دیجیتال مارکتینگ

معجزه بازاریابی دیجیتال با تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت شما

معجزه بازاریابی دیجیتال با تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت شما

بسیاری از صاحب نظران بازاریابی دیجیتال، تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت را بسیار حائز اهمیت و بی رقیب می دانند. امروزه تمامی مدیران و صاحبان کسب و کار ها به ضرورت داشتن وب سایت پی برده اند و برای کسب و کار خود وب سایت طراحی نموده اند. داشتن وب سایت یکی از ابزار های مهم در بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ می باشد. بسیاری وب سایت را دروازه ورود کسب و کار ها به دنیای دیجیتال می دانند و مشخص است که فعالیت در دنیای دیجیتال تا چه حد می تواند برای یک کسب و کار مهم باشد چرا که بیشتر مشتریان زمان زیادی را در دنیای دیجیتال می گذرانند. اما اگر برای کسب و کار خود وب سایت طراحی کرده ایم حتما به این مساله مهم پی برده اید که پس از طراحی وب سایت ، اصلی ترین دغدغه رشد و توسعه وب سایت و افزایش کاربران می باشد. برای اینکه به اهداف تعیین شده در برنامه های بازاریابی به ویژه بازاریابی دیجیتال دست یابید، لازم است تا برای افزایش کاربران وب سایت خود برنامه ریزی کاملی داشته باشید.

برای افزایش کاربران سایت و رشد و توسعه آن راهکارهای زیادی وجود دارد که مسلما میزان و زمان تاثیر این راهکارها و البته هزینه آنان با یکدیگر متفاوت است. در این مقاله تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت ، به عنوان یکی از تاثیرگذارترین، سریع ترین و مقرون به صرفه ترین روش ها مورد بررسی قرار می گیرد.

تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت شما از طریق بهبود سئو

تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت می تواند از طریق بهبود سئو شما انجام پذیرد. بر اساس مطالعات انجام شده، بیشتر کاربران فضای مجازی محصول و خدمات مورد نیاز خود را از طریق جستجو با موتور های جستجو فضای مجازی می یابند. اگر به دنبال خرید کالای مشخصی باشید، بی شک در گام اول کالای مورد نظر خود را در موتور جستجو گوگل جستجو می کنید. موتور های جستجو بر اساس پارامترهای مختلفی، صفحات وب سایت ها را اولویت بندی کرده و در نتایج بر اساس اولویت ها، به کاربران پاسخ می دهند. بهبود پارامتر های وب سایت به طوری که در اولویت جستجو موتور ها قرار بگیرید، اصول سئو یا SEO نامیده می شود. سئو برگرفته از عبارت Search Engine Optimization است که معادل آن در فارسی بهینه سازی موتور جستجو گفته می شود.

تاثیر شبکه اجتماعی و سئوی سایت

مشخص است که در اولویت بودن در موتورها تا چه میزان بر رشد و توسعه وب سایت شما موثر خواهد بود. داشتن شبکه های اجتماعی یا فعالیت در این شبکه ها و جذب مخاطب برای وب سایت از این طریق می تواند، تاثیر زیادی در بهبود سئو شما داشته باشد.

تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت از طریق بهبود سئو از دو منظر تاثیر گذاری مستقیم و تاثیر گذاری غیر مستقیم مورد بررسی کارشناسان قرار می گیرد. نمونه هایی از روش تاثیر گذاری مستقیم عبارتند از :

  • تعداد افرادی که برند شما را در شبکه اجتماعی مثل فیس بوک لایک می‌کنند
  • تعداد اشتراک‌گذاری مطالب وب سایت شما در شبکه های اجتماعی
  • تعداد فالوئرها در شبکه های اجتماعی
  • تعداد توئیت ها یا کامنت هایی که وب سایت شما را منشن کرده یا نام برند شما را در آن قرار می‌دهند.
حتما بخوانید :  چگونه یک کمپین تبلیغاتی خوب و تاثیرگذار راه اندازی کنیم؟

تاثیرات غیر مستقیم نیز از عوامل متعددی نتیجه می گیرد که بررسی آنان بیشتر جنبه فنی و تخصصی دارد. در اینجا تعدادی از این عوامل به صورت کلی و تیتروار ذکر می شود.

  • افزایش Inbound Link ناشی از بازدید بیشتر و آگاهی کاربران از برند شما و آدرس سایت شما
  • افزایش نظرات مثبت ناشی از رضایت بیشتر مشتریان یا کاربران
  • کاهش نرخ بانس ریت، افزایش مدت زمان ماندن کاربر در سایت و بازدید دوباره از وب‌سایت شما

تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت شما و SMO

SMO مخفف Social Media Optimization   می باشد و شامل هر فعالیتی است که برای افزایش بازدید از وب سایت یا برای اطلاع رسانی برای یک محصول، خدمات، خبر و … انجام می شود. SMO یا بهینه سازی برای شبکه های اجتماعی تشابه زیادی به سئو دارد اما تفاوت در این است که در بهینه سازی برای شبکه های اجتماعی، محور شبکه اجتماعی است.

در SMO هدف این است که از گستردگی و پر مخاطب بودن شبکه های اجتماعی برای انتشار مطالب مورد نظر، تبلیغات و … که در نهایت منجر به ارجاع کاربران به وب سایت می شود، استفاده گردد. این که چگونه با استفاده از ظرفیت و تاثیر شبکه اجتماعی بر رشد وب سایت خود استفاده کنید، راهکارها و روش هایی دارد که توسط کارشناسان SMO به شما پیشنهاد می شود.

smo service

گام های نخستین برای ایجاد تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت

نخستین قدم که می تواند بهترین اقدام نیز برای ایجاد تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت شما باشد، مشاوره با یک کارشناس SMO است تا بهترین راهکارها را به شما پیشنهاد دهد و یک برنامه ریزی با اولویت بندی برای رشد و توسعه وب سایت شما تدوین نماید. در این مشاوره ممکن است که به شما پیشنهاد شود برای وب سایت خود، شبکه های اجتماعی مختلفی طراحی نماید، راهکاری که میان صاحبان شرکت های بزرگ بسیار رایج است و بیشتر این شرکت ها، شبکه های اجتماعی خود را دارد. ممکن است در مشاوره از شما خواسته شود که از ظرفیت شبکه های اجتماعی دیگر استفاده نمایید.

یک کارشناس SMO ممکن است از سیستم های ارسال خودکار مطلب به شبکه های اجتماعی استفاده نماید یا ممکن است تولید محتوا متنی، ایجاد محتوای گرافیکی ، ویدیوها، تولید طنزها و … را پیشنهاد نماید. با انتخاب استراتژی های مناسب، باید بتوانید کاربران را به اشتراک گذاری مطالب و از همه مهم­تر به بازدید از وب سایت خود ترغیب نمایید.

به اشتراک گذاری مطالب توسط کاربران از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که این نوع تبلیغ، مورد اعتماد بیشتری بوده و در کاهش هزینه های بازاریابی بسیار موثر است.

شناخت مشتری، محورهای فعالیت برای افزایش تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت

حتما بارها شنیده اید که فعالیت در شبکه های اجتماعی در برنامه های بازاریابی شما معجزه می کند و می تواند تحولی بزرگ در تعداد کاربرانی که از سایت شما بازدید می کنند یا مقدار زمانی که در وب سایت شما می گذرانند، داشته باشد اما باید بدانید که تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت شما، مشروط به رعایت اصولی بیشترین تاثیرگذاری را خواهد داشت و حتی انتخاب استراتژی ناصحیح می تواند تاثیرات معکوس داشته باشد. اولین اصل که هرگز نباید از آن غافل شوید، تعیین اهداف، شناسایی مشتریان بالقوه و شناخت مشتریان می باشد. شما باید سلیقه و سبک ایده آل مشتریان خود را بشناسید.

حتما بخوانید :  افزایش رتبه الکسا با شیوه های نوین ! (2020)

در صورتی که دید صحیحی از مشتریان نداشته باشید، حتی ممکن است در انتخاب شبکه اجتماعی مناسب دچار مشکل باشید. برای مثال مخاطب اینستاگرام بیشتر جوانان می باشند و در اغلب موارد مردان تلگرام را به اینستاگرام ترجیح می دهند. شناخت مخاطب شما را در انتخاب راهکار صحیح راهنمایی می نماید.

شناخت مشتری شما را در انتخاب نوع محتوا نیز یاری می نماید، شما بایستی بر اساس نیاز و سلیقه مخاطبان محتوای شبکه اجتماعی خود را طراحی کنید تا در جذب کاربران موفق باشید. بر اساس ماهیت کسب و کارتان نیز محتوای مناسب شبکه اجتماعی شما می تواند متفاوت باشد، در برخی موارد بهتر است محتوای سرگرم کننده برای مخاطب در نظر بگیرید ولی در برخی موارد دیگر مطالب تخصصی و علمی بیشتر مورد پسند کاربر شماست.

پویایی، راز تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت

راز تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت شما در پویایی و برنامه ریزی بلند مدت است. همواره برای بیشترین تاثیر باید محتوای مفید، کاربر پسند اما به صورت مستمر و پویا داشته باشید. استمرار و پویایی شبکه اجتماعی شما تاثیر زیادی بر افزایش تعداد کاربر سایت شما دارد و البته پویایی و استمرار در تولید محتوای سایت نیز بر سئو بسیار تاثیر گذار است.

در تولید محتوای شبکه اجتماعی باید تلاش نمایید، کاربر را به وب سایت خود هدایت نمایید و البته نباید فراموش کنید که در وب سایت نیز شبکه های اجتماعی خود را معرفی نمایید. هماهنگی مطالب میان سایت و شبکه های اجتماعی نیز اهمیت زیادی دارد. باید دقت نمایید مطالب با هماهنگی و منطبق بر زمان بندی در اختیار کاربر قرار گیرد. در صورتی که محصول یا خدمتی را در شبکه اجتماعی معرفی نمایید و کاربر برای استفاده این خدمت یا کسب اطلاعات به سایت مراجعه نماید و مطلب مرتبطی نیابد، احتمال بازگشت او به سایت و شبکه اجتماعی شما بسیار اندک خواهد بود.

پویایی در کسب و کار

ارتباط با مشتریان و جایگاه آن در تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت شما

تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت شما می تواند از طریق ایجاد رابطه دو طرفه میان شما ومشتریانتان باشد. یکی از مهم ترین مباحث در جذب مشتری و وفادار نمودن آنها، ایجاد ارتباط با مشتریان است به طوری که احساس نمایند، نقش زیادی در شکل گیری و قدرت گیری یک برند دارند. شرکت های بزرگ، روش های زیادی را برای ایجاد ارتباط دو طرفه با مشتریان آزموده اند. جالب است بدانید شبکه های اجتماعی یکی از بهترین بستر ها برای ایجاد رابطه دو طرفه است. شما می توانید از طریق شبکه های اجتماعی، نظرات مشتریان خود را در خصوص کیفیت خدمات و محصولات خود بدانید. یک شرکت قادر است به سوالات مشتریان از طریق شبکه های اجتماعی پاسخ دهد. شما می توانید با برنامه ریزی های صحیح، مشتریان را در به ارتباط با کسب و کارتان ترغیب نمایید، این برنامه ها می تواند شامل برگزاری مسابقات و … باشد.

حتما بخوانید :  چرا باید از سیمیلار وب به جای الکسا برای بررسی رتبه سایت ها استفاده کنید؟

انتشار نظرات مشتریان از طریق شبکه های اجتماعی می تواند ضمن جلب اعتماد مشتریان بالقوه، بهترین روش بازاریابی برای کسب و کارتان نیز باشد.

تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت شما می تواند از منظر افزایش رضایتمندی و توجه به نظرات مخاطبان نیز مد نظر قرار گیرد.

اهمیت مدیریت برای افزایش تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت

یکی از مهم ترین مباحث در خصوص تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت، مدیریت شبکه های اجتماعی است. مدیریت صحیح و حرفه ای شبکه اجتماعی اهمیت زیادی بر تاثیر آنان بر رشد وب سایتتان دارد. در صورتی که زمان یا تخصص کافی برای مدیریت شبکه اجتماعی ندارید، اما شبکه اجتماعی را ایجاد نموده و استفاده از آن را در برنامه بازاریابی خود گنجانده اید، لازم است تا به فکر شناسایی و جذب متخصصان این حوزه باشید.

عدم تامین محتوای مناسب و کافی، رکود در شبکه های اجتماعی، عدم پاسخگویی به سوالات و مطالبات کاربران در شبکه اجتماعی می تواند اثرات جبران ناپذیری به کسب و کار شما وارد نمایید. فراموش نکنید استفاده از نیروی متخصص و حرفه ای از جنبه دیگری نیز برای شما اهمیت دارد و آن هم زمان است. رقابت در دنیای دیجیتال بسیار تنگاتنگ و فشرده است و در صورتی که بخواهید راهکار های صحیح و مناسب مدیریت شبکه های اجتماعی کسب و کار خود را از طریق صحیح و خطا بدست بیاورید ممکن است زمان را از دست بدهید و دیگر شبکه های اجتماعی کاربران شما را جذب نمایند.

تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت و ارتقای برند 

بی شک تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت، از منظر ارتقای قدرت و ارزش برند کسب و کارتان برایتان اهمیت دارد. جالب است بدانید از ۷٫۵ میلیارد نفر جمعیت جهان در حدود ۳ میلیارد نفر، کاربر فعال شبکه های اجتماعی هستند پس هرگز نباید کانون جذب مشتری با این وسعت و گستردگی را از دست بدهید. فعالیت در شبکه اجتماعی دیگر یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است و هر روز که می گذرد به اهمیت آن افزوده می شود. به مرور زمان فعالیت کسب و کار ها به معیاری برای اهمیت مشتری برای آنان تبدیل می شود و عدم فعالیت در شبکه های اجتماعی ممکن است تاثیر منفی بر مشتریان داشته باشد.

مهم است میزان تاثیر شبکه های اجتماعی بر رشد وب سایت خود را مورد بررسی و پایش قرار دهید تا راهکار های مناسب را بیابید و البته استراتژی خود را با تغییرات همگام سازید. رغبت مشتریان با مرور زمان نسبت به شبکه های اجتماعی مختلف تغییر می نماید و لازم است این تغییرات از چشم شما پنهان نماند.

فعالیت و تبلیغ در شبکه های اجتماعی تاثیرگذاری زیادی دارند و البته در مقایسه با روش های سنتی هزینه مناسب تری دارد، برای مثال در استفاده از شبکه های اجتماعی بعد مسافت و جغرافیا تاثیری در افزایش هزینه ها ندارد و این می تواند وسعت برنامه های برند سازی شما را به سطح جهانی افزایش دهد، بنابراین از منظر مدیریت هزینه های بازاریابی و برندسازی نیز، شبکه های اجتماعی اهمیت زیادی دارند.

نمایش بیشتر

مهدی ابراهیمی

مهدی ابراهیمی هستم عاشق برنامه نویسی و دنیای وب و دیجیتال مارکتینگ مدیر بخش فنی تسمینو ، امیدوارم تونسته باشم با مطالبم به شما عزیزان کمک کرده باشم :))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن