی (بخش دوم)

در مرحله سوم باید دست به کار شوید، نیرو و ابزارهای مورد نیاز کسب و کار خود را تامین نمایید. اگر تولید محتوا کسب و کاری است که قصد دارید آن را در بستر اینترنت آغاز کنید باید از نیروی تولید کننده محتوای ماهر برخوردار شوید.

مرحله چهارم بررسی نتایج به دست آمده در مدت زمان فعالیت شما در فضای مجازی است. رتبه خود را در گوگل مورد بررسی قرار دهید. تعداد تماس و فروش های صورت گرفته را مورد تحلیل قرار دهید و درنهایت خود را بسنجید تا از موفقیت های کسب و کار اینترنتی خود مطلع شوید.

مراحل شروع کسب و کار اینترنتی

چند ایده عالی برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

راه اندازی وبسایت آموزشی

اگر توانایی آموزش دادن موضوعی را دارید و یا به کاری مسلط هستید میتوانید یک وبسایت در زمینه آموزشی راه اندازی نمایید و در آن شروع به تولید فیلم های آموزشی و یا مطالب آموزشی کنید و به فروش بگذارید .

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

امروزه فروشگاه های اینترنتی زیادی راه اندازی شده است در زمینه های گوناگون مانند فروش قالب , فروش عکس , فروش لوازم حانبی  و … اگر شغلی دارید و یا قادرید خدمات فروشی را ارائه دهید بهتر است یک فروشگاه اینترنتی زیبا و با استراتژی خوب راه اندازی نمایید تا فروشگاهی در کنار شغل اصلی خود داشته باشید .

نکته : برای راه اندازی هر کسب و کار دیجیتالی ای نیازمند استراتژی میباشید تا بتوانید در آن کار موفق شوید . استراتژی هایی مانند دیجیتال مارکتینگ , سئو و بهینه سازی وبسایت , تولید مقالات و … که بتواند فروش شما را چندین برابر نماید .

سایت خدماتی

سایت های خدماتی زیادی وجود دارند که خدماتی از قبیل باربری , خرید دلار و … را انجام میدهند و در بهبود کار دیگران عمل میکنند اینگونه وبسایت ها نیز بسیار مفید میباشند و با راه اندازی سایت های از این قبیل میتوانید یک کسب و کار جدید و نوپا برای خود راه اندازی نمایید و از طریق آن به درآمد برسید .

آیا تنها با طراحی یک وبسایت میتوانیم به درآمد برسیم ؟

در واقع هیچ پولی بدون تلاش بدست نخواهد آمد . شما قبل از اینکه بخواهید یک وبسایت راه اندازی نمایید تا از آن وبسایت برای کسب و کار خود استفاده کنید باید فکر کنید که هدف من از طراحی یک وبسایت چیه ؟ چه محصولاتی و یا چه خدماتی رو میتونم بهتر ارائه بدم ؟ با بقیه رقبای خودم که در این زمینه کار میکنند جه فرقی دارم ؟ چه چیز من از اونا بالا تره ؟ قبل از اینکه به این سوالات پاسخ دادید وقت آن رسیده که وبسایت خودتون رو راه اندازی کنید و کسب و کار اینترنتی خودتون رو با یک استراتژی خوب شروع کنید تا به درآمد خوبی از وبسایت خودتون برسید.

کسب و کار اینترنتی من باید مکان هم داشته باشد ؟

در واقع اگر اولین بار است که پا به سمت کسب و کار اینترنتی گذاشته اید بهتر است در ابتدا فقط بر روی وبسایت خود فعالیت داشته باشید و وقتی که به درآمد بالایی رسیدید یک مکان را برای خود اجاره و یا خرید کنید و دفتر خصوصی وبسایتتان را راه اندازی نمایید.

بر روی سئو و بازاریابی محصولات خود کار کنید!!

سئو و بازاریابی محصولات یکی از مهمترین کار هایی است که میبایست هر سایتی انجام دهد تا محصولات خود را به خوبی بتواند بفروش رساند. شما با سئو و بهینه سازی وبسایت خود میتوانید با کلمات کلیدی مورد نظر در صفحات اول گوگل نمایان شوید که اینکار افراد و یا مشتریان زیادی را به سوی محصولات شما خواهد رساند و در صورتی که از محصولات شما خوششان بیاید خرید خواهند نمود. در واقع بعد از راه اندازی وبسایت خود بهتر است حتما یک متخصص سئو برای وبسایت خود استخدام کنید تا کار بهینه سازی صفحاتتان را انجام دهد و محصولات شما را به فروش رساند. همچنین میتوانید از دیگر روش های بازاریابی مانند تبلیغات در شبکه های اجتماعی , تبلیغات گوگل ادوردز , تبلیغات بنری و … که باعث فروش محصولاتتان خواهد شد استفاده نمایید.

سخن پایانی در رابطه با کسب و کار اینترنتی

برای شروع کسب و کار اینترنتی کسب اطلاعات مناسب و کافی از مهم ترین مواردی است که افراد باید به آن توجه کافی داشته باشند. کسب و کارهای مختلف اینترنتی را می توانید در بسترهای مختلفی رونق دهید و باعث اشتغال زایی نیز شوید. به عنوان مثال تولید محتوا می تواند به صورت فراگیر انجام شود در صورتی که افراد آموزش های لازم در رابطه با این نوع کسب و کار را دیده باشند.

کسب و کارهای اینترنتی در منزل یکی ازموارد مهم و مناسب برای بانوانی است که امکان حضور در محل کار و یا جامعه را ندارند. به این کسب و کار همچنین می توان به عنوان شغل دوم نگاهی داشت. در بسیاری از این نوع کسب و کارها تنها با چند ساعت در روز می توان درآمد مناسبی را کسب کرد.

اگر قصد راه اندازی یک وبسایت خوب و کارآمد را دارید آژانس تبلیغاتی تسمینو میتواند به شما در این راه کمک نماید .شما میتوانید از پکیج های راه اندازی کسب و کار اینترنتی تسمینو استفاده نمایید که یکی از پرفروش ترین پکیج های تسمینو میباشد که از ۰ تا ۱۰۰ کسب و کار اینترنتی همراه شما خواهد بود و با آموزش ها و مشاوره های خود در این راه به شما کمک خواهد نمود.

Overall
5
 • به ما امتیاز دهید
 • کسب و کار اینترنتی خود را با ما آغاز نمایید
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
تسمینو
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 10
دوست نداشتم: 7
میانگین امتیازات: 1.43

3 دیدگاه در “از کسب و کار اینترنتی و انواع آن چه می دانید

با سلام خدمت شما دوست عزیز
مطالبتون بسیار عالی بود
ممنون میشم به وبلاگ من که در رابطه با راز و رمز پول دراوردن و کسب و کار اینترنتی هستش سر بزنید و در صورت امکان تبادل لینک داشته باشیم.
متشکرم

تشکر از مطالب مفید و به روزتون. بنده مدتیه با یه مرورگر که بیت کوین استخراج میکنه آشنا شدم. درآمد خوبی داره که اوایل باورش نداشتم اما با پشتکار خداروشکر تونستم به درآمد برسم. تنها کاری هم که باید انجام بدی اینه که مرورگرو باز بزارید که بیت کوین استخراج کنه. واسه تایید حرفام و آموزش دانلود و نصب مرورگر لطفا به کانال freebitcoin200@ مراجعه کنید. همچنین از طریق لینک http://yon.ir/d7PXM می تونید مرورگرو دانلود و نصب کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال