دیجیتال مارکتینگ

افزایش رتبه الکسا با شیوه های نوین! (۲۰۲۰)

حضور هیچ‌یک از ما در محیط وب بر اساس داستان‌های هزار و یکشب، تخیلی، درام و یا تراژدی نیست!

پس بیایید از همین ابتدای کار، موضع واقعیمان را مشخص کنیم. اگر شما هم با من هم عقیده بوده و معتقدید که مهمترین هدف حضور پرقدرت فعالان اینترنتی محیط گسترده و بی‌انتهای وب و دیجیتال، کسب درآمد و جذب سیل عظیمی از مخاطبان است، پس بایستی هوش خود را بیشتر و بیشتر و بیشتر به کار بگیرید.

حتی ممکن است همین الان با توپ آتشینتان بخواهید به من حمله کنید و از امتحان کردن راه‌های مختلف و عدم دستیابی به موفقیت شکایت کنید… اما برای یکبار هم که شده تمام هوش و حواستان را به ما امانت دهید تا شما را با ویژگی‌های سرویس رتبه بندی الکسا آشنا کنیم…

به این ماجرای جالب و بینهایت کاربردی خوش آمدید…

می‌خواهم بدانم «سیستم الکسا» چیست؟

می‌خواهید بدانید الکسا چیست؟! من به شما خواهم گفت…

قطعا تا کنون به اسم «فروشگاه بزرگ و جهانی آمازون» که از هر چیزی بهترینش در آن یافت می‌شود و محیط بسیار کاربردی و خلاقانه‌ای دارد، برخورده‌اید.رتبه الکسا در واقع یک سرویس رنکینگ‌دهی برای وبسایت‌های اینترنتی می‌باشد که این رتبه بندی از طریق وبسایت www.alexa.com به کاربران خدمت‌رسانی می‌کند و این وبسایت متعلق به فروشگاه بزرگ اینترنتی آمازون می‌باشد.

alexa rank

افزایش رتبه الکسا ؛ مشوقی برای اعتیاد به موفقیت

اعتیاد لزوماَ یک کلمه منفی نیست!

اعتیاد به مسائل مثبت از جمله موفقیت، اتفاقاَ خیلی هم خوب است. رتبه الکسا با سرویس‌دهی پرسهولتی که به مخاطب در هر لحظه ارائه‌ می‌دهد، دائماَ فعالان اینترنتی را به تکاپو برای موفقیت انداخته و این انگیزه را در افراد به وجود می‌آورد که با سختکوشی و ارائه‌ی راهکارهای موثر، در بازدیدهای بعدی خود از سایت الکسا، شاهد کاهش رتبه‌ی وبسایت خود باشند.

به این شکل که با ورود به آدرس www.alexa.com/siteinfo ، تنها نیاز است که نام کامل دامنه سایت خود و پسوند آن را در کادر مرتبط وارد نمایید تا الکسا به شما بگوید که در کجای میدان رقابت هستید و جایگاهتان در میان سایت‌های محلی (سایت های کشورتان) و سایت‌های جهانی چه وضعیتی دارد.

به حرف من اعتماد کنید…کاربری که بر مطالب وبسایتش یک نوع تعصب و همیت ویژه داشته باشد، از بازدید فعلی تا بازدید آینده از وضعیت رتبه‌ی سایتش در الکسا، از هیچ کوشش و تلاش مثبتی در جهت کاهش رتبه‌ی وبسایتش فروگذار نخواهد کرد.

 آیا سیستم رتبه الکسا نیاز به اصلاح دارد؟

الکسا سرویس منحصر به فردیست که به شدت مورد توجه فعالان اینترنتی و عموم مخاطبان قرار گرفته است اما به مانند تمامی فضاهای اینترنتی دیگر، دارای ایراداتی نیز می‌باشد.

مثلاَ اگر مخاطبان بر روی مرورگرهای خود افزونه‌ی الکسا را داشته باشند، این یک امتیاز ویژه برای رتبه بندی سایت محسوب می‌شود و شاید این ضریب‌دهی چندان با واقعیت و انصاف همراستا نباشد! علاوه بر آن، بخشی از تمرکز فعال اینترنتی را به تبلیغ برای افزونه‌ی الکسا برای مرورگرهای مخاطبان به خود مشغول می‌کند.

در واقع اگر مخاطبانتان، الکسا را بر روی مرورگر خود نصب نکرده باشند، گاهاَ دریافت اطلاعات توسط alexa toolbar  دچار مشکل می‌شود و این مشکل هم از معدود باگ‌های مربوط به الکسا محسوب می‌شود و به همین دلیل است که شما بایستی همواره در فکر به کارگیری راه‌های اصولی و برنامه‌ریزی شده‌ای باشید تا وبسایتتان رتبه‌های چشمگیر موتور جستجوگر گوگل و سیستم رتبه‌بندی الکسا را در مشت خود داشته باشد.

اما این تلاش های مثبت، چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟!

* محتوای ارزشمند ؛ راه ابریشمین جذب مخاطب

اصلاَ مگر می‌شود که سئوکار یا نویسنده‌ی حرفه‌ای وب باشید و مولفه‌ی «محتوای ارزشمند» به زندگی کاریتان پیوند نخورده باشد؟! به مانند همیشه با بلندگو فریاد می‌زنیم که آن چیزی که شما را نسبت به همه متمایزتر و باکیفیت‌تر نشان خواهد داد، داشتن محتواهای ارزشمند اصلی و پشتیبان است.

حتما بخوانید :  دیجیتال مارکتینگ چیست - 0 تا 360 درجه ابعاد دیجیتال

پس به این نکته ایمان بیاورید که بایستی راه ابریشم جذب مخاطبتان را با محتواهای ارزشمند شکل دهید و به یاد داشته باشید که ایجاد ترافیک طبیعی برای وبسایتتان، مهمترین عامل صعود شما در رتبه بندی پراهمیت الکسا می‌باشد.

محتوا پادشاه است

برایتان سوال پیش آمد که ترافیک طبیعی چیست؟!

بگذارید کمی روشن‌تر توضیح دهم؛ در واقع ترافیک طبیعی یا ارگانیک به تعداد کاربرانی گفته می‌شود که با سرچ موضوعی در موتور جستجوگر به سایتتان وارد می‌شوند و یا با پیشینه‌ی قبلی، مستقیماَ به وبسایتتان ورود می‌کنند. البته که در سیستم رتبه بندی الکسا، ورود مخاطب به وبسایت از طریق تبلیغ‌های گوگل با ضریب و امتیاز بسیار ضعیف‌تر در محاسبه کلی مقدار ترافیک یک سایت محاسبه می‌شود.

حالا بیش از پیش مشخص می‌شود که محتواهای ارزشمندی که مخاطب را در سرچ گوگل به سمت شما سوق می‌دهد تا چه حد دارای اهمیت می‌باشد. این محتواهای ارزشمند در بسیاری از موارد آنچنان می‌توانند مخاطب را تحت تأثیر قرار دهند که کاربر برای حل مشکلات خود و یا دریافت اطلاعات سودمند و کارا، بدون هیچگونه جستجویی، مستقیماَ به وبسایتتان قدم بگذارد و امتیاز ترافیکی ارزشمندتری را در سرویس رتبه بندی الکسا از آن شما کند.

با الکسا ارتباط صمیمانه برقرار کنید

برای برقراری ارتباط بهتر با الکسا نیاز است که نوار ابزار الکسا را بر روی مرورگر خود نصب کنید و مخاطبانتان را نیز تشویق به انجام چنین کاری کنید. این امر موجب می‌شود که اطلاعات ورود مخاطبان به وبسایتتان با میزان پوشش بسیار بیشتری به سرورهای ذخیره داده های الکسا منتقل شود و در رتبه بندی کلی، وضعیت بهتری پیدا نمایید. در واقع برای دریافت هرچه بیشتر اطلاعات ترافیکی سایتتان لازم است که پس از ثبت نام در سایت الکسا، کد تأیید الکسا را بر روی سایتتان قرار دهید و عملاَ دست الکسا را بگیرید تا در مسیر محاسبه هر چه بهتر ترافیک‌های ورودی و کیفیت عناصر سایتتان حرکات موثری انجام دهد.

البته که شما با نصب ویجت الکسا (Alexa rank vidget) نیز می‌توانید به الکسا کمک کنید و اگر خوش شانس باشید و این ویجت بر روی وبسایتتان عمل کرد، هر بازدید، هر کلیک و مدت زمان حضور کاربر به عنوان یک امتیاز برایتان در رتبه بندی کلی در نظر گرفته خواهد شد.

الکسا؛ یکی از اساتید مچ‌ گیری!

بسیار پیش آمده است که افراد در جواب سوالی در راستای میزان اهمیت و مورد اعتماد بودن یک سایت، عنوان کرده اند که: “ببین… سایت پر بازدیدی است… پس می‌تواند مورد اعتماد باشد…”

اثبات اینکه چقدر این ادعا درست است در حوصله‌ی این مقاله نمی‌گنجد؛ اما بد نیست بدانید که الکسا نیز باهوش است و شماره IP های مختلف را که از مکان‌ها و لوکیشن‌های مختلف به وبساییتان ورود کرده‌اند را مورد اعتبارسنجی مثبت قرار داده و اصطلاحاَ اگر کسی بخواهد با IP های مختلف از مکان‌های نزدیک و برای پر بازدیدتر نشان دادن، دائماَ به وبسایتش ورود کند، الکسا مچ وبسایت را گرفته و تنها مقدار تخمین زده شده‌ی حقیقی آن را در رتبه بندی لحاظ خواهد کرد!

رتبه الکسا سایتش چنده

تأثیر شگرف الکسا در جذب سرمایه‌های حاصل از فروش و جذب تبلیغ

همانطور که پیشتر عنوان شد، وبسایتی که دائماَ مخاطبان فعال و پرتعداد داشته باشد از مقبولیت ذهنی و روانی بیشتری برای جلب اعتماد عموم برخوردار خواهد بود. مخاطبان وقتی رتبه‌ی مناسب یک وبسایت را در الکسا مشاهده کنند، به داشتن کاربران پرتعداد واقعی آن سایت بیش از پیش ایمان آورده و به مطالب سودمند، رپورتاژ اگهی‌ها و محصولات آن اعتماد و توجه بیشتری پیدا خواهند نمود.

شاید تمامی موارد فوق به فروش محصولات به مخاطبان اطمینان یافته از سایت مربوط باشد؛ اما آیا این را پایان داستان درآمدزایی اینترنتیتان در محیط وب می‌دانید؟؟

باور کنید اگر بگویید «بلــه» از شما ناامید خواهم شد و جسارت و جاه طلبی را حلقه‌ی مفقوده شخصیت کاریتان خواهم دانست…!

بلــه… راه های موثر دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند شما را به غول عرصه‌ی کسب و کار تبدیل کرده و به شما این قدرت را بدهد که مانند رابین هود با یک تیر، دو یا چند هدف را بزنید…

می‌پرسید چگونه؟! مثل همیشه به شما می‌گویم عجله نکنید.

تصور کنید با کاهش چشمگیر و شاخص رتبه وبسایتتان در سرویس رتبه الکسا، شما صاحب وبسایتی خواهید بود که دیگر فعالان سر و دست می‌شکنند که تبلیغ‌هایشان را در آن به نمایش بگذارند… اما شما علاوه بر درآمدزایی به شیوه‌های مختلف، با مخاطبان جدید و گسترده‌ای نیز رو به رو خواهید شد که به واسطه‌ی درج تبلیغ‌ها، از سایتتان بازدید خواهند کرد…

حالا شما رابین هود واقعی داستانید… با شادمانی حاصل از پیشی گرفتن از رقبا، پا روی پا بگذارید و مشاهده کنید که چگونه با یک تیر، به چند هدف دلچسب زده‌اید…

حتما بخوانید :  کسب و کار اینترنتی و انواع روش های کسب درآمد اینترنتی

جذابیت و خلاقیت؛ عامل کاهش نرخ پرش در سرویس الکسا

مطمئناَ دیگر همه‌ی ما به این نتیجه رسیده‌ایم که تولید محتوای ارزشمند، اصلی ترین عامل در جذب مخاطب برای یک سئو سایت می‌باشد… اما… میخواهیم مثل همیشه ذهنتان را وارد چالش جدیدی کنم…

اگر محتوای ارزشمند شما که با فرض درصد کارایی بالا و بدعتی نوین آن را تصور می‌کنیم، هیچگونه خلاقیتی را با خود به همراه نداشته باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟!

و یا اگر محیط سایت، عناصر گرافیکی، نوع نوشتار و تدوین هیچگونه جذابیتی را برای سلایق مختلف کاربران در بر نداشته باشد، چه پیش خواهد آمد؟!

جواب مشخص است… شاید مخاطب به سایتتان ورود کند اما مطمئناَ هیچگونه حس تعلقی نسبت به سایت در فرد برانگیخته نخواهد شد و هنگامی که پالس‌های مثبتی از محیط سایت دریافت نکند، سریعاَ سایت را ترک خواهد کرد!

اشکال جدید دیگری در کار دقیقاَ در همین لحظه آغاز می‌شود و به دلیل مدت زمان‌های کوتاه افراد برای حضور در سایت (به دلیل عدم به کارگیری مولفه های جذابیت و خلاقیت در محیط سایت؛ حتی اگر مطالبتان بسیار هم کاربردی باشد!)، نرخ پرش و یا اصطلاحاَ «Bounce rate» وبسایت به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد و شما دچار سقوط در رتبه بندی الکسا و گوگل خواهید شد!!

پس مدت زمان کم حضور مخاطب در سایت خود را جدی بگیرید؛ چرا که بر طبق مولفه‌هایی هم که وبسایت «Moz» در راستای تخمین میزان اعتبار یک سایت تعیین کرده است، مدت زمان کم حضور مخاطب در سایت، یکی از عوامل کاهش اعتبار یا Authority یک وبسایت به شمار می‌رود.

مفید و موثر کار کنید؛ گاهی کمتر، بیشتر است!

با توجه به مواردی که ذکر شد شاید مهمترین مسئله‌ای که ذهنتان را درگیر کرده این است که با خود می‌گویید: چگونه می‌توانم خیل عظیمی از مخاطبان را به سمت سایت خود جذب کنم؟!

بنابراین لازم است به شما بگویم که ورود تعداد زیادی مخاطب به سایت شما، لزوماَ به ارتقاء چشمگیر رتبه‌تان در الکسا منجر نمی‌شود! در واقع صحبت سر این است که در این مسیر، همیشه «کمیت» مهم نیست و «کیفیت» کارتان می‌تواند عامل تعیین‌کننده باشد. بدین‌گونه که شما می‌توانید با ایجاد «بک لینک‌های موثر و مفید» از سایت‌های معتبر و پربازدید، به میزان قابل توجهی به جایگاهتان در رتبه‌ الکسا کمک کنید.

توجه داشته باشید… میزان اعتبار سایتی که از آن بک لینگ گرفته‌اید و تعداد بک‌ لینک‌ هایتان در یک بازه زمانی مشخص نیز از جمله عواملیست که در کیفیت جایگاهتان به شدت تأثیرگذار است.

راستی برای خرید بک لینک میتونین از تسمینو اقدام کنید

محتواهایتان را هدفمند و بر اساس جدول زمانبندی منتشر کنید.

اگر من برای رفع مشکلی و یا به جهت خواندن مطلبی خاص به سایتتان ورود کنم و با مطلبی که رعایت اصول سئو در آن ضعیف است مواجه شوم، شاید دیگر به سایتتان برنگردم!

بیایید صادق باشیم… من برای حل مشکلم در رابطه با موضوعی خاص، نیازمند محتوایی خواهم بود که در عین آنکه جان موضوع و مطلب را به خوبی شرح داده و به حل مشکلم در اسرع وقت کمک کند (خلاصه و مفید)، دارای دیگر مطالب پشتیبان نیز باشد که به فهم هرچه بیشتر من در صورت لزوم کمک کند. پس بنابراین سعی کنید مطالبتان را هدفمند و با نگرشی عمیق‌تر، به صورت پشتیبان مطالب ارزشمند بعدی خود منتشر کنید.

همچنین با ترسیم یک جدول زمانبندی مشخص، مطالبتان را با یک آگاهی نسبی پیش فرض برای خودتان و مخاطبانتان منتشر کنید. این کار علاوه بر ارتقاء رتبه‌تان در الکسا، به ایندکس شدن هرچه بیشتر محتواهای ارزشمندتان در جستجوگر گوگل کمک می‌کند.

مخاطبانتان را از جدول انتشار آگاه سازید.

توجه داشته باشید که اگر مخاطبان از وضعیت محتوا و زمانبندی انتشار محتواهای ارزشمند جدید راضی باشند، همواره کنجکاو خواهند بود صفحات مختلف سایتتان را مطالعه کنند. به عنوان مثال یک بازدیدکننده می‌تواند ۸ صفحه مختلف از محتواهای مفید وبسایتتان را باز کند و به این معناست که گرچه او یک بازدیدکننده است اما ۸ بازدید داشته است و شما را به کسب رتبه‌های بهتر در سیستم رنکینگ‌دهی الکسا امیدوارتر می‌کند.

حضور موثر در فضای مجازی و فروم‌ها

در سالیان اخیر و در تمامی کشورها، خیل عظیمی از مردم به فضاهای مجازی متعدد روی آورده اند تا بتوان با شهامت عنوان کرد که جلب توجهات در فضای مجازی، می‌تواند راه بازاریابی هزارساله را برایتان در یک شب رقم بزند.

بنابراین با ترسیم یک برنامه‌ریزی هدفمند، جذاب، خلاقانه، ارزشمند و کارا می‌توان خیل عظیمی از پرسه‌زنندگان در فضای مجازی را به سمت خود بکشانید و در صورتی که آستین‌ها را تمام و کمال بالا زده و تمامی اصول را به درستی رعایت کنید، این پرسه زنندگان بی‌هدف را به طرفداری پر و پا قرص برای وبسایتتان تبدیل کنید.

حتما بخوانید :  بلاگر چیست 🥇و چگونه در اینستاگرام بلاگر شویم؟(2020)

البته قطعاَ بهتر از من می‌دانید که بایستی ابتدا شبکه‌های مجازی با درصد مخاطبان بالا مانند اینستاگرام، فیسبوک، گوگل پلاس، توییتر و … را شناسایی کرده و سپس هدف گذاری کنید در صورتی که بخواهید هر یک از مخاطبان داخلی و یا بین المللی را جذب کنید، بهتر است که از کدام شبکه مجازی رایج در آن کشور استفاده کرده و در  آن سرمایه‌گذاری کنید.

از طرفی دیگر فروم‌های تخصصی همواره محفلی برای علاقمندان به موضوعی خاص می‌باشند و شما می‌توانید با تهیه مطالبی ارزشمند و کاربردی در رابطه با «سیستم الکسا» و لینک دهی به سایتتان، نظرات را به سمت خود جلب نموده و موجبات حضور دوستداران عام، ادمین‌های وبسایت و وب‌مسترهای مرتبط با مضووع الکسا را در سایتتان فراهم آورید.

توجه داشته باشید که ویژگی دنبال‌شدن در فروم‌ها به نسبت فضای مجازی این است که کاربران وارد شده به یک محفل گفتمانی با موضوع الکسا در یک فروم تخصصی، عمدتاَ نوار ابزار الکسا را بر روی مرورگر خود نصب نموده‌اند و جلب نظر این دست از مخاطبان، دقیقاَ فرصت طلایی بهبود امتیاز و نهایتاَ بهبود جایگاه را برای شما به ارمغان خواهد آورد… البته اگر باهوش، سختکوش و همواره حرفه ای باشید…

در شیپور همکاری با همکارانتان بدمید

تمامی راه‌های اثربخش و تبلیغاتی که می‌تواند مدیران سایت‌ها، فعالان اینترنتی و سایر همکارانتان در محیط وب را به شما وصل کند، استخراج و صبورانه و هدفمند، سلسله مراتب فعالیتتان را ترسیم کنید. حالا وقت آن است که با هر زور و نفسی که در ریه‌های خود سراغ دارید، در شیپور همکاری بدمید و همکارانتان را مجاب کنید که از وبسایتتان دیدن کنند، به یک دوست در محیط وب بدل شوند، به شما لینک دهند و از شما لینک بگیرند و در نهایت به بهبود جایگاهتان که پس از این حجم از برنامه‌ریزی دقیق قطعاَ حقتان است، کمک کنند.

عنوان جذاب؛ میانبری برای دستیابی به موفقیت

تا الان از خود پرسیده‌اید که واقعاَ یک عنوان مناسب تا چه حد می‌تواند در تمامی ابعاد موثر باشد؟!

اگر از من جواب می‌خواهید، میتوانم در یک جمله بگویم: بیــش از حـــد تصورتــــان…!

۱) یک عنوان جذاب که قابلیت درگیر‌کردن ذهن را داشته باشد، می‌تواند مخاطب را بدون هیچ پیش‌زمینه ذهنی به سوی محتواهایتان بکشاند.

۲) عنوان‌های جذاب معمولاَ نوید یک محتوای جذاب و ارزشمند را می‌دهند. حالا اگر محتوایتان واقعاَ ارزشمند و کاربردی نیز باشد، حسابی پای مخاطب را به سایتتان میخ می‌کند و عنوان رخساره‌ی شما، حسابی خبر می‌دهد از سر درون محتوایتان!

۳) عنوان‌های جذاب همواره توجهات را به خود جلب می‌کند و هر کلیک مخاطب، نرخ کلیک وبسایتتان را در سیستم الکسا افزایش داده و در نهایت به صعودتان در رتبه‌بندی الکسا منجر خواهد شد.

از رتبه‌ی الکسای سایتتان برای جلب نظر و اعتماد استفاده کنید

اگر در پی دور زدن داثمی و بهره‌گیری از روش‌های غیراصولی دائمی هستید، شما را به خیر و ما را به سلامت…

اما اگر رتبه‌ی مناسب الکسای خود را با تلاش، هوشمندی و به روز بودن دائمی بدست آورید، پس قطعا سالم و درست کار کرده‌اید و حالا وقت آن است که پُز نان بازویتان را بدهید…

بله… حالا وقت آن است که از رتبه‌ی الکسای خود، تصویرهای جذاب و خلاقانه تهیه کنید و به عموم نشان دهید که با چه قدرت و اصول مناسبی پیش رفته‌اید و شایستگی هرگونه جلب اعتمادی را خواهید داشت.

عنوان جذاب در مقالات

حرف‌های آخر جذاب ما…

اگر همواره با تسمینو همراه بوده‌اید، پس یار غار مطالبمان هستید… اما اگر به تازگی قدم بر چشمانمان گذاشته‌اید، باید بگویم که تمامی مطالب ما در نهایت به یک نکته‌ی پنهان خاتمه یافته و گاهاَ به سبک فیلم‌های پایان باز شبیه است…

ما همیشه فریاد زده‌ایم محتوای خوب… اصرار کرده‌ایم بر مطالب پشتیبان و بک لینک ها… تأکید کرده‌ایم بر خلاقیت و اتخاذ تصمیم‌های جذاب… اما…

امام ما همیشه بر یک جمله‌ی دیگر نیز اصرار داریم و آن جمله اینست: «این مرحله، هیچوقت پایان کار نیست»!

بله… هرچقدر خوب و تابع اصول باشید، باز هم کافی نیست و همواره بایستی به روز بود و از تمامی راه‌های صحیح برای پیشی گرفتن از رقبا و یکه تازی اخلاقمدارانه استفاده نمود که یکی از این دست اقدامات می‌تواند تلاش در جهت صعود به رتبه‌های بالای رنکینگ الکسا باشد.

الکسا را جدی بگیرید…این بار در کنار تمامی راهنمایی‌ها، نوبت رو کردن برگ برنده الکسا برایتان بود…پس منتظر کاهش رتبه‌تان در سیستم رتبه‌بندی معتبر الکسا خواهیم بود…آستین‌هایتان را با نهایت سلیقه بالا بزنید و تلاشتان را از همین حالا شروع کنید…

نمایش بیشتر

javad usefpour

علاقه همزمان من به مباحث دنیای تکنولوژی و کسب کارهای دیجیتال باعث شد که همیشه در تکاپوی مطالعه و یادگیری در این زمینه باشم عاشق یادگیری ام و انتقال تجارب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا