0

سئوی محتوا چیست و چه پارامترهایی دارد؟

سئو محتوا چیست

در دنیای امروز کسب اطلاعات از فضای مجازی بسیار بیشتر شده است و اگر سوالی در ذهن افراد ایجاد شود اولین راه برای پاسخ به آن را، مراجعه به اینترنت و سایت ها می دانند. در پی این استفاده زیاد از گوگل و اعتماد به اطلاعات آن توسط افراد، برای حفظ این اعتماد و مراجعه، گوگل درصدد آن برآمد که مطالب موجود در موتورهای جست و جوی خود را سامان دهی کند و مطالب تکراری حذف و  بجای آن مطالبی را ارائه دهد که از کیفیت و اولویت بالاتری برخوردار هستند. در راستای تامین این هدف افراد زیادی در این زمینه فعال شدند که محتوا ها را بهینه سازی و سئو می کردند که در ادامه با سئو محتوا و پارامترهای آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

ارائه تعریفی از محتوای سئو شده

قبل از پرداخت به تعریف محتوای سئو شده ابتدا بهتر است معنی کلمه سئو را ذکر کنیم.

سئو چیست

سئو چیست

سئو مخفف search engine optimization است که به معنی فرآیند بهینه سازی وب سایت است در واقع هدف از سئو بالا بردن میزان بازدید سایت توسط کاربران است که سبب ایجاد رشد اقتصادی می شود.

محتوای سئو شده نیز تعریفی این چنین دارد و شامل محتواهای ویدیوئی، متنی، گرافیکی و یا هر نوع دیگر از محتواها چون حتوای آموزشی، ریپورتاژ، ثبلیغی و … باشد  که مطابق با دستورات و اصول خاصی تولید می گردد  و ساماندهی شده است. محتوای سئو کپی و رونوشت مطلبی دیگر نیست و نمی توان آن را در سایت های دیگر پیدا کرد که همین امر موجب بالا رفتن بازدید سایت می شود.

انواع محتواهای سئو شده

همان طور که در قسمت قبل نیز اشاره شد محتواها می توانند در انواع مختلفی تهیه و بهینه سازی شوند اما اگر بخواهیم این محتوا ها را دقیق تر طبقه بندی کنیم می توان آن ها را در گروه های زیر قرار داد.

 1. پست های مربوط به وبلاگ: محتواهایی که در این قالب تولید می شوند بسیار گسترده هستند و می توانند اطلاعات مهمی چون عکس، ویدئو یا نوشته را با هم تلفیق کنند و در معرض دید بازدید کننده سایت قرار دهند.
 2. صفحات تبلیغاتی: منظور از این نام این است که شما با ورود به یک سایت، یک صفحه مربوط به تبلیغات را خواهید دید که این صفحات بیشتر با نام صفحات فرود شناخته می شوند.
 3. صفحات محصولات: همان طور که از نامش پیداست یک مجموعه از محصولات که توسط یک شرکت عرضه می شود را نمایش می دهد و تمام اطلاعات مربوط به محصول یا هر نوع خدمات دیگری را در سایت می توانید مشاهده کنید.
 4. صفحات ثابت: این صفحات بیشتر آموزشی هستند و یک سری اطلاعات را برای خواننده به همراه دارند.

پارامترهای سئوی محتوا

برای آن که یک محتوا، سئو و بهینه سازی شود باید یک سری مراحل در زمان تهیه آن در نظر گرفته شود زیرا بدون رعایت آن ها محتوا چندان مناسب نخواهد بود و بازخورد مثبتی نخواهد داشت، دستورالعمل ها و پارامترهایی  برای این محتواها تعیین کرده اند که اگر آن ها را در تولید محتوا در نظر بگیریم محتوای تولیدی بسیار بهینه خواهد بود. در ادامه برخی از پارامترهای سئوی محتوا ذکر و شرح داده شده اند.

 • انتخاب موضوع محتوا

در واقع مهم ترین امر برای شروع به سئوی یک محتوا، انتخاب موضوع محتواست زیرا با انجام این عمل مسیر برای نوشتن محتوا آغاز می شود و مرحله به مرحله اقدامات لازم برای یک سئوی بی نظیر انجام می شود. موضوع باید به گونه ای باشد که به نیاز روز کاربران پاسخ دهد و اطلاعات دقیق را در این محتواها جای داد.

 • شناسایی هدف و مخاطبان محتوا

هدف یک محتوا مشخص می کند که موضوع خود را بر چه پایه ای استوار سازید و همچنین اطلاع داشتن از این که مخاطبان این محتوا چه کسانی هستند بر نحوه ی نوشتن بسیار تاثیر گذار خواهد بود، به این صورت که مشخص می شود که کلمات را چگونه انتخاب کنید و به کار ببرید.

 • انتخاب کلمه کلیدی

بعد از انتخاب عنوان و تعیین موضوع محتوا، نوبت به انتخاب کلمات کلیدی می رسد که از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که این کلمات همانی هستند که در زمان مراجعه کاربر به سایت های مختلف، جست و جو و سرچ می شوند بنابراین لازم است این کلمات به گونه ای انتخاب شوند تا در زمان جست و جو مطالب سایت شما بارگذاری شود. یک نکته که باید ذکر شود این است که کلمات کلیدی دیگری را انتخاب کنید که در بردارنده ی کلمات کلیدی اصلی باشند و بتوان در محتوا آن ها را به کار گرفت.

 • انتخاب تیتر برای شروع محتوا

تیتری که برای شروع محتوا انتخاب شده است باید کلمه کلیدی را شامل شود که یکی از نکات مهم در بهینه سازی یا همان سئوی محتواست. این امر سبب می شود که با جست و جو کردن کلمات، محتوای شما نشان داده شود اما علاوه بر ذکر کلمات کلیدی، انتخاب یک تیتر  بسیار جذاب برای محتوا لازم است تا مخاطب به سمت شما کشیده شود

 • میزان کلمات محتوا

نسبت به موضوع انتخاب شده آگاهی لازم و کافی داشته باشید تا بتوانید محتوایی بلند بنویسید چرا که محتواهای کوتاه نمی توانند اطلاعات موضوع را کامل پوشش دهند و همچنین محتواهایی که تعداد کلمات کوتاهی دارند چندان برای گوگل ارزشی نخواهد داشت.

 • محتوای شامل مطالب جدید و عدم کپی برداری

محتواهایی که سئو می شوند از هر گونه کپی مطالب به دور هستند و این به معنای این است که مطالب با نگارشی جدید را در سایت ها مشاهد خواهیم کرد. گوگل برای جلوگیری از ورود محتواهای کپی شده تدابیری اندیشیده است و برای سایت هایی که از مطالب کپی شده استفاده می کنند جریمه هایی در نظر گرفته و آن ها را در زمان جست و جوی کاربر حذف می کند.

 • علائم نگارشی و محتواهای سئو شده

علائم نگارشی بر هر متن و محتوایی تاثیر بسزایی دارد زیرا این علائم هستند که موضوع اصلی محتوا را مشخص و از کج فهمی ها جلوگیری می کنند. در زمان سئو محتوا توجه به علائم، بسیار مهم هستند زیرا هم رضایت کاربران را به دنبال خواهد داشت و هم گوگل آن ها را در اولویت قرار می دهد.

 • اضافه کردن حقایق در محتوا

کاربر به دنبال آن است که اطلاعات دقیق و آمار و ارقام مهمی را در مورد موضوع مورد مطالعه خود به دست آورد بنابراین با اضافه کردن جداول، خبرهای دقیق، تصاویر و … در محتوا، به آن ارزش دهید و مخاطبان زیادی را جذب کنید زیرا گوگل به محتواهایی که دارای تصاویر مرتبط هستند بسیار اهمیت می دهد و در زمان جست و جزء اولویت هستند.

 • استفاده از ویدئو در محتوا

محتواهای متنی در اکثر موارد کسل کننده هستند و مخاطب را چندان به خود جذب نمی کنند بنابراین برای بالا بردن مخاطبان در محتواهای سئو شده، از تصاویر و ویدئو های باکیفیت استفاده کنید تا کاربران رضایت کامل داشته باشند و هم چنین گوگل، برای چنین محتواهای سئو شده ای با این ویژگی ارزش بسیار زیادی قائل است.

 • جملات قابل فهم در محتوا

محتوا باید از لحاظ رساندن مطالب بسیار قوی عمل کند و این در گرو داشتن جملات ساده و قابل فهم در طول محتواست. جملات نامفهوم و پیچیده، خواننده را سردرگم می کند و از امتیاز محتوا می کاهد بنابراین محتواهای سئو شده فاقد جملات مجهول و نامفهوم هستند.

 • استفاده از مزیت های لینک سازی

وجود لینک های مرتبط در محتوا نشان دهنده گستردگی و ارتباط محتوا با دیگر قسمت های سایت است پس حتما در زمان سئوی محتوا این نکته را مدنظر داشته باشید.

 • داشتن زیرعنوان در محتوا

محتوا ها باید در هر قسمت دارای زیر عنوان هایی باشند تا مطالب دسته بندی شده تر و کامل تر شرح داده شوند این ویژگی سبب دست یابی راحت تر کاربر به اطلاعات می شود.

 • استفاده از پاراگراف های کوتاه

پاراگراف های بلند و طولانی کاربر را خسته می کند و او را از ادامه دادن محتوا  منصرف می کند بنابراین محتوای سئو شده را با پاراگراف های کوتاه، جذاب تر کنید و اطلاعات را دسته بندی شده به خواننده منتقل کنید.

 • رعایت دفعات استفاده مناسب از کلمات کلیدی

در محتوا نباید آن قدر کلمات کلیدی تکرار شوند که کاربر را خسته کند بنابراین در رویه استفاده از کلمات کلیدی تعادل را رعایت کنید.

 • استفاده از فراخوان در پایان محتوا

در زمان نوشتن محتوا اگر قصد و هدفی را دنبال کرده اید در پایان و انتهای محتوا آن را از خواننده بخواهید.

 • ویرایش نهایی

در پایان کار خود محتوای نوشته شده را از لحاظ قواعد نگارشی و املایی چک کنید تا از هرگونه خطا در امان باشد.

سخن پایانی :

در این محتوا به تعریفی از سئوی محتوا و پارامترهای آن پرداخته شد. طبق این تعریفات در این مقاله باید دانست که سئوی محتوا نیازمند آموزش هایی است تا بتوان به بهترین صورت ممکن آن را انجام داد، سایت هایی وجود دارند که آموزش سئوی محتوا را انجام می دهند و یا خود محتوای شما را سئو می کنند که بسیار کمک کننده خواهد بود. امیدواریم که مطالب این محتوا برای شما مفید واقع شده باشد.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *