0

بروز رسانی محتوا و میزان اهمیت آن در سئو‌ سایت یک تصمیم داغ و حیاتی

در هر لحظه هزاران مقاله و محتوا به موتور جستجوگر گوگل اضافه می‌شود و این بدین معناست که حفظ کیفیت و جایگاه در عصر انفجار اطلاعات، موضوعی بسیار دشوار و پیچیده می‌باشد.

بنابراین تا گرم مطالعه هستید، شما همین حالا باید یک تصمیم داغ و حیاتی و البته سنجیده بگیرید.

که آیا می‌خواهید به هر قیمتی تمام محتواهایتان را در سایت حفظ کنید و یا در طرف مقابل می‌خواهید همواره به روز بوده و در رده‌های بالایی گوگل قرار بگیرید؟؟

پر واضح است که اگر می‌خواهید کیفیت محتوایی و کمیت رنکینگ را به طور همزمان داشته باشید، بایستی دست‌ها را شسته، همکارانتان را به خط کرده، لوازم جراحیتان را آماده کنید و دست به عمل جراحی به روز ‌سازی محتوا در سئو سایتتان بزنید… اما چگونه…؟!

ما چندین راه را در جهت بروز رسانی محتوا در سئوی سایت به شما پیشنهاد می‌کنیم:

حذف مطالب و محتوای کهنه

بسیاری از مطالب و کتب در رابطه با فرضیات مربوط به موضوعی خاص در یک بازه زمانی منتشر شده‌اند که با دستیابی به نتایج و اطلاعاتی جدیدتر توسط شخص مولف و یا افراد دیگر، آن محتویات به طور کلی رد یا اصلاح شده‌اند. این اتفاق می‌تواند بارها و بارها برای محتواهای موجود در یک سئو سایت اتفاق بیفتد؛ بنابراین چندین فرض را برای دقت عمل بیشتر بررسی می‌کنیم:

حذف محتوا

عدم جذابیت محتوا :

اگر راجع به یک مبحث که زمانی موضوعی جدید و نو به شمار می‌رفته، تولید محتوا کرده باشیم و آن مطلب در حال حاضر هیچ جذابیت و دنبال کننده‌ای نداشته باشد، بنابراین عمل بروز رسانی هم برای چنین محتوایی بی‌فایده بوده و این مطلب کهنه برای دستیابی به کیفیت حداکثری محتوایی سایت، بایستی حذف شود. به این نکته نیز باید توجه داشت که تشخیص بی‌اهیمت بودن و جذابیت نداشتن یک محتوا، مبحثی پراهمیت است که به تسلط و به روز بودن اطلاعات فعال و نگارنده بستگی خواهد داشت.

دوری از اطلاعات کم‌اهمیت و فراوان:

اگر موضوعی تا حدود کمی همچنان بر سر زبان‌ها باشد و تولید محتوایی که شما سابقاَ انجام داده‌اید به گونه‌ای باشد که ده ها محتوای نسبتاَ مشابه آن را بتوان در دیگر سایت‌‌ها مشاهده نمود، شما با چالش خاصی مواجه می‌شوید؛ بدین گونه که یا باید با یک تفکر عمیق و نوشتار باکیفیت، آستین‌ها را بالا زده و دست به یک بروز رسانی عمیق در رابطه با آن محتوا بزنید و یا به افزایش کیفیت محتواهای موجود فکر کرده و با دوری جستن از اطلاعات کم اهمیت، محتوای کهنه را حذف کنید.

تولید محتواهای اشتباه:

راحت ترین چالشی که با آن رو به رو خواهید بود، برخورد با با محتواهای اشتباه موجود در سایتتان است. به عنوان مثال ممکن است شما در زمان بروز یک رویداد و یا در رابطه با پیش بینی یک پدیده یا موضوع تولید محتوا کرده باشید و یا با گذر زمان، تغییر شرایط و یا اشتباهتان در تولید محتوا را مشاهده کرده باشید و این بیم وجود داشته باشد که با ارائه یک سلسله اطلاعات اشتباه، مخاطبان آگاه و مسلط به اطلاعات روز را از خود دور سازید.

شک نداشته باشید که چنین محتوایی را همین حالا بایستی حذف کنید!

ترکیب محتواها

بگذارید برای درک بهتر موضوع، یک مثال مناسب را برایتان به کار بگیرم…

شما در رابطه با یک موضوع، محتوایی بسیار خوب اما قدیمی دارید و بر اساس دستیابی به اطلاعات و تجربیات جدید، توانایی تولید محتواهای ویژه، خاص و جدیدتری را نیز در رابطه با همان موضوع دارید. از سویی دیگر، تنور این موضوع همچنان داغ است و یک مقاله کم‌نقص می‌تواند به افزایش قابل توجه کیفیت محتواهای سایتتان و بازدید از آن منجر شود… نظرتان چیست؟

مشخصاَ ترکیب محتواهای قدیمی و نو می‌تواند بهترین روش در خلق یک محتوای ویژه و کامل و کم‌نظیر باشد. این اتفاق به خودی خود می‌تواند جنبه‌های بروز رسانی و حذف محتوای قدیمی را هم در بر گرفته و علاوه بر زدن سه هدف با یک تیر، به سئومحتواهای سایت هم نظم مناسبی ببخشد.

ترکیب محتوا

بروز رسانی محتوا

اگر به دنبال داشتن یک مقاله و یا محتوای به روز و پرمخاطب هستید، حتماَ به این نکته توجه داشته باشید که مقاله‌تان عاری از داده‌های اطلاعاتی کهنه و قدیمی و گاهاَ «حوصله سر بر!» باشد. البته که گاهاَ می‌توانید در بروز رسانی یک موضوع، به استعاره از یک مطلب قدیمی کمک گرفته و برداشت‌هایی داشته باشید اما این مستلزم آن است که مخاطب، داده های قدیمی را در متن مقاله و یا محتوا مشاهده و احساس نکند.

همچنین اگر مقاله‌ای با محتوای ویژه و خاص دارید و همواره به پرمخاطب و پربازدید بودن آن اطمینان دارید، می‌توانید آن را با درجه اهمیت ویژه تر از دیگر مقالات قرار داده و مطالب مرتبط با محتوای جدیدتر را به آن لینک کنید.

چرا داشتن یک یا تعدادی محتوای کامل بهتر است؟

جای دوری نروید…خودتان را تصور کنید… شما به عنوان یک کاربر سئو سایت به دنبال یک محتوای کافی با خوانایی مناسب در رابطه با موضوع مدنظرتان هستید. از یک سو در یک سایت با انبوهی از مطالب مرتبط با موضوعتان مواجه هستید که با توجه به مولفه سرعت در عصر حاضر، بایستی بخش عمده‌ای از زمان خود را صرف یافت مقاله‌ای مناسب کنید که این مستلزم مطالعه تمامی مقالاتی است که در آن کوهی از مطالب تکراری و هجو دیده می‌شود. از سوی دیگر به سایتی دسترسی پیدا می‌کنید که یک یا چند مقاله‌ی جامع و کامل و به روز سازی شده، همراه با تحلیل و بیانی شیوا در آن موجود است.

شما انتخابتان کدام است…؟؟؟

مسلماَ حالت دوم را انتخاب خواهید کرد؛ چرا که در کمترین زمان ممکن، به حداکثر خواسته‌تان دسترسی پیدا خواهید کرد. از آن گذشته، وجود مقالات متعدد کم کیفیت در رابطه با یک محتوا، علاوه بر تحت الشعاع قرار دادن مقالات باکیفیت یک سئو سایت و از بین بردن اصل اولویت بندی کیفی، الگوریتم‌های گوگل را نیز به استفاده پر تکرار از مطالب و واژگان تکراری و حدس در رابطه با سیستم کپی‌کاری دائمی یک سایت، مشکوک می‌سازد که می‌تواند عواقب ناگواری را در راستای افت رنکینگ و اعمال جرائم برای سایت در پی داشته باشد.

محتوا

خواندن ذهن کاربر جستجوگر

نکته ای که به صورت مشترک در تمامی روش‌های بهینه سازی محتواهای یک سئو سایت به ان اشاره داشتیم، بهره‌گیری از مطالب کامل و جامع، در عین به روز بودن، شیوایی مطالب و پرهیز از تکرار بود؛ اما حالا شاید وقت آن است که یک گام متفکرانه به عقب برداریم…

سوالی که در گام عقبتر مطرح است، این است که «پیش از تمامی بروز رسانی‌ها و ترکیب محتواها، در ذهن کاربر برای جست و جو چه می‌گذرد…؟!»

این سوالیست که بسیاری از کارشناسان و فعالان سئو سایت‌ ها را بر آن داشته است که به پیش بینی ذهن مخاطب روی آورده و در واقع تله‌هایی بلند و کوتاه برای شکار مخاطب خود کار گذاشته‌اند؛ بدین گونه که با درک علاقمندی‌ها و نیازهای روز مخاطب و جامعه و با علم به دو روش کلی سرچ کلیدواژگان کوتاه برای مفاهیم کلی و یا جملات با حالت سوال‌گونه طولانی، یکسری کلیدواژگان کلی کوتاه و سوال‌های بلند را در سایت‌ها و بالطبع موتور جستجوگر قرار داده و با خواندن ذهن کاربر، مخاطب را به سمت خود سوق می‌دهند.

شک نداشته باشید که پیش از استفاده از هر روشی، بایستی به نیاز به روزرسانی یک محتوا در جهت برطرف‌سازی نیازها و علاقمندی‌های جامعه آگاهی و اشراف پیدا کنید و سپس در جدالی تنگاتنگ با دیگر فعالان سئو سایت‌‌ ها، ذهن مخاطب را مال خود سازید.

مهمترین نکاتی که برای آپدیت محتوا سایت باید بدانید

قبل از به روز رسانی، وضعیت سئوی سایت را بررسی کنید

قطعا برای افزایش ترافیک ارگانیک سایت، زمان و هزینه زیادی صرف کرده اید. بنابراین اگر افراد نتوانند از طریق موتورهای جستجو مانند گوگل شما را پیدا کنند، هر آنچه که هزینه کرده اید، هدر خواهد رفت. قبل از بروز رسانی محتوا و مشاهده تاثیر آن در وضعیت سئوی سایت، بهتر است که با استفاده از ابزارهای مختلف، وضعیت فعلیتان را بررسی کنید. به عنوان مثال وضعیت ترافیک و جایگاه سایت در کلمه کلیدی به خصوص و صفحه ای که قصد به روز رسانی آن را دارید.

وضعیت رقبای خود را بررسی کنید

رقابت سنجی یکی از مهمترین مراحل تعیین استراتژی سئو و در حالت کلی، بازاریابی است. هر زمان که قصد راه اندازی یا تغییر چیزی را در کسب و کارتان دارید، ابتدا وضعیت رقبا را در همان مورد به خصوص بررسی کنید. با این بررسی، اگر پیش از این نکته خاصی را مد نظر نداشته اید، متوجهش خواهید شد و در به روز رسانی جدید آن را لحاظ خواهید کرد. برای انجام این کار کافی است صفحه سایت رقیب خود را در کلمه کلیدی مد نظرتان بررسی کرده و ببینید از چه عناوین، تصاویر و چه میزان محتوا استفاده کرده اند.

از اینفوگرافیک و عکس در آپدیت محتوا استفاده کنید

گرچه گوگل در میان انواع محتوا همچنان هم به محتوای متنی علاقه بیشتری دارد، اما فراموش نکنید که برای سر و سامان دادن به اوضاع سئوی سایت باید علاوه بر رضایت گوگل، تجربه کاربری را هم در نظر داشته باشید. مطالعه محتوای متنی طولانی بدون تصاویر جذاب و البته مرتبط با متن، قطعا کار مشکلی خواهد بود. علاوه بر این، با استفاده از مواردی همچون اینفوگرافیک زمان ماندگاری کاربر در سایت را افزایش میدهید. پس با استفاده از محتوای تصویری مناسب با یک تیر به دو نشان بزنید.

تصمیم پایانی

می‌خواهم دستتان را بگیرم و با هم به فضاهای مختلف یک خانه برویم.اگر قرار باشد هر روز وسایل و موادغذایی را بدون توجه به مرتب سازی به آشپزخانه اضافه کنم.اگر هر روز کتاب‌ها و لباس‌های جدیدی را بدون مرتب‌سازی به اتاق‌ها اضافه کنم و اگر هر روزه یک دست مبل و ویترین‌های جدیدتر را بدون نظم فضایی و ایجاد ساختار مشخص به سالن و پذیرایی آن خانه اضافه کنم.به راستی چه پیش خواهد آمد؟!

کاملاَ حق با شماست.

در این شرایط با فضاهایی رو به رو هستیم که ارزش و کیفیت مفهومی و بصری پایینی دارند و مشخصاَ از حضور در چنین فضایی اجتناب خواهیم کرد؛ چرا که حتی لوازم با کیفیت جدیدتر نیز تحت الشعاع بی‌نظمی و عدم همخوانی موجود قرار می‌گیرد. بنابراین یا بایستی با نظمی مشخص دست به بروز رسانی و ترکیب اجسام و لوازم بزنیم و یا اجسام قدیمی و به دردنخور کهنه‌تر را پاکسازی کنیم.

حالا همین مثال را به محتواهای موجود در یک سئو سایت تعمیم بدهیم.همه چیز مشخص است.

شما همواره با نظمی قدرتمند و مثال زدنی و با در دست گرفتن یک قیچی، بایستی به باغ محتواهایتان سر بزنید و در حال هرس نمودن محتواهای موجود در آن باشید. گاه با یک تشخیص صحیح و به روزرسانی عمیق و جذاب، گاه با یک ترکیب موزون و مناسب و گاه با دل کندن همیشگی و حذف کردن، همواره در پی حفظ و افزایش کیفیت محتواهای سایتتان باشید؛ اما در این میان مواظب باشید که به ماهیت سایت و سیر تدریجی محتواهایتان برای درک بهتر مخاطب ضربه نزنید!

همین حالا شروع کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *