تبلیغات اینترنتی

عکس تبلیغاتی در تبلیغات چرا مهم است ؟

عکس تبلیغاتی

فرض کنید چشمهایتان را بسته‌اید تا برایتان یک داستان جذاب را روایت کنم…

حالا هرچقدر هم که تولید محتوا در خط داستان عالی باشد؛ هرچقدر هم که لحن راوی مناسب باشد و هرچقدر هم که فراز و فرودهای متن با هیجان توصیف شود، باز هم اگر نتوانید شخصیت‌های داستان را به درستی در ذهن خود تصور کنید، از لذت بردن کافی باز می‌مانید… به مانند کسی که نبیند و بخواهید تمام دنیا را با جزئیات برایش توصیف کنید؛ اما باز هم می‌توانید جای خالی چشمهایش را پر کنید؟! مسلماَ خیــــر!

حالا با این مثال‌ها شاید تصور بهتری از تأثیر هر عکس تبلیغاتی در بازاریابی محتوا و رپورتاژ آگهی و یا به معنای دیگر تصور بهتری از تأثیر هر عکس تبلیغاتی در خط یک روایت درست تولید محتوا به دست آورده باشید؛ اما اگر واقعاَ تصور می‌کنید که به مفهوم کاملی از تأثیر عکس تبلیغاتی در تولید محتوا دست یافته‌اید، باید بگویم که که عجله نکنید… هم دفتر به پایان نرسیده و هم حکایت همچنان باقیست…

عکاسی تبلیغاتی؛ یک علم گیرا…

تولید عکس تبلیغاتی و یا همان عکاسی تبلیغاتی متدی بسیار مدرن و گیرا در جهت جذب مخاطب در لحظه است؛ به گونه‌ای که گاهاَ بدون بیان کلمه‌ای، تمامی پیام‌ها و مفاهیم از طریق عکس و اضافه‌سازی اکشن‌های گرافیکی به آن، به مخاطب منتقل می‌شود. البته در صورتی که عکس تبلیغاتی به همراه محتوا در جهت یک بازاریابی محتوای قدرتمند قرار بگیرد، بهتر است که عکس و متن محتوای تولید شده در سطح بالا، به صورت کاملاَ جذاب و تأثیرگذار و مکمل یکدیگر عمل کنند.

در رقابت تولید محتوا، دست برتر را داشته باشید

اگر به مانند یک گلادیاتور واقعی در میدان جنگ تولید محتوا وارد شده‌اید، پس بایستی ابزارهای جنگی قوی‌تری با خود به همراه داشته باشید. حتی اگر سطح تولید محتوای ارزشمند خود را با محتوای یک رپورتاژ آگهی دیگر همسطح دیدید، پس مطمئن باشید که حالا وقت آن است که با بهره‌گیری از عکس‌های تبلیغاتی درجه یک، تیر آخر را برای برتری بزنید؛ به صورتیکه عکس تبلیغاتیتان آنچنان قدرتی در نشان دادن داشته باشد که هر بیان دیگری برای آن اضافه باشد!

با چیدن هرچه بیشتر تکه‌های پازل، بیش از پیش مشخص می‌شود که چرا همواره در بحث مدیا، ویدئوها برای بیان بازاریابی محتوا چندصد برابر بهتر از فایل‌های صوتی عمل می‌کنند؛ چرا که از عوامل مهمی به نام «دیدن و لمس بصری» سود می‌برند. پس با استفاده از عکس‌های تبلیغاتی جذاب در رپورتاژ آگهی خود، دیدن و لمس بصری عمیق را به مخاطب خود هدیه داده، چشم‌ها را تسخیر و به بازاریابی محتوای خود کمک کنید.

خط تولید محتوا را با انتخاب عکس تبلیغاتی درجه‌یک راه بیندازید

عکس تبلیغاتی شما بایستی به مانند یک شاهد شیرین بیان در کنارتان حضور داشته باشد؛ به این معنی که تولید محتوا و لحن بیانتان را تقویت کرده و بیننده و مشتری را هرچه بیشتر به باورپذیری صحت گفتارتان تشویق کند.

اصلاَ تا به حال فکر کرده‌اید که به چه دلیل بسیاری از شخصیت‌های معروف شاهکارهای سینمایی همچون ارباب حلقه‌ها، هری پاتر، دزدان دریایی کاراییب، جوکر و … با جزئیات دقیق و جذاب طراحی می‌شوند؟! اگر معتقدید که این کار صرفاَ برای به یادماندنی‌تر شدن شخصیت‌های این داستان‌ها اتفاق افتاده، بایستی با عرض احترام بگویم که سخــــــــــت در اشتباهید!

حتما بخوانید :  آموزش صفر تا صد تبلیغات در گوگل 0 تا 100

بله… واقعیت اینست که مهمترین دلیل رعایت جزئیات دقیق، جذاب و البته مرتبط در به تصویر‌کشیدن شخصیت‌های داستانی، کمک به روایت بهتر و جذابتر یک داستان منسجم است. بنابراین بایستی توجه داشته باشید که عکس تبلیغاتی شما به روایت هرچه بهتر محتوای تولیدشده و رپورتاژ آگهیتان کمک کند و با تأثیری نامطلوب و یکجانبه، مسیر پیام نهایی رپورتاژ آگهی و محتوا را منحرف نکند.

شانه به شانه تولید محتوایتان قدم بردارید.

با توجه به مثا‌ل‌های عنوان شده ساده‌تر بیان می‌کنم که در صورت تولید یک محتوای خلاقانه و قابل‌توجه، عکس تبلیغاتی‌تان باید به گونه‌ای باشد که نه از محتوا عقب بماند و نه جلوتر گام بردارد… در واقع عکس تبلیغاتی باید شانه به شانه‌ی رپورتاژ آگهی حرکت کرده، دائماَ پیامی قدرتمندتر از یکدیگر ارائه ندهند و در خلق یک اثر نهایی جذاب مکمل یکدیگر باشند.

همچنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که اگر در بازاریابی محتوای خود قصد پرداختن به یک مسئله‌ی بین‌المللی را دارید، نیاز به رفرنس و عکس‌هایی در قواره و اعتبار بین‌ المللی دارید و اگر دارای یک فروشگاه اینترنتی با محصولات داخلی هسیتد، نیاز به عکاسی تبلیغاتی و شخصی از محصولات و یا در صنایعی مثل پوشاک، نیاز به عکس محصولات با مدلهای داخلی دارید. بدون شک مخاطب در این حالت که همه چیز را در استایل و اندازه‌ی داخلی و بومی ببیند، حس نزدیکی و همذات پنداری بیشتری را با محصول خواهد داشت.  ‌

عکس تبلیغاتی باکیفیت انتخاب کنید

یک عکس تبلیغاتی باکیفیت، از لحاظ روانی به اطمینان هرچه بیشتر مخاطب به رپورتاژ آگهی و تولید محتوایتان کمک خواهد نمود و به مثابه آنست که برای بازاریابی محتوای خود، سند شفافی برای ارائه کردن دارید. در سوی دیگر به هر میزان هم که تولید محتوای جذاب و ارزشمندی را در جهت خلق یک رپورتاژ آگهی موثر شکل داده باشید، وجود عکس‌های تبلیغاتی تار و بی‌کیفیت جایگاه قدرتمند کلامتان را تضعیف خواهد نمود و یک شک روانی را در میان مشتریانتان به وجود خواهد آورد.

قطعاَ شنیده‌اید که میگویند مواظب باش از هیچ لبه‌ی بوم نیفتی! اما در این مورد خاص تا می‌توانید از آن لبه‌ای از بوم بیفتید که عکس‌های تبلیغاتی باکیفیتی در آنجا قرار دارد.

غافلگیری و تناسب در عکس تبلیغاتی = عمق دهی به تولید محتوا

هیچ دقت کرده‌اید که یک نویسنده، کارگردان و یا عکاس، چگونه مخاطب خود را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟! پس اگر همواره غافلگیر شده و لذت برده‌اید، اما به آن فکر نکرده‌اید باید بگویم که یک نویسنده در تولید محتوا و یا یک عکاس در عکس تبلیغاتی و یا هنری خود، زمانی می‌تواند هیجان یک غافلگیری را در شما به وجود آورد که از زاویه‌ای خاص به یک موضوع نگاه کند؛ زاویه ای که عمده‌ی افراد به آن توجهی ندارند و از حواس بصری و چشمانشان پنهان است!

البته در رابطه با پیوند متناسب عکس تبلیغاتی و بازاریابی محتوا، همواره مبحث غافلگیری مطرح نیست و «تناسب» اولین و اصلی‌ترین عنصر پیوند دهنده می‌باشد. به همین دلیل است که یک عکس تبلیغاتی مرتبط، گویا و خوب، می‌تواند به تولید و بازاریابی محتوای رپورتاژ آگهیتان عمق ببخشد، بخشی از گفتار مطرح‌نشده‌ی محتوا را با زبان عکس به خوبی منتقل کرده و از ازدیاد متن در تولید محتوا جلوگیری کند.

بنابراین به این تناسب توجه داشته و از بی‌اعتبار شدن محتوای تولید‌ شده‌تان جلوگیری کنید؛ چنانکه برای بازاریابی محتوای مربوط به یک نوشابه انرژی‌زا، استفاده از یک عکس کسالت‌بار و بی‌هیجان، به همان مقدار خنده‌دار و بی‌معنیست که انگار در توصیف بخش افتخارات یک باشگاه فوتبال، عکسی از شکست تاریخی آن تیم قرار دهید… بله… همانقدر بی‌تناسب و آزار دهنده!

خلاقیت؛ عاملی در انقلاب معادلات بازاریابی محتوا

با راهکارهای خلاقانه، جذابیت را به عکس تبلیغاتی و هیجان تأثیرگذاری ناشی از آن را به مخاطب هدیه دهید. در واقع خلاقیت مثبت همواره با واژه هایی چون کهنگی و کسل کنندگی در تضاد بوده و در هر لحظه قادر است تعداد مخاطبانتان را زیر و رو کند. از همین روی است که بنگاه‌های تبلیغاتی و شرکت‌های بزرگ جهان، همواره به دنبال استخدام طراحان و عکاسان خلاق بوده تا با بهره‌گیری از ایده‌های خاص و خلاقانه‌شان، در یک لحظه انقلابی را در بازاریابی محتوایشان ایجاد کنند.

حتما بخوانید :  تبلیغات اینترنتی چیست؟ - انواع تبلیغات اینترنتی

با ما همراه باشید… در ادامه به بررسی چندین عکس تبلیغاتی جالب توجه و تأثیرگذار بین المللی خواهیم پرداخت.

اهمیت تصاویر در تبلیغات اینترنتی

عکس تبلیغاتی شماره (۱) مربوط به تأثیر کلام و بیانیه‌ها در بروز حوادث و کشتار است که با جمله «کلمات، قاتل جنگ هستند» تأثیرگذاری قابل توجهی را در سطح بین الملل در پی داشته و بارها در پلاکاردها و بنرهای اعتراض آمیز معترضین به جنگ مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغ خلاقانه شماره (۲) مربوط به شرکت موادغذایی حیوانات خانگی است که به شکلی جالب توجه و تنها با عنصر خلاقانه‌ی رد پا، رشد و قدرتمندی و هیکل بزرگ شده‌ی حیوان را بعد از مصرف این موادغذایی حیوانات خانگی نشان می‌دهد! عکسی تبلیغاتی که قادر است بدون بیان کلمه‌ای، همه‌ی نگاه های مخاطبان و رقبا را در بازاریابی محتوا همراه با یک لبخند به خود معطوف کند!

عکس تبلیغاتی شماره (۳) مربوط به یکی از بنیادهای سلامت جهانی است که در نکوهش استعمال سیگار طراحی شده است و با پیام «کشیدن هر نخ سیگار = یک شلیک گلوله به خود!»، طرح گرافیکی موثر و جالب توجهی را با خود به همراه دارد.

چرا باید در تبلیغات تصاویر خوب بزاریم

عکس تبلیغاتی شماره (۴) مربوط به شرکت تولید سس «New King» است که برای محصول جدید خود که سس کچاپ بسیار تند می‌باشد، پیشنهاد خلاقانه به همراه داشتن حجم عظیمی آب در ازای مصرف یک عدد سس تند را به مشتریان خود ارائه داده است؛ پیشنهادی که در عین سادگی خاص بوده، به جهت بازاریابی محتوا به هیچ کلامی نیاز ندارد و همه چیز به طرز جذاب و تأثیرگذاری در قالب عکس تبلیغاتی بیان شده است.

عکس تبلیغاتی شماره (۵) نیز که حاصل یک عکاسی و کار گرافیکی بسیار بامزه و خلاقانه است، مربوط به یک موسسه کرایه اتومبیل می‌باشد که با هوشمندی عکاس و گرافیست و با توجه به کفش کهنه و آسیب دیده (در واقع اشاره به خستگی کفش) که بندهایش را برای نفس کشیدن باز کرده و زبانش را از خستگی بیرون آورده است، به مشتریانش یک پیشنهاد هدفمند می‌دهد:

«آیا از راه رفتن خسته نشده‌اید …؟»

نقش تصاویر در تبلیغات
نقش تصاویر در تبلیغات

عکس تبلیغاتی شماره (۶) مربوط به هتل های زنجیره‌ای هولدینگ B & B است که همراه با یک کار گرافیکی خلاقانه، یک پیشنهاد خوشمزه به مشتریان خود می‌دهد و آن صرف یک صبحانه‌ی راحت، کامل، خوشمزه و البته مقرون به صرفه در تختخواب اتاق اقامتتان در هتل است. عکسی تبلیغاتی که پیشنهاد واضح هتل را از صدها خط نوشتار رپورتاژ آگهی در فرآیند تولید محتوا بی نیاز کرده است!

عکس تبلیغاتی شماره (۷) که چشم‌ها را به بازاریابی محتوای نخ دندان مارک «Colgate» خیره کرده است، به شکلی بسیار خلاقانه تمیز شدن رگه های یک کیوی را پس از نخ دندان کشیدن با این مارک نشان می‌دهد! کار گرافیکی بسیار دقیق و خلاقانه‌ای که به یک امر سخت اشاره دارد و آن جدا کردن دانه‌های بسیار کوچک کیوی بدون برش گوشت میوه است؛ چنانکه به شکل بسیار ماهرانه و دقیقی، خطوط نخ دندان کشیده شده را نیز می‌توان بر روی رگه‌های کیوی مشاهده کرد… و البته لذت برد!

چشم کاربران فضای مجازی را به خود خیره کنید

واقعیتی که نمی‌توان از آن صرف‌نظر کرد، مشخصاَ این است که عمدتاَ کاربران فضاهای مجازی به قصد دیدن در آن حضور دارند و نه خواندن!

این مسئله در نرم افزارهایی چون فیسبوک و اینستاگرام با درصد بیشتری به واقعیت نزدیکتر می‌باشد. به همین خاطر است که در فضایی که میلیون‌ها عکس تبلیغاتی، خبری، هنری و شخصی متفاوت وجود دارد، کار سختی پیش رویتان است و شما بایستی با رعایت استانداردها و به کارگیری چاشنی‌های خلاقیت، به طور ویژه‌ای چشم‌ها را خیره کرده و البته بدرخشید…

حتما بخوانید :  تبلیغات اینترنتی چیست؟ - انواع تبلیغات اینترنتی

بگذارید یک مثالی برایتان بیاورم… یک جمله‌ی عامیانه در هنر معماری می‌گوید که بنایی جذاب و ویژه است که در میان ساختمان های متعدد که از کنارش میگذرید، برای چند ثانیه هم که شده موجب مکث کردنتان شود و محو تماشایش شوید!

داستان در تولید و بازاریابی محتوا نیز به همین گونه بوده و به همین دلیل است که عکس تبلیغاتی شما نیز به عنوان بخش مهمی از فرآیند تولید محتوا، بایستی در میان عکس‌های متعدد آنچنان گیرایی از خود نشان بدهد که برای چند ثانیه هم که شده میلیون‌ها عکس دیگر را از ذهن مخاطب پاک کرده و مخاطب را درگیر خلاقیت، جذابیت و در نهایت مفهوم و پیام خود کند. حالا اگر عکس تبلیغاتی شما آنچنان تأثیری بر مخاطبان متعدد خود داشته باشد که تا مدتها ذهن آنها را درگیر کرده و یک پایگاه وجودی مثبت در وجودشان ساخته باشد و حتی در بهترین حالت عکس تبلیغاتی شما را دست به دست بچرخانند ، بایستی فقط بگویم:

خــوش بــه حــالتــــان… شما به مرکز سیبل یک بازاریابی محتوای موفق و ارزشمند زده‌اید…

حداقل‌ها را در عکاسی تبلیغاتی رعایت کنید

اگر قرار بر عکاسی ساده از محصولات فروشگاه اینترنتیان دارید، پس بایستی به حداقل‌ها در تولید اینچنین عکس‌های تبلیغاتی توجه داشته باشید:

۱) تصویر باید به طور کامل در کادر جای بگیرد؛ چرا که نبود بخشی از کالا در قاب عکس تبلیغاتی، نه تنها به هیچ عنوان از سوی مشتری به منزله‌ی پرسپکتیوی و هنری بودن عکس محسوب نشده؛ بلکه مفهوم کتمان کردن بخشی از قسمت‌های دارای عیب و نقص کالا را به مخاطب می‌رساند!

۲) عکس تبلیغاتی محصول باید کلیت ساختار جنس را به طور کامل نشان دهد.

۳) اگر قرار بر معرفی کلا با تنها یک عکس در صفحه باشد، عکس اصلی از رو به رو و یا به بهترین حالت پرسپکتیو کالا گرفته شود.

۴) به جهت اطمینان هرچه بیشتر و برطرف ساختن شک و شبهه‌های مشتری، چندین عکس از زوایای مختلف با بالاترین کیفیت و قابلیت زوم شدن بر روی جزئیات در کنار محصول قرار دهید. البته که عکس‌های ۳۶۰ درجه از محصول و چرخش اتوماتیک عکس‌ها نیز یکی از راه حرفه‌ای نمایش کالا به شمار می‌رود.

۵) یک خط کش ۳۰ یا ۵۰ سانتی متری و یا یک شاخص مشخص و در دسترس مانند یک عدد خودکار در کنار کالا قرار داده و سپس عکس تبلیغاتیتان را تولید کنید. این کار علاوه بر درج متنی ابعاد و اندازه‌ها، به درک بصری بهتر مشتری از ابعاد کالا کمک نموده و صداقتتان را بیش از پیش به نمایش میگذارد.

نکات کلیدی را به خاطر بسپارید

آنهایی که در کنکور موفقند، صرفاَ از جمله افرادی نیستند که حجم مطالب بیشتری را حفظ کرده‌اند؛ بلکه نکات کلیدی بیشتری را به یاد دارند. بنابراین نکات کلیدی بهره گیری از عکس تبلیغاتی در تولید و سپس بازاریابی محتوا را به خاطر داشته باشید. یادتان نرود که اگر عکس تبلیغاتیتان شدیداَ گیراتر از محتوایتان باشد و یا به عبارتی دیگر تولید محتوایتان ضعیف باشد، مخاطب را از اشتیاق ادامه‌ی مطالعه‌ی رپورتاژ آگهی دور خواهد کرد.

البته اگر هم از آن دسته افرادی هستید که در نوشتن یک محتوای جامع و کامل تنبل هستید، استفاده از عکس‌های تبلیغاتی راه مناسبی برایتان به نظر می‌رسد؛ چرا که با قراردادن یک یا چند عکس تبلیغاتی خلاقانه، جذاب و کارا در خلال محتوا و یا رپورتاژ آگهی، می‌توانید بدون نوشتن، بخشی از تصور ذهنی و دیدگاه‌هایتان را به بهترین، قدرتمندترین و موثرترین شکل بیان کنید.

حالا که دست کمک مارا پذیرفتید، جستجوی عکس تبلیغاتی مناسبتان را شروع کنید…موفقیتتان آرزوی ماست.

نمایش بیشتر

علی صالحی

علی صالحی... معمار و عاشق معماری... تخصص اصلیم در رابطه با طراحی خلاقانه‌ی معماری ساختمان و لند اسکیپ هستش؛ ولی به خاطر علاقه شدید به پژوهش و نگارش، کار تحلیل معماری رو هم به شدت دنبال می‌کنم و مدتی هم هست که به دنیای نگارش در زمینه‌ی مولفه‌های مربوط به سئو محتوا و سئوسایت روی آوردم و با قدرتم ادامه میدم...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا