آموزش سئو

آموزش لینک سازی داخلی و بهبود سئو

لینک سازی داخلی یکی از روش های بسیار خوب و بدون هزینه در بهبود سئوی سایت بوده و فواید بسیار زیادی برای افزایش ترافیک وب سایت و کاهش رتبه آن دارد. در این مقاله ضمن معرفی انواع تکنیک های لینک دهی داخلی، شما را با مزایای این روش بیش تر آشنا خواهیم کرد.

چکیده محتوا پنهان

لینک سازی داخلی چیست؟

همان طور که گفتیم در این مقاله قصد داریم تا درباره لینک سازی داخلی صحبت کنیم. اما پیش از هر چیزی بهتر است بدانیم اصلاً لینک سازی داخلی چیست و چه کاربردی دارد؟ هر گاه شما در داخل وب سایتتان صفحات دیگری از همین وب سایت را لینک کنید، به این کار لینک سازی داخلی گفته می شود. البته روش های بسیار گوناگونی نیز برای این کار وجود دارد که شما می توانید از هر یک از آن ها استفاده نمایید و این خلاصه ترین تعریفی است که می توان برای این کار عنوان کرد. اما شاید این کار یکی از ساده ترین کارها در بهینه سازی صفحات وب باشد که به دلیل پیش پا افتادگی خیلی از افراد به آن اهمیت نمی دهند. اما این را نباید فراموش کنید که همین کار به ظاهر ساده مزایا بسیار زیادی برای بهبود سئو و بهینه سازی وب سایت تان داشته باشد. البته در این مقاله و در بخش بعدی حتماً درباره مزایا این کار صحبت خواهیم کرد. پس هم چنان با ما همراه باشید.

لینک سازی داخلی

مزایا لینک سازی داخلی وب سایت

اما به‌راستی لینک سازی داخلی چه مزایایی می تواند برای وب سایت تان داشته باشد؟ آیا می تواند در افزایش ترافیک وب سایت و دیده شدن هر چه بیش تر صفحات سایتتان نقش مهمی ایفا کند؟ بیایید کمی دقیق تر به این موضوع بپردازیم. همان طور که در قسمت قبل نیز به آن اشاره کردیم این کار ساده فواید بسیار زیادی برای وب سایت شما ایفا می کند. از جمله این موارد می توان به بهینه سازی صفحات وب سایت و افزایش ترافیک و بازدید وب سایتتان اشاره کرد. هم چنین با دیده شدن صفحات دیگر وب سایت امکان ایندکس شدن صفحات داخلی نیز افزایش پیدا می کند. با لینک سازی داخلی می توانید شانس دیده شدن مطالب و لینک های قدیمی تر را نیز افزایش دهید. اما همه این مزایا به یک هدف اصلی و آن هم رشد سئو وب سایت تان تبدیل می شود.

تأثیر لینک سازی داخلی، خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی در بهبود سئو

روش های بسیار زیادی هستند که می توانند در بهبود سئو سایت و افزایش ترافیک آن مؤثر باشند. از جمله این روش ها می توان به استفاده از لینک های خارجی و بک لینک ها، رپورتاژ آگهی و تبلیغات اشاره کرد. معمولاً این دو روش برای شما هزینه هایی را در پی خواهد داشت. اما یک راه بهتر که هزینه ای نیز ندارد، لینک سازی داخلی است. گوگل از الگوریتم های مختلفی برای رتبه بندی سایت ها استفاده می کند که یکی از این کار ها می تواند لینک سازی باشد. شما با لینک سازی داخلی وب سایتتان می توانید یک زنجیره از محتواهای سایت خود را ایجاد کنید. وقتی که ربات های گوگل یک صفحه از وب سایت تان را ارزیابی می کنند، با کمک لینک های داخلی می توانند به دیگر صفحات نیز دسترسی داشته و آن ها را نیز بررسی نمایند و همین باعث دیده شدن صفحات مختلف وب سایت و در نتیجه افزایش بازدید و کاهش رتبه آن شود.

پیشنهادی : ساخت بک لینک رایگان : بیش از ۳۰۰ سایت برای لینک سازی رایگان

نقش لینک سازی داخلی به ایندکس شدن صفحات داخلی

در قسمت قبل اشاره مختصری به ارزیابی صفحات وب سایت توسط ربات های گوگل کردیم. بد نیست بدانید که گوگل ساختار های ویژه ای برای این کار دارد. ربات ها و کرم های گوگل برای ایندکس کردن صفحات وب سایت ها به دنبال لینک هایی می گردند و همواره در جست و جوی جدیدترین محتوا و لینک ها هستند. اگر شما وب سایت خود را بروزرسانی می کنید و از لینک سازی داخلی در سراسر صفحات وب سایتتان استفاده می کنید، باید بگوییم در این کار موفق خواهید شد و ربات های گوگل به سرعت صفحات و محتواهای جدید شما را یافته و از طریق لینک های داخلی که قرار دادید، می توانند دیگر صفحات وب سایت شما را نیز ایندکس کنند. اگر این روند همواره اتفاق بیفتد، تأثیر بسیار ویژه ای بر سئو و رتبه بندی وب سایت شما خواهد گذاشت.

حتما بخوانید :  تاثیر ریدایرکت بر سئو - معرفی انواع ریدایرکت و کاربردشان

اینذکس گوگل

روش ها و تکنیک های لینک سازی داخلی

در این جا می خواهیم به اختصار با چند روش معمول در لینک سازی داخلی وب سایت ها آشنا شده و سپس به بررسی بیش تر چند مورد از آن ها بپردازیم. یکی از معمول ترین روش های لینک دهی که در همه سایت ها دیده می شود، لینک دهی از طریق نوار منو در بالای سایت ها است که به صفحات ثابتی مانند درباره ما، تماس با ما و … لینک دهی می شوند.

در روش های بعدی شما می توانید در یک مقاله و محتوایی که قرار می دهید، مقاله یا محتوای دیگری از وب سایت تان را لینک کنید و از این طریق خواننده را ملزم کنید که علاوه بر این مقاله سری هم به دیگر مقالات شما بزند. اما یک روش دیگر که بسیار مفید هم است، لینک سازی داخلی از طریق انکر تکست یا کلمات لینک شده است. درباره این روش در ادامه به تفصیل صحبت خواهیم کرد. روش دیگر لینک دهی چند پست قدیمی در پست های جدید است که باعث می شود، خواننده دیگر پست های قدیمی وب سایتتان را نیز مشاهده کند. اما در ادامه در مورد هر یک از این روش ها بیش تر صحبت خواهیم کرد.

روش لینک یک مقاله به مقاله دیگر در همان سایت

خوب در قسمت قبل به این روش از لینک سازی داخلی اشاره کردیم. این روش یکی از ساده ترین روش های لینک سازی داخلی می باشد. در این حالت تنها کافی است شما در هنگام نوشتن یک مقاله یا پست جدید، تعدادی مقاله یا پست و محتوای دیگری را که قبلا در وب سایت تان قرار داده اید و از نظر محتوایی به پست جدیدتان مربوط می شود را لینک نمایید. با این کار می توانید بازدید کنندگانی که در حال خواندن مقاله فعلی تان هستند را به خواندن مقالات لینک شده ترغیب کنید. چرا که آن ها به خواندن مقالاتی با این محتوا علاقه مند هستند و با این کار می توانید به میزان بسیار زیادی بازدید های خود را افزایش دهید.

تکنیک لینک سازی داخلی با انکر تکست

اما یکی از متداول ترین و در عین حال بهترین روش های لینک سازی داخلی استفاده از انکر تکست های لینک شده است. اما انکر تکست چیست؟ انکر تکست ها در واقع کلماتی در یک متن و محتوا هستند که به یک متن و محتوای دیگر از همان سایت لینک شده اند. در این حالت شما لینک را به صورت مستقیم در متن تان قرار نمی دهید و برای این کار از کلماتی استفاده می کنید که بیننده را ترغیب می نماید که برای خواندن ادامه آن مطلب به لینک مورد نظر وارد شود.

این مورد از این جهت اهمیت دارد که موتور جستجو گوگل در ایندکس صفحات به انکر تکست ها نیز توجه ویژه ای داشته و اگر از این کلمات ضروری در لینک دهی استفاده شود می تواند مانند یک زنجیره به بهبود سئو وب سایت تان کمک کند.

تکنیک های لینک سازی داخلی

روش لینک دهی پست های قدیمی در پست های جدید

یک راه دیگر که می توانید در لینک سازی داخلی وب سایت استفاده نمایید این است که در هر بار تولید محتوا برای وب سایت خود، لینک چند پست قدیمی تان را نیز در انتهای متن قرار داده و به مخاطبان خود این نکته را یادآوری کنید که از این مقالات نیز دیدن کنند. با این کار اگر مقالات مناسبی را برای لینک سازی داخلی استفاده کرده باشید، می توانید صفحات قدیمی و البته محبوب تان را بالا بیاورید. اما اگر صفحات مناسبی را برای لینک سازی داخلی استفاده نکنید، امکان دارد مخاطب علاقه چندانی به مطالعه این لینک ها نداشته باشد.

حتما بخوانید :  بک لینک اسپم چیست؟ - چگونه از لینک سازی مخرب جلوگیری کنیم؟

روش بروزرسانی محتوای قدیمی با لینک سازی جدید

در این جا می خواهیم آخرین روش لینک سازی را بررسی کنیم. در این روش شما می توانید به پست های قدیمی تان شانسی دوباره بدهید و این صفحات را دوباره بالا بیاورید. اما برای تأثیر گذاری بیش تر شما می توانید مطالب و محتوای آن ها را بروزرسانی کرده و سپس در مقالات جدید لینک دهی کنید. با این کار بازدید کنندگان از تغییرات جدید پست های قدیمی تان آگاه شده و ترغیب می شوند که آن ها را مطالعه کنند.

نکات مهم در لینک سازی داخلی

بک لینک ها” یعنی سایت هایی که به سایت شما لینک دارند. بک لینک ها برای اکثر موتورهای جستجو، عامل مهم رتبه بندی هستند.

از آنجا که ترافیک سایت یا وبلاگ به طور مستقیم با کیفیت بک لینک های  شما مرتبط است، اگر وب سایت های معتبرتر به سایت شما لینک  کنند، رتبه بندی های بهتر و ترافیک بیشتری را دریافت خواهید کرد.

مزایای بک لینک ها (لینک سازی) در SEO

قبل از صحبت در مورد مزایای یک لینک ها، شما باید بدانید که در چند سال گذشته  قوانین بک لینک ها تغییر کرده است.

زمانی حتی لینکهای کم کیفیت نیز در رتبه بندی یک سایت کمک کردند. اما از زمانی که گوگل از الگوریتم پنگوئن خود رونمایی کرد ، اکثر قوانین بک لینک ها تغییر کرده است.

راستی میتونی از طریق مقاله لینک سازی طبیعی در سایت های مرتبط برای سایت خودت از طریق این روش لینک های طبیعی بدست بیاری !!!!

بر طبق این الگوریتم مهم است که سایت ها  لینک هایی از سایت های با کیفیت و مرتبط داشته باشند. اگر، برای مثال، شما یک سایت در مورد پرندگان دارید و شما بک لینک هایی از دیگر سایت ها در مورد ماشین ها ایجاد کردید، این پیوندها به هیچ وجه مورد استفاده قرار نخواهند گرفتهدف شما باید برای دریافت بک لینک ها از سایت های معتبر و مرتبط باشد.

چرا بک لینک ها مهم می باشند :

۱٫ بهبود رتبه ارگانیک سایت

خرید بک لینک از سایت های مرتبط و معتبر و پربازدید در رتبه بندی موتور جستجو کمک زیادی می کنند.

اگر هر یک از مطالب شما بک لینک هایی از سایتهای دیگر را دریافت کند، محتوای آن به طور طبیعی با موتورهای جستجو بالاتر خواهد رفت.

۲٫ ایندکس گذاری سریعتر

بک لینک ها به موتورهای جستجو کمک می کند باعث می شود تا سایت شما به خصوص برای وب سایت های جدید زودتر ایندکس گذاری شود و سریعتر رتبه سایت بهبود پیدا کند.

۳٫ ترافیک ارجاع

ترافیک ارجاع یعنی کاربرانی که از طریق دیگر سایت ها به غیر از موتورهای جستجو به سایت شما وارد می شوند.

یکی از مزایای اصلی بک لینک ها این است که به ترافیک ارجاع کمک می کنند.

روش هایی برای دریافت بک لینک های با کیفیت برای وب سایت یا وبلاگ

نوشتن مقالات عالی

بک لینک از طریق رپورتاژ

استفاده از لینک شکسته

کامنت گذاری و  اظهار نظر

بک لینک از طریق اینفوگرافی

لینک های داخلی

ردگیری رقبا

ارسال به دایرکتوری های وب

۱٫ نوشتن مقالات عالی

این بهترین و ساده ترین راه برای دریافت لینک ها برای وب سایت شماست.

اگر شما مقالات عالی و جدید ارسال کنید، مردم به طور طبیعی به آنها پیوند خواهند داد.

آموزش ها و مقالات از نمونه های خوبی هستند که توانایی بالایی برای گرفتن لینک ها از وب سایت های دیگر به عنوان مراجع هستند.

۲٫رپورتاژ

یکی از بهترین کارها برای افزایش بک لینک و بهبود رتبه سایت با خرید رپورتاژ آگهی معتبر می باشد.

رپوتاژ خدمات و محصولات شما به همراه لینک سایت شما را در قالب خبر یا چیزهای دیگر معرفی می کند. بهترین رپوتاژ ، رپوتاژ خبری می باشد که می توانید در سایت های پربازدید خبری سایت خود به همراه لینک معرفی کنید. برای این کار می توانید با خبرگزاری ها و سایت های پربازدید صحبت کنید تا سایت شما را در  قالب یک خبر به دیگران معرفی کند.

فواید استفاده از رپورتاژ :

– رپورتاژ یک تبلیغ دائمی می باشد و مانند دیگر تبلیغ ها موقت نیست.

– بخاطر اینکه سایت های پربازدید به سایت شما برای مدت طولانی بک لینک می دهند این باعث می شود رپورتاژ از تبلیغات دیگر موثرتر باشد و تاثیر زیادی در بهبود سایت شما دارد.

– با رپورتاژ در سایت های پربازدید می توانید به طور جامع و خلاصه سایت و محصولات خود را  معرفی کنید که تاثیر زیادی در بازدید از سایت شما دارد.

برای نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی پیشنهاد میکنیم مطلبی که در سایت قرار داده ایم را مطالعه نمایید

حتما بخوانید :  افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل : 12 روش کاربردی

۳٫ لینک سازی “لینک شکسته” (broken-link)

خیلی از سایت ها  لینک هایی که به صفحات دیگر سایت ها داده اند ممکن است بعد از مدتی آن صفحه حذف یا تغییر نام پیدا کرده باشد و آن لینک غیرفعال شده باشد که باعث می شود تاثیر بسیار بدی بر سئو سایت داشته باشد شما می توانید از این لینک های شکسته سایت های پربازدید ، بک لینک پربازید دریافت کنید.

برای این کار شما ابتدا در گوگل کلمات کلیدی مرتبط به سایت تان را در گوگل سرچ کنید و باعث می شود سایت های پربازدید در حوزه سایت شما نمایش داده شود بعد می توانید با افزونه check my links در مرورگر کروم ، لینک های شکسته سایت های پربازدید را پیدا کنید.

بعد که لینک های شکسته را پیدا کردید ببینید آن سایت در مورد چه مطلبی به این لینک شکسته بک لینک داده است اگر در رابطه با این مطلب در سایت تان قبلا مقاله ای نوشتید با مدیر سایت تماس بگیرید و اگر قبلا در این رابطه مقاله ای ننوشتید یک مقاله کامل تر در مورد آن موضوع با رعایت اصول سئو و بهینه سازی آماده کنید و در سایت خود منتشر کنید بعد با مدیر آن سایت پربازدید تماس بگیرید و توضیح دهید لینک آن مقاله شکسته است و پیشنهاد دهید مقاله ای که شما آماده کردید را مطالعه کنند و اگر تمایل دارند لینک مقاله سایت شما را جایگرین ان لینک شکسته کنند. در این روش درصد بالایی از مدیران سایت های پربازدید لینک مقاله سایت شما را جایگزین می کنند.

۴٫ کامنت گذاری و  اظهار نظر

نظرات یک راه عالی، آسان و رایگان برای دریافت لینک ها هستند. در انجمن ها و وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی کامنت بگذارید.

اظهار نظر به شما کمک می کند تا بک لینک ها و ترافیک بیشتری در موتور جستجو دریافت کنید.

۵٫بک لینک از طریق اینفوگرافیک

می توانید با مطالعه سایت های مرتبط به سایت شما برای مطالبشان یک اینفوگرافیک درست کند که به سایت شما بک لینک می دهد . و با عباراتی مانند توضیح بیشتر در اینفوگرافیک کاربران را به کلیک کردن ترغیب کنید.

۶٫ لینک های داخلی

لینک داخلی یک عامل کلیدی برای اجرای یک وبلاگ یا وب سایت  موفق است.  با ساختار سازمانی خوب داخلی، می توانید به کاربران کمک کنید به راحتی از طریق وب سایت خود حرکت و تجربه کلی کاربران را افزایش دهید.

۷٫ رد گیری رقبا

می توانید با سایت هایی نظیر Ranksignal  رقبای خود را تحت نظر بگیرید و سایت هایی که بک لینک می دهند را بررسی کنید. اگر مطلبی در مورد این سایت های لینک شده در سایت شما می باشد می توانید با مدیران سایت صحبت کنید در صورت بهتر بودن مطلب ، لینک مطلب شما را قرار دهند.

۸٫ ارسال به دایرکتوری های وب

وب دایرکتوری به سایت های مرجع گفته می شود که بقیه وبسایت های موجود در اینترنت را براساس زمینه فعالیت تقسیم بندی می کنند که شما در آنها می توانید بصورت دستی یا اتوماتیک لینک سایت خود را ثبت کنید.

این روش به دلیل مشکل بودن یافتن یک دایرکتوری وب قانونی ، در حال حاضر زیاد استفاده نمی شود ،

اگر از  تاکتیک های ارسال اتوماتیک به دایرکتوری ها استفاده می کنید، این کار را متوقف کنید. ارسال خودکار وب سایت باعث می شود که وب سایت شما به احتمال زیاد در بخش نامناسب قرار بگیرد و به عنوان هرزنامه ظاهر شود و با جریمه یا حذف کامل از موتورهای جستجو مواجه می شوید که هزینه زیادی برای شما خواهد داشت .

نگه داشتن بک لینک ها به  اندازه بدست اوردن آنها مهم است. با ابزارهایی نظیر majestic یا  آئروفس (Ahrefs)  لینک های وب سایت خود را مانیتور و پیگیری کنید.

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات شما در مورد “مفاهیم و اهمیت بک لینک در سئو” بیشتر شده باشد..

حرف آخر

دیدید که لینک سازی داخلی امروزه از چه اهمیتی برخوردار بوده و چه تاثیری در رشد وب سایت شما دارد. در این مقاله سعی داشتیم تا شما را بیش از پیش با ساختار لینک سازی داخلی و نحوه انجام این کار آشنا کنیم، تا بتوانید این روش های بسیار ساده اما مؤثر را در ساختار وب سایت خود گنجانده و به نحو احسن استفاده نمایید. امیدواریم این مطالب توانسته باشد به شما در امر ایجاد لینک های داخلی وب سایت و بهبود سئو کمک کرده باشد و به قدر کافی توانسته باشیم، شما را با اهمیت ویژه این مفهوم آشنا کرده باشیم. در آخر نیز باید از شما همراهان گرامی که به مطالعه این مقاله پرداختید، تشکر کنیم.

نمایش بیشتر

امیر حسین برمچ

تنها دو چیز میتونم راجب خودم بگم اینکه عاشق سئو هستم و دیجیتال مارکتینگ :)))

‫6 نظرها

  1. سلام خیلی ممنونم از مطالب زیباتون لطفا از وب سایت کوشاوب هم به آدرس دیدن فرمایید. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن