آموزش سئو

بک لینک اسپم چیست؟ – چگونه از لینک سازی مخرب جلوگیری کنیم؟

اگر در زمینه لینک سازی برای وب سایت تجربه داشته باشید، حتما میدانید که بزرگترین نگرانی برای یک سئوکار، جریمه شدن از طرف گوگل، به دلیل استفاده از لینک های اسپم است. گرچه ساخت بک لینک برای وب سایت در رشد ترافیک و بهبود رتبه سایت، تاثیر چشمگیری دارد؛ اما اگر کوچکترین اشتباهی در حین انجام این کار انجام شود، نتیجه قطعا به ضررتان خواهد بود! به همین جهت مهم است که از به هیچ وجه سراغ لینک سازی مخرب نرفته و وب سایت خود را از لینک های اسپم، پاک کنید!

[lwptoc width=”full”]

با هر بار به روز رسانی هسته گوگل و ارائه الگورتیم های جدید، به هوشمندی این موتور جستجو اضافه میشود. روز به روز گوگل الگوریتم های خود و فاکتورهای رتبه بندی سئو سایت را دقیقتر میکند، تا در رتبه دهی به صفحات، عادل تر باشد! اکنون گوگل به راحتی میتواند کیفیت لینک های خارجی سایت شما را بررسی کرده متوجه “طبیعی بودن” یا غیر طبیعی بودن آنها شود! به عبارت دیگر، گوگل متوجه میشود که شما برای افزایش اعتبار سایت خود، اقدام به خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی کرده اید، یا از طریق محتوای ارزشمندی که در اختیار کاربر قرار داده اید؛ توسط دیگر سایت ها به دیگران معرفی شده اید. بنابراین بهتر است که به “شعور نسبی گوگل” احترام گذاشته و اگر قصد لینک سازی خارجی برای سایتتان دارید، با کمترین رد پا این کار را به طبیعی ترین شکل ممکن انجام دهید.

بیشتر بخوانید :

بک لینک اسپم چیست؟

اسپم یا معادل فارسی آن، هرزنامه، برای بسیاری از ما آشنا به نظر میرسد. زمانی که در حال چک کردن ایمیل های خود هستیم و نگاهی هم به پوشه Spam داریم، با پیام هایی رو به رو میشویم که در ۹۹ درصد مواقع، علاقه ای به دیدنشان نداشته و بدون باز کردن ایمیل، آن را حذف میکنیم.

بنابراین میتوان متوجه شد که لینک سازی مخرب از طریق ساخت لینک های اسپم نیز احتمالا نه تنها نتیجه مثبتی به همراه نداشته؛ بلکه مضر هم هستند. به طور کلی، بک لینک اسپم به لینک هایی گفته میشود که در سایت های نامناسب، به شیوه های غلط ایجاد میشوند. مثلا قرار دادن یک لینک به تنهایی در فروم هایی که هیچ ارتباط موضوعی با سایت شما ندارند.

در این صورت گوگل به راحتی متوجه غیر مفید بودن لینک شده و آن را اسپم یا مخرب در نظر میگیرد. مسئله زمانی به یک دغدغه اصلی تبدیل میشود که فرآیند لینک سازی به این شکل برای وب سایت شما متوقف نشده و گوگل شما را به عنوان یک سایت مجرم شناسایی کرده و در آخر سایت شما را از فهرست ایندکس خود خارج میکند!

هیچ چیز بدتر از این نیست که هزینه و زمانی که برای تولید محتوای با کیفیت صرف میکنید، هیچ وقت توسط گوگل بررسی نشود!

تفاوت بین لینک سازی مخرب و باکیفیت چیست؟

اگر صاحب یک سایت هستید، احتمالا این سوال برایتان ایجاد میشود که چگونه میتوان متوجه شد لینک سازی سایت، اصولی و با کیفیت انجام شده است؟ یا مشخصه های لینک سازی مخرب چیست و چه نشانه هایی دارد؟

یکی از مهمترین نکاتی که هنگام تدوین استراتژی سئو سایت باید در نظر داشته باشید این است که همه چیز باید با کمترین میزان ردپا و بیشترین تاثیرگذاری انجام شود. در این شرایط است که گوگل کلیه رفتارهای شما در فضای وب را طبیعی تلقی کرده و به مرور زمان به اعتبار سایتتان افزوده میشود. از نظر گوگل، تمام لینک های خارجی سایت شما، ارزش یکسانی ندارند. برخی از آنها به شدت موثر بوده و منجر به افزایش اعتبار دامنه شما میشوند. در حالی که برخی دیگر کاملا برخلاف قوانین بهینه سازی موتور های جستجو هستند. بنابراین اگر قصد دارید از استراتژی سئو سایت، نتیجه مثبت بگیرید، باید با تفاوت لینک های اسپم با لینک های باکیفیت، آشنایی داشته باشید.

 1. اعتبار منابع برای لینک سازی

وب سایتی که برای لینک سازی و قرار دادن لینک سایت خود در آن انتخاب کرده اید، بارزترین شاخص کیفیت لینک سازی است. به عنوان یک قاعده کلی ، هرچه اعتبار و کیفیت محتوای سایت پایین تر باشد ، کیفیت لینک گرفته شده هم پایین تر خواهد بود. علاوه بر این، در برخی موارد، به دلیل عدم ارتباط موضوعی دو سایت با یکدیگر، لینک از نظر گوگل بی کیفیت در نظر گرفته میشود.

به عنوان یک قاعده کلی، هرچه که اعتبار دامنه سایتی که از آن برای سایت خود لینک گرفته اید، بیشتر باشد، ارزش لینک برای سایت شما هم بیشتر خواهد بود. در میان انواع سایت هایی که برای گرفتن بک لینک مورد استفاده قرار میگیرند، سایت هایی با پسوندهای .gov و .edu اعتبار زیادی دارند.

 1. هدف از لینک سازی

همانطور که قبلا هم گفته شد، هدف از لینک سازی بهبود اعتبار و رتبه سایت است. اما این کار باید به اندازه ای طبیعی انجام شود، که گوگل متوجه قصد اصلی شما نشود! برخی از لینکها، تنها با هدف افزایش ترافیک سایت ساخته میشوند. در این شرایط گوگل این لینک را به عنوان بک لینک اسپم شناسایی میکند. چرا که هیچ ارزش اضافه ای برای کاربران ندارد.

 1. ساختار لینک

ساختار لینک معمولاً با هدف از ایجاد آن مرتبط است. به عنوان مثال، اگر لینک وب سایت شما در کامنتهای یک وبلاگ، بدون هیچ توضیح اضافه و مرتبطی قرار بگیرد، از نظر گوگل لینک مخرب و اسپم خواهد بود.

 1. نوع لینک

اگر Google متوجه شود که شما در حال استفاده از یک لینک مانند صفحه اصلی در همه سایت های دیگر هستید، قطعا آن را مخرب محسوب میکند. بنابراین به هیچ وجه از یک یا دو لینک ثابت برای لینک سازی در سایت های دیگر استفاده نکنید.

علاوه بر صفحه اصلی، از لینک صفحاتی استفاده کنید که رتبه دار بودن آنها در صفحه اول نتایج گوگل، اهمیت زیادی برایتان دارد.

 1. فرکانس و دفعات لینک سازی

تعداد لینک هایی که در یک روز برای وب سایت شما ساخته میشود، در برخی مواقع نشانه ای از اسپم بودن آنها خواهد بود. خصوصا در شرایطی که چند لینک در یک روز، در یک سایت ساخته میشود. علاوه بر این، اگر یک لینک در یک روز، در چند سایت مختلف مورد استفاده قرار گیرد، به احتمال زیاد اسپم است. لینک سازی طبیعی، به صورت پراکنده در سایت هایی با اعتبار متفاوت، انجام میشود.

تعداد زیادی لینک، از یک سایت در مدت زمانی کوتاه، نشانه ای از لینک سازی اسپم برای گوگل خواهد بود.

تاثیر بک لینک اسپم در سئو

تا به اینجا مشخص شده است که اگر لینک سازی به صورت اصولی انجام نشده باشد، به مرور زمان نه تنها در سئو سایت تاثیر منفی خواهد داشت؛ بلکه به مرور زمان منجر به پنالتی شدن سایت از طرف گوگل میشود. نکته حائز اهمیت این است که اگر این لینکها به موقع از سایت شما پاک نشوند، روز به روز تاثیر منفی آنها، بیشتر میشود. همزمان با از بین بردن لینک های اسپم، به فکر ساخت لینک های با کیفیت باشید. لینک هایی که در آخر منجر به بهبود رتبه سایت شما میشوند.

تاثیر بک لینک اسپم در سئو

جالب است بدانید که گوگل موقع جریمه سایت شما در خصوص استفاده از لینک های بی کیفیت، توجهی به میزان محبوبیت سایت شما در میان کاربران ندارد. اما خبر بد اینکه گوگل قبل از اعمال جریمه هیچ اطلاعیه خاصی در اخیتارتان قرار نداده و مشخص هم نمیکند تا چه زمانی طرد شدن از طرف بهترین موتور جستجوی جهان، ادامه دارد. به همین جهت توصیه میشود که همواره وضعیت لینک های خارجی سایت خود را بررسی کرده و موارد بی کیفیت را از بین ببرید.

اهمیت حذف لینک های اسپم یا مخرب

شایع ترین اثر لینک های مخرب در یک سایت، کاهش رتبه صفحاتی است که از آنها برای لینک سازی استفاده شده است. مسئله ای که معمولا هیچ وبمستری به آن علاقه ندارد! البته در شرایط بدتر، در صورتی که تعداد این لینک ها بیش از اندازه باشد یا سئوکار سایت از انجام این سبک لینک سازی دست برندارد، جریمه بدتری اعمال شده که آن هم حذف شدن از فهرست ایندکس گوگل است!

چگونه متوجه شوم که بک لینک اسپم دارم یا نه؟

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید متوجه شوید سایت شما دارای بک لینک های اسپم هست یا خیر. ۴ مورد از این روشها عبارت هستند از:

 1. خودتان مسئول ساخت آنها بوده اید

بسیاری از افرادی که مسئولیت لینک سازی سایت را به افراد خبره در این کار نمی سپارند، از روشهای معمول مانند ایجاد لینک پروفایلی برای ساخت بک لینک رایگان استفاده میکنند. در ۹۰ درصد مواقع این لینک ها اسپم و بی کیفیت بوده و خسارت زیادی به سایت وارد میکند.

 1. دریافت اعلان خطر از طرف گوگل

سئو منفی یکی از تکنیک های حذف رقیب از صفحه نتایج گوگل است. گاهی اوقات بدان آنکه متوجه شوید، مورد خشم یک رقیب قرار گرفته و به دلیل کارهای مضری که برای سایت شما انجام داده، از طرف گوگل، یک پیغام دریافت میکنید. البته همیشه هم به این اندازه خوش شانس نیستید و هیچ وقت چنین اعلانی از سمت گوگل دریافت نمیکنید.

 1. افت ناگهانی ترافیک سایت

در صورتی که کاملا ناگهانی و بدون هیچ مقدمه ای، متوجه افت ترافیک سایت، خصوصا در مهمترین صفحات سایت شدید، احتمالا جریمه گوگل آغاز شده است.

 1. بررسی لینک های خارجی سایت

بهترین کار، بررسی لینک های خارجی سایت است. از طریق ابزار مختلف، از جمله سرچ کنسول، میتوانید لینک های مخرب را شناسایی کرده و آنها را حذف کنید.

از کجا می توانم لیستی از لینک های خارجی وب سایت خود را پیدا کنم؟

گوگل توصیه می کند که اولین و تنها مکانی که باید برای یافتن لیستی از لینک های خارجی وب سایت خود جستجو کنید ، کنسول است. وارد گوگل سرچ کنسول شده و از منوی سمت چپ، وارد بخش Links شوید. با این وجود میتوانید از سایر ابزارهای کمکی، مانند MOZ و ahref هم برای کاملتر کردن این لیست استفاده کنید. چرا که در برخی موارد، لینک های خارجی در کنسول نمایش داده نمیشوند.

چگونه می توانم تعیین کنم که کدام لینک ها اسپم هستند؟

به هر یک از لینک های خارجی نگاهی بیندازید تا ببینید که از کجا آمده اند. بک لینک هایی که از سایت هایی با اعتبار بالا و مرتبط با موضوع سایت شما ایجاد شده اند را نگهداشته و موارد دیگر را حذف کنید.  اگر پیوندهای شما از هر یک از انواع سایتهای زیر ایجاد شده باشند ، به احتمال زیاد اسپم هستند و باید حذف شوند:

 • سایت هایی با محتوای نامناسب و غیر اخلاقی
 • سایت هایی که توسط گوگل ایندکس نشده اند
 • سایتهایی با هشدار ویروس یا بدافزار
 • سایت هایی که دارای گواهینامه ssl نیستند
 • سایت هایی که عمر دامنه آنها خیلی کم است
 • سایت هایی با ترافیک بسیار کم
 • سایتهایی که تعداد لینکهای خارجی آنها بسیار زیاد است
 • سایتهای بی ربط از لحاظ موضوعی با سایت شما

بهتر است که هر یک از لینک های ایجاد شده را به صورت دستی بررسی کرده و لینک هایی که در قسمت هایی مانند کامنت، سایدبار یا فوتر سایتهای دیگر ایجاد شده اند را حذف کنید.

آموزش حذف بک لینک اسپمی

برای جلوگیری از تاثیر مخرب بک لینک اسپمی روی امتیاز سئوی سایت، باید هرچه سریعتر این لینکها را با استفاده از روشهای گفته شده شناسایی و سپس حذف کنید.

اولین اقدامی که باید انجام دهید، ارتباط با صاحب سایت و اعلام درخواست جهت حذف لینک سایت شما است. گرچه احتمال جواب گرفتن از این روش بسیار کم است و در بسیاری از موارد افراد آن را امتحان نمیکنند، اما این همان چیزی است که گوگل از شما انتظار دارد.

البته، بسیاری از سایتهای اسپمی هم راه ارتباطی درستی نداشته و برقراری ارتباط با صاحب سایت تقریبا غیر ممکن است. مگر آنکه از طریق WHOIS Domain Lookup اطلاعات صاحب سایت را پیدا کرده و از طریق ارسال ایمیل با او ارتباط برقرار کنید.

اما از آنجایی که احتمال پیگیری و دریافت نتیجه مثبت روش گفته شده بسیار کم است، روش دیگری هم جلوگیری از تاثیر چنین لینکهایی روی سئو سایت وجود دارد. شما میتوانید از طریق Disavow کردن لینک، از گوگل بخواهید از ارتباط بین سایت اسپمی و سایت شما صرف نظر کند. در مطلبی که در خصوص آموزش دیساوو کردن لینک برای شما قرار دادیم، در مورد نحوه انجام این کار و بایدها و نبایدهایش اشاره شد. به خطر داشته باشید که استفاده از این روش نیاز به دقت و مهارت بالایی دارد. قبل از آنکه فایل درخواستتان را برای گوگل ارسال کنید، از طریق انواع ابزار آنالیز بک لینک سایت، کیفیت لینک را بررسی کرده و درخواستتان را آماده کنید. پس از ارسال درخواست، صبور باشید؛ پردازش پرونده ارسالی شما زمانبر است. در این مرحله، تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که صبر کنید تا رتبه بندی شما به آرامی بهبود یابد.

نتیجه گیری

در این مطلب در خصوص بک لینک اسپم و تاثیر آن در سئو صحبت کردیم. به طور کلی لینک هایی که از سایت هایی با اعتبار کم و غیر مرتبط از لحاظ محتوایی ایجاد میشوند، لینک مخرب شناخته شده و تاثیر مثبتی در سئو سایت ندارند. به همین جهت مهم است که هنگام خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی، به مواردی از قبیل ساختار و محل لینک، سایت و موضوع آن توجه ویژه ای شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫13 دیدگاه ها

 1. “در ۹۰ درصد مواقع این لینک ها اسپم و بی کیفیت بوده و خسارت زیادی به سایت وارد میکند.”
  از این قضیه مطمئن هستید؟ چون خیلی از سایتهایی که الان بالا هستن توی گوگل لینک پروفایل های زیادی هم دارن!

  1. سلام
   هر نوع لینک سازی ای اگه زیاده روی بشه داخلش برای سایت دچار مشکل میشه و حتی پنالتی
   اگه در فروم ها با کلمه کلیدی اصلی لینک سازی نشه یا خیلی کم انجام بشه یا اینکه سایتتون برند باشه و لینک خیلی داشته باشه مطمئنن بهتون آسیبی وارد نمیکنه
   و همچنین این روش های لینک سازی قبلا واقعا خوب بودن ولی به مرور دارن منسوخ میشن طی آپدیت های جدید گوگل
   البته بستگی به روش لینک سازیتون داره در فروم ها

 2. سلام مقاله خیلی خوبی بود
  من چندین ساله که دارم توی حوزه سئو کار میکنم و سئو سیاه خیلی دیدم انواعش رو که روی سایت هام پیاده کردن

  1. سلام بله تولید محتوا یکی از راههای کاربردی برای لینک سازی سایت ما هست

 3. سلام. ممنونم از مطلب بسیار کاربردی و جالبتون. آیا راهی هست که سایت مخرب به ما لینک نده؟ آیا بعد از دیساو کردن بک لینک های مخرب به تدریج رتبه قبلی سایت برمیگرده؟ چون الان اسپم ها رتبه سایتم رانابود کردن و اگه بخوام مطلب بزارم و به سایتی لینک بدم به نوعی سایت من اسپم به حساب میاد .به نظرتون باید صبر کنم؟ خواهش میکنم پاسخ را به جمیلم ارسال کنید تا اطلاع یابم. ممنونم از توجهتون