2019-10-06 23:47:33
کسب درآمد با تولید محتوا

تنبل نرو به سایه سایه خودش میایه! شاید قبلا فقط یک شعر یا ضرب المثل بود! اما این روز ها واقعیت پیدا کرده است!

شاید این که در روز های گرم تابستان روبه روی باد کولر بنشینید و با یک دست شربت به لیمو نوش جان کنید و با دست دیگر پول پارو کنید برایتان باورنکردنی باشد، اما این حقیقتی ست در قرن بیست و یکم!

نمی دانم اولین بار یک عده تنبل جمع شدند و بستر اینگونه درآمدزایی ها را فراهم کردند؟! یا اینکه بستر را دیگران فراهم کردند و ما تنبل ها مثل همیشه خودمان را شکوفا کردیم؟! به هر حال با هوش و مهارتمان ثابت کرده ایم که اگر ما نباشیم خیلی کارها و کارِ خیلی ها لنگ می ماند!

نابرده رنج گنج میسر می شود؟!

در روزگاری که با نشستن پشت رایانه و حتی با در دست گرفتن یک تلفن همراه می توانید معاملات بزرگ اینترنتی همچون خرید ملک و خودرو داشته باشید و میلیارد ها هزینه کنید، چرا نتوانید به همین راحتی درآمد میلیونی داشته باشید؟

پیشنهاد می کنم در ادامه ی این مقاله با ما همراه باشید تا به سوال هایی که در ذهنتان ایجاد شده پاسخ دهیم.

محتوا چیست و چه اهمیتی برای سایت های اینترنتی دارد؟

مگر غیر از این است که وقت زیادی از روزتان را در اینترنت و فضای مجازی به سر می برید و گشت و گذار در اینترنت زمان را از یادتان می برد؟

مگر بارها و بارها اتفاق نیفتاده که برای پاسخگویی به یک پرسش کوچک موتور جستجو را باز کرده اید و بی اختیار ساعت ها را در اینترنت سپری کرده اید؟

مگر به کرات تجربه نکرده اید که به صورت اتفاقی وارد سایت یک فروشگاه اینترنتی شوید و با سبد خریدی پر از محصولات گوناگون کلید خروج را بزنید؟

شما تمام این زمان ها مخاطب یک نویسنده ی ماهر بوده اید که با تولید محتوای مطلوب ذهن شما را هدایت کرده و با نوشتن یک متن جذاب شما را ساعت ها پای اینترنت نشانده است!

بخش عظیمی از کسب و کار اینترنتی، مدیون نویسندگان و کارشناسان تولید محتوا است. چرا که با پیدایش سایت های بی شمار، مخاطب وقت گذاری برای مطالعه ی هر سایتی را در شان خود نمی داند. و البته موتور جستجوگر نیز تلاش می کند با استفاده از جدید ترین الگو ها، بهترین و مفید ترین محتوا را در رویت مخاطب قرار دهد. بنابراین رقابت سنگینی بین سایت های اینترنتی شکل می گیرد. به این مثال توجه کنید: اینترنت مانند یک تردمیل است که روی سرعت بالا تنظیم شده و تمامی سایت ها با نهایت تلاش بر روی صفحه ی تردمیل حرکت می کنند و بهتر است بگویم می دوند. هر سایتی که نتواند به سرعت خود را با نیاز مخاطبان و موتور جستجو هماهنگ نماید از صحنه ی رقابت به بیرون پرت می شود. همه ی سایت ها برای قرارگیری در صفحه و لینک اول موتور های جستجو و دستیابی به آمار بالای بازدید کنندگان بی وقفه تلاش می کنند. یکی از مهم ترین ابزار این سایت ها برای رسیدن به هدف و کسب اعتبار، محتوا است. چرا که از نظر موتور جستجو سایتی کیفیت دارد که محتوای با کیفیت تولید کند. پس تولید کنندگان محتوا در کسب و کار اینترنتی و تغییر رتبه ی سایت نقش تعیین کننده دارند.

حتما بخوانید :  اصول بازاریابی و فروش اینترنتی

بنابراین تعجب آور نیست که برای تولید محتوا سرمایه گذاری ویژه داشته باشند. آن ها می دانند اگر بازاریابی اینترنتی هزار کلید هم داشته باشد، باز هم محتوا شاه کلید است!

بله! درست متوجه شدید!

شما نیز با تولید محتوا می توانید کاری کنید همان سایت هایی که روزی زمانتان را رایگان خرجشان می کردید و یا با خرید های فراوان موجودی کارت های بانکی تان را خالی می کردند، این بار پیامک های واریز را به سوی تلفن همراهتان سرازیر کنند! شما هم می توانید به عنوان نویسنده وارد یک تیم بازاریابی محتوا شوید و عضو همیشگی آن باشید!

خسرو نویسنده میشود

چه کسانی می توانند تولید محتوا کنند؟

اگر از من بپرسید برای اینکه به یک تولید کننده ی محتوا و نویسنده ی موفق تبدیل شوم به چه چیزی نیاز دارم قطعا خواهم گفت: اندک علمی، خرده هوشی، سر سوزن ذوقی! و دروسی که در این نزدیکی ست!

اگر شما ساعت های زیادی را صرف خواندن مطالب آموزشی و غیرآموزشی می کردید، نوشتن برایتان سخت نخواهد بود! چرا که هر نویسنده ای ابتدا یک خواننده ی خوب بوده است! در غیر این صورت نیاز به مطالعه ی بیشتر دارید تا با ساختار انواع مقاله، دستور زبان، ترکیب واژه ها و انواع متد های نوشتاری آشنا شوید. البته محتوا همیشه در قالب مقاله نیست. بلکه علاوه بر متن می تواند یک ویدئو ، تصویر، صوت و حتی طراحی گرافیکی باشد. اما ما در این مقاله بر محتوای متنی تاکید داریم.

بنا بر آنچه گفته شد، مطالعه ی زیاد ذهن شما را برای نوشتن  و تولید جملات روان و مناسب آماده می کند. همان طور که دیدن مناظر مختلف شما را برای ترسیم یک نقاشی هدایت می کند! این قدم اول برای تولید محتوا است، اما کافی نیست!

بلکه شما نیاز دارید در حیطه ی فعالیت خودتان و یا وبسایتی که قرار است نویسنده اش باشید، اطلاعات کافی داشته باشید. باید به سطحی از دانش برسید که بتوانید آن را به راحتی برای مادربزرگتان توضیح دهید! بله! درست خواندید! هرگاه توانستید چیزی را که می دانید به کسی که هیچ اطلاعاتی ندارد منتقل کنید، می توان گفت شما در مطلب خود تسلط دارید. تسلط بر موضوع فعالیتتان قدم دوم است.

شرط سوم: داشتن اندک ذوق هنری! نوشتن ماننند نواختن است! وقتی برای اولین بار جرات می کنید انگشتتان را روی ساز حرکت دهید از صدایش جا می خورید! ابتدا باید نت ها را تکرار کنید تا بتوانید بنوازید. اما کم کم دستتان با ساز یکی می شود! دیگر با نت های کوتاه کاری نخواهید داشت. بلکه از نواختنآهنگ لذت خواهید برد. پس جرات کنید و اولین کلمه ها را بنویسید تا از محتوای نهایی لذت ببرید!

قدم چهارم کسب مهارت در تولید محتوا از طریق یادگیری اصولی این علم است. تکنیک های نوشتن محتوای مطلوب را بیاموزید.

بازاریان دیجیتالی تا زمانی برای شما هزینه می کنند که حرف خوبی برای گفتن داشته باشید، نه هر حرفی! بنابراین بهتر است بدانیم ویژگی های یک محتوای خوب چیست؟

حتما بخوانید :  چگونه محتوای با کیفیت تولید کنیم؟

اصول تولید محتوای خوب

چه اصولی را در تولید یک محتوای خوب رعایت کنیم؟

۱ : برای بهترین بودن بنویسید!

وقتی دست به ترجمه ی مقالات خارجی و یا نوشتن خلاصه ای از سایر مقالات می زنید، در واقع قبول کرده اید که همان سطح برای شما کافی است. اگر هدف شما نوشتن مقالاتی همچون مقالات دیگران است، پیشنهاد می کنم قبل از شروع ، خداحافظی کنید و کارِ دیگران را به خودشان بسپارید. چرا که دیر یا زود از صحنه ی رقابت حذف خواهید شد! دنیای اینترنت دنیای نوآوری و پویایی است. نه تکرار گفته ها! بنابراین همیشه برای اول بودن بنویسید و از مقالات داخلی و خارجی موجود تنها برای مطالعه استفاده کنید.

۲ : نیاز سنجی کنید.

برگردید به همان روزهایی که یک کاربر و مخاطب ساده بودید. چه چیز هایی می خواستید بدانید؟ کدام جنبه ها از موضوع برایتان نامفهوم یا با اهمیت بود؟ نوشته تان را بر حسب نیاز کاربر اولویت بندی کنید. اگر نیاز کاربران را نمی دانید، وقت گذاشتن برای تحقیق در این زمینه یکی از برنامه های شما باشد.

۳ : مخاطب شناس باشید!

باید بدانید که مخاطبان شما از چه قشری، با چه سطح تحصیلاتی، و در چه سنی به سر می برند. مسلما شما نمی توانید در متنی که قرار است مورد جستجوی افراد سالمند قرار گیرد، مدام شوخی کنید! یا از کنایه هایی که در بین جوانان متداول است استفاده نمایید! چرا که نه تنها نمی خندد، بلکه متوجه منظور شما نشده و احساس می کند جملات شما به هم ربطی ندارد!

۴ : تاثیر گذار بنویسید!

بدون تعارف بگوییم تنها کار شما این است که حرف مدیران وب سایت و صاحبان کسب و کار اینترنتی را به مخاطب منتقل کنید. قطعا برای کاری که خودشان بتوانند انجام دهند مزدی به شما نخواهند داد! شما باید کاری را انجام دهید که هیچ فرد دیگری نمی تواند و این چیزی نیست جز تاثیر گذاری. شما باید علاوه بر مطلبی که منتقل می کنید فکر مخاطب را تحت کنترل داشته باشید. به گونه ای که در نهایت امر چیزی را که شما قبول دارید، قبول داشته باشد و چیزی را که شما رد می کنید، رد کند!

۵ : روان نویس باشید!

اگر فکر می کنید استفاده از جملات طولانی و کلمات غیر معمول سطح نوشته ی شما را بالا می برد اشتباه می کنید. سخت نوشتن ذهن مخاطب را خسته می کند. بنابراین ساده، واضح و قابل فهم بنویسید تا هم خودتان و هم مخاطب لذت ببرید. متن بلند را به چند پاراگراف و جملات بلند را به جملات کوتاه تبدیل کنید.

۶ : آشفته ننویسید!

همان طور که قبلا اشاره کردیم نوشتن همچون نواختن است. در نواختن یک موسیقی از جای مشخصی شروع می کنیم، مخاطب را همراه می کنیم، به اوج می بریم وسپس آرام آرام به اتمام می رسانیم. همه ی قسمت های یک قطعه ترتیب مشخصی دارد. در تولید محتوای متنی نیز باید ابتدا و انتهای متن مشخص باشد. مقدمه، پرسش، متن اصلی و نتیجه گیری داشته باشد. البته نیاز نیست این موارد به صورت محسوس در متن جداسازی گردد. اما یک روند و ترتیب مشخص را پیروی کند.

۷ : کلمات باید نیروی جاذبه داشته باشند!

محتوایی که قرار است در نیمه ی راه رها شود همان بهتر که شروع نشود! اصل جاذبه را در تمام قسمت های متن به خصوص عنوان رعایت کنید. باید به گونه ای بنویسید که مخاطب با دیدن عنوان مقاله حتی در گوشه و کنار صفحه، بر روی آن کلیک کند.و خواننده توانایی دست کشیدن از متن را نداشته باشد! یکی از روش های جذب مخاطب ایجاد کنجکاوی با طرح پرسش است. البته روان نویسی که در قبل اشاره شد نیز خود مایه ی جذاب شدن می شود.

حتما بخوانید :  بروز رسانی محتوا و میزان اهمیت آن در سئو‌ سایت یک تصمیم داغ و حیاتی

۸ : سبک نوشتاری خودتان را ایجاد کنید!

در عین اینکه نوشته ای ساختارمند می نویسید می توانید ساختار شکنی کنید! ساختار شکنی در انتخاب کلمات یا  ابداع ترکیبات نو از واژه ها هم می تواند راه حل مناسبی باشد تا شما را از دیگران متمایز کند. از شما نمی خواهم نوشته ای عجیب و غریب تحویل دهید، که هر خط آن نیاز به ترجمه داشته باشد؛ بلکه می توانید با نوآوری و درگیر کردن ذهن مخاطب ، هم در خواننده احساس لذت ایجاد کنید و هم خودتان را خاص جلوه دهید.

۹ : دروغ نگویید!

وقت آن رسیده باور کنیم زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی در دراز مدت به ضرر ماست. شاید در گذشته منابع اینترنتی برای خوانندگان وحی منزل محسوب می شد و بی چون و چرا می پذیرفتند. اما امروزه مجبورید به شعور خواننده احترام بگذارید، در غیر این صورت مخاطبان شما را از جمع سایت های معتبر حذف خواهند کرد!

۱۰ : بالای منبر نروید!

اگر قرار باشد تعدادی جملات خبری را به هم وصل کنید و متن یک طرفه بسازید موفقیت شما تردید آمیز خواهد بود. چرا که خواننده باید بتواند با شما ارتباط برقرار کند. بنابراین هر از گاهی با طرح پرسش، بیان حالات شخصی و یا پیش بینی، مخاطب را تشویق کنید جملات شما را تایید و یا حتی رد کند. در واقع سعی کنید با فرستادن یام هایی به گیرندهه از او بازخورد بگیرید. حتی اگر این بازخورد منفی باشد بهتر از آن است که خواننده بدون هیچ اهمیتی از متن شما بگذرد.

۱۱ : آن چه نیاز دارید آموزش ببینید.

تکنیک های بازاریابی محتوا از جمله فراوانی مناسب کلمات کلیدی(چگالی کلمات)، رعایت قوانین سئو و بهینه سازی سایت را رعایت کنید. با این کار مورد تایید کارشناسان تولید محتوا قرار می گیرید. این تکنیک ها هر روز نسبت به روز قبل پیشرفته تر و پیچیده تر خواهند شد. بنابراین لازم است با مطالعات روزانه خود را به روز نگه دارید. شاید نیاز باشد در دوره های استراتژی و بازاریابی محتوا شرکت کرده و حتی هزینه کنید. بهتر است در این مورد خسیس نباشید! چرا که این هزینه نیست، سرمایه گذاری است!

۱۲ : با علاقه کار کنید!

شاید هنوز بسیاری از افراد جامعه با شغل شما آشنایی نداشته باشند و آن را بی ارزش جلوه دهند. اما مهم اندیشه ی شماست!تنها شمایید که می دانید با خواندن و نوشتن هرروزه چقدر بزرگ میشوید! بنابراین از مفید بودن، مهم بودن و آموزنده بودن شغلتان لذت ببرید!

اگر نویسنده حرفه ای هستید و میخواهید درخانه درحال نوشیدن یک فنجان چای کسب درآمد هم داشته باشید
همین حالا به تیم تولید محتوای تسمینو بپیوندید

۰۲۱-۲۸۴۲۴۳۳۹

Review: "چگونه با تولید محتوا کسب درآمد کنیم؟" by , written on2019-10-06T23:47:33+03:30

تنبل نرو به سایه سایه خودش میایه! شاید قبلا فقط یک شعر یا ضرب المثل بود! اما این روز ها واقعیت پیدا کرده است! شاید این که در روز های گرم تابستان روبه روی باد کولر بنشینید و با یک دست شربت به لیمو نوش جان کنید و با دست دیگر پول پارو کنید برایتان […]

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوست داری با هزینه کم کسب و کارتو در رسانه ها معرفی کنی؟! ثبت رپورتاژ