آموزش سئو

برد کرامب چیست؟ (با خرده نان‌‌های جادویی دنیای سئو آشنا شوید!)

اگر در دنیای سئو فعالیت دارید احتمالا عبارت برد کرامب یا خرده نان‌ و تاثیرات فوق العاده آن‌ بر فرایند سئو سایت، به گوشتان خورده است، Breadcrumb، همچون تابلو راهنمای مسیر یابی کاربران در سایت شما عمل می‌کند.

در صورت پیاده سازی درست این قابلیت، می‌توانید از نتایج فوق العاده آن در سئو سایت و بهبود تجربه کابرانتان، استفاده کنید، در این مقاله ۰ تا ۱۰۰ چیستی برد کرامب و باید و نبایدهای استفاده از آن، ارائه می‌شود، با تسمینو همراه باشید.

برد کرامب (Breadcrumbs) چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

اصولا Breadcrumb، در منوی بالایی سایت، قرار دارد، البته جایگاه آن، بر اساس نوع طراحی و قالب سایت‌ها، متفاوت است؛ Breadcrumb مسیری که کاربر، برای رسیدن به صفحه مقصد، پیموده است را به ترتیب با در برداشتن لینک صفحات قبلی، نمایش می‌دهد.

backlinko.com، در رابطه با برد کرامب، می‌گوید:

در سئو ۲۰۲۱ ، استفاده از برد کرامب، برای گوگل و کاربرانش، بسیار مهم است، شما می‌توانید با استفاده از این ساختار، به صورت خودکار، لینک‌های داخلی مفیدی را در صفحات مختلف سایت‌تان ایجاد کنید، برای داشتن بهترین ساختار سئو استفاده از Breadcrumb  یا همان خرده نان‌ ها را فراموش نکنید.

 

برد کرامب چیست

چرا برد کرامب، به خرده نان معروف است؟

احتمالا افسانه هانسل و گرتل، ۲  خواهر و برادری که برای گم نشدن در جنگل، از ریختن خرده نان‌ها روی زمین استفاده کرده‌اند را شنیده‌اید!
برد کرامب، دقیقا همچون این خرده نان‌های روی زمین در قلب وب سایت شما عمل می‌کند و به کاربرانتان مسیری که آمده‌اند را نشان می‌دهد و از گم شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

انواع برد کرامب، کدام است؟

امروزه سئو کاران، از مدل‌های مختلف برد کرامب، در ساختار سایت استفاده می‌کنند، با محبوب‌ترین مدل‌های برد کرامب، آشنا شوید:

• تاریخچه: مسیر پیموده شده در سایت
• مکان: ارائه راهنمای حضور در مکان فعلی کاربر
• خرید: نشان دادن مراحل مسیر خرید به کاربر
• ویژگی: نمایش ویژگی‌های محصول یا خدمات

مزایای استفاده از برد کرامب برای سئو

امروزه سئو، به یک پازل پیچیده و جذاب، تقسیم شده است که باید به درستی قطعات آن را کنار هم بچینید تا به نتیجه دلخواه، دست پیدا کنید، Breadcrumb نیز همچون یکی از تکه‌های پازل مهم سئو سایت است که برای رسیدن به رتبه‌های برتر، باید آن را در نظر بگیرید، مهم‌ترین مزایای استفاده از برد کرامب، به شرح زیر است.

۱٫ بهبود تجربه کاربری (User experience)

آپدیت‌های اخیر گوگل، نشان داده است که تجربه کاربری خوب، بیش از هرچیزی امروزه برای گوگل و رنکینگ وب سایت‌های اینترنتی، مهم است؛ وجود Breadcrumb، یا همان راهنمای مسیر مشخص و واضح در سایت، موجب می‌شود که کاربر به راحتی، مسیر صفحه‌ای که آمده است را شناسایی کند و دچار سردرگمی در صفحات وب سایت شما نشود.

۲٫ افزایش حضور کاربر (Time on Site)

برد کرامب‌ها بهانه‌های خوبی برای چرخ زدن کاربر در سایت‌شما هستند، پس اگر به فکر افزایش زمان حضور کاربران در سایت هستید نباید پیاده سازی درست Breadcrumb را دسته کم بگیرید.

با کمک برد کرامب، شما دو نشان را با یک تیر خواهید زد! این ساختار بی‌نظیر با افزایش زمان حضور کاربران در سایت‌تان به صورت مستقیم، میزان بانس ریت صفحات را نیز کاهش می‌دهد و همچون یک معجزه برای بهبود صفحات مد نظر شما برای رسیدن به بهترین رتبه‌های موتورهای جست‌وجو عمل می‌کند.

۳٫ محبوب شدن نزد گوگل!

بهتر است بدانید که گوگل، عاشق وب سایت‌هایی است که از داده‌های ساختار یافته منظم جهت راهنمایی برای مسیریابی در سایت استفاده می‌کنند، می‌باشد؛ تجربه نشان داده است که سایت‌هایی توانسته‌اند رتبه بهتری در موتورهای جست‌وجو داشته باشند، اکثرا از برد کرامب استفاده کرده اند.

چطور از برد کرامب، در داخل ساختار سایت، استفاده کنیم؟

برای پیاده سازی Breadcrumb در سایت‌تان، مسیر پیچیده‌ای را در انتظار نخواهید داشت، در ادامه با قرار دادن بردکرامب، در سایت، آشنا شوید.

اگر وردپرسی هستید…

کارتان خیلی ساده است و تنها با نصب یک افزونه، در کمتر از چند دقیقه می‌توانید ساختار دلخواه Breadcrumb را در سایت‌تان پیاده سازی کنید و لذت ببرید، البته توجه کنید که تنها از یک افزونه برای ایجاد Breadcrumb استفاده کنید تا با تداخل، مواجه نشوید.

بهترین افزونه‌های ایجاد برد کرامب در وردپرس

۱٫ Yoast SEO
۲٫ Rank Math
۳٫ Breadcrumb NavXT
۴٫ WooCommerce Breadcrumbs
۵٫ Flexy Breadcrumb

اگر از cms‌های شخصی استفاده می‌کنید….

داستان ایجاد برد کرامب در سایت‌هایی که با وردپرس ایجاد نشده‌اند کمی متفاوت است و باید از دانش کد نویسی برای انجام این کار، برخوردار باشید؛ پیشنهاد می‌شود برای پیاده سازی صحیح Breadcrumb در سایت‌هایی با cms اختصاصی از دولوپر‌ حرفه‌ای کمک بگیرید.

 

آیا مشکلات پیاده سازی برد کرامب، قابل تشخیص است؟

بله! خوشبختانه در سال‌های اخیر، گوگل سرچ کنسول، آپدیت شده است و در صورت اجرای درست Breadcrumb و استفاده از اسکیمای آن در ساختار سایت، شما بخشی به همین اسم در Enhancements سرچ کنسول خواهید داشت که می‌توانید در آن، گزارشی دقیق از وضعیت ارورها و … برد کرامب سایت‌تان، دریافت کنید.

برد کرامب در سرچ کنسول

البته گوگل سرچ کنسول، مشکلات موجود در ساختار Breadcrumb را با تاخیر به شما نمایش خواهد داد و بهتر است برای بررسی سریع وضعیت کدهای Breadcrumb سایت‌تان از ابزار rich results test، استفاده کنید. تنها کافی است url مدنظرتان را با این ابزار تست کنید تا یک بررسی دقیق در سریع‌ترین زمان ممکن دریافت کنید.

چند هشدار مهم‌ زمان استفاده از برد کرامب که نباید از یاد ببرید!

طراحان سایت نابلد، ممکن است به علت نداشتن درک درستی از Breadcrumb، از این ساختار، به شیوه غلطی استفاده کنند و در نتیجه آسیب‌های بدی به ظاهر سایت و تجربه کاربران، وارد کنند، در ادامه با مهم‌ترین کارهایی که نباید زمان پیاده سازی برد کرامب، انجام دهید، آشنا شوید.

۱٫ طولانی نوشتن هر عنوان

هر بخش از Breadcrumb، باید کوتاه و خلاصه باشد و به کاربر صفحه قبلی را یادآوری کند، پس باید از عناوین بلند و گیج کننده، خودداری کنید.

۲٫ عدم استفاده از علائم مشخص

بین کلمات مختلف در ساختار برد کرامب، باید از علامت واضحی استفاده کنید تا کاربر به خوبی مسیر رفت و برگشت خود را درک کند، استفاده از علائمی همچون خط فاصله یا خط عمودی، اصلا پیشنهادات خوبی نیستند، علائمی مثل : > یا فلش‌های ساده، بهترین انتخاب برای عبارات بین Breadcrumb می‌باشند.

۳٫ اصلا نیازی به آن ندارید!

درست است که گفتیم استفاده از برد کرامب، تاثیرات خیلی خوبی در فرایند سئو سایت خواهد داشت اما فراموش نکنید هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد!!! به ماهیت و ساختار سایت‌تان دقت کنید و اگر تصور می‌کنید که بردکرامب، موجب شلوغ شدن بی‌دلیل صفحه‌تان می‌شود و نیازی از کاربر رفع نمی‌کند، بهتر است از آن استفاده نکنید.

سخن پایانی

برای رسیدن به خط ۱ موتورهای جست‌وجو باید بی‌رحمانه از تمامی ترفندها و نکات بهینه سازی سایت استفاده کنید، وجود برد کرامب در سایت، یکی از نکات کلیدی خیلی مهمی است که امروزه بسیاری از متخصصین، آن را نادیده می‌گیرند.

وجود بردکرامب، علاوه بر نقش بسیار مهم در ایجاد ux مناسب برای داشتن بهترین ساختار طراحی سایت، برای سئو سایت نیز نقش ضروری دارد که باید به آن توجه کنید.

شما با استفاده درست از برد کرامب، یک مسیر راهنمای مشخص و واضح برای حرکت کاربرانتان در سایت، خلق می‌کنید، در این مقاله، مهم‌ترین نکات پیرامون Breadcrumb (عنصر حیاتی و لازم برای تمامی سایت‌ها) ذکر شد، اگر خواهان ایجاد بهترین ساختار سئو هستید، استفاده از بردکرامب را فراموش نکنید.

نمایش بیشتر

زهرا امیدی

عاشق تولید محتوا، سئو و دنیای پرپیچ و خم دیجیتال مارکتینگ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا