صفر تا صد سئو

صفر تا صد سئو یا هرآنچه باید از SEO بدانید

بیان یک مفهوم پیچیده به زبان ساده

در این نوشته، یکی از پیچیده ترین مباحث روز دنیای دیجیتال را، به ساده و کاربردی ترین زبان ممکن شرح می دهیم. عناوین ذکر شده به ترتیب از مفاهیم ساده و ابتدایی آغاز می شوند و در مقالات پیش رو، به الگوریتم های پیچیده خواهند رسید. سخن را کوتاه می کنیم، اگر صاحب یک کسب و کار دیجیتال هستید و یا به هر عنوانی با فضای مجازی سر و کار دارید، محتوای این مقاله بالقوه، ظرفیت متحول ساختن کسب و کار اینترنتی شما را دارد. در نتیجه بد نیست اگر در برنامه ی خود وقتی برای مطالعه ی سطرهای پیش رو باز کنید.

 

مقدمه؛ سئو چیست و چرا به آن احتیاج داریم؟

اجازه دهید بحث را با زبان تمثیل آغاز کنیم. فرض کنید شما بهترین فروشگاه قهوه هستید. محصولات شما چه از نظر قیمت و چه از منظر کیفیت در بالاترین کیفیت ممکن قرار دارند. اما واقع شدن در محله ای دور سبب شده دسترسی به شما محدود باشد و مشتریان شما را حلقه ی محدودی از آشنایان تشکیل دهند.

این اتفاق در فضای مجازی هم رخ می دهد. یعنی شاید سایتِ بدِ یک شرکتِ خوب، پشتِ سایتِ خوبِ یک شرکتِ بد قرار بگیرد و دیده نشود. به همین خاطر برندهایی که صاحب سایت و سایر شبکه های اجتماعی هستند، می کوشند با رعایت یک سری نکات، خود را در موتورهای جست و جو گر بالا بکشند.

این نکات و روش ها، همان آموزه های SEO و یا Search Engine Optimization هستند. معنی گزاره های بالا می شود اینکه، شما برای قرار گرفتن در محل خوبِ گوگل و سایر موتورهای جست و گر، نیاز به رعایت اصول SEO دارید.

تاریخچه سئو چه بوده و به کجا می رود؟

روزهای اولی که فضای فارسی وب شکل گرفته بود، جست و جوی موضوعات و رسیدن به محتوای مد نظر به این راحتی ها نبود. مثلا شما عبارت “دانلود سوالات کارشناسی ارشد” را سرچ می کردید اما وقتی سایت اول را باز می کردید با تبلیغ یک کالا مواجه می شدید و زیر آن به صورت ادامه دار و بی معنی، صدبار تکرار شده بود “دانلود سوالات کارشناسی ارشد”.

این امر سبب نارضایتی کاربر می شد. درنتیجه، گوگل و سایر موتورهای جست و جو گر دست به کار شدند. بنا بر این شد اگر سایتی کلمه ای یا عبارتی را بیش از حد تکرار کرد به جای بالا آمدن، پایین برود و به جرم تقلب، مجازات شود.

سپس مشخص شد که تنها این مساله راهکار نیست و مولفه ی میزان ارتباط محتوا با عنوان مطرح شد. کم کم با پیشرفت های هوش مجازی، بنا بر این شد که علاوه به تمامی نکات، میزان کیفیت محتوا و توانایی نوشته، تصویر و صدا در برآوردن رضایت مخاطب هم در رتبه دهی به سایت ها موثر باشد.

خلاصه ی مطلب اینکه امروزه سئو مثل یک انسان نفس می کشد، رشد می کند و خواسته های جدیدی دارد. در نتیجه اگر می خواهید در این وادی موفق باشید، باید به روز یا اصطلاحا آپدیت عمل کنید.

می خواهم سایتم را سئو کنم

همانطور که گفتیم شناخت قوانین سئو امری است پیچیده و تقریبا هیچ کس نمی تواند مدعی این امر شود که در وادی سئو تسلط حداکثری دارد. اما برای ایجاد تغییر در شرایط، می توان با آموزه های سطحی و ابتدایی آغاز کرد و سپس گام به گام با افزایش تجربه و دانش، کار را حرفه ای و تخصصی پیش برد.

در نتیجه اگر قصد دارید شخصا سایت خود را سئو کنید و یا علاقه دارید عنوان شغلی سئوکار را به اسم خود بیافزایید، چهار گام زیر را به عنوان اسکلت اصلی سئو در جایی یادداشت کنید.

 1. ابتدا کار با طراحی سایت و ایجاد تغییرات ساختاری در جهت بهبود دسترسی به محتوا آغاز می شود. دوباره از یک مثال بهره می گیریم. فرض کنید به اداره ای برای دریافت خدماتی خاص وارد شده اید. در حالی که می توان در یک اتاق به خواسته ی شما رسیدگی کرد، بروکراسی غلط سازمانی شما را از طبقه ای به طبقه ای دیگر و از دفتری به دفتری دیگر می کشاند. اگر ناچار نباشید، ماندن در آن اداره را طولانی تر می کنید؟ بسیار خب، خیلی کم پیش می آید که کسی واقعا ناچار باشد از سایتی خاص خدمات دریافت کند. در نتیجه سعی کنید با بهینه ساختن ظاهر سایت خود، دسترسی به امکانات را به ساده ترین شکل ممکن برای مخاطب فراهم آورید؛
 2. حالا زمان پرداختن به کیفیت متن، تصویر و صوتی است که در سایت خود قرار می دهید. در صورتی که کیفیت متن آن چیزی باشد که باید، شما نصف بیشتر راه را رفته اید (این بخش کمی ریزه کاری دارد که در آینده به آن خواهیم پرداخت)؛
 3. در گام سوم باید از ظرفیت سایت ها یا شبکه های اجتماعی قوی تر بهره بگیریم. با پدیده ی رپورتاژ آگهی آشنا هستید؟ شکلی مدرن از این گونه ی تبلیغاتی در فضای مجازی هم مصداق دارد. مقاله ای درباره ی کسب و کار شما تهیه می شود و پس از انتشار در سایتی پر بازدید، شما به عنوان برترین سازمان فعال در آن حوزه معرفی شده و به سایت شما لینک داده می شود؛
 4. در گام آخر، نوبت به آنالیز و تحلیل می رسد. باید در بازه های زمانی مشخص کار خود را ارزیابی کنید و ببنید در کجای کار قرار دارید. این چهار مرحله کلیت SEO سایت را شکل می دهند و هرچه ادامه دهیم، در آن ها دقیق تر خواهیم شد. به عنوان مثال مصداقی بررسی می کنیم که چه ساختار و طرحی برای کدام سایت، نتایج بهتری در سئو به همراه دارد.

سئوی سایتاستراتژی کلی سئو از کجا می آید؟

شما باید بین خواسته ها و علایق خود، با آن چه رقبا به شما تحمیل می کنند یک توازن ظریف ایجاد کنید. در اینجا به مثال قهوه فروشی باز می گردیم. فرض کنید نکته ی قوت فروشگاه شما ارائه ی قهوه ی فرانسه است، در حالی که سرچ بیشتر گوگل را اسپرسو به خود اختصاص داده.

این شرایط هم برای شما خوب است و هم بد. خوبی کار اینجاست که خاص هستید و بخش اعظم افرادی که قهوه فرانسه دوست دارند مخاطب بالقوه ی شما هستند. اما در نگاهی کلی، اکثریت مخاطبان به دنبال مطلب درجه یک برای اسپرسو هستند.

در نتیجه، شما ناچارید برای رسیدن به موفقیت روی پل صراط حرکت کنید. مثلا مقالات شما می تواند درباره ی مقایسه ی طعم قهوه ی فرانسه و اسپرسو نوشته شود. یا تفاوت دم کردن این دو و غیره.

تمامی سطرهای بالا را گفتیم تا به این نکته برسیم، شما برای تدوین استراژی، قبل از هر چیز باید مزیت های نسبی خود را بشناسید. سپس مطالعه ی بازار آغاز می شود. بررسی کنید و ببینید مخاطبان شما درباره ی چه موضوعاتی مقاله نوشته اند؟ کلمات کلیدی که آن ها به کار برده اند کدام است؟ از چه نوع تصاویری استفاده می کنند؟ و هزار سوال دیگر.

وقتی این اقدامات را انجام دادید، استراژی کلی تولید محتوا و SEO شما مشخص می شود.

نگاهی به اصول SEO یا بهینه سازی موتورهای جست و جو

گذر از سطح مقدماتی با شناخت جزئیات تخصصی

اگر نگاشته های مطلب اول درباره ی سئو را به خوبی فراگرفته باشید، در حال حاضر به اصول و چهارچوب کلی بحث مسلط هستید. اما کاری که در این نوشته و سطرهای پیش رو انجام می دهیم، ورود تخصصی به مسائل است. اجازه دهید برای تشریح بهتر بحث کمی از زبان تمثیل بهره بجوییم. ما در نوشته ی اول طرح کلی مسائل مربوط به سئو را روی بوم نقاشی کردیم. حالا قلم موی نازک تر را به دست گرفته ایم تا برویم سراغ افزودن جزئیات. این روند می تواند فوق العاده طولانی، پرمشقت و چالش برانگیز باشد. همان طور که لئوناردو داوینچی شانزده سال زمان صرف کرد تا لبخند ژکوند را طرح بزند. اما همان طور که صبر و حوصله ی او منجر به خلق یک شاهکار شد، پشت کار در شناخت سئو هم می تواند به تسخیر سرچ گوگل و موتورهای جست و جو گر منجر شود. مقدمه را کوتاه می کنیم، در ادامه بحث با ما همراه باشید.

طرح کلی را پر رنگ کنید

بسیار خب، شما باید دانش ابتدایی خود درباره ی سئو را سر و شکلی منظم دهید و اولین گام را بردارید. بحث را پیچیده نکنید، بروید و محتوای متنی، تصویری و صوتی مناسب برای کسب و کار خود تهیه کنید. این خمیرمایه ی اولیه کار شما است و در طول روند سئوکاری چکش های فراوانی خواهد خورد. در روند تهیه محتوا دو نکته را در نظر داشته باشید، اول ذائقه ی مخاطب و دوم اولویت های گوگل.

 

دومین خود را کنترل کنید

از دومین، دامین یا همان domain چه اطلاعاتی در چنته دارید؟ آیا می دانید بنا کردن ساختار سایت خود روی یک domain ضعیف و غیر معتبر در رتبه بندی موتورهای جست و جو گر مولفه ای است تاثیرگذار؟ در این مرحله، توصیه می کنیم حتما بررسی کنید که آیا domain شما ارزش سرمایه گذاری عظیمی که قرار است رویش انجام دهید را دارد یا خیر.

با ساده ترین مثال ممکن مساله را باز می کنیم. اگر قرار است سایتی باشید که زعفران صادر می کند، آدرسی که نام و عنوانش ربطی به زعفران ندارد و مخصوص فضاهای مجازی داخلی است کار شما را چندان پیش نخواهد برد.

سه فعالیت همزمان

به بیان عامیانه، اگر می خواهید سئو سایت خود را “بترکانید،” باید سه کار را همزمان انجام دهید. عناوین تخصصی این فعالیت ها عبارتند از On-site optimization  و Content Marketing و Link Building که در پایین هر کدام را به طور دقیق معرفی کرده ایم.

نگاهی به On-site optimization

گام اول شما در این اقدام سه گانه بهینه سازی درونی وب سایت است. در چشم یک مخاطب بنشینید و شروع به گشت و گذار در سایت کنید. آیا محتوای شما با عنوانی که کار کرده اید همخوانی دارد؟ آیا شکل و طراحی سایت در کمترین زمان ممکن کاربر را به مقصود خود می رساند؟

نگاهی به Content Marketing

محتوای سایت سلاح شما است. تفاوتی ندارد که متنی باشد یا صوتی و تصویری. باید کاری کنید که مخاطب ثابت پیدا کنید و افرادی فارغ از اینکه مشتری هستند یا خیر، چک کردن سایت شما را در برنامه های روزانه خود بگنجانند. پر واضح است که برای آن محتوا باید پا به میادین مجازی و دیجیتال بگذارید و بازاریابی کنید. بازنشر آن ها در شبکه های اجتماعی و فعالیت هایی از این دست.

نگاهی به Link Building

حالا باید دست یاری به سوی دیگران دراز کنید. اگر در زمینه کاری شما سایت یا پایگاهی قدرتمند وجود دارد و اطمینان دارید بخشی از مخاطبان آن می توانند به صورت بالفعل مشتری شما باشند، باید از طریقی محتوای خود را مهمان صفحات آن ها سازید و لینک سایت خود را درون صفحه ی آن ها قرار دهید. این کار به معنی احداث یک بزرگراه از مبدا به مقصد است، در حالی که راه قبلی خاکی بوده و کسی میل پیمودنش را نداشته است.

زمان ارزیابی و آنالیز فرا می رسد

شما در سئو موفق نمی شوید اگر به ارزیابی فعالیت های شخصی خود نپردازید. به این منظور ضروری است کار با Google Analytics را یاد بگیرید. هر چند که پلتفرم های بسیار دیگری برای ارزیابی وجود دارند، اما توصیه می کنیم کار را با همین پلتفرم گوگل آغاز کنید (ما در نوشته های آینده به طور مفصل چگونگی استفاده از این پلتفرم را بررسی خواهیم کرد).

شناخت خود از گوگل را تعمیق کنید 

اقدامات بعدی شناخت بیشتر چگونگی عملکرد گوگل در حوزه های جست و جوی کلمات کلیدی (keywords) و فنی (Technical SEO) خواهند بود (به این مطالب هم در آینده خواهیم پرداخت).

جمع بندی؛ سئو در یک نگاه سریع

در صورتی که سطرهای بالا را مطالعه کرده باشید در حال حاضر به خوبی می دانید سئو چیست، چرا برای یک سایت یا کسب و کار اینترنتی مهم است و اینکه چگونه می توان یک برنامه ی کلی برای سئو سایت خود تدوین کرد. اما مطالب زیاد دیگری هست که از حوصله ی این مقاله خارج بوده و در ذیل، طی چند بند به بعضی از آن ها اشاره کرده ایم.

به عنوان مثال اینکه:

 • فلان کلمه چند بار باید در یک محتوای بهمان کلمه ای تکرار شود؟
 • یا اینکه گوگل چگونه عیار کیفی و معنایی یک محتوا را تشخیص می دهد؟
 • چگونه می توان یک محتوا را برای مدت زمانی طولانی زنده نگاه داشت؟
 • چگونه می توان به رتبه ی یک گوگل رسید؟
 • در صورت مرتکب شدن چه اشتباهاتی از سوی گوگل جریمه می شوم؟
 • نقش شبکه های اجتماعی در سئو چیست؟
 • منظور از الگوریتم های گوگل کدام است؟
 • چرا جایگاه مقاله ای که تا دیروز بالا بوده، امروز صفحات آخر است؟
 • شرایط سئو یک سایت چگونه آنالیز می شود؟
 • آیا دومین و سرور در سئو تاثیر دارند؟
 • لایه های مختلف سایت چه نقشی در سئو بازی می کنند؟

و بسیاری دیگر از این دست سوالات.

در آخر این که باید تاکید کنیم رسیدن به موفقیت در زمینه ی سئو به شما هزینه تحمیل خواهد کرد. شما برای به دست آوردن رتبه ای قابل قبول در شبکه های اجتماعی نیاز دارید ساعت های زیادی از روز را به تولید محتوا مشغول شوید، سپس درباره ی آخرین تحولات موتورهای جست و گر بخوانید و در آخر مقالات، تصاویر و ویدئوهای بهینه شده را اصطلاحا پروموت کنید. در نتیجه اگر جدی هستید، بودجه ای مشخص برای اینکار در نظر بگیرید، وقت خود را خالی کنید و با قدرت، روز به روز به سمت هدف خود گام بردارید. روزی که در کار خود رتبه ی اول گوگل را به دست می آورید، از تلاش روزهای سخت پشیمان نخواهید بود.

 

برای اطلاعات بیشتر، یا انتقادات و پیشنهادات درباره ی محتوای این مقاله، پاسخگوی شما خواهیم بود. نظر خود را از ما دریغ نکنید و با ما ارتباط بگیرید.

این مطلب ادامه دارد …

 

امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

امتیاز شما به مطلب

دوست داشتم: 1
دوست نداشتم: 1
میانگین امتیازات: 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال