دیجیتال مارکتینگ

برند (Brand) چیست؟ + رازهای خلق برند قوی

در دنیای امروز، برند سازی حرفه‌ ای و قدرتمند به یکی از مهم‌ترین ارکان موفقیت کسب‌وکارهای مختلف تبدیل شده است، به جرات می‌توان گفت که اگر کسب‌وکاری در قدم‌های اول ابتدایی خود در مسیر بیزینس، به فکر خلق یک برند قدرتمند نباشد، شکست آن حتمی است!

مفهوم برند و برندسازی جهان گسترده و متنوعی دارد، اگر شما نیز تمایل دارید برای گام برداشتن در دنیای جدیدی از کسب‌وکارتان و حرکت در مسیر پیشرفت با رازورمزهای دنیای برندسازی آَشنا شوید تا پایان این مقاله با تسمینو همراه باشید.

برند (Brand) چیست؟ ( موتور اصلی رشد هر کسب‌وکار! )

برند همچون یک شخصیت واقعی در ذهن مشتریان شما ثبت می‌ شود و ویژگی‌ های مثبت و منفی آن می‌ تواند بر قدرت انتخاب و تصمیم گیری افراد جهت خریداری یک محصول یا خدمات تاثیر گذار باشد.

برای اینکه در دنیای بیزینس‌ تان نسبت به سایر رقبا متفاوت دیده شوید و بتوانید تا سال‌های طولانی فعالیت کنید و همچنان خدمات و محصولات‌ تان مشتری و خواهان داشته باشد، باید به فکر برندسازی باشید.

برند یک کسب‌ و کار شامل تمامی ویژگی‌ های ذهنی خدمات و محصولات در ذهن مشتریان آن است، جف بزوس معتقد است مفهوم برند به نظرات مشتریان یک بیزینس در رابطه با آن مرتبط است.

همچنین متخصصین بازاریابی و کسب‌وکار می‌گویند که برند سازی در دنیای کسب‌وکار امروز به موتور اصلی رشد و حرکت بیزینس‌ها تبدیل شده است، هر کسب‌ و کاری در مسیر حرکت خود به فکر داشتن برند قدرت‌مند حرفه‌ای نباشد محکوم به شکست خواهد بود!


بیشتر بخوانید : اگر بدنبال راه اندازی کسب و کار اینترنتی هستید در این مقاله با انواع کسب و کار های اینترنتی آشنا شوید


مزایای برند سازی برای کسب‌وکارها

۱٫ هک شدن نام کسب‌وکار بر اعماق ذهن مشتریان
۲٫ جذب مشتریان جدید
۳٫ خلق مشتریان وفادار برای کسب‌وکارها
۴٫ ایجاد رابطه اعتماد بین مشتری و خدمات یا محصولات
۵٫ داشتن مزیت و درخشش بین رقبا
۶٫ افزایش اطمینان مشتری برای خرید
۷٫ تبدیل مشتریان به بازاریابی کسب‌وکار
۸٫ افزایش ارزش کسب‌وکار

یک مثال از جادوی برند و برند سازی

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که زمان خریداری یک کالای جدید، به علت شناخته شدن اسم شرکت تولید کننده محصول مدنظرتان توسط ذهن‌تان بدون فکر کردن دست به انتخاب و خرید کالای مورد نظرتان به علت داشتن یک پیش زمینه ذهنی مثبت از کالای مورد نظر زدید!

این اتفاق، یکی از معجزات کوچک جادوی برند و برندینگ است که امروزه بسیاری از کسب‌وکارها به کمک آن، مشتریان جدیدی را جذب می‌کنند و روز به روز به تعداد مشتریان وفادار خود اضافه می‌کنند.

بخش‌های مختلف برند را بشناسید!

شاید در ابتدا شنیدن برند مفهوم یک لوگوی ارائه کننده خدمات و محصولات مختلف در ذهن شما تداعی شود اما معنی برند گسترده‌تر این است و از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود، در ادامه با ۴ بخش اصلی ساختار برند آشنا شوید.

محصولات و خدمات

مهم‌ ترین بخش برند محصولات و خدمات ارائه شده توسط یک گروه است، قیمت، تنوع، بازار مشتریان هدف، خدمات پس از فروش، ایده‌های خلاقانه در مسیر ارائه محصولات و خدمت به این بخش مربوط می‌شود.

سازمان

سازمان برند به گروه کارمندان و مدیران فعال کسب‌وکار برند منظر اشاره دارد، گاهی اوقات سازمان می‌تواند در یک بستر فیزیکی شکل بگیرد و گاهی نیز افراد سازمان به صورت دورکاری و آنلاین مشغول فعالیت هستند .

سیستم‌

تمامی بایدها و نبایدهای مسیر حرکت یک کسب‌وکار برای برندسازی به سیستم آن اشاره دارد، هر سازمانی بر اساس نوع خدمات و محصولات خود، راهبردهای مشخص مخصوصی را دارد.

برند سازی چیست و چگونه است؟ (خلق یک برند قوی در ۵ قدم!)

برند سازی چیست

برند سازی یا برندینگ فرایندی طولانی و زمان‌ بر است و می‌تواند تاثیرات عمیق مثبتی از نام و نشان یک کسب‌وکار در ذهن افراد ایجاد کند؛ برای خلق یک برند قوی و معتبر به صبر و حوصله نیاز دارید اما چنانکه در این مسیر ثابت قدم باشید می‌توانید به سادگی با قدرت برندینگ موجی از مشتری‌ پولساز را به کسب‌وکارتان جذب کنید.

در ادامه مراحل خلق یک برند قوی و اثر گذار، در ۶ گام اساسی معرفی می‌شود برای داشتن یک برند قدرتمند، قدم‌های زیر را عملی کنید.

۱٫ مشتریان هدف‌تان را بشناسید

در قدم اول، شناخت درستی از گروه هدفی که بناست به مشتریان محصول و خدمات شما تبدیل شوند پیدا کنید، این کار به شما کمک می‌کند که در فرایند برندینگ روش‌های درستی را پیاده سازی کنید و احتمال موفقیت‌تان را افزایش می‌دهد.

۲٫ محصول و خدمات فوق العاده ارائه کنید

برای خلق یک برند قوی و تاثیر گذار، ارائه محصولات و خدمات در بهترین سطح کیفیت الزامی است، تلاش کنید با بررسی دقیق نیازهای جامعه گروه هدف‌ تان و بررسی رقبا، نوع محصولات و خدم