بازاریابی محتوا

تعرفه تولید محتوا چگونه محاسبه میشود

تعرفه تولید محتوا یکی از  مسائلی است که برای فعالان دنیای اینترنت اهمیت خاصی پیدا کرده است.

-چرا؟

-چون تولید محتوا تبدیل به یک کار کاملا تخصصی شده است.

-چرا؟

-چون محتوا اهمیت پیدا کرده است!

-چرا؟

-چون… بهتر نیست به جای سوال و جواب کردن برویم سراغ اصل مطلب و یک دل سیر در مورد تعرفه تولید محتوا حرف بزنیم؟ پس با این مقاله همراه باشید تا جواب سوالاتتان در مورد تولیدمحتوا و تعرفه تولیدمحتوا را بگیرید!

منظور از ” تعرفه تولید محتوا ” چیست؟

طراحی پست های اینستاگرام، نگارش یک مقاله خبری، معرفی و تبلیغ یک محصول،تدوین مطالب یک وبلاگ و هزاران مثال دیگر، در ظاهر ساده اما در حقیقت یک کار ظریف و تخصصی هستند. و همه فعالان اینترنتی می دانند که باید برای تولید یک محتوای حرفه ای، وقت و هزینه صرف کنند! این محتوا می تواند در قالب های مختلف مانند متن، ویدیو، صوت، طرح گرافیکی و… تولید شود. بنابراین هر کدام از انواع محتواها نیاز به تخصص ویژه ای دارد که فقط از عهده افراد خاصی بر می آید! به این افراد که با استفاده از ذوق و هنر و دانشِ خود محتوا خلق می کنند“کارشناس تولید محتوا” و به دستمزدی که در قبال نویسندگی، گویندگی، طراحی و… می گیرند “هزینه تولید محتوا” می گویند! به شرکت هایی که کارشناسان تولید محتوا را در کنار هم سامان داده و رابط بین کارشناسان و مشتریانِ محتوا می شوند “شرکتِ تولید محتوا” و به نرخی که برای دستمزد کارشناسان تولید محتوا تعیین می کند ” تعرفه تولید محتوا “ می گویند!

از آنجا که هر نوع محتوا ویژگی ها و تعرفه خاص خودش را دارد، و پرداختن به انواع محتوا در یک مقاله ممکن نیست، ما در این مقاله به بررسی تعرفه تولید محتوای متنی که مهم ترین و رایج ترین نوع محتوا برای کسب و کارهای آنلاین است، می پردازیم. پس از این لحظه به بعد هر جا حرف از محتوا شد، منظور محتوای متنی است.

هزینه تولید محتوا

چرا باید برای تولید محتوا هزینه کنیم؟

چون محتوا پادشاه است! حتی اگر هزار بار این جمله کلیشه ای را شنیده باشید، باز هم جواب همین است! محتوا زبان گویای شما در رسانه هاست و مخاطبان، شما را از روی محتوایی که منتشر می کنید قضاوت می کنند. در واقع مخاطب شما را نمی بیند و نمی شناسد، بلکه محتوایی که برای او فرستادید را می بیند. و این محتوا است که شما را معرفی می کند! محتوا به جای شما حرف می زند! به جای شما لبخند می زند! به جای شما اخم می کند! به جای شما می خنداند! به جای شما مشتری را جذب می کند! و یا حتی او را فراری می دهد! به همین دلیل است که در کسب و کارهای آنلاین، محتوا حرف اول را می زند و فعالان اقتصادی بخش بزرگی از انرژی و سرمایه خود را صرف تولید محتوایی باکیفیت می کنند.

حتما بخوانید :  چگونه با تولید محتوای جذاب رقبا را کنار بزنیم؟

شما هم برای اینکه بتوانید دل مخاطبانتان را به دست بیاورید، دو راه پیش رو دارید: یک اینکه خودتان آستین ها را بالا بزنید و با مطالعه مقالات و شرکت در دوره هایی آموزشی و… روش ها و فنون تولید محتوای حرفه ای را بیاموزید! و راه دوم اینکه کار را به کارشناسان تولید محتوا بسپارید و خب هزینه اش را بپردازید!

تعرفه تولید محتوا چگونه تعیین می شود؟

تعیین تعرفه محتوای متنی با ضعف های زیادی روبه رو است. متاسفانه باید گفت هنوز روشی که بتواند همه جوانب تولید محتوا را کامل و دقیق پوشش دهد و یک نرخ عادلانه و منصفانه تعیین کند، وجود ندارد! اگر به سایت شرکت های تولید محتوا سر زده باشید، متوجه شده اید که معمولا برای قیمت گذاری محتوا تعداد کلمات را مد نظر قرار می دهند و ملاک تعیین قیمت ۱۰۰۰ کلمه است. مثلا هر۱۰۰۰ کلمه ۲۰ هزارتومان! اما تعرفه ای که از سوی شرکت ها ارائه می شود متفاوت است. ممکن است شرکت دیگری بخواهد همین ۱۰۰۰ کلمه را برای شما ۳۰ هزار تومان حساب کند! عوامل زیادی بر کم و زیاد شدن قیمت ها تاثیر می گذارند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

هزینه تولید محتوا چگونه محاسبه میشودچه عواملی بر تعرفه تولید محتوا اثرگذارند؟

هماهنگی با اصول سئو

یکی از مهمترین ترین مسائل در تولید محتوای متنی، نگارش آن بر اساس اصول سئو است. این ویژگی به شما نشان می دهد متنی که تولید شده تا چه اندازه مورد قبول موتور های جستجوگر می باشد. یکی از اهداف اصلی و چه بسا اولین و مهمترین هدفِ کسب و کارهای اینترنتی از تولید محتوا، ارتقای رتبه وبسایت است! و این هدف محقق نمی شود، مگر با انتشار محتوای سئو شده! به همین منظور، بسیاری از شرکت های تولید محتوا در کنار نویسندگان ماهر، کارشناسان سئوکار نیز استخدام می کنند. و یا با نویسندگانی همکاری می کنند که خودشان سئوکار باشند.این شرکت ها هزینه بیشتری نسبت به دیگران دریافت خواهند کرد. ( البته داخل پرانتز بگویم هزینه کردن در این مورد یک نوع سرمایه گذاری است، پس در این یک قلم خسیس نباشید!)

حتما بخوانید :  پست مهمان - روشی برای بهبود جایگاه سئوی سایت

کیفیت محتوا

دوران مدرسه را به خاطر می آورید؟! زنگ انشا را یادتان می آید؟! یادتان هست وقتی بعضی از انشاها خوانده می شد، متوجه می شدیم که پای یک بزرگتر در میان بوده؟ این همان اصل کیفیت در تولید محتوا است! یعنی ممکن است مهارت و هنر یک نویسنده یا سبک خاصی که در نگارش دارد موجب شود محتوای باکیفیت تر و دلنشین تری تولید کند و تعرفه بالاتری برای کار خود در نظر بگیرد. این مورد را باید با مطالعه نمونه کارهای قبلی نویسنده و یا پیگیری نظرات مشتریان قبلی بررسی کنید تا خدای نکرده  کلاه سرتان نرود!

زمان تحویل محتوا

معمولا آماده سازی هر محتوایی به مدت زمان خاصی نیاز دارد. مثلا برای نوشتن یک مقاله ۲۰۰۰ کاراکتری سه روز تا یک هفته زمان نیاز است. اما اگر برای تحویل گرفتن کارتان عجله داشته باشید و بخواهید زودتر از موعد به سفارشتان پرداخته شود، شاید مجبور شوید هزینه بیشتری پرداخت کنید!

تخصصی یا عمومی بودن موضوع

منظور از موضوع عمومی، موضوعی است که تمام نویسنده ها و کارشناسان تولید محتوا توانایی نگارش در مورد آن را دارند. اما موضوعات تخصصی نیازمند مهارت ها و اطلاعات ویژه ای است که نویسندگان خاصی از پس آن بر می آیند. بنابراین تخصصی بودن موضوع می تواند تعرفه تولید محتوا را بالا ببرد.

روش نگارش محتوا

یک نویسنده ممکن است برای تولید محتوای متنی به ترجمه مقالات خارجی روی آورد. و یا از طریق تالیف مطالب جدید و با قلم خودش اقدام به تولید محتوا کند. همچنین ممکن است فرد از تلفیق هر دو روش استفاده کند. نویسنده بنا بر روشی که برای نگارش محتوا به کار می برد تعرفه خاصی را در نظر می گیرد.

نوع محتوا

محتوا بر اساس هدفی که تولید می شود، انواع مختلفی دارد: مانند آموزشی، خبری، طنز و سرگرمی، داستانی، تبلیغاتی، علمی و…. طبیعتا خلق یک داستان سخت تر از نگارش یک متن معمولی است. یا نوشتن یک متن طنز مهارت و استعداد ویژه ای می طلبد. بنابراین شرکت های تولید محتوا برای انواع خاص متن ها، تعرفه های متفاوتی ارائه می کنند.

حتما بخوانید :  بازاریابی محتوایی چیست و چرا باید به آن اهمیت داد؟

زبان نگارش محتوا

ممکن است شرکت شما در سطح بین المللی فعالیت داشته باشد و شما بخواهید مطلبی که تهیه می کنید را به چند زبان مختلف انتشار دهید. پس همه نویسندگان توانایی و دانش لازم برای تولید محتوای مورد نظر شما را ندارند. طبیعی است که نویسندگانی هم که این تخصص را داشته باشند دستمزد بیشتری از شما دریافت کنند! بنابراین یکی از عوامل تاثیرگذار بر تعرفه تولید محتوا تک زبانه بودن یا چندزبانه بودن محتوای تولیدی است.

تعرفه تولید محتوا در قالب پکیج

معمولا شرکت های تولید محتوا برای مشتریان دائمی و کاربرانی که در حجم بالا سفارش ثبت می کنند، تخفیفات ویژه ای در نظر می گیرند. یکی از این تخفیفات، ارائه پکیج ها و مجموعه های تولید محتوا است. مثلا ممکن است شرکت تولید محتوا در یک پکیج ویژه تعداد ۵۰ عدد محتوای متنی را برای وبسایت شما نگارش کند و هزینه ای کمتر از تعرفه عادی را برای این مجموعه در نظر بگیرد. همچنین ممکن است دست شما را برای انتخاب باز گذاشته و یک نرخ تخفیف صعودی برای سفارشاتی که از عدد خاصی شروع می شوند لحاظ کند. مثلا برای سفارشات بالای ۱۰ عدد ۱۵ درصد تخفیف و بعد از آن به ازای هر ۱۰ عدد تا سقف ۵۰ سفارش ۵ درصد تخفیف در نظر گرفته شود. البته سیاست های هر شرکت یا نویسنده برای ارائه تخفیفات متفاوت است. مثلا ممکن است شرکت بخواهد با عقد قرارداد یکساله تعداد مشخصی محتوا را هر ماه برای شما آماده کند و هزینه ای کمتر از حد معمول دریافت نماید.

با این حال، همانطور که قبلا اشاره شد، تعرفه دقیقی برای تولید محتوای متنی که تمامی کارشناسان و شرکت های تولید محتوا به آن پایبند باشند وجود ندارد. زیرا معیارهای کیفیت سنجی محتوا زیاد و متفاوت هستند و همین امر شرکت های تولید محتوا را از رسیدن به یک نرخ مشترک و ثابت باز می دارد. البته در این آشفته بازار این مشتریان محتوا هستند که بیشتر از همه سردرگم می شوند. چراکه هر شرکتی دلایل خودش را برای توجیه تعرفه ای که تعیین می کند، ارائه خواهد کرد. بنابراین پیشنهاد می کنیم برای اینکه تجربه خوبی از سفارش تولید محتوا داشته باشید و به اهداف مورد نظرتان برسید، سابقه و نمونه کارهای هر شرکت و نویسنده را با دقت بررسی کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن