آموزش سئو

بهترین شبکه های اجتماعی برای سئو در ایران

سوشال سیگنال و برند منشن، از جمله روشهایی هستند که در بهبود سئو سایت تاثیر دارند. گرچه ارتباط سئو و شبکه های اجتماعی دقیقا مشخص نیست، اما ارتباط مستقیم بین این دو غیر قابل انکار است. اگر روش های مختلف لینک سازی را امتحان کرده و اکنون به دنبال یک راه ساده جهت بهبود رتبه سایت به صورت غیر مستقیم، افزایش آگاهی از برند، افزایش نرخ تعامل با مخاطبان و … هستید، در ادامه این مطلب با موضوع بهترین شبکه های اجتماعی برای سئو همراه ما باشید.

بازاریابی محتوا از جمله موثرترین روشهای برقراری ارتباط با مخاطبان است. اما قطعا میدانید که هر محتوایی در هر رسانه ای، شما را به مخاطب هدف و در نهایت مشتری وفادار نزدیک نمیکند. به همین خاطر، بهتر است که با در نظر داشتن محدودیت بودجه مالی و زمانی، تولید محتوا برای شبکه هایی انجام شود که در استراتژی بازاریابی آنلاین ما، تاثیر مثبت دارند.

بر اساس آماری که از بهترین رسانه های سئو خارجی منتشر شده است، روزانه بیش از ۵ میلیون محتوا در فضای وب منتشر میشود. اما آیا تمامی این محتواها در صفحه نتایج گوگل نمایش داده میشوند؟ چه چیزی باعث میشود که شما نسبت به رقبایتان برای گوگل متفاوتتر به نظر برسید؟ آیا تصور میکنید که استراتژی سئو تنها به سئو تکنیکال، سئو محلی و یا لینک سازی خارجی ختم میشود؟

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو چیست؟

همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد، تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو مستقیم نیست، اما لینکهایی که در رسانه های مختلف به اشتراک میگذارید، بدون شک بر افزایش آگاهی از برند موثر است. برخی از مهمترین تاثیرات سوشال مدیا بر سئو عبارت هستند از:

 • افزایش ترافیک ارگانیک سایت
 • افزایش آگاهی از برند
 • افزایش اعتبار برند میان کاربران
 • افزایش بازدید مطالب
 • افزاش نرخ تعامل

لازم به ذکر است که اشتراک گذاری مطالب وب سایت از طریق آیکون های به اشتراک گذاری که در اکثر وبسایتها وجود دارد، تمام آن چیزی نیست که به آن نیاز دارید. زمانی که محتوای شما درون شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک گذاشته میشود، سیگنالی از طریف رسانه ها برای موتورهای جستجو ارسال میشود که قطعا به نفع سئو سایت شما خواهد بود.

جالب است بدانید بر اساس مطالعاتی که توسط CognitiveSEO انجام شده است، گزارشی از لایک، اشتراک گذاری و نظرات هر پست در شبکه های اجتماعی، در اختیار موتورهای جستجو قرار میگیرد. سپس از این اطلاعات برای رتبه بندی وب سایت استفاده میشود.

چرا شبکه های اجتماعی برای سئو مهم هستند؟

تولید محتوای هدفمند و درست مطابق با پرسونای مخاطب، باعث برقراری ارتباط موثر با آنها میشود. در نتیجه چرا نباید از این ارزشی که ایجاد شده به سود شما استفاده شود؟

حتما بخوانید :  الگوریتم رقص گوگل چیست ؟ و تاثیر آن در سئو

تصور کنید محتوایی که به نیاز مخاطب هدف شما به طور کامل و دقیق پاسخ میدهد، در زمان درست در اختیارش قرار گیرد. این مسئله باعث میشود که محتوای شما توسط فالوورهایتان در هر شبکه ای با دیگران به اشتراک گذاشته شود. در نتیجه مخاطب با محتوای شما درگیر شده و این همان افزایش نرخ تعامل است.

برخی از انواع محتوایی که باعث افزایش ترافیک و نرخ اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی می شوند، عبارت هستند از:

 • محتوای وبلاگ
 • فیلم های آموزشی یا فان
 • اینفوگرافیک
 • پادکست

ترفندهای افزایش تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو

 • به اشتراک گذاری مطالب مفید در شبکه های اجتماعی.
 • استفاده از انواع روشهای مختلف که به جذابیت بیشتر محتوای شما کمک میکنند.
 • ارائه اطلاعات کامل در مورد کسب و کار در بخش بیو سوشال مدیا. (اطلاعات کامل به ایندکس شدن صفحه شبکه اجتماعی شما و نمایش آن در صفحه نتایج گوگل کمک میکند.)
 • کیفیت محتوا، اعتماد افراد را به برند شما جلب میکند.
 • سرعت ایندکس مطالب و رتبه گرفتن محتوا از طریق اشتراک مطالب در شبکه های افزایش می یابد.

آیا فعالیت در شبکه های اجتماعی یکی از فاکتورهای رتبه بندی گوگل است؟

آیا فعالیت در شبکه های اجتماعی یکی از فاکتورهای رتبه بندی گوگل است؟

باز هم میگوییم، فعالیت در شبکه های اجتماعی، یکی از عناصر اصلی در رتبه بندی سئو سایت نیست! خصوصا فعالیت های کوتاه مدت و یا نامنظم! مسئله اصلی، تاثیر فعالیت در شبکه های اجتماعی به صورت منسجم و مداوم بر سئو سایت است.

گرچه شبکه های اجتماعی یکی از فاکتورهای اصلی رتبه بندی موتورهای جستجو نیستند، اما به دلیل لینک و ارتباطی که با موتورهای جستجو دارند، به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار به صورت غیر مستقیم در نظر گرفته میشوند.

سیگنالهایی که از طرف شبکه های اجتماعی برای گوگل ارسال میشوند، به تقویت فاکتورهایی که گوگل برای ربته بندی سایت نیاز دارد، کمک میکند. بنابراین از این طریق است که میتوانید با تولید محتوای جذاب و کاربردی، توجه موتورهای جستجو را به خود جلب کنید.

بهترین شبکه های اجتماعی برای سئو کدامند؟

با توجه به موارد گفته شده در خصوص سوشال سیگنال، نوبت به معرفی شبکه های موثر در سئو رسیده است. اولین موردی که باید بدان اشاره کرد این است که شبکه های اجتماعی معرفی شده در این بخش، به دلیل رتبه های بالایی که در صفحه نتایج (SERP) دارند، برای بازاریابی و سئو ایده آل هستند. پس با توجه به این که نرخ خرید آنلاین از شبکه های اجتماعی رو به افزایش است، بهتر است برای جلب اعتماد مشتریان، فعالیت مداومی در این شبکه ها داشته باشید.

چرا مردم خرید آنلاین از شبکه های اجتماعی را ترجیح میدهند؟

دلیل اصلی این مسئله، پشتیبانی بهتر در مدت زمان کوتاهتر در شبکه های اجتماعی است. علاوه بر این، ارتباطی که از طریق سوشال مدیا با کاربران برقرار میشود، به مراتب موثرتر از رابطه از طریق سایت است.

لینکدین (LinkedIn)

دلیل اصلی استفاده از شبکه های اجتماعی، تبلیغات رایگان از طریق تولید محتوا است. در میان انواع سوشال مدیا، لینکدین اولین شبکه ای است که از طریق آن میتوان به تعداد زیادی از مخاطبان دست پیدا کرد. خصوصا کسب و کارهایی که به صورت B2B فعالیت میکنند. بر اساس بررسی های انجام شده حدود ۹۴ درصد از تجارت های آنلاین در لینکدین فعالیت داشته و ۶۲ درصد از لیدهای این کسب و کارها از طریق همین لینکدین تامین میشود.

حتما بخوانید :  پروفایل بک لینک : با ایجاد حساب کاربری، بک لینک بگیرید

بنابراین، استفاده از LinkedIn برای SEO ایده آل است؛ زیرا به شما کمک می کند تا در نتایج جستجو قرار بگیرید. برای فعالیت موثر در این سوشال مدیا، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. ایجاد یک پروفایل حرفه ای به همراه کلمات کلیدی که برای کسب و کار شما مهم هستند.
 2. تولید محتوا به همراه کلمات کلیدی که قصد دارید در آنها رتبه بگیرید.

مدیوم (Medium)

فعالیت در مدیوم برای برای وب سایتهایی که بخش وبلاگشان بازدید زیادی ندارد، توصیه میشود. برای استفاده از این رسانه، از یکی از ۴ روش زیر استفاده کنید:

 • داستان های شخصی
 • بازنشر مقالات
 • انتشار بخش های اصلی مطالب

در صورتی که هدف شما کسب جایگاه در کلمات کلیدی سخت کسب و کارتان است، میتوانید شانس خود را با تولید محتوا در مدیوم امتحان کنید. گرچه بخش عمده ای از مطالب این رسانه انگلیسی زبان هستند، اما شما هنوز هم میتوانید از ترافیک بیش از ۱۵۰ میلیون در ماه، برای کسب رتبه برتر در صفحه نتایج استفاده کنید.

فیس بوک (Facebook)

فعالیت در فیس بوک و اینستاگرام، تواما باهم قطعا نتیجه خوبی در پی خواهد داشت. این سوشال مدیا که میتوان گفت قدیمی ترین و موفق ترین شبکه اجتماعی است، برای بعد از گوگل و یوتیوب و رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

استفاده از این شبکه اجتماعی برای تمامی کسب و کارها، خصوصا مواردی که به صورت بین المللی فعالیت میکنند، توصیه میشود.

در صورتی که یک فروشگاه آنلاین دارید، میتوانید با ثبت محصولات خودتان در فیسبوک، یک فروشگاه آنلاین جذاب در اینستاگرام داشته باشید. درست مانند دیجی کالا. البته رسیدن به این مرحله به یک تلاش مستمر در تولید محتوا و افزایش فالوور به صورت هدفمند نیاز دارد.

جالب است بدانید که تا قبل از سال ۲۰۰۷، فیسبوک به موتورهای جستجو مانند گوگل، اجازه بررسی برخی از صفحات را میداد. اما در حال حاضر با توجه به تعداد کاربران و موفقیتش، این اجازه برای کلیه صفحات صادر شده است. این بدان معناست که ربات های گوگل و سایر خزنده های موتور جستجو می توانند محتوا را در صفحات آن بخوانند. در نتیجه، هنگامی که کاربران جستجو می کنند، آن صفحات فیس بوک در SERP ظاهر می شوند.

اینستاگرام (Instagram)

اینستاگرام یکی از بهترین شبکه های اجتماعی برای کسب و کارهایی است که در زمینه فروش محصول در حال فعالیت هستند. در حال حاضر در ایران، به دلیل فیلتر نبودن شبکه و عدم نیاز به پرداخت هزینه برای راه اندازی پیج، این سوشال توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

از زمانی که اینستاگرام با استفاده از فیسبوک، قابلیت خرید مستقیم را به امکانات خود اضافه کرده است، میزان بازگشت سرمایه بالقوه برای مشاغل مبتنی بر محصول بیش از هر زمان دیگری است. اگر جمعیت مورد نظر شما زیر ۳۵ سال دارد، اینستاگرام یک معدن طلا است: ۶۳٪ کاربران بین سنین ۱۸ تا ۳۴ سال هستند و تقریباً درصد کاربران زن بیشتر از مردان است.

حتما بخوانید :  ساخت فایل Robots.txt : آموزش کامل و جامع

توییتر (Twitter)

توییتر مشابه با فیسبوک، جزء بهترین شبکه های اجتماعی برای سئو در نظر گرفته میشود. از این شبکه برای به اشتراک گذاری محتوای وب سایت خود استفاده کنید. کافی است لینک محتوا به همراه کلمات کلیدی را درون پست توییتری خود قرار دهید. در این صورت شانس شما برای ایندکس شدن و نمایش در صفحه نتایج گوگل بیشتر میشود.

گرچه این دو شبکه اجتماعی در ایران فیلتر هستند، اما هنوز هم میتوانید از بک لینک قوی که برای سایت شما ایجاد میکنند، استفاده کنید.

پینترست (Pinterest)

فعالیت در پینترست برای کسب و کارهایی که با عکسهای متنوعی سر و کار دارند، به شدت توصیه میشود. کافی است با هر عکسی که منتشر میکنید، یک توضیح جذاب به همراه کلمات کلیدی مد نظرتان در بخش Pin پست قرار دهید.

Quora

گرچه Quora دقیقا یک شبکه اجتماعی نیست، اما بدون شک فعالیت در آن تاثیر شگفت انگیزی در سئو دارد. این رسانه بیشتر شبیه یک فروم سوال و جواب در زمینه های مختلف است. اما شما برای فعالیت در آن، نباید تنها لینک مد نظرتان را بدون هیچ توضیحی در آن رها کنید. چرا که قوانین سخت گیرانه این رسانه، چنین اجازه ای به شما نمیدهد.

پس در پاسخ به سوالات مطرح شده یک توضیح کامل نوشته و لینک خود را مابین توضیحاتتان به همراه کلمات کلیدی مد نظرتان قرار دهید.

نکاتی که برای افزاش تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو باید بدانید

بهینه سازی پروفایل شبکه های اجتماعی

کاربران برای اینکه با شما ارتباط برقرار کنند، بدون شک پروفایلتان را بررسی خواهند کرد. پس اطلاعات تماس، از جمله تلفن، آدرس، سایت و … را حتما در نمایه انتخاب کنید. بهتر است که بخشی از توضیحات پروفایل شما، شامل کلمات کلیدی اصلی کسب و کارتان باشد. با بهینه سازی پروفایلتان، شانس ایندکس شدن پروفایلتان توسط موتورهای جستجو بیشتر میشود.

بهینه سازی تصاویر برای سئو و شبکه های اجتماعی

پیش از این در مورد سئو تصاویر و نکاتی که در این مورد باید رعایت کنید، مطلبی برای شما آماده کرده ایم. در میان انواع روشهای تولید محتوا، عکس و اینفوگرافیک تاثیر بیشتری در مخاطب خواهد داشت. جالب است بدانید که مغز انسان میتواند حدود ۳۶۰۰۰ تصویر را ۶۰۰۰۰ برابر سریعتر از انواع دیگر محتوا پردازش کند. علاوه بر این، از محتوای عکسی و متنی به ترتیب حدود ۸۰ الی ۲۰ درصد از محتوا در ذهن انسان باقی میماند.

بنابراین استفاده از عکسهای جذاب با متن نوشته را در استراتژی تولید محتوایتان جای دهید. فراموش نکنید که بارگذاری و نمایش عکس و فیلم در شبکه های اجتماعی، حجم زیادی از اینترنت کاربران را به خود اختصاص میدهد. پس این نوع محتوا را به گونه ای بهینه کنید که سرعت نمایش آنها برای کاربران بیش از اندازه طولانی نشود.

نتیجه گیری

بهترین شبکه های اجتماعی برای سئو در ایران، به دلیل محدودیت هایی که وجود دارد، طبیعتا به اندازه سایر کشورهای خارجی نیست. با این وجود توصیه میشود به دلیل سوشال سیگنال قوی رسانه های معرفی شده، استفاده از سوشال مدیاهای معرفی شده را پشت گوش نیاندازید. فراموش نکنید که با استفاده از این ابزارها، سرعت ایندکس مطالب در گوگل و ترافیک ارگانیک سایت، رشد چشمگیری خواهد داشت.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا