2

پست مهمان چیست ؟ و چطور پست مهمان بنویسیم ؟

وبلاگ نویسی مهمان

پست مهمان یکی از روش های رایج برای بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو یا همان سئو است. اگر دستی در کسب و کارهای آنلاین و بازاریابی دیجیتال داشته باشید و اصول سئو را بشناسید آموزش سئو را دیده باشید، حتما تا کنون اقدام به نوشتن پست مهمان کرده اید. خیر؟! پس قطعا از زیر و بم نوشتن پست مهمان خبر دارید و در این مقاله فقط به دنبال راهکارهای انتخاب سایت میزبان هستید. باز هم خیر؟! به عنوان یک وبلاگ نویس، یک سئو کار یا حتی یک فعال اینترنتی، هنوز از فوت و فن های نوشتن پست مهمان بی خبرید؟! پس خواندن صفر تا صد این مقاله برای شما از اوجب واجبات است!

بیشتر کسب و کارهای اینترنتی استراتژی های بازاریابی دیجیتال خود را با محوریت بهبود جایگاه سئو تعیین می کنند. الگوریتم های رتبه بندی گوگل بسیار پیچیده اند. حتی متخصصین و مشاوران حرفه ای به صورت دقیق نمی دانند که سایت ها در موتور جستجوی گوگل، بر اساس چه الگوریتمی رتبه بندی می شوند. در این میان بر اساس تجربه، راهکارهایی برای بهبود سئو موثر ارزیابی شده اند و معمولا مدیران سایت ها تلاش می کنند از استراتژی های مختلف برای بهبود سئو سایت خود استفاده نمایند. این راهکار ها به دو گروه اصلی تقسیم می شود. سئو داخلی و سئو خارجی.

نوشتن پست به صورت مهمان برای بهبود سئو خارجی

سئو داخلی مجموعه اقداماتی است که داخل وب سایت انجام می شود. شاید مهم ترین اقدامات سئو داخلی را بتوان تولید محتوا کاربرپسند به صورت منظم و متناوب دانست. البته سایر روش های سئو از جمله بالا بردن سرعت سایت، طراحی زیبا، لینک دهی داخلی و… نیز در بهبود رتبه سایت شما بی تاثیر نیست. اما گروه دیگری از اقدامات می توانند جایگاه شما را در نتایج  موتور جستجوی گوگل بهینه نمایند که خارج از سایت شما انجام می شوند.

این گروه از اقدامات نیز بسیار متنوع هستند که مهم ترینِ آن ها مجموعه فعالیت هایی است که منجر به ایجاد بک لینک به سایت شما می شود. پست مهمان یکی از بهترین راهکارهایی است که برای بهبود سئو خارجی و ایجاد بک لینک به کار می رود. مطالعه این مقاله، شما را با جزییات بیشتری از نوشتن پست به صورت مهمان برای بهبود سئو و رتبه سایت آشنا می نماید.

پست مهمان چیست؟

وبلاگ نویسی مهمان یا همان پست مهمان ( guest post ) ، به معنی تهیه و تولیدِ محتوایی همانند سایر پست های وبلاگ خودتان و انتشار آن در یک وبلاگ یا سایت دیگر است. در واقع تفاوت اصلی پست مهمان و وبلاگ نویسی عادی در محل انتشار محتوای تولیدشده است، که آن را در معرض دید مخاطبان سایت های دیگر قرار می دهد.

در این روش شما یک سایت پربازدید و پرمخاطب را انتخاب کرده و بدون هیچ دستمزدی به تولید محتوا برای آن می پردازید. اما در ازای این عمل در انتهای پست خود به معرفی کسب و کارتان پرداخته و از سایت میزبان بک لینک دریافت می کنید. بنابراین پست مهمان با ایجاد بک لینک به سایت از روش های کارا و تاثیر گذار برای بهبود سئو خارجی می باشد.

پست مهمان

پست مهمان

چرا باید پست مهمان بنویسیم؟

همانطور که گفته شد، هدف اصلی از وبلاگ نویسی مهمان بهبود سئو سایت از طریق کسب بک لینک خارجی و افزایش ترافیک سایت است. در واقع کاربران سایت میزبان با خواندن پست شما بر روی آدرس سایت شما کلیک کرده و این اقدام باعث افزایش بازدید، بالا رفتن ترافیک و در نهایت ارتقای جایگاه سئو سایت شما می شود. البته نوشتن پست مهمان مزایای دیگری هم دارد که نمی توان از آن ها چشم پوشید:

 • کسب بک لینک از طریق پست مهمان کاملا رایگان است.
 • با تولید محتوای مفید برای پست مهمان، برندسازی و کسب محبوبیت اتفاق می افتد.
 • تعاملات برای نوشتن پست مهمان ارتباطات شما در حوزه کاری را افزایش می دهد.
 • وبلاگ نویسی مهمان فرصت خوبی برای معرفی نویسنده و کسب شهرت اوست.

اگرچه نوشتن پست مهمان به دلیل مزایایی که دارد توسط بسیاری از متخصصین و مشاوران سئو پیشنهاد می شود؛ اما برای آن که نتیجه بهتری بگیرید یا حتی نتیجه عکس نگیرید، لازم است تا نکاتی را در خصوص نوشتن پست مهمان رعایت نمایید که در ادامه به بررسی آنان خواهیم پرداخت.

پست مهمان و اصول انتخاب سایت میزبان

پست مهمان روشی موثر در بهبود سئو است، اما به شرطی که سایت میزبان را به درستی انتخاب کنید. انتخاب نادرست سایت میزبان قابلیت این را دارد که تمام تلاش های شما برای تولید محتوا را به یکباره بر باد دهد. بنابراین برای انتخاب سایت میزبان مسیر زیر را طی کنید:

 • گام اول: شناسایی وبسایت میزبان

در قدم اول باید بدانید که هر چه سایت منتخب ارتباط موضوعی بیشتری با سایت شما داشته باشد، احتمال موفقیت شما در بهبود سئو از طریق پست مهمان در این سایت بیشتر خواهد بود. در واقع شما با شناسایی یک مرجع مرتبط و همکار، بر روی مشتری علاقه مند و سرنخ های واقعی تمرکز خواهید کرد. در این حالت وبسایت میزبان پل ارتباطی شما و مخاطبان تان خواهد بود.

اصل دیگر شناسایی و انتخاب سایت های پربازدید، فعال و پرطرفدار است. میزبانی که برای نوشتن پست به صورت مهمان انتخاب می کنید باید پست شما را در معرض دید کاربران متعددی قرار دهد. اگر قرار باشد بازدیدهای سایت میزبان کمتر از وبسایت خودتان و یا حتی به همان میزان باشد، پس صرف انرژی برای نوشتن و انتشار پست مهمان چه فایده ای دارد؟ اعتبار سایت میزبان و رتبه آن، تاثیر زیادی در بهبود سئوی سایت شما خواهد داشت.

در صورتی که از یک سایت معتبر با رنکینگ مناسب بک لینک داشته باشید، شانس موفقیتتان بیشتر است. هر چند که این سایت ها قوانین سختگیرانه ای برای پذیرش محتوای شما دارند، اما بازخوردی که از آن ها دریافت می کنید ارزش به زحمت افتادن را دارد.

 • گام دوم: انتخاب سایت پذیرنده پست مهمان

نکته مهم در انتخاب وبسایت میزبان این است که همه سایت های مرتبط و معتبر حاضر به انتشار پست مهمان نیستند! بنابراین فهرستی از سایت های مرتبط، پربازدید و معتبر تهیه نمایید. در گام بعد لازم است تا مشخص کنید کدام یک از این سایت ها، پذیرش پست مهمان دارند تا بتوانید با آنان برای نوشتن پست وارد مذاکره شوید.

 • گام سوم: شناسایی مخاطبان سایت میزبان

حقیقت این است که هدف اصلی از انتشار پست مهمان، برقراری ارتباط با مخاطبانِ سایتِ میزبان و جذب آنان به وبسایت خودتان است. بنابراین بهتر است که قبل از انتخاب سایت میزبان به بررسی اجمالی مخاطبان بپردازید تا از تناسب سلیقه ایشان با حوزه کسب و کارتان مطمئن شوید. بهترین روش برای شناسایی مخاطبان بررسی لایک ها  کامنت های پست های وبلاگ و همچنین صفحه سایت در شبکه های اجتماعی است.

 • گام چهارم: مطالعه قوانین انتشار پست مهمان

سایت هایی که پذیرنده پست مهمان هستند، اغلب شروطی برای پذیرش پست از دیگر سایت ها دارند. ممکن است در این قوانین محدودیت هایی برای انتشار پست مهمان لحاظ شده باشد که شما را از هدفتان دور کند. بنابراین لازم است قبل از هر اقدامی از این قوانین آگاهی داشته باشید و در صورت پذیرش آن با صاحب وبسایت تماس بگیرید.

قوانین وبسایت ها برای پست مهمان

قوانین وبسایت ها برای پست مهمان

نکاتی که قبل از تولید محتوای پست مهمان باید بدانید

در صورتی که سایت میزبان را برای نوشتن پست مهمان انتخاب کرده اید و مذاکرات اولیه را با پشتیبان سایت انجام داده اید، وقت آن رسیده است که برای تولید محتوا برنامه ریزی کنید.

 • محتوا پادشاه است حتی در پست مهمان !

اغلب متخصصان سئو تاکید دارند که در سئو محتوا پادشاه است و هیچ اقدامی به اندازه تولید محتوای با کیفیت در بهبود سئو شما تاثیرگذار نیست. جالب است بدانید در خصوص پست مهمان نیز همین اصل برقرار است. کیفیت محتوا اصلی ترین نقش را در موفقیت شما در اهدافتان از نوشتن پست به صورت مهمان دارد. دقت کنید شما قرار است در یک سایت معتبر و پربازدید و مملو از محتواهای جذاب و پر مخاطب، محتوایی ارائه نمایید که به اندازه سایر مطالب و حتی بیشتر از آنان گیرا و جذاب باشد.

خوب در واقعیت این کار، بسیار دشوارتر از آن است که به نظر می رسد و شاید به همین دلیل است که بسیاری نوشتن پست به صورت مهمان در سایت ها را بی تاثیر می دانند. به احتمال زیاد اغلب این افراد، در تجربه خود، موفق به تولید محتوایی جذاب تر از محتواهای سایت میزبان برای جذب بک لینک نشده اند.

انتخاب کلمات کلیدی صحیح در موفقیت پست شما در جذب بک لینک بسیار تعیین کننده است. از تصاویر مناسب، با کیفیت و مرتبط نیز برای ارتقای کیفیت محتوای خود استفاده کنید. همچنین فراموش نکنید گوگل کیفیت محتوای پست مهمان و البته ارتباط آن با موضوع سایت میزبان را بررسی می کند.

 • مطالعه محتوای سایت میزبان فراموش نشود!

قبل از اقدام به تولید محتوا، بهتر است مطالب سایت میزبان را بخوانید و به دقت مورد بررسی قرار دهید. کلمات کلیدی، سبک نگارش، سطح و نوع محتوای مورد علاقه کاربران سایت میزبان را شناسایی کنید. شما هم برای جذب کاربران باید مطلبی مطابق سلیقه آنان در سایت میزبان تدوین نمایید. همچنین دقت کنید تا محتوای مورد نظر شما قبلا توسط فرد دیگری به عنوان پست مهمان نوشته نشده باشد و مشابه آن در سایت وجود نداشته باشد تا مطلب برای کاربران جدید و جذاب به نظر برسد. فراموش نکنید اغلب سایت های میزبان معتبر با رنکینگ مناسب، اهمیت زیادی به کیفیت محتوای پست مهمان می دهند.

 • انتخاب کلمه کلیدی سرنوشت ساز است!

انتخاب کلمه کلیدی صحیح می تواند سرنوشت پست مهمان شما را رقم بزند. یکی از رایج ترین اشتباهات در نوشتن پست مهمان، انتخاب یک کلمه کلیدی مشخص و نوشتن پست های متعدد با انکرتکست های یکسان است. در اغلب مواقع شما این کار را با این هدف انجام می دهید که در موتور جستجو گوگل برای کلمه کلیدی مشخصی رتبه بگیرید. بهتر است بدانید این روش کاملا منسوخ شده است و لازم است در انکر تکست های خود تنوع ایجاد کنید.

بنابراین در انتخاب انکرتکست ها نهایت دقت را داشته باشید و هوشمندانه عمل کنید. در واقع برای این که موفق به ارتقا جایگاه سئو خود شوید، باید همه چیز طبیعی به نظر برسد و گوگل بپذیرد که هدف شما تولید محتوای کاربر پسند است.

نوشتن پست مهمان میتواند دو سویه باشد

همانطور که بیان شد پست مهمان با اهداف مختلفی نوشته می شود. ارتقا بار علمی سایت میزبان، ارائه مطالب آموزشی به کاربران سایت میزبان، افزایش آگاهی در خصوص وجود سایت، ایجاد بستر مبادله کاربر به صورت غیر اجباری و…. در واقع می توان گفت افزایش بک لینک تنها یکی از دستاورد های نوشتن پست به صورت مهمان است. این نوع پست معمولا بدون اخذ هزینه توسط سایت میزبان نوشته می شود و شما مجاز به تبلیغات نیستید.

ممکن است سایت میزبان در مقابل از شما بخواهد تا امکان مشابهی را برای او در سایت خود ایجاد نمایید. به همین دلیل معمولا نوشتن پست مهمان دو سویه است. ارتباط موضوعی دو سایت که رابطه میزبانی و مهمانی دارند نیز کمک می کند که انتشار پست مهمان به صورت دوطرفه و متقابل انجام شود.

پست مهمان با رپورتاژ آگهی تفاوت دارد!

یکی از روش هایی که شما می توانید از طریق آن بک لینک های سایت خود را افزایش دهید، رپورتاژ آگهی است. در رپورتاژ آگهی شما به صورت غیر مستقیم به تبلیغ خود می پردازید. معرفی برند و تبلیغات محصولات شما می تواند در بستر یک مطلب آموزشی، خبری، علمی و … باشد. رپورتاژ آگهی در سایت های مخصوص خود درج می شود و برخلاف پست مهمان، شما برای درج رپورتاژ آگهی هزینه پرداخت می کنید.

تعداد کلمات رپورتاژ آگهی در مقایسه با پست مهمان معمولا کمتر و دارای محدودیت است. همچنین نوشتن رپورتاژ آگهی در سایت ها، معمولا یک طرفه بوده و صرفا پرداخت هزینه برای انتشار پست کفایت می کند.

در صورتی که بخواهید از این روش استفاده کنید باید اصول نگارش رپورتاژ آگهی را بدانید. سایتهای پذیرنده رپورتاژ آگهی، حساسیت کمتری بر کیفیت محتوا در مقایسه با سایت های پذیرنده پست مهمان دارند. هر چند اهداف در رپورتاژ آگهی و پستی که به صورت مهمان نوشته می شود، تقریبا یکسان است اما در واقع این دو روشهای متفاوتی برای جذب بک لینک هستند.

تفاوت پست مهمان با رپورتاژ آگهی

تفاوت پست مهمان با رپورتاژ آگهی

زیاده روی در نوشتن پست مهمان عواقب دارد!

شما با هدف بهبود جایگاه سئو خود پست مهمان می نویسید، اما زیاده روی در نوشتن مقاله مهمان می تواند اثرات مخربی بر سئو شما داشته باشد. در صورتی که گوگل تشخیص دهد که شما در نوشتن پست مهمان زیاده روی می کنید و این روش اصلی ترین روش شما برای بهبود سئو سایتتان است ممکن است شما را جریمه کرده و رتبه سایتتان را در جستجو تنزل دهد. بنابراین پست ها و بک لینک های شما باید از منابع مختلف و با انکر تکست های متفاوتی باشد. همچنین در برخی از مواقع می توانید از سایت میزبان بخواهید که لینک های سایت شما را به صورت no follow قراردهد.

در نهایت ناگفته نماند که با تمام مزایایی که از وبلاگ نویسی مهمان گفتیم، نوشتن پست به صورت مهمان تنها می تواند یکی از استراتژی های شما برای بهبود سئو سایت باشد. برای موفقیت باید به فکر اقدامات و استراتژی های دیگر نیز باشد.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. نباتک گفت:

  یک تجربه:
  مطلب جالبی بود، اما متاسفانه برای وب فارسی کاربردی ندارد. چندین مرتبه پلتفرم پست مهمان را تست کردیم اما بعد از یک ماه سایت ها تبدیل شده بودند به محلی برای سئوکاران و تبلیغات و گرفتن صرفا لینک!!
  که در نهایت درج مطالب کپی و اسپم باعت شد که بخش پست مهمان را غیر فعال کنیم.

  1. مجله اینترنتی همه چی مگ گفت:

   سلام درسته ما هم این امکان رو تو سایت قبلی مون اضافه کردیم اما قوانین سخت گیرانه ای تعریف کردیم و هر پستی رو منتشر نمیکنیم. یکسری استاندارد های لازم رو باید داشته باشند تا در سایت منتشر کنیم. مطالبی که فرستاده میشه هم توسط ابزارها و روشهای مختلف بررسی میشه و اگه ی پاراگراف کپی داشته باشه رد میکنیم.
   این سایت مون هم جدیدا راه اندازی شده و پست مهمان رو فعال کردیم و همون رویه سایت قبلی رو پش می گیریم.