آموزش سئو

کامنت مارکتینگ چیست و استراتژی های جدید کامنت مارکتینگ

Comment Marketing یا بازاریابی دیدگاه، یکی از روشهای بازاریابی در فضای وب و شبکه های اجتماعی است که مشابه با ایمیل مارکتینگ، از نظر بسیاری از افراد دوره آن سر رسیده است. با این حال این روش، همچنان هم یک رویکرد برای لینک سازی و افزایش آگاهی از برند است. اگر نمیدانید کامنت مارکتینگ چیست، چه تاثیری در سئو دارد و بایدها و نبایدهای آن چیست؛ در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

[lwptoc]

کامنت مارکتینگ یکی از روشهای موثر بازایابی آنلاین بوده است که با ظهور نرم افزارهای ارسال خودکار دیدگاه در وبلاگهای مختلف، به یک روش اسپم تبدیل شده است. همین مسئله باعث شده لینکهایی که در بخش نظرات وبسایت قرار میگیرند، توسط بسیاری از افراد ندید گرفته شده و روی آن کلیک نکنند.

علاوه بر این، در سالهای اخیر، افراد برای سرعت بخشیدن به روند لینک سازی، عادت به رها کردن لینک سایت خود، در بخش نظرات سایتهای دیگر کرده اند. این در حالی است که اگر لینک، به همراه توضیحات کافی و کلمات کلیدی مرتبط در بخش کامنت سایت قرار گیرد، هم نظر گوگل به آن جلب میشود و هم مخاطب.

کامنت مارکتینگ چیست؟

Comment Marketing یا بازاریابی دیدگاه به معنای اظهار نظر در وبلاگهای مختلف برای جلب نظر و اعتماد سایر افراد به برند شماست. نظرات وبلاگ، باید به منظور افزایش آگاهی از برند، افزایش اعتماد و ارتباطی دوستانه با دیگران است. از این مدل بازاریابی برای پرسونال برندینگ، معرفی محصول و یا خدمات، لینک سازی استفاده میشود.

چگونه بازاریابی دیدگاه موثر انجام دهیم؟

بعد از پاسخ به سوال کامنت مارکتینگ چیست، نوبت به آن میرسد که بپردازیم به روشهای افزایش اثربخشی این مدل از بازاریابی. مهمترین نکاتی که هنگام اجرای این مدل استراتژی بازاریابی باید در نظر داشته باشید، عبارت هستند از:

کامنت گذاری در سایتهای مرتبط از لحاظ موضوعی

در مورد موضوعی که مرتبط با کسب و کار اینترنتی حوزه فعالیت شما نیست، نظر ندهید. در متنی که برای قرار دادن لینک و نظر دادن انتخاب میکنید، هوش و ذکاوت مخاطب را دست کم نگیرید. از قرار دادن تنها یک استیکر و یا جملاتی نظیر پست جالبی بود، از سایت یا صفحه ما هم دیدن کنید، جدا خودداری کنید.

فعالیت در رسانه های مختلف

از تمام رسانه ها برای بازاریابی دیدگاه استفاده کنید. اگر وب سایت دارید، به دنبال سایتهای مرتبط باشید. اگر در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام هم حضور دارید، در صفحاتی که مخاطب هدف شما حضور دارد، فعال بوده و در مورد پستها نظرات جالب بدهید.

رعایت اصول ادب و احترام

فرقی نمیکند که در مورد شخص نظر میدهید یا یک کسب و کاراینترنتی؛ ادب و احترام را تحت هر شرایطی فراموش نکنید. حتی اگر پست و یا محتوا کاملا با نظر و عقیده شما متفاوت بود، از کلمات احترام آمیز استفاده کرده و حرفه ای صحبت کنید. به هیچ عنوان از کلمات طعنه آمیز و دوپهلو استفاده نکنید.

نظرات کاربردی و خلاقانه

برای آنکه توجه کاربران سایت و یا بازدیدکنندگان یک صفحه اینستاگرامی را به خود جلب کنید، باید چیزی جدید علاوه بر تمام نکات و استدلالهای گفته شده، بیان کنید. تکرار مکررات، نقشی در موفقیت شما ندارد. همچنین میتوانید مقاله تبلیغات همسان چیست را مطالعه کنید.

بایدها و نبایدهای کامنت مارکتینگ چیست؟

بایدهای بازاریابی دیدگاه چیست؟

 • متنی معنادار و کاربردی بنویسید.
 • در بخش نام از یک اسم معنادار استفاده کنید.
 • در رابطه با موضوع محتوا نظر دهید.
 • در غالب یک نظر، محتوایی خلاقانه و ارزشمند مانند یک ترفند در اخیتار کاربر قرار دهید.
 • منحصر به فرد باشید. از فن شوخ طبعی به جای جنجال استفاده کنید.
 • گاهی اوقات در پاسخ به دیگران، نظر دهید.

نبایدهای کامنت مارکتینگ چیست؟

 • از قرار دادن نظرات اسپمی و کلی مانند مطلب خوبی بود، خودداری کنید.
 • بدون خواندن مطلب وبلاگ یا پست اینستاگرام، نظر ندهید.
 • حتی اگر موافق نیستید، سخنان نفرت انگیز یا تند به زبان نیاورید.
 • برای اجرای بازاریابی دیدگاه از نرم افزارهای خودکار استفاده نکنید.
 • افراد را به پیروی و قبول کردن نظرتان مجبور نکنید.
 • از نام تجاری یا نام شرکت خود در قسمت نام در بخش دیدگاه استفاده نکنید. مردم عاشق ارتباط با انسانهای دیگر هستند، نه یک کمپانی و شی.

ارتباط سئو و کامنت مارکتینگ چیست؟

تاثیر Comment Marketing در سئو چیست؟

بخش نظرات یکی از مهمترین بخشهای هر سایتی است. شما به عنوان صاحب سایت، میتوانید فیلتری برای بخش نظرات تعیین کرده و از نمایش پیوندهای هرز و اسپمی جلوگیری کنید. اما بستن این بخش به طور کلی و عدم نمایش هیچ یک از نظرات، قطعا در تجربه کاربری تاثیر خوبی نخواهد داشت. با توجه به اینکه در چند سال اخیر قرار دادن لینک در بخش نظرات وبسایتها، به عنوان یکی از روشهای اسپم لینک سازی در نظر گرفته میشود،

در بسیاری از سیستمهای مدیریت محتوا، لینکهای این بخش از نوع نوفالو هستند. به همین دلیل نظرات در مورد اینکه چنین لینکهایی در سئوی سایت تاثیر مثبت دارد یا نه، بسیار زیاد است. بسیاری از وبمستران معتقدند تاثیر لینک نوفالو کم هست ولی صفر نیست، اما همه متفق القول عقیده دارند که اگر اصول این مدل از بازاریابی رعایت شود، قطعا در افزایش آگاهی از برند و افزایش ترافیک سایت، تاثیرگذار است.

استراتژی کامنت مارکتینگ چیست؟

 • اهداف خود را تعیین کنید: ساخت بک لینک رایگان ؟ افزایش ترافیک سایت؟ افزایش آگاهی از برند؟ افزایش نرخ تعامل؟
 • استفاده از ابزارهای تحلیل مانند گوگل کنسول یا Google Analytics برای بررسی تاثیر لینک
 • تهیه فهرستی از وبلاگهای مناسب برای بازاریابی دیدگاه
 • سیستم دریافت هشدار را از طریق ایمیلتان فعال کنید تا اگر در پاسخ به نظرتان، نظری دریافت کردید به آن پاسخ دهید.
 • از شبکه های اجتماعی برای افزایش نرخ تعامل با برند استفاده کنید.

چگونه کاربر را مشتاق به کامنت گذاشت گذشتن کنیم؟

 • ابتدا محتوای جذاب و کاربردی برای مخاطب داشته باشیم
 • از سوشیال مدیا و شبکه های اجتماعی برای اقدام به عمل یا (call to action) استفاده کنیم
 • در ابتدا مقاله یک پرسش اساسی برای کاربر داشته باشیم
 • از کاربر بخواهیم در آخر عنوان مقاله نظراتش به اشتراک بگذارد.

آیا لینک سازی از طریق کامنت مارکتینگ هنوز هم موثر است؟

کامنت مارکتینگ چیست

لینک سازی از طریق بازاریابی دیدگاه یکی از موثرترین تکنیکها و البته ساده ترین بود. اما خیلی زود، به دلیل جلوگیری از اسپمی شدن فضای وب، گوگل نه تنها تاثیر این روش را حداقل بلکه در برخی موارد منفی کرد! اگر منبع شما برای آموزش سئو فضای وب است،

پس احتمالا تا کنون با مطالب متنوعی رو به رو شده اید که به این روش به عنوان یکی بهترین روشهای ساخت لینک رایگان اشاره میکنند. اما به خاطر داشته باشید که این روش قدیمی شده و در حال حاضر مشابه با قبل موثر نیست. گرچه کامنت مارکتینگ برای برندینگ، اگر درست انجام شود، مثمر ثمر است؛ اما برای یک ترفند لینکسازی، جایگاه خود را از دست داده است.

جالب است بدانید دلیل شکلگیری ابزارهای ساخت لینک خودکار هم به دلیل اثربخشی این روش ایجاد شدند. اما در سال ۲۰۰۵، گوگل برای جلوگیری از پر شدن فضای وب با لینکهای اسپم، تگ نوفالو را معرفی کرد. در نتیجه اگر از این تگ برای یک لینک استفاده شود، گوگل متوجه خواهد شد که این لینک مورد تایید ما نیست و لینک جوس آن محاسبه نخواهد شد.

بعد از آن تگهای دیگری به نام UGC و sponsored معرفی شدند. از تگ UGC در مواردی استفاده میشود که لینک از طریق کاربران سایت در بخش نظرات قرار گرفته باشد. از این تگ در سایتهایی مانند فرومها و انجمنها به وفور استفاده میشود. از تگ sponsored هم زمانی استفاده میشود که برای ساخت لینک، هزینه پرداخت شده باشد.

تاثیر کامنت در سئوی سایت چیست

بهتر است که به کامنت از زاویه دیگری هم نگاه کنیم، در واقع از دید صاحب سایت. جالب است بدانید از لحاظ سئوی سایت، بخش کامنت و نظرات، یکی از موثرترین روشها در نظر گرفته میشود. در واقع هرچه که تعداد کامنتهای یک صفحه از وب سایت بیشتر باشد، به معنای بالا بودن نرخ تعامل است و چه چیزی بهتر از این! البته باید مراقب کامنت های اسپم نیز باشید در واقع یکی از مواردی که هنگام رقابت سنجی جهت تولید محتوا و لینک سازی باید به آن توجه داشته باشید،

تعداد کامنتهای ۱۰ نتیجه صفحه اول گوگل است. بنابراین به جای آنکه از این بخش برای لینک بیلدینگ استفاده کنید، بهتر است به فکر روشهای افزایش نرخ تعامل و تشویق کاربران برای قراردادن کامنت باشید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

 1. سلام با سپاس از شما بابت نوشتن این مقاله من با توجه به این در زمینه تخصص دارم بنظرم کسب و کار های بزرگ و دیجیتال باید در زمینه crm بخصوص کامنت مارکتینگ توجه ویژه داشته باشند .سپاس از مقاله کاربردیتان امیدارم در اینده در این مباحث مقاله های را منشتر بفرمایید

 2. سلام مقاله جالبی بود مخصوصا راجع به استراتژی های کامنت مارکتینگ گذاشتن
  اما کاش یه ذره بیشتر راجع باید و نباید های کامنت توضیح میداید الان پس نباید کامنت های منفی رو کاربر پاک کنیم درسته انوقت چه واکنشی بهش نشون بدیم ؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. اگر مقاله با دقت مطالعه کرده باشید در مقاله هم این موضوع ذکر شده این امر صداقت شما نسبت کاربر را نشان میدهد پاک کردن کردن کاری اصول و حرفه ای نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 2 =

دکمه بازگشت به بالا