آموزش سئو

پیج رنک (PR) چیست؟ [افسانه‌ای که هنوز زنده است!]

پیج رنگ گوگل، نمره‌ای از بازه ۰ تا ۱۰ بود که سال‌های گذشته‌ سایت های اینترنتی بر اساس داشتن تعداد لینک‌ های ورودی از وب سایت‌ های دیگر، توسط گوگل دریافت می‌کردند؛ به زبان ساده، حجم بک لینک زیاد یک سایت می‌توانست برای آن نمره پیج رنک بالاتری را ایجاد کند، به همین سادگی!

تا سال ۲۰۱۶، وبمستران می‌توانستند به راحتی نمره پیج رنک سایت را آنالیز کنند و با استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه و خرید و فروش بک لینک غیر طبیعی، نمره پیج رنک را دستکاری کنند، گوگل، بعد از آپدیت‌های متعدد، نمایش نمره پیج رنک را برای وبمستران، غیر فعال کرد.

امروزه بسیاری از متخصصین سئو معتقد هستند استفاده درست از پیج رنک و قوانین آن، می‌تواند برای رشد سایت و رسیدن به رتبه‌های برتر، مفید باشد؛ در این مطلب، مهم‌ترین نکاتی که باید پیرامون الگوریتم پیج رنک گوگل (PR) و تاثیرات آن در سئو ۲۰۲۱ بدانید، ارائه می‌شود، با تسمینو همراه باشید.

آیا پیج رنک گوگل، هنوز کاربردی و مفید است؟

پس از مخفی شدن نمره پیج رنک در سال ۲۰۱۶ از دید وبمستران، این تصور ایجاد شد که پیج رنک برای همیشه از بین رفته است و دقت به پارامترهای مهم در آن، تاثیری بر رتبه بندی سایت‌ها ندارد اما تجربه متخصصین خبره فضای وب نشان می‌دهد، هنوز پیج رنک، به صورت خاموش و بدون ارائه گزارش به وبمستران، تاثیر غیر مسقیم بر رتبه گیری سایت‌ها دارد.

نمره پیج رنک، چطور افزایش پیدا می‌کرد؟

سایت‌ های اینترنتی، سعی می‌کرند با ایجاد لینک از وب سایتهای مختلف به صفحات هدفشان، نمره PR را افزایش دهند، به مرور، گوگل این موضوع را فهمید و با ارائه الگوریتم‌های جدید مثل الگوریتم پنگوئن به جنگ لینک‌ های بی ارزشی رفت که تنها با هدف افزایش نمره پیج رنک، ایجاد شده بودند.

الگوریتم پنگوئن، دشمن خونی سو استفاده گران از پیج رنک!

این الگوریتم، با وسواس و دقت، تمامی لینک‌های دریافتی سایت‌ها را آنالیز می‌کند و در صورت مشاهده بک‌ لینک‌های غیر طبیعی، آن‌هارا مجازات می‌کند، ایجاد الگوریتم پنگوئن و حذف شدن قابلیت نمایش نمره PR توسط گوگل، برای همیشه دورزدن نمره پیج رنک را توسط وبمستران، خاتمه داد.

پیج رنک

 

افزایش نمره پیج رنک سایت همچون شمشیری دو لبه است!

درست است که نمره PR قابل مشاهده نیست اما موارد مطرح شده توسط آن، هنوز قابل اجرا هستند و باید بر اساس قوانین جدید گوگل، جهت بهبود رتبه سایت‌تان در موتور‌های جست‌وجو، آن‌هارا پیاده سازی کنید.

فراموش نکنید محور اصلی گرفتن نمره بیشتر در پیج رنک گوگل، داشتن لینک‌ های ورودی از سایت‌های مختلف بود، این موضوع با قوانین و شرایط جدید تر، هنوز یکی از فاکتورهای مهم در دنیای سئو است.

بک‌لینک‌های سایت ها هنوز هم خیلی مهم هستند ولی …

اگر گوگل شک کند که وبمستر سایت، به صورت غیر طبیعی، اقدام به لینک سازی خارجی کرده است، ممکن است سایت را جریمه و یا حتی پنالتی کند، پیشنهاد می‌شود امروزه با تولید محتوای مفید و ارزشمند، سایت‌های اینترنتی به صورت طبیعی از کاربران اینترنت، لینک‌های ورودی معتبر، دریافت کنند.

آنالیز پیش از ایجاد بک لینک‌، از نان شب نیز واجب تر است!

جدا از مبحث دریافت لینک طبیعی از کاربران، ممکن است شما به عنوان یک وبمستر به خرید بک لینک یا رپورتاژ آگهی، وسوسه شوید، پیشنهاد می‌شود در این شرایط، وضعیت بک لینک سایت رقبایتان را بررسی کنید و مسیر لینک سازی شبیه به آن‌ها داشته باشید تا گوگل را به سایت‌تان مشکوک نکنید؛ ابزارها و سایت‌های زیر برای این‌کار مفید هستند:

  1. SEO SpyGlass
  2. Moz
  3. Ahrf
  4. SEMRuch
  5. OpenLinkProfiler
  6. LinkAssistant

همچین بهتر است طی دوره‌های زمانی با کمک Ahrf، وضعیت لینک‌های دریافتی سایت‌ تان را نیز بررسی کنید و در صورت مشاهده بک لینک از سایت‌ های نامعتبر و بی ارزش، آن‌ هارا حذف یا disavow کنید.

راه امن بهبود نمره پیج رنک چیست؟

تصور کنید گوگل، یک زیر زمین مخفی دارد که هنوز در حال آنالیز نمره پیج رنک سایت‌ها بر اساس معیارهای جدید است، درست است که این نمره از نظر شما پنهان است اما در رنکینگ سایت‌های اینترنتی موثر است.

پیشنهاد می‌کنیم فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مختلف را به صورت طبیعی در استراتژی رشد و پیشرفت سایت‌تان قرار دهید تا مورد توجه موتورهای جست و جو برای رسیدن به رتبه‌های برتر باشید.

شبکه‌های اجتماعی زیر، بسترهای فوق العاده‌ای جهت افزایش نمره پنهان پیج رنک صفحات سایت‌ شما هستند، دریافت لینک، لایک، کامنت و … از پلتفرم‌های زیر، مسیر نوین رسیدن به نمره بهتر در پیج رنک مخفی گوگل است که می‌تواند سایت شمارا به لینک ۱ موتورهای جست و جو برساند همچنین سبب افزایش نرخ کلیک شود.

• توئیتر
• فیسبوک
• لینکدین
• تامبلر
• تلگرام
• پینترست
• اینستاگرام

فاکتورهای جدید تاثیر گذار بر نمره پیج رنک کدام است؟

شاید در گذشته، یک بازی ریاضی با تعداد لینک‌های دریافتی سایت، می‌توانست نمره پیج رنک را تغییر دهد اما حالا با هوشمندتر شدن گوگل، در فرایند محاسبه امتیاز پیج رنک، علاوه بر وجود بک لینک‌ های معتبر، وجود معیارهای مختلفی تاثیر گذار است، برخی از این موارد به شرح زیر است:

۱٫ رفتار مثبت کاربران
۲٫ داشتن تولید محتوا ارزشمند جذاب
۳٫ بانس ریت کم و تایم آن سایت بالا
۴٫ سیستم لینک‌ دهی داخلی اصولی
۵٫ کیفیت لینک‌ های ورودی سایت
۶٫ دریافت سوشال سیگنال‌ های طبیعی
۷٫ افزایش سرعت سایت و …

با کدام ابزارها می‌توان نمره پیج رنک را آنالیز کرد؟

همانطور که گفتیم گوگل در سال ۲۰۱۶، به صورت رسمی، نمایش نمره پیچ رنک به کاربران را غیر فعال کرد و چنین قابلیتی امروزه وجود ندارد اما ابزارهای متفاوتی هستند که می‌توانید به کمک آن‌ها صفحات مختلف سایت‌تان را آنالیز کنید و نمره عملکرد کلی آن‌هارا مشاهده کنید، برای این‌کار ابزارهای زیر مفید هستند:

  • Rankerizer
  • Free Monitor for Google
  • Pro Rank Tracker
  • Serplab

آیا نمره پیج رنک، مختص به دامنه است؟

این نکته را فراموش نکنید که مفهوم پیج رنک ، به عملکرد هر صفحه از سایت مربوط می‌شود و ممکن است نمره پیج رنک هرکدام از صفحات سایت شما بر اساس نوع محتوا، میزان لینک و.. متفاوت باشد.

نمره پیج رنک، قابل انتقال است؟ چطور و چگونه؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید قدرت امتیاز پیج رنک صفحات مختلف، توسط لینک‌های داخلی و خارجی قابل انتقال هستند، البته به دلیل نبود ابزار قدیمی نمایش دهنده نمره پیج رنک، نمی‌توان این موضوع را با داده‌های عددی اثبات کرد اما تجربه نشان داده است که لینک‌های داخلی و خارجی، نقش مهمی در انتقال قدرت صفحات سایت دارند.

پیج-رنک-

آیا تعداد لینک‌ها بر نمره پیج رنک موثر است؟

بهتر است این نکته کلیدی را فراموش نکنید که حجم لینک‌ های دریافتی با ارزش و معتبر یک صفحه هر چقدر بیشتر باشند نمره پیج رنک صفحه مقصد بالاتر خواهد رفت و هر چقدر که میزان لینک خروجی یک صفحه بیشتر باشد، میزان پیج رنک صفحه، کاهش پیدا خواهد کرد.

کدام لینک‌ها در نمره پیج رنک، تاثیری ندارند؟

در سال‌ های گذشته تصور می‌شد که تنها لینک‌ های فالو، حامل قدرت پیج رنک هستند و لینک‌های Nofollow ، UGC و … تاثیری در نمره پیج رنک ندارند، اما حالا ثابت شده است که حتی این لینک‌ها نیز می‌توانند بر نمره پیج رنک صفحات موثر باشند و باید با احتیاط از آ‌ن‌ها استفاده نمود.

سخن پایانی

پیج رنک، الگوریتمی بود که دسترسی به وضعیت نمره و امتیاز آن، به صورت رسمی سال‌ها پیش توسط گوگل، از دسترس خارج شد، اما هنوز فاکتورهای پیشین پیج رنک، همچون یک چراغ راهنما برای عملکرد بهتر وبمستران برای سایت‌‌ها عمل می‌کند.

با سرنخ گرفتن از دستوررات پیج رنک، همچون ایجاد لینک‌های معتبر و باکیفیت، می‌توان نتایج خوبی برای نتایج جست‌وجو سایت‌ در موتورهای جست‌وجو به دست آورد، در این مطلب، مهم‌ترین نکات پیرامون پیج رنک و تاثیر آن در سئو ۲۰۲۱ مطرح شد.

پیشنهاد می‌شود اگر خواهان رسیدن به رتبه‌های برتر موتورهای جست و جو هستید، نکات مطرح شده در این مقاله برای افزایش نمره پیج را به کار ببندید و در مدت زمان کوتاه شاهد معجزه در سایت‌تان باشید و لذت ببرید.

نمایش بیشتر

زهرا امیدی

عاشق تولید محتوا، سئو و دنیای پرپیچ و خم دیجیتال مارکتینگ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا