آموزش سئو

سئوی سایت چرا مهم است؟ آموزش جامع (۲۰۲۰)

در دنیای امروز، سئوی سایت اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. هر شخص صاحب کسب و کار بزرگ و کوچک در صدد است که سئو را فراگرفته و کسب و کار اینترنتی هم راه بیندازد. لازم است بدانید که برای دانستن سئو و یادگیری فنون آن همواره باید مطالعه داشته باشید و اطلاعات کسب کنید. مقاله ای که در ادامه برای شما تهیه کرده ایم، اطلاعات سودمندی را در این زمینه در اختیار شما قرار می دهد.

تعریف سئوی سایت

سئوی سایت عبارتی است برگرفته از Search Engine Optimization و به معنی بهینه سازی موتور جستجو می باشد. برای تغییر استراتژیک وب سایت های مختلف مجموعه هایی تحت عنوان سئو وجود دارد. وظیفه سئو سایت افزایش اهمیت صفحه وب سایت و بیان مهمترین ویژگی های آن در صفحه نتایج جستجو می باشد.

برای این که فرآیند سئو به راحتی پیاده سازی شود، لازم است حتما اطلاعات و علم پیش زمینه ای و درست نسبت به آن وجود داشته باشد. به دلیل این که تغییر مداوم موتورهای جستجو قابل پیش بینی نیست، از این رو حتی یک مهندس با دانش کافی درباره سئو، همواره باید اطلاعات خود را به روز رسانی کند.

مهمترین هدفی که در سئوی سایت وجود دارد رضایت کاربران است. به دلیل این که گوگل همواره ترتیب سایت هایی که در نتایج جستجو قرار دارند را بر اساس رضایتی که کاربران از محتوای آن سایت ها دارند رتبه بندی می کند. بنابراین می توان گفت هدف اصلی چیزی غیر از موتورهای جستجو است.

مثالی ملموس تر برای درک سئوی سایت

برای افزایش رتبه بازدید از یک وب سایت در موتور های جستجو از سئو استفاده می شود. این فرآیند سبب ارتقا بازدیدکنندگان نیز خواهد شد. برای درک بهتر این موضوع می توان از مثالی ملموس تر استفاده کرد.

تصور کنید که یک شرکت برای فروش محصولات خود چه می کند؟ به عنوان مثال غرفه ای را در محل مناسبی اجاره می کند، محصولات خود را به نمایش می گذارد و توسط پوستر، بنر و تبلیغاتی از این قبیل اطلاع رسانی می کند. این شرکت تلاش می کند تا جنس مناسب، ویژگی ظاهری جذاب و کیفیت محصولات خود را ارتقا بدهد تا بازدید کنندگانی که به غرفه وی مراجعه می کنند رضایت داشته باشند و فروش صورت بگیرد. با در نظر داشتن این مثال، اگر درست همین فرآیند را برای یک وب سایت انجام بدهیم، این کار سئو نامیده می شود.

سئو چیست ؟

اهمیت سئو سایت در کسب و کار

طی سالیان اخیر مردم همه روزه به دنبال دریافت اطلاعاتی در موتورهای جستجو هستند. رشد استفاده مردم از تلفن های همراه سبب شده است که دسترسی آسان افراد به اطلاعات مختلف گسترش پیدا کند. امروزه مردم برای خرید کالاهای مختلف و یا استفاده از خدمات گوناگون در گوگل جستجو می کنند.

جایگاه مناسب یک سایت در گوگل سبب می شود افراد وارد آن شوند و از مطالب آن جهت اطلاعات تکمیلی خود برای محصولات و خدماتی که در پی آن هستند استفاده کنند. همین موضوع کافی است که ارتباط شما با مردم نزدیک تر شود و چه بسا افراد مختلف را به مشتری خود تبدیل کنید. اهمیت سئو سایت اینجا مشخص می شود.

چه زمانی خودتان سئوی سایت را انجام دهید

کلمات نقش بسیار پررنگی در فرآیند سئو سایت دارند. به گونه ای که پاسخ به این سوال که آیا هر شخص خودش می تواند سئو سایت را انجام بدهد یا خیر کمی دشوار است. اگر پروژه ای دارید که می دانید رقابت خاصی با برند یا شرکت دیگری ندارد می توانید خودتان با یادگیری سئو، به خوبی از پس سئوی سایت تان برآیید.

در صورتی که می دانید سایت شما رقبای سختی دارد لازم است از متخصصانی در زمینه تهیه سئو سایت بهره ببرید که مطالب قوی تر و تخصصی تر تهیه کنند و از کلمات کلیدی به درستی استفاده کنند. که البته تعدادشان هم زیاد نیست! گاهی برخی از کسب و کارها نیازمند یک تیم متخصص سئو هستند که همواره تولید محتوای سودمند و اختصاصی را انجام دهند.

ساختار مناسب، سئوی مناسب

یکی از ویژگی های مهم یک سایت ساختار آن است. ساختاری با طراحی ساده و محتوای خوب داشته باشید تا افراد توسط موتورهای جستجو به راحتی به سایت شما متصل شوند. در صورت رعایت این موضوع، کاربری سایت شما و سئو سایت بسیار سودمند خواهد بود.

لازم است نکات زیر را در ارتباط با اصول سئو به خاطر بسپارید:

 • سعی کنید محتوای سایت خود را به صورت منطقی طبقه بندی کنید. تا کاربر به راحتی دسترسی به اطلاعات را داشته باشد.
 • نهایتا از دو سطح در سئو سایت خود استفاده کنید. استفاده از بیشتر از دو سطح در سئوی سایت، باعث می شود برخی مطالب مهم از موتورهای جستجو خارج شود.
 • ساختار ساده سایت بسیار حائز اهمیت است. دسته بندی های زیاد و گسترده سبب تکرار محتوای شما و تا حدودی گیج شدن کاربر می شود.
 • دسته بندی ها را در سایت خود به درستی نام گذاری کنید. به گونه ای که این نام گذاری مرتبط با مطالب و یا محصولات آن بخش باشد.
حتما بخوانید :  چگونه در صفحه اول گوگل باشیم

سئو و کسب و کار اینترنتی

کسب و کار اینترنتی هر شرکتی توسط سئو راحت تر صورت می گیرد و سئو به جذابیت آن نیز می افزاید. سئوی سایت با توجه به المان هایی که توسط تصاویر بهینه شده، مطالب بهینه شده و اعتبارهای داخلی و خارجی به سایت می دهد، سبب برجسته شدن و پیشی گرفتن یک کسب و کار از رقبا می شود. گاهی اوقات توجه به نکات جزئی تر مثل هدینگ هایی که برای یک مطلب به کار می رود نیز می تواند جلوه بیشتری برای کاربر داشته باشد.

تجارت های الکترونیک اگر سعی بر این داشته باشند که همواره مطالب سئو سایت خود را به روز نگه دارند، به طوری که با اولین جستجوی کاربر سایت آن ها مورد توجه قرار بگیرد، مشتریان زیادی را به خود جذب خواهند کرد. البته این فرآیند مستلزم دارا بودن محصولات و یا خدمات با کیفیت و ارزشمند از دید کاربر نیز می باشد.

تاثیر رپورتاژ آگهی روی سئوی سایت

انتشار رپورتاژ آگهی در حقیقت یک ابزار تبلیغاتی است که می تواند به افزایش تراز سئو سایت کمک کند. البته نوع استفاده این دو در کنار هم نیازمند دانش و آگاهی است که هدف بهبود سئو به درستی شکل بگیرد.

کسب و کارها، تفاوتی نمی کند که چه به صورت آنلاین کار کنند و چه آف لاین باشند، همگی در پی آن هستند که رتبه آن ها نسبت به سایر رقبای شان بالاتر برود. بنابراین اهمیت سئو و تاثیر آن در رشد کسب و کارها بر هیچ کس پوشیده نیست.

در حقیقت شیوه کار رپورتاژ آگهی به این شکل است که این ابزار برای این که رتبه یک سایت در گوگل افزایش پیدا کند از طریق وب سایت های معتبر برای سایتی که هدف تبلیغات آن را دارد لینک فالو دریافت می کند. این فرآیند به صورتی است که وقتی کاربر متوجه می شود سایتی معتبر و خوش نام و نشان لینک مراجعه به سایت دیگری را به عنوان تبلیغات در خود قرار داده است به سایت مورد نظر مراجعه کرده و به این ترتیب رتبه سئوی آن سایت در الگوریتم هایی که در موتور جستجو گوگل قرار دارد افزایش پیدا می کند.

اهمیت کلمه کلیدی

شاید بتوان گفت که کلمات کلیدی فاکتور بسیار مهمی در سئو سایت است. از این جهت که وقتی کاربر کلمه مورد نظر خود را برای دریافت اطلاعات در موتور جستجوگر سرچ می کند، همه سایت هایی ک مرتبط با کلمه وارد شده باشند برای کاربر روی صفحه نمایش داده می شوند. از این جهت می توان گفت که اگر سایت حاوی کلماتی باشد که مرتبط با مطلب مورد نظر بوده و از کلمات مورد نظر کاربر باشد، بازخورد بسیار مناسبی را از کاربران خواهید گرفت و رتبه سئوی سایت شما نیز افزایش خواهد یافت.  حال لازم است بدانید که نکاتی باید در انتخاب کلمات کلیدی رعایت شود و از آن ها به درستی در سئو سایت استفاده شود تا بهتر دیده شوند و مخاطب بیشتری را به خود جذب کنند. در حقیقت دلیل اهمیت کلمات کلیدی برای موتور جستجو، رضایت کاربران است که هر چه سریع تر به محتوای مورد نظرخود دست پیدا کنند.

کلمه کلیدی ممکن است تنها یک کلمه باشد و یا ممکن است ترکیبی از کلمات مختلف باشد. اما به طور خلاصه، آن کلمه ای است که کاربر در کادر گوگل تایپ می کند و اهمیت زیادی دارد و در سئوی سایت نیز نقش ویژه ای دارد.

اهمیت کلمه کلیدی

اولین گام برای آموزش سئوی سایت

هر چه در ارتباط با سئو و سئو سایت مطالعه کنید باز هم می توانید مطالب جدیدتری را بیابید و بیاموزید. به همین دلیل است که می بایست در زمینه  سئو همواره اطلاعات خود را به روز نگه دارید تا هر زمان بتوانید سطح بالاتر از رقبای تان را حفظ کنید. دلیل این موضوع تغییرات بسیار زیادی است که در طول سال موتورهای جستجو تحت تاثیر آن قرار می گیرند و این تغییرات همواره به دلیل تغییر نیازها و رفتارهای کاربران صورت می پذیرد.

حتما بخوانید :  آموزش کامل لینک سازی داخلی و بهبود سئو

به عنوان مثال در دهه های گذشته کلماتی توسط موتور جستجو سرچ می شد که شاید امروزه دیگر کسی سراغ آن ها نرود و با توجه به تغییرات نیازها، مردم امروزه کلمات دیگری را سرچ می کنند و در آینده نیز داستان به همین شکل پیش می رود. تجربه کاربری یکی از نکاتی است که همیشه بخش عمده ای از تمرکز گوگل بر روی آن بوده و هست.

اصطلاحاتی برای آموزش در سئوی سایت

 برخی اصطلاحات پایه ای در سئو سایت وجود دارد که بعد از ذکر نام آن ها در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم:

 • سئو داخلی
 • سئو خارجی
 • سئو کلاه سیاه، سئو کلاه خاکستری و سئو کلاه سفید

سئو داخلی سایت

برای بهینه کردن یک وب سایت و فرآیند سئو داخلی سایت استفاده می شود. در این فرآیند اولین گام انتخاب یک دامنه مناسب است.

اگر وب سایتی دارید که هم اکنون در حال فعایت است و از دامنه و محتوای خوبی  برخوردار است، می توانید با حفظ رتبه این وب سایت و بدون این که بازدید کنندگان خود را از دست بدهید، برند و یا محتوایات دامنه و سئو سایت خود را تغییر دهید. البته لازم به ذکر است که این کار مستلزم دانش و انتقال درست است تا بازدهی خوبی برای کسب و کار شما داشته باشد.

اگر می خواهید برای وب سایت شرکت و یا برند خود هزینه کنید، می توانید دامنه هایی را خریداری کنید که از قبل فعالیت داشته اند و امتیازاتی از قبیل بازدید کنندگان متعدد را دارند. در تهیه این دسته از دامنه ها که عمر بیشتر دارند باید دقت کنید که مرورگر گوگل قبلا آن وب سایت را جریمه نکرده باشد.

گاهی اوقات برای قوی تر شدن سایت و سئو سایت می توانید از مجموع چند دامنه نیز استفاده کنید. به عنوان مثال شما می توانید دامنه هایی را که می دانید مرتبط با حوزه کاری شما هستند را شناسایی کنید و از عدم جریمه شدن آن ها توسط گوگل اطلاع حاصل کنید، سپس آن ها را به دامنه اصلی سایت خود انتقال دهید تا سئوی سایت شما نیز قوی تر از قبل عمل کند.

ویژگی های دامنه سایت

سعی کنید نام مناسبی برای دامنه سایت خود انتخاب کنید زیرا این کار بدون شک تاثیر بسزایی بر سئوی سایت شما خواهد داشت. ترجیحا اسامی ساده برای دامنه انتخاب کنید که تایپ آن برای کاربر مشکل نباشد و بتواند به راحتی نام آن را به خاطر بسپارد و بار دیگر وارد وب سایت شما شود یا این که آن را به دیگران معرفی کند، که این خود به تنهایی بر جذاب بودن سئوی سایت شما می افزاید.

اگر از کلمه کلیدی در نام دامنه خود استفاده می کنید، بهتر است طولانی نباشد. به گونه ای که کاربر با اولین نگاه متوجه آن شود و در ذهنش ماندگار شود.

بسته به نوع کاربری و هدفی که از سئو سایت خود دارید، اگر حوزه فعالیتی شما محدود به داخل کشور است بهتر این است که از پسوند  .ir استفاده کنید و در صورتی که احتمال فعالیت خارج از کشور هم وجود دارد پسوند .com گزینه مناسب تری است.

در صورتی که زمان انقضای سایت شما از یک سال کمتر است و در صدد هستید که سئوی سایت خود را ارتقا دهید، اقدام به تمدید انقضای وب سایت خود نمایید.

سئو خارجی سایت

برای این که موتورهای جستجو متقاعد شوند که سایت شما نسبت به دیگر سایت ها برای کاربران ارزش بیشتری دارد و سودمندتر خواهد بود، می بایست از سئو خارجی سایت استفاده کنید. زیرا این روش شامل تکنیک هایی برای حل این مسئله است. لازم است بدانید که بک لینک ها اصطلاحی هستند که در زمینه سئو خارجی سایت مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال تصور کنید که همه سایت ها با مضمون نزدیک به هم کلمه کلیدی یکسانی دارند و سئوی داخلی بسیار خوبی را ارائه داده اند اما از نظر گوگل کدام یک از این ها ارجح تر است و از امتیاز بیشتری برخوردار است؟ این جا اهمیت سئو خارجی سایت نمایان می شود و هر شرکتی که در زمینه سئو خارجی سایت خود به درستی کار کرده باشد رتبه بالاتری در گوگل خواهد داشت.

سئو خارجی

سئو کلاه سیاه

تعریف ساده ای برای سئو کلاه سیاه وجود دارد. این دسته از سئوها تکنیک هایی هستند که توسط آن سایت می تواند سریعا جایگاهی در صدر جستجوگر پیدا کند. اما لازم است بدانید که این شیوه با استانداردهایی که از طرف گوگل تدوین شده است کاملا متضاد است.

حتما بخوانید :  فاکتورهای رتبه بندی سئو سایت

در واقع تکنیک هایی که در سئو کلاه سیاه مورد استفاده برخی افراد قرار می گیرد، موتور جستجو را فریب می دهد تا امتیاز خود را بالا ببرد. با وجود این موضوع افراد زیادی هستند که مشتاق برای یادگیری تکنیک های سئو کلاه سیاه هستند تا از این طریق بتوانند بازدید کننده سایت خود را افزایش دهند.

سئو کلاه خاکستری

در حقیقت وضعیت سئو کلاه خاکستری بهتر از سئو کلاه سیاه نیست. به دلیل این که گوگل اگر متوجه استفاده شما از این نوع سئوی سایت شود، وب سایت شما را جریمه می کند. افرادی که از این نوع سئو سایت استفاد می کنند پایبندی کاملی به قوانین و الگوریتم های گوگل ندارند و از طرفی هم نمی خواهند که کارشان غیر قانونی قلمداد شود.

تکنیک های سئو کلاه خاکستری اگر توسط افراد مجرب و کار بلد صورت بگیرد در اکثر مواقع نتایج مطلوبی دارد اما باید توجه داشت که این کار ریسک بالایی دارد و مرز بسیار باریکی وجود دارد که کوچکترین لغزش و اشتباه ممکن است منجر به جریمه شدن از سوی جستجوگر ختم شود. بنابراین همیشه اطمینان صد در صد در جوابدهی سئو کلاه خاکستری وجود ندارد.

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سفید

در نهایت سئو کلاه سفید دسته ای از سئوی سایت است که شما اطمینان دارید مطابق الگوریتم ها و قوانین گوگل گام برمی دارید. در صورتی که تکنیک های سئو کلاه سفید مورد استفاده قرار گیرند، باید اطمینان داشت که نتایج درستی در اختیار کاربران نیز قرار می گیرد. تنها در این نوع سئو است که کاربر بیشتر از موتورهای جستجو اهمیت دارد و به نظرات آنان ارزش گذاشته می شود. نقطه مقابل سئو کلاه سفید، سئو کلاه سیاه است.

در صورتی که در راستای سئو کلاه سفید فعالیت کنید،

 • قطعا به کاربر اهمیت بیشتری داده اید.
 • محتوای با ارزش تری را که عموم افراد مشتاق مطالعه آن باشند روی سایت شما قرار خواهد گرفت.
 • رقابت درستی را با وب سایت های دیگر خواهید داشت که بر اساس قوانین و مقررات گوگل است.
 • کار با وب سایت شما ساده خواهد بود و به راحتی روی صفحه مرورگر افراد قابل مشاهده است.

برخی از ابزار های سئوی سایت

ابزار هایی وجود دارد که توسط آن جایگاهی که صفحات مختلف سایت در مرورگر گوگل دارند بررسی می شوند. برخی از این ابزار ها عبارتند از:

ابزارهایی که در سئو داخلی مورد استفاده قرار می گیرد از قبیل کلمات کلیدی، عنوان سایت، دامنه و…

ابزار های مورد استفاده در سئو خارجی مثل بک لینک ها، منشن هایی در شبکه های اجتماعی و…

بررسی رفتار های کاربران در بازدید از سایت های مختلف

ابزار هایی برای افزایش ترافیک سایت مانند استفاده از کلمات کلیدی با بیشترین ترافیک

نتیجه بخشی سئو سایت

در ابتدای صحبت مان درباره سئو سایت گفتیم که صبر یکی از مقوله هایی است که  باید توسط افراد مشتاق یادگیری سئوی سایت رعایت شود. از این جهت که دستیابی به نتیجه از سئو مدت زمانی طول می کشد. این به دلیل ارزیابی گوگل است. همان طور که گفتیم  گوگل با توجه به الگوریتم ها و قوانینی که دارد و اصولی که برای رضایت کاربران به آن پایبند است، مدت زمانی طول می کشد تا سئوی سایت شما را مورد ارزیابی قرار دهد و بر این اساس رتبه سایت شما افزایش پیدا کند و سبب جذب کاربران شود.

از جهت ارزیابی بک لینک های مرتبط با سئو خارجی نیز باید گفت تیم ارزیابی گوگل حدود سه تا شش ماه زمان لازم دارند تا اطلاعات مرتبط با لینک سازی شما را بررسی کنند و این مطالب می بایست از فیلترینگ گوگل برای داشتن سئو مناسب و کاربردی برای کاربران عبور کند. در حقیقت زمان دقیقی را نمی توان برای این مسئله تخمین زد.

برای همین لازم است صبور باشید و تمرکزتان را روی سئو سایت خود و افزایش رضایت کاربران سایت خود قرار دهید تا نتیجه مساعدی را نیز برای سئو خود از گوگل دریافت کنید. افراد زیادی هستند که قبل از دیدن نتیجه سئو دست از کار می کشند و ناامید می شوند. اما عده ای هم هستند که با فعالیت مستمر و تلاش برای دست یابی به موفقیت در سئو سایت  تلاش می کنند و نتایج مطلوبی هم از آن خود می کنند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

امیر حسین برمچ

تنها دو چیز میتونم راجب خودم بگم اینکه عاشق سئو هستم و دیجیتال مارکتینگ :)))

‫6 نظرها

 1. بازتاب: با خرید رپورتاژ آگهی از تسمینو رتبه سایت خود را افزایش دهید- اخبار بازار - اخبار تسنیم - سرمایه نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن