2019-05-10 13:02:19

چگونه یک کمپین تبلیغاتی خوب و تاثیرگذار راه اندازی کنیم؟

راه اندازی کمپین تبلیغاتی

کمپین تبلیغاتی اصطلاحی است از جانب شرکت‌های تبلیغاتی که شاید زیاد آن را شنیده اید. اما کمپین تبلیغاتی چیست؟ کمپین تبلیغاتی مجموعه‌ای از تبلیغات هدفمند برای پیشبرد اهداف یک کسب و کار در یک دوره زمانی مشخص است. کسب و کارها با هدف شناسایی بیشتر و کسب درآمد بهتر به سراغ شرکت‌های تبلیغاتی می‌روند تا برای محصول و یا خدماتی که ارائه می‌دهند؛

یک کمپین تبلیغاتی خوب و تاثیر گذار طراحی و راه اندازی شود. یک کمپین تبلیغاتی خوب و تاثیرگذار باید بتواند اهداف این کسب و کار را برآورده کند و بر روی مخاطب و مشتری تاثیر خوبی بگذارد. زمان اجرای کمپین‌های تبلیغاتی محدود است و باید بسیار هوشمندانه و آگاهانه انتخاب شود.

کمپین

چگونگی راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی خوب و تاثیر گذار

برای اینکه شرکت‌های تبلیغاتی یک کمپین تبلیغاتی خوب و تاثیر گذار طراحی و راه اندازی کنند؛ چه نکاتی را باید مد نظر خود قرار دهند.

۱-کمپین تبلیغاتی چه هدفی را دنبال می‌کند و برای چه بازار هدفی راه اندازی می‌شود؟

مشخص کردن هدف یک کمپین تبلیغاتی اولین و مهمترین گام در راه طراحی و راه اندازی آن است. قبل از طراحی و راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی باید جلسات متعددی را با کسب و کار مورد نظر برگزار کنید تا از اهداف آنها آگاهی یابید. یکی از بزرگترین مشکلات شرکت‌های تبلیغاتی است که همیشه فکر می‌کنند کسب و کارها و شرکت‌ها فقط برای افزایش فروش و افزایش کسب درآمد به دنبال راه اندازی این روش تبلیغاتی هستند. یا اینکه قصد دارند خریداران جدیدتر و بیشتری پیدا کنند. در صورتی خیلی از برندها برای معرفی و شناسایی بیشتر قصد راه اندازی این روش‌های تبلیغاتی هستند. برخی دیگر هم برای ایجاد حس وفاداری بین مشتریان قبلی خود هستند و قصد دارند تا آنها را همچنان به عنوان مشتری برای خود نگه دارند. برخی هم قصد دارند تا محصولات و خدمات جدیدتر خود را معرفی کنند و به فکر افزایش کسب درآمد و فروش نیستند. همچنین شرکت‌های تبلیغاتی باید بازار هدف این کسب و کارها را شناسایی کنند و طبق مولفه‌ها و مشخصات این بازار هدف کمپین‌های تبلیغاتی آن شرکت‌ها را طراحی و اجرا کنند.

۲-کدام رسانه برای انتشار کمپین تبلیغاتی مناسب تر است؟

در گذشته رسانه محدود به تلویزیون، رادیو و مجلات و روزنامه‌ها می‌شد و شرکت‌های تبلیغاتی دردسر زیادی برای انتشار کمپین تبلیغاتی شرکت‌های مختلف نداشتند. پس از مدتی بیلبوردهای شهری هم به عنوان رسانه‌ای برای راه اندازی و انتشار کمپین‌های تبلیغاتی معرفی شدند. اما امروز رسانه‌های جدیدتر و متنوع تری به رسانه‌های قبلی اضافه شده اند. سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی این رسانه‌های جدید هستند که تاثیر گذاری انتشار تبلیغات در این رسانه‌های جدید نسبت به رسانه‌های سنتی بیشتر است اما کارکرد و روش انتشار متفاوتی دارند و شرکت‌های تبلیغاتی‌ای در این زمینه موفق تر عمل می‌کنند که تمامی این رسانه‌ها و میزان تاثیر گذاری و روش انتشار تبلیغات در آنها را بشناسند. از آنجایی که افراد امروزه بیشتر وقت خود را در سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند؛ راه اندازی و انتشار کمپین تبلیغاتی در این رسانه‌ها بیشتر است. اگر شرکتی بخواهد که تبلیغات خود را در تمامی این رسانه‌ها منتشر کند باید با آژانس تبلیغاتی‌ای کار کند که تجربه راه اندازی و انتشار تبلیغات در تمامی رسانه‌ها را داشته باشد.

حتما بخوانید :  برند چیست ؟ و چگونه می توانیم برندسازی کنیم

۳-چه زمانی کمپین تبلیغاتی را منتشر کنید؟

زمانبندی انتشار کمپین تبلیغاتی بسیار مهم است. هر شرکت تبلیغاتی‌ای باید برای انتشار کمپین‌های تبلیغاتی مشتریان خود تقویم اجرایی تدوین کند. باید با مشتریان خود به توافق برسد که کمپین‌های تبلیغاتی او در چه زمانی آماده می‌شود و چه زمانی بهتر است که آن منتشر شود. مثلا اگر یک شرکت لبنیاتی قصد راه اندازی کمپین تبلیغاتی برای بستنی‌های خود را دارد، باید زمانبندی راه اندازی آن تابستان باشد. پس باید سفارش این کمپین تبلیغاتی خود را در فصل زمستان یا بهار ثبت کند تا آن آژانس تبلیغاتی بتواند به موقع آن را راه اندازی کند و نتایج به دست آمده را تحلیل کند. مثلا اگر شرکت تولید کننده بخاری و رادیاتور قصد راه اندازی چنین کمپین‌هایی را دارد باید برعکس آن شرکت لبنیاتی کار کند و تبلیغ خود را برای انتشار در فصل زمستان، برنامه ریزی کند. بنابراین مشتری و آژانس تبلیغاتی باید برای تدوین و اجرای یک تقویم اجرایی به توافق برسند تا همه چیز بر طبق برنامه پیش برود و هیچ کدام از طرفین متضرر نشوند.

۴-بودجه کمپین کمپین تبلیغاتی چطور تعیین می‌شود؟

عوامل و پارامترهای مختلفی برای تعیین بودجه کمپین تبلیغاتی وجود دارد. میزان بودجه برای هر شرکت و کسب و کاری متفاوت با شرکت و کسب و کار دیگر است. شرکت‌ها و کسب و کارهای بزرگ بودجه‌های بزرگتری برای طراحی و راه اندازی کمپین‌های تبلیغاتی خود نسبت به شرکت‌ها و کسب و کارهای کوچک اختصاص می‌دهند. آژانس‌های تبلیغاتی می‌توانند با توجه به بودجه تعیین شده برای این شرکت‌ها تبلیغات آنها را طراحی و اجرا می‌کنند. میزان بودجه بستگی به رسانه‌های انتشار این تبلیغات هم دارد؛ هرچه تبلیغات این شرکت‌ها در رسانه‌های بیشتر و متفاوت تری انتشار داده شوند؛ قیمت بیشتری هم پیدا می‌کنند. روش‌های مختلفی برای تعیین بودجه تبلیغاتی وجود دارد که یکی از بهترین آنها بررسی نتیجه کار و رسیدن به هدف آن است. هر شرکت و کسب و کاری برای سفارش کمپین تبلیغاتی خود هدفی دارد و نتیجه‌ی خاصی مدنظر آن است. این شرکت‌ها قبل از بستن قرارداد ساخت و انتشار تبلیغات با این آژانس‌های تبلیغاتی قرار می‌گذارند که در صورت رسیدن به اهداف خود و کسب نتایج لازم و مد نظرشان بودجه آن را تامین می‌کنند. در این صورت آژانس تبلیغاتی تلاش می‌کند تا بودجه‌ای از صاحبان آن کسب و کارها طلب کند که بتواند اهداف مدنظر آنها را برآورده کنند.

حتما بخوانید :  دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست

انواع کمپین های تبلیغاتی

پلتفرم‌های انتشار کمپین تبلیغاتی

برای انتشار کمپین تبلیغاتی پلتفرم‌های مختلفی وجود دارند که تاثیرگذاری هر کدام با دیگری متفاوت است. هر کسب و کاری می‌تواند خودش انتخاب کند که کمپین تبلیغاتی خود در چه پلتفرمی منتشر شود و چه پلتفرمی می‌تواند تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد و اهداف مدنظر آنها را برآورده کند. آژانس‌های تبلیغاتی هم در این زمینه می‌توانند به آنها مشاوره‌های خوبی بدهند چرا که آنها تجربه لازم در این زمینه را دارند و با شرکت‌ها و کسب و کارهای مختلف کار کرده اند. البته انتخاب نوع پلتفرم انتشار تبلیغات به نوع کسب و کار و اندازه‌ی فعالیت آنها هم بستگی دارد. مثلا یک استارتاپ که تازه فعالیت خود را آغاز کرده است و بودجه محدودی در این زمینه دارد پلتفرم‌های کمتری را می‌تواند برای انتشار کمپین‌های تبلیغاتی خود انتخاب کند تا اینکه این یک کسب و کار بزرگ و با تجربه باشد.

شبکه‌های اجتماعی

یکی از بهترین و تاثیرگذارترین پلتفرم‌های انتشار کمپین‌های تبلیغاتی، شبکه‌های اجتماعی هستند. چرا که امروزه مردم بیشتر وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند و تاثیر بیشتری از این ابزار انتشار تبلیغات می‌گیرند. امکان ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی خلاقانه و منحصر به فرد در این پلتفرم‌ها بیشتر است و هزینه‌های کمتری نسبت به کمپین‌های تبلیغاتی سنتی دارد. بنابراین اگر شما یک استارت آپ و کسب و کار تازه راه اندازی کرده اید و بودجه محدودی دارید و تنها توان انتخاب یک پلتفرم برای انتشار تبلیغات خود را دارید؛ بهترین پلتفرم همین شبکه‌های اجتماعی هستند.

تلویزیون و رادیو

قبل از ورود اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون و رادیو محبوب ترین و تاثیر گذار ترین پلتفرم‌های انتشار کمپین‌های تبلیغاتی بودند. اما امروزه تاثیر کمتری دارند. کسب و کارهای بزرگ و قدرتمند تلاش می‌کنند تا همچنان از این پلتفرم برای انتشار تبلیغات و کمپین‌های تبلیغاتی خود هم استفاده کنند. هنوز هستند که مخاطب رادیو باشند؛ اما نوع انتشار تبلیغات و راه اندازی کمپین‌های تبلیغاتی برای تلویزیون و رادیو باید متفاوت از شبکه‌های اجتماعی باشد. چرا که مخاطب این رسانه‌ها با مخاطب رسانه‌های اجتماعی متفاوت است.

حتما بخوانید :  کمپین تبلیغاتی چیست و چگونه می توان آن را راه اندازی کرد؟

رسانه‌های نوشتاری

رسانه‌های نوشتاری مانند مجلات و روزنامه‌ها امروزه با رواج رسانه‌های دیجیتال و اینترنتی مخاطبان کمتری دارند. تاثیرگذاری راه اندازی کمپین‌های تبلیغاتی در روزنامه‌ها و مجلات کمتر است اما بازهم این رسانه‌ها مخاطبان خاص خودشان را دارند. تعرفه تبلیغات در این رسانه‌ها کمتر از تلویزیون و رادیو و شبکه‌های اجتماعی است و مناسب برای کسب و کارهایی در زمینه کتاب و مجلات است. هر چند کسب و کارهای بزرگ می‌توانند بودجه زیادی برای راه اندازی تبلیغات و کمپین‌های تبلیغاتی کنار بگذارند و از کلیه‌ی امکانات و ابزارها استفاده می‌کنند.از دیگر روی های رسانه های نوشتاری کمپین های تبلیغاتی رپورتاژ آگهی میباشد که بهترین مکان برای انتشار اخبار تبلیغاتی شما میباشد

بیلبوردهای شهری

یکی دیگر از پلتفرم‌های انتشار تبلیغات و کمپین‌های تبلیغاتی، بیلبوردهای شهری هستند. معمولا هر آژانس تبلیغاتی تعدادی از آنها را اجاره می‌کند و کسب و کارها برای انتشار تبلیغات خود باید به یکی از آنها مراجعه کنند. هزینه اجاره این بیلبوردها متفاوت است و بعضا بسیار زیاد است. قیمت اجاره بیلبوردها بستگی به موقعیت مکانی و جغرافیایی آن دارد و بیلبوردهایی که در موقعیت مکانی و جغرافیایی بهتری قرار گرفته باشند؛ قیمت اجاره بیشتری دارند. تاثیر گذاری بیلبوردهای تبلیغاتی خوب است چرا که در طول روز با مخاطب زیادی در ارتباط است.

مترو

روزانه بیش از ۳ میلیون مسافر در مترو سفر می‌کنند و این حجم بالای سفر شهری مترو را به مکان مناسب و تاثیرگذاری برای انتشار تبلیغات و کمپین‌های تبلیغاتی تبدیل کرده است. هزینه انتشار تبلیغات و کمپین‌های تبلیغاتی در این رسانه مناسب است و کسب و کارهای کوچک و استارتاپ‌ها هم می‌توانند از این بستر برای انتشار تبلیغات و کسب و کارهای خود استفاده کنند.

Review: "چگونه یک کمپین تبلیغاتی خوب و تاثیرگذار راه اندازی کنیم؟" by , written on2019-05-10T13:02:19+00:00

کمپین تبلیغاتی اصطلاحی است از جانب شرکت‌های تبلیغاتی که شاید زیاد آن را شنیده اید. اما کمپین تبلیغاتی چیست؟ کمپین تبلیغاتی مجموعه‌ای از تبلیغات هدفمند برای پیشبرد اهداف یک کسب و کار در یک دوره زمانی مشخص است. کسب و کارها با هدف شناسایی بیشتر و کسب درآمد بهتر به سراغ شرکت‌های تبلیغاتی می‌روند تا […]

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوست داری با هزینه کم کسب و کارتو در رسانه ها معرفی کنی؟! ثبت رپورتاژ