بانس ریت بالا : 11 دلیل + راهنمای بهبود

آیا بازدیدکنندگان وب سایت شما، بدون انجام اقدام هدفمند مد نظر شما، سایت را ترک میکنند؟ به دنبال راهی جهت کاهش نرخ پرش سایت هستید؟ قبل از هرچیز باید با دلایل بانس ریت بالا آشنا شوید.

[lwptoc]

بانس ریت چیست؟

نرخ پرش سایت، به درصد بازدیدکنندگانی گفته میشود که وب سایت شما را در طول یک session ، بعد از بازدید تنها یک صفحه ترک میکنند و یا دوباره به صفحه نتایج گوگل یا سایت دیگری سر میزند. لازم به ذکر است که باز گذاشتن یک صفحه برای مدت زمانی بیش از 30 دقیقه هم جزئی از بانس ریست صفحه در نظر گرفته میشود.

پس دلیل بانس ریت بالا چیست و چه تاثیری در سئوی سایت دارد؟

بالا بودن مقدار این KPI که با استفاده از ابزار رایگان گوگل آنالیتیکس قابل اندازه گیری است، در نظر بسیاری از افراد یک مسئله نگران کننده است. در حالی که هیچ مقدار ایده آل و یا مطلوبی برای این معیار وجود نداشته و همه چیز به صفحه و نوع فعالیت سایت بستگی دارد. بر اساس مطالعه انجام شده توسط RocketFuel، اکثر وب سایت ها نرخ پرشی بین 26 تا 70 درصد دارند.

  • 25٪ یا کمتر: احتمالا مشکل جدی وجود دارد
  • 26-40٪: عالی
  • 41-55٪: متوسط
  • 56-70٪: بالاتر از حد طبیعی، اما بسته به وب سایت می تواند طبیعی باشد
  • 70٪ یا بالاتر: بد و یا احتمالاً مشکل جدی وجود دارد

دلایل بانس ریت بالا چیست؟

در ادامه به 13 موردی اشاره میکنیم که موجب افزایش بانس ریت سایت میشود. برای هر یک از موارد راه حلی پیشنهاد شده است که اجرای درست و اصولی آنها تا حد زیادی کمک کننده خواهد بود:

دلایل بانس ریت بالا چیست؟

پایین بودن سرعت بارگذاری سایت

سرعت بارگذاری سایت، یکی از مهمترین مواردی است که گوگل برای رتبه بندی نتایج به آن توجه میکند. علاوه بر این، هرچه که سرعت بارگذاری یک صفحه کمتر باشد، نرخ پرش سایت هم بیشتر میشود. چرا که این روزها کاربران بی حوصله تر از آن چیزی هستند که تصور کنید. در نتیجه اگر به فکر بهبود سرعت سایت نباشید، هم رضایت رباتهای گوگل را از دست داده اید و هم کاربران!

زمان ایده آل برای بارگذاری صفحات سایت، کمتر از 3 ثانیه است. برای سنجش وضعیت سرعت سایت، میتوانید از هر یک از ابزارهای زیر استفاده کنید:

  • Google PageSpeed Insights
  • Google Search Console PageSpeed
  • Lighthouse
  • Pingdom
  • GTmetrix

کافی بودن محتوا

گاهی اوقات محتوای شما به اندازه کافی کارآمد است که افراد می توانند به سرعت آنچه را که نیاز دارند بدست آورند و از آن استفاده کنند! گرچه این مسئله یکی از دلایل بانس ریت بالای سایت در نظر گرفته میشود، اما از لحاظ تجربه کاربری، یک دست آورد شگفت انگیز است.

یا به عنوان مثال دیگر، صفحه لندینگی را در نظر بگیرید که هدف از ایجاد آن پر کردن یک فرم کوتاه توسط کاربران است.

برای آنکه متوجه شوید بانس ریت صفحه مد نظرتان نگران کننده هست یا نه، باید به دو فاکتور دیگر، یعنی Time Spent on Page و Average Session Duration هم در گوگل Analytics توجه کنید. در صورتی که کاربر بیش از دو دقیقه زمان در یک صفحه از سایت سپری کند، گوگل متوجه ارتباط درست بین موضوع صفحه و درخواست کاربرد شده و این مسئله را به عنوان یک سیگنال مثبت در نظر میگیرد.

اما در صورتی که به هر دلیلی، نیاز به حضور برای مدت زمان بیشتری در سایت نیست، میتوانید با استفاده از ترفندهای مختلف، مانند قرار دادن چند لینک جذاب و کاربردی در صفحه، کاربر را به ماندن در صفحه و سایت تشویق کنید.

ساخت صفحات نادرست با توزیع نامتناسب

در مورد قبل، به دو صفحه اشاره کردیم که گرچه به تجربه کاربری توجه کرده اند، اما نرخ پرش بالایی دارند. این مسئله مشکلی برای سایت شما به وجود نخواهد آورد تا زمانی که صفحات دیگری در سایت با نرخ پرش پایین داشته باشید. برای بررسی تمام صفحات سایت، وارد گوگل Analytics شده، سپس Behavior و بعد Site Content و Landing Pages را انتخاب کنید. نتایج را بر اساس Bounce Rate مرتب کنید. بانس ریت صفحات را متناسب با نوع محتوایی که دارند، بررسی کنید. اگر با وجود محتوای مکفی از نظر شما، بانس ریست همچنان هم بالا است، بهتر است در خصوص محتوای صفحه تجدید نظر کرده و به دنبال رفع کمبود آن باشید.

استفاده از عنوان و توضیحات متای غیر مرتبط با محتوا

تگ عنوان و متا دیسکریپشن از جمله متا تگهای مهم سئو هستند. نکته ای که هنگام تعیین محتوای این دو تگ باید در نظر داشته باشید، مرتبط بودنشان با محتوای صفحه است. استفاده از عناوین جذاب و گول زننده تنها با هدف افزایش نرخ کلیک سایت، در نهایت موجب افزایش نرخ پرش صفحه میشود!

در صورتی که دلیل بانس ریت بالای سایت این مورد باشد، کار شما ساده است. باید تمامی صفحات را مجددا ویرایش کرده و عنوان صفحه و توضیحات متا را بهینه کنید.

خالی بودن صفحه یا خطای فنی

اگر نرخ پرش یک صفحه بیش از اندازه بالا است و افراد در عرض چند ثانیه صفحه را ترک میکنند، احتمالا یا با خطای 404 رو به رو میشوند یا صفحه به طور کامل برایشان لود نمیشود. برای شناسایی مشکل، میتوانید از محبوبترین مرورگرهای دسکتاپ و تلفن همراه وضعیت صفحات را بررسی کنید. علاوه بر این، برای بررسی مشکل از دیدگاه گوگل هم، وارد سرچ کنسول و بخش Coverage شوید.

برای رفع خطای 404 میتوانید از ریدایرکت 301 استفاده کنید. برای رفع مشکل بارگذاری صفحه هم از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

لینک سازی غیر اصولی

روشهای مختلفی برای افزایش اعتبار دامنه و ترافیک سایت وجود دارد که یکی از آنها، لینک سازی در سایت های دیگر است. در برخی موارد از انکرتکستهای غیر مرتبط با موضوع لینک، تنها با هدف افزایش نرخ کلیک استفاده میشود. این مسئله باعث میشود کاربر روی لینکی کلیک کند که در واقع نیازش را پاسخ نمیدهد. در نتیجه بعد از بارگذاری صفحه، سریعا آن را ترک میکند.

برای رفع این مشکل باید از صاحب سایت بخواهید که لینک شما را حذف کند یا انکر تکست آن را تغییر دهد. در غیر این صورت، باید با استفاده از دیساوو کردن لینک، از تاثیر مخرب این لینک در سئوی سایت جلوگیری کنید. هرچند که دیساوو کردن لینک موجب کاهش بانس ریت سایت نمیشود، اما به گوگل میگوید که عدم ارتباط موضوعی بین این دو سایت را نادیده بگیرد و از محاسبه تاثیر آن صرف نظر کند.

صفحه فرود وابسته یا سایت تک صفحه ای

صفحاتی که با هدف بازاریابی وابسته ایجاد میشوند، معمولا نرخ پرش بالایی دارند. نکته جالب توجه این است که بالا بودن بانس ریت این صفحات در واقع یک سیگنال مثبت است و نه منفی. یا مثلا وب سایتهای تک صفحه ای را در نظر بگیرید که برای معرفی یک اپلیکیشن ایجاد شده اند. چنین سایتهایی نرخ پرش بالایی دارند که اتفاقا به معنای درست بودن همه چیز است.

محتوای بی کیفیت یا بهینه نشده

به همان اندازه که کافی بودن محتوا باعث افزایش بانس ریت سایت میشود، به همان اندازه هم محتوای بی کیفیت موجب ترک سایت توسط کاربر میشود. برای اینکه متوجه شوید محتوای شما پاسخ سوال مخاطب را به بهترین شکل ممکن میدهد یا نه، باید خود را جای او گذاشته و به 10 نتیجه اول صفحه نتایج گوگل نگاه کنید.

در برخی موارد، ممکن است محتوای شما بی نظیر باشد، اما برای کاربران فضای وب و در واقع موتورهای جستجو بهینه نشده است. در هر دو صورت، بروز رسانی محتوا مشکل را بر طرف خواهد کرد.

بد یا ناخوشایند بودن رابط کاربری

آیا با تبلیغات، پاپ آپ و درخواست عضویت در خبرنامه، مخاطب را بمباران می کنید؟ گرچه در دسترس بودن و نمایش مداوم گزینه های CTA یکی از عوامل افزایش نرخ تعامل است، اما گاهی اوقات نتیجه عکس دارد. بنابراین استفاده از پاپ آپهای مختلف، عدم وجود بخش جستجو در سایت و مواردی از این دست، باعث آسیب دیدن تجربه کاربری میشود.

موبایل فرندی نبودن سایت

صفحه نتایح گوگل در دسکتاپ بعضا متفاوت از موبایل است. روز به روز به تعداد افرادی که از گوگل برای جستجو و خرید آنلاین استفاده میکنند، اضافه میشود. بنابراین در صورتی که صفحه برای نمایش در تلفن همراه بهینه نشده باشد، افزایش نرخ پرش سایت قطعی خواهد بود.

عدم استفاده درست از گوگل Analytics

تحلیل درست داده، مهمتر از جمع آوری آن است. در صورتی که کد این ابزار به درستی در سایت قرار نگرفته باشد و یا در بازه های زمانی درست، این KPI بررسی نشود، قطعا نتیجه تحلیل هم اشتباه خواهد بود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *