آموزش سئو

رفع ارور ۵۰۳ در وردپرس – خطای Service Unavailable در وردپرس چیست؟

آیا تا کنون هنگام کار با سایت وردپری خود، با خطای Service Unavailable رو به رو شده اید؟ این خطا معمولا به دلیل نصب یک پلاگین یا خطای سرور از طرف سایت ایجاد شده و خوشخبتانه روشهای مختلفی برای رفع آن وجود دارد. در این مطلب آموزشی، نحوه رفع ارور ۵۰۳ در وردپرس را به شما آموزش میدهیم. همراه ما باشید.

خطای Service Unavailable در وردپرس چیست؟

ارور ۵۰۳ در وردپرس زمانی ایجاد میشود که سایت به خودی خود مشکلی نداشته اما امکان دستیابی به محتوای آن وجود ندارد! در برخی موارد، گاهی اوقات این خطا نه تنها مانع از دسترسی کاربر به سایت، بلکه مدیر سایت به پیشخوان وردپرس میشود. این خطا معمولا بنا به دلایل مختلف، به یکی از اشکال زیر نمایش داده میشود:

 • ۵۰۳ Service Unavailable
 • Http/1 Service Unavailable
 • HTTP Server Error 503
 • ۵۰۳ Error
 • HTTP 503
 • HTTP Error 503

با توجه به این که با روز این خطا، امکان برقراری ارتباط کاربر و مخاطب با سایت از بین میرود و در نهایت در سئوی سایت تاثر منفی دارد، بهتر است که هرچه سریعتر به فکر رفع آن باشید. در ادامه به منظور رفع ارور ۵۰۳ در وردپرس، ابتدا دلیل ایجاد این خطا و سپس روش رفع هریک از آنها را به شما آموزش میدهیم.

مشکلات افزونه وردپرس

گاهی اوقات این خطا به دلیل مشکلات یکی از افزونه های وردپرس ایجاد میشود. بنابراین اگر بعد از نصب یا به روز رسانی یکی از افزونه های وردپرس با این خطا رو به رو شدید، برای حل مشکل باید پلاگینی که اخیرا نصب یا به روز کرده اید را حذف کنید.

با این حال ، اگر نمی دانید کدام افزونه باعث خطای Service Unavailable شده است، باید با غیرفعال کردن همه افزونه ها و فعال کردن یک به یک آنها ، ریشه مشکل را تشخیص دهید.

غیر فعال کردن همه افزونه های وردپرس

برای حذف سریع و ساده تمام پلاگین به منظور رفع خطا ۵۰۳ Service Unavailable، میتوانید از طریق File Manager در کنترل پنل هاست خود اقدام کنید. در این مثال ، ما از cPanel استفاده خواهیم کرد:

 • وارد cPanel شده و در همان صفحه اول، وارد پوشه File Manager شوید.

رفع خطای 503 در وردپرس

 • سپس از منوی سمت چپ، روی گزینه public_html و سپس wp-content کلیک کنید.

رفع خطای 503 در وردپرس

 • پوشه افزونه ها را پیدا کرده و روی آن راست کلیک کنید.

رفع خطای 503 در وردپرس

 • برای غیرفعال کردن همه افزونه ها به صورت همزمان ، نام آن را به plugins_disable تغییر دهید. با این کار تمامی افزونه های فعال سایت، غیر فعال میشوند.
 • مجددا نام پوشه افزونه ها را به plugins تغییر دهید.
 • وارد بخش پیشخوان وردپرس (wp-admin) شده و صفحه را از طریق کلیدهای ctrl و F5 به روز کنید.

اگر خطای Service Unavailable از بین رفته باشد، تنها کاری که باید انجام دهید، شناسایی افزونه مشکل ساز است! برای شناسایی این پلاگین، باید وارد بخش پیشخوان وردپرس شوید.

 • از منوی سمت راست، وارد بخش افزونه ها و سپس افزونه های نصب شده شوید.

رفع خطای Service Unavailable در وردپرس

 • افزونه ها را یک به یک فعال کرده و صفحه سایت را به روز کنید. زمانی که ارور ۵۰۳ در وردپرس نمایش داده شد، برای رفع خطا ۵۰۳ Service Unavailable افزونه را غیر فعال یا حذف کنید!
 • برای حذف افزونه مشکل دار، میتوانید مجددا وارد پنل کاربری هاست خود شده و با مراجعه به پوشه افزونه ها، افزونه مورد نظرتان را به طور کامل از روی سایت حذف کنید. روی پلاگین راست کلیک کرده و با انتخاب گزینه Delete آن را پاک کنید.

در صورتی که تمام مراحل گفته شده را به درستی انجام داده باشید، خطا از بین رفته و شما مجددا به سایت دسترسی خواهید داشت.

پوسته یا قالب وردپرس معیوب!

در صورتی که رفع ارور ۵۰۳ در وردپرس با چک کردن تمامی افزونه ها حاصل نشد، پس احتمالا با یک مشکل جدی در قالب یا پوسته وردپرس رو به رو هستید. خصوصا اگر بعد از نصب یک پوسته جدید با خطا Service Unavailable رو به رو شده اید! برای رفع خطا ۵۰۳ Service Unavailable در این شرایط، باید یکی از پوسته های پیش فرض وردپرس مانند Twenty Nineteen یا Twenty Twenty را انتخاب کنید. بعد از نصب پوسته جدید، هیچ یک از این افزونه های پیش فرض را حذف نکنید.

غیر فعال کردن پوسته وردپرس از طریق File Manager

غیرفعال کردن پوسته یا قالب وردپرس با استفاده از File Manager مشابه غیرفعال کردن افزونه های شما است.

 • در قسمت Files در cPanel ، از منوی سمت چپ گزینه File Manager ، public_html و سپس به پوشه wp-content دسترسی پیدا کنید.
 • در صفحه ای که نمایش داده میشود، روی گزینه themes راست کلیک کرده و نام آن را به my-theme-off تغییر دهید. با انجام این کار پوسته سایت شما به پوسته پیش فرض وردپرس تغییر پیدا میکند.

غیر فعال کردن پوسته وردپرس از طریق File Manager

بعد از انجام این کار مجددا صفحه اصلی سایت خود را به روز کنید. اگر خطای Service Unavailable رفع شده باشد، پس مشکل از پوسته سایت است!

غیرفعال کردن پوسته وردپرس از طریق phpMyAdmin

در صورتی که نام پوسته فعلی سایت را نمیدانید، میتوانید از طریق phpMyAdmin آن را غیر فعال کنید. در ادامه روش انجام این کار برای تغییر پوسته به پوسته Twenty Seventeen را به شما عزیزان آموزش میدهیم:

 • cPanel خود را باز کنید ، سپس به بخش phpMyAdmin در قسمت Databases بروید.

غیرفعال کردن پوسته وردپرس از طریق phpMyAdmin

در صفحه ای که نمایش داده میشود، از طریق منوی سمت چپ، روی گزینه ای که پسوند wp دارد، کلیک کنید.

 • غیرفعال کردن پوسته وردپرس از طریق phpMyAdmin
 • وارد بخش wp_options شده و template و stylesheet را پیدا کنید.

غیرفعال کردن پوسته وردپرس از طریق phpMyAdmin

در صورتی که این دو مورد برای شما نمایش داده نمی شود، اسکرول کرده و پایین صفحه آمده و مقدار گزینه Number of rows را به ۱۰۰ تغییر دهید.

غیرفعال کردن پوسته وردپرس از طریق phpMyAdmin

 • در ستون رو به روی دو عبارت گفته شده، نام قالب و پوسته فعال برای شما نمایش داده میشود. روی این دو نام دو بار کلیک کرده و هر دو را به twentyseventeen تغییر دهید.
 • صفحه اصلی سایت را مجددا به روز کنید تا تغییرات به صورت خودکار اعمال شود.

در صورتی که موفق به رفع ارور ۵۰۳ در وردپرس شدید، باید پوسته ای که قبلا از آن استفاده میکردید را به آخرین ورژن به روز کرده و یا به طور کامل به فکر استفاده از یک قالب جدید باشید!


شاید برای شما مفید باشد : خطای ۴۰۴ چیست


مشکلات کد PHP سفارشی

اگر خطای Service Unavailable همچنان وجود داشته باشد ، ممکن است قطعه کد PHP سفارشی مشکل دار در جایی در وب سایت شما وجود داشته باشد. برای شناسایی این قطعه کد معیوب، باید مراحل زیر را دنبال کنید.

WP_DEBUG را فعال کنید.

از آنجایی که ارور ۵۰۳ در وردپرس اجازه ورود شما به پیشخوان وردپرس را نمیدهد، برای عیب یابی باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد cPanel شوید. وارد File Manager و سپس پوشه public_html شوید.
 • پرونده wp-config.php را پیدا کرده و باز کنید.
 • اسکرول کرده و کد زیر را درست قبل از خط ” /*That’s all, stop editing! Happy blogging.*/ ” بنویسید.

; (define (‘WP_DEBUG’, true
; (define (‘WP_DEBUG_LOG’, true
; (define (‘WP_DEBUG_DISPLAY’, false
; (ini_set (‘display_errors’, [email protected]

 • بعد از اتمام کار، روی Save & Close کلیک کنید.

مهم: اگر خط WP_DEBUG را در پرونده wp-config.php خود تنظیم کرده اید ، با تغییر مقدار از false به true ، آن را فعال کنید.

 • سپس وب سایت خود را به روز کنید تا فهرست خطاها نمایش داده شود. علاوه بر این، میتوانید با مراجعه به پوشه error_log در public_html، فهرست خطاها را مشاهده کنید.

مشکلات مربوط به سرور

اگر موارد گفته شده در خصوص  رفع ارور ۵۰۳ در وردپرس کمکی نکرد، احتمالا خطای Service Unavailable مربوط به سرور باشد. در این شرایط میتوانید از یکی از ۳ راه حل زیر برای رفع خطا ۵۰۳ Service Unavailable استفاده کنید:

محدود کردن Heartbeat وردپرس

Heartbeat وردپرس، یک API داخلی است که از طریق آن کلیه ویژگی ها و اطلاعات مربوط به پست شما در آن ذخیره میشود. این قابلیت منابع سرور شما را مصرف می کند ، اما می توانید آن را با افزونه Heartbeat Control WordPress محدود کرده یا در کل آن را غیرفعال کنید. برای تعیین اینکه آیا Heartbeat وردپرس علت خطای Service Unavailable هست یا نه، کد زیر را به پرونده function.php پوسته خود اضافه کنید درست بعد از باز کردن تگ <?php  :

 ;(add_action(‘init’, ‘stop_heartbeat’, 1
}()function stop_heartbeat
;(‘wp_deregister_script(‘heartbeat
{

پس از ذخیره تغییرات ، وب سایت خود را به روز کنید و ببینید که آیا خطا از بین رفته است یا خیر. اگر موفق به رفع ارور ۵۰۳ در وردپرس از این طریق هم نشدید ، پس Heartbeat وردپرس دلیل اصلی مشکل نیست. قبل از ادامه ، فراموش نکنید که کد اضافه شده را از پرونده function.php خود حذف کنید.

محدود کردن نرخ خزیدن Googlebot

Google و موتورهای جستجوگر دیگر سایت شما را برای نمایش محتوای سایت شما به مخاطبین، باید تمامی محتواها را ایندکس کند. به همین دلیل خزنده ها به صورت منظم به وب سایت شما سر زده و بر اساس معیارهای رتبه بندی گوگل، رتبه ای برای محتوای سایت شما در نظر میگیرند.

این روش سر زدن خزنده ها به سایت شما در منابع سرور تاثیرگذار خواهد بود. در نتیجه ، ممکن است سایت شما را کند کرده و باعث بروز خطای HTTP 503 شود. برای رفع این مشکل، بعد از این که وب سایت خود را در کنسول ثبت کردید، میتوانید حداکثر سرعت سر زدن خزنده ها به وب سایتتان را محدود کنید.

توجه: لازم به ذکر است که رفع ارور ۵۰۳ در وردپرس در این شرایط فقط برای ۳ ماه ممکن است. علاوه بر این، در صورتی که وب سایت شما دارای نسخه ای غیر از WWW هم هست، باید این تنظیمات را برای آن هم اعمال کنید.

افزایش منابع سرور

اگر تا به اینجا موفق به رفع خطا ۵۰۳ Service Unavailable نشدید، باید برای عیب یابی به Google Analytics وب سایت خود سر بزنید. اگر ترافیک ورودی سایت، بیش از اندازه زیاد است، احتمالا منابع سرور کم و سایت کند خواهد شد. اما در صورتی که ترافیک زیادی نداشته و همچنان با این خطا مواجه میشوید، احتمالا باید به فکر افزایش منابع سرور باشید.

نتیجه گیری

خطای Service Unavailable یکی از خطاهای شایع در وردپرس است که بنا به دلایل مختلف چه در سمت کاربر . چه در سمت پیشخوان وردپرس ایجاد میشود. برای رفع ارور ۵۰۳ در وردپرس بسته به دلیل ایجاد خطا، روشهای مختلفی وجود دارد که در این مقاله به تمامی آنها اشاره شد. نکته مهم این است که رایجترین دلیل این خطا، نصب افزونه های ناسازگار و مخرب در وردپرس است. بنابراین قبل از نصب هرنوع پلاگینی، از درستی عملکرد آن اطمینان حاصل کرده و سپس آن را نصب کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. ممنون از مقاله مفیدتون
  من سایتم ارور ۵۰۳ داره تمام کار هایی که گفتید رو انجام دادم ولی درست نشد

  چه کاری بهم پیشنهاد میکنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *