آموزش سئو

تقویم محتوا چیست؟ تقویم محتوایی از چه بخشهایی تشکیل شده است؟

تقویم محتوا، سازماندهی استراتژی بازاریابی، افزایش کارایی و صرفه جویی در زمان را ساده می کند؛ فرقی نمیکند جزئی از یک تیم هستید یا به تنهایی کار میکنید؛ برای مدیریت منابع، زمان و هزینه به یک content calendar نیاز دارید. اما تقویم محتوایی چیست و چگون تهیه میشود؟ مزایای تقویم شبکه های اجتماعی و وبلاگ چیست؟ ویژگیهای نمونه موفق تقویم محتوا چیست؟ اگر به دنبال یک برنامه ریزی هدفمند برای تولید محتوای سایتتان هستید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید. همچنین میتوانید ابتدا مقاله تبلیغات همسان را مطالعه کنید

[lwptoc]

تقویم محتوایی چیست؟

تقویم محتوا به برنامه ریزی سازماندهی شده ای میگویند که از آن برای تعیین زمان انتشار محتوا، نوع آن، رسانه و … استفاده میشود. با استفاده از این مستند، میتوانید تمام اعضای تیم بازاریابی که به نوعی به بخش تولید محتوا مربوط میشوند را باهم هماهنگ کرده و اطلاعات لازم را در اختیارشان قرار دهید.

این تقویم بسته به صلاح دید مدیر دیجیتال مارکتینگ، به صورت هفتگی، ماهانه و یا شش ماهه به روز میشود. اطلاعاتی که درون یک تقویم محتوایی درج میشوند عبارت هستند از:

 • مقالاتی که در آینده منتشر میشوند
 • رویدادهای تبلیغاتی که باید برگزار شوند
 • به روز رسانی محتواهای قدیمی
 • انتشار محتواهای ویدئویی مانند وبینارهای احتمالی توسط هریک از اعضای مجموعه
 • به روز رسانی وضعیت هریک از فعالیتهای در حال انجام
 • تاریخهای مهم برای کسب و کار شما

مزایای داشتن تقویم محتوا چیست؟

صرفه جویی در زمان

مهمترین مزیت استفاده از تقویم محتوا این است که سازماندهی و برنامه ریزی پیش رو در طولانی مدت باعث صرفه جویی در وقت و انرژی شما می شود. با استفاده از این سند چشم انداز، میتوانید زمان باقی مانده را صرف کارهای خلاقانه تری برای پیاده سازی و بهبود استراتژی بازاریابیتان کنید.

کاهش خطاهای احتمالی

تقویم محتوایی که همواره در حال به روز رسانی است و تمام افراد تیم بازاریابی به آن دسترسی دارند، احتمال خطاهای انسانی را تا حد زیادی کاهش میدهد. به عنوان مثال انتشار محتوا با موضوع تکراری در هریک از رسانه های موجود. با برنامه ریزی از قبل و واضح کردن مسئولیت بین اعضای تیم، می توانید اطمینان حاصل کنید که کلیه فرآیندهای گردش کار، هموار پیش می روند. به ویژه برای تیمهای بزرگی که هر یک از بخشهای مسیر تولید محتوا توسط یک فرد و یا بعضا تیم جداگانه انجام میشود.

بهبود روابط و همکاری بین افراد

زمانی که تقویم محتوا برای تمام اعضای تیم در دسترس باشد، ارتباط بین بخشهای مختلف به شکل موثرتری برقرار میشود. با استفاده از این فایل، هریک از افراد میدانند که فرآیند تولید یک محتوای خاص در چه مسیری قرار دارد و چه کسی مسئول آن است. در نتیجه دیگر نیازی به پیگیری از طریق نرم افزارهایی مانند واتساپ یا تلگرام برای ارتباط با شخص مربوطه نیست.

جلوگیری از انتشار محتوای نادرست

با استفاده از تقویم محتوایی میتوانید مانع از انتشار محتوای نادرست شده و شکافهای احتمالی مسیر بازاریابی محتوا را پر کنید. با استفاده از اطلاعاتی که این سند در اختیار شما قرار میدهد، زودتر از موعد متوجه مشکلات احتمالی شده و آنها را برطرف خواهید کرد.

افزایش خلاقیت تیم بازاریابی

زمانی که خیالتان از مسیر پیش رو راحت باشد و بدانید که باید چه مراحلی را پشت سر بگذارید، قطعا زمان بیشتری برای اضافه کردن کمی خلاقیت منحصر به فرد به استراتژی بازاریابیتان خواهید داشت.

اجزای تقویم محتوا چیست؟

تقویم محتوایی به شکلهای مختلف در اندازه های متفاوت در دسترس است. اینکه این سند باید شامل چه بخشهایی باشید، تا حد زیادی به نیاز شما و تیم تولید محتوایتان بستگی دارد. با این حال برخی از مهمترین مواردی که در بسیاری از نمونه های تقویم محتوایی وجود دارند عبارت هستند از:

تقویم محتوایی از اطلاعاتی مانند نوع محتوا، زمان انتشار و ... تشکیل شده است.

عنوان محتوا

عنوان محتوا، یکی از مهمترین مواردی است که قبل از شروع فرآیند تولید محتوا باید تعیین شود و سایر اعضای تیم از آن مطلع شوند. این عنوان مشخص میکند که آیا به ارزش محتوا پرداخته شده است یا نه، آیا برای مخاطب جذاب هست یا نه، آیا به صورت شفاف موضوع محتوا را مشخص میکند یا نه و … .

نوع محتوا

انواع محتوا شامل محتوای متنی، ویدئویی، پادکست و اینفوگرافیک میشود. اینکه از کدام نوع محتوا استفاده میشود، تا حدی به پرسونای مخاطب و رسانه منتخب بستگی دارد. برای هر موضوعی که در نظر دارید، باید تعیین کنید که به چه نوع محتوایی نیاز دارید. برای انتخاب بهترین نوع محتوا، ساده ترین کاری که میتوانید انجام دهید، رقابت سنجی است. در رسانه مورد نظرتان به آنچه که رقبا در خصوص همان موضوع انجام داده اند، نگاه کنید.

موضوع و دسته بندی محتوا

فرقی نمیکند تقویم محتوا را برای شبکه های اجتماعیی تهیه میکنید یا وبلاگ؛ قطعا موضوعات و دسته بندی های مختلفی وجود دارد که باید همه آنها را پوشش دهید. در این میان برخی از موضوعات برای کسب و کار شما اهمیت بیشتری دارند. بنابراین بهتر است که یک ستون هم به صورت مجزا برای بخش موضوعات و دسته بندی در نظر بگیرید. در این صورت بهتر متوجه نحوه توزیع محتوا در بخشهای مختلف خواهید شد.

مرحله خرید

اگر قیف بازاریابی دارید، برای نظارت بر وضعیت مشتری میتوانید یک بخش هم برای مرحله خرید در نظر بگیرید. از این ستون معمولا برای تشخیص وضعیت مخاطب بعد از مشاهده محتوا استفاده میشود. به عنوان مثال صفحه نهایی است و کاربر باید خرید انجام دهید یا نه.

تاریخ ویرایش محتوا

اگر محتوای شما توسط افراد مختلفی تهیه میشود، بهتر است که یک ستون برای تعیین زمان ویرایش و بازنگری نهایی محتوا در نظر بگیرید. در این ستون مشخص میشود که چه زمانی محتوا باید توسط همه اعضای تیم مربوطه بررسی شود.

تاریخ انتشار محتوا

فرقی نمیکند فریلنسر هستید یا مدیر محتوای یک سازمان. باید فوریتهای هر محتوا را مشخص کرده و به موقع کار را تحویل دهید.

مشخصات تولید کننده محتوا

در این ستون اطلاعات فردی که مسئول خلق محتواست را وارد کنید. در این صورت میدانید چه کسی مسئول است و از سردرگمی بی مورد جلوگیری میشود.

پیگیری پیشرفت فرآیند تولید محتوا

ستونی که وضعیت محتوا را نشان دهد هم برای فریلنسرها و هم برای شرکت ها مهم است. اگر فریلنسر هستید، این ستون خیال کارفرما را از بابت میزان پیشرفت پروژه راحت میکند. اگر کارفرما هستید با استفاده از این ستون متوجه خواهید شد تا زمان پایان تولید محتوا چقدر باقی مانده است.

رسانه انتشار محتوا

قبل از شروع فرآیند تولید محتوا، باید بدانید که قصد دارید این محتوا را کجا منتشر کنید! بسته به رسانه ای که انتخاب میکنید، فرمت محتوا هم تغییر خواهد کرد.

استراتژی تبلیغاتی

در این بخش مشخص کنید که هدف شما از خلق این محتوا چه بوده است. آیا میخواهید از آن به عنوان رپرتاژ آگهی استفاده کنید یا پست مهمان یا یک مقاله آموزشی برای وبلاگ؟ بسته به هدف تبلیغاتی که در نظر دارید یکی را انتخاب کرده و محتوا را بر همان اساس بهینه کنید.

ایده های جدید برای محتوا

بسیار پیش می آید که در حین تولید یک محتوا، موضوعات جذاب و جدیدی برای محتواهای بعدی به ذهنتان برسد. برای اینکه رشته امور از دستتان خارج نشده و از طرفی ایده از ذهنتان پاک نشود، بهتر است که سریعا آن را در این ستون وارد کنید.

کمپین تبلیغاتی

این ستون معمولا برای کسب و کارهای بزرگ کاربرد و اهمیت دارد. از طریق این ستون متوجه خواهید شد که چه کمپین تبلیغاتی با چه هدفی پیش رو دارید. به عنوان مثال هدف آگاهی از برند است یا معرفی یک محصول یا خدمت.

نحوه ایجاد تقویم محتوایی شبکه های اجتماعی

تقویم محتوایی برای شبکه های اجتماعی در ۸ مرحله ایجاد میشوند. این مراحل به ترتیب عبارت هستند از:

بررسی وضعیت فعلی شبکه اجتماعی و محتواهای آن

اولین کاری که باید انجام دهید این است که وضعیت فعلی شبکه های اجتماعیتان را بررسی کرده و نقاط ضعف و قوت خود را تعیین کنید. برای شروع میتوانید موارد زیر را چک کنید:

 • حذف اکانتهای جعلی از میان فالوورها
 • به روز رسانی پروفایل و اطلاعات حساب کاربری
 • تغییر رمز حسابهای کاربری
 • تعیین اهداف و KPI های مختلف بر اساس پلتفرم انتخابی
 • تعیین مخاطب هدف و ویژگیهای هرکدام
 • تعیین بهترین پستها با نرخ تعامل بالا

انتخاب بهترین شبکه اجتماعی

برای انتخاب بهترین شبکه اجتماعی، باید اول از همه بررسی کنید که مخاطب هدف شما در کدام رسانه حضور دارد. شاید این مسئله در ایران چندان اهمیت نداشته باشد. چرا که با توجه به فیلتر بودن بسیاری از شبکه های اجتماعی، تقریبا تمامی افراد در رسانه هایی مانند اینستاگرام حضور دارند. با این حال این مسئله به این معنی نیست که شما نباید یک حساب کاربری فعال در شبکه هایی مانند توییتر و لینکدین داشته باشید.

تعیین داده های مورد نیاز برای ایجاد تقویم محتوایی

برای ایجاد تقویم محتوا شبکه های اجتماعی باید بررسی کنید که به چه اطلاعاتی از تیم مارکتینگ نیاز دارید. در واقع هرچه که تعداد اعضای تیم بازاریابی شبکه های اجتماعی بیشتر باشد، هماهنگی بین بخشهای مختلف هم مشکلتر میشود. ساده ترین اطلاعاتی که باید حتما در این سند وجود داشته باشند عبارت هستند از:

 • شبکه اجتماعی
 • نوع محتوا
 • تاریخ انتشار
 • مشخصات مسئول هر بخش

در این سند میتوانید اطلاعات کاملی در خصوص تعداد پست مورد نیاز برای هر شبکه اجتماعی، فاصله زمانی برای انتشار و … را مشخص کنید.

نتیجه گیری

تقویم محتوا نوعی سند چشم انداز است که با استفاده از آن میتوانید از هرگونه بی برنامگی و خطا جلوگیری کنید. تقویم محتوایی برای شبکه های اجتماعی و وبلاگ معمولا توسط مدیر بازاریابی تعیین شده و با سایر اعضای تیم، به اشتراک گذاشته میشود. در این سند مسئولیت هر فرد به صورت واضح مشخص شده و هماهنگی های لازم بین اعضای تیم بدون هرگونه ائتلاف وقت، انجام میگیرد.

نمونه های آماده زیادی برای تقویم محتوا در فضای وب وجود دارد. اما شما میتوانید به سادگی از اکسل متناسب با آنچه که نیاز دارید، استفاده کنید. فراموش نکنید که هدف ایجاد یک برنامه مشخص و روشن است، پس درگیر ظاهر و ابزارهای مختلف نشوید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 47 = 51

دکمه بازگشت به بالا