آموزش سئو

انکر تکست چیست ؟ ۶ ترفند جدید بهینه سازی Anchor Text در لینک سازی

فرقی نمیکند که استراتژی سئو سایت شما سئو کلاه سفید است یا کلاه سیاه، انتخاب انکر تکست یا متن لینک، یکی از مهمترین نکاتی است در بهبود رتبه سایت باید به آن توجه داشته باشید. Anchor Text به متنی گفته میشود که برای لینک دهی، چه لینک داخلی و چه لینک خارجی انتخاب میکند. اگر تجربه نگارش رپورتاژ آگهی داشته باشید، حتما میدانید که برای کسب نتیجه مطلوب از کمپین ریپورتاژ آگهی، انتخاب متن لینک تا چه اندازه در نتیجه کمپین سرنوشت ساز است. در سئو بهتر است که همه چیز را تجربه نکرده و برای بهره مندی از زمان و هزینه ای که صرف بهبود سایت میکنیم، از تجربه دیگران استفاده کنیم. چرا که در غیر این صورت علاوه بر هدر دادن سرمایه، شانس پنالتی شدن از طرف گوگل را افزایش داده ایم! بنابراین ملزم به دانستن مفاهیم سئو هستید میتوانید در مقاله آموزش سئو مقدماتی مارا همراهی کنید.

الگوریتم های گوگل در سالهای اخیر تغییرات چشمگیر و زیادی داشته اند. پیش از این استفاده مداوم و بیش از اندازه از یک انکر تکست، شانس کسب رتبه های برتر در صفحه SERP را افزایش میداد. اما در حال حاضر و به خصوص بعد از ارائه الگوریتم پنگوئن، همه چیز تغییر کرده است. در حال حاضر گوگل نه تنها به کلمات انتخاب شده برای متن لینک توجه میکند، بلکه دفعات استفاده از آن کلمات هم برایش اهمیت زیادی دارد. پس اگر با روشهای بهینه سازی انکر تکست آشنایی داشته و آنها را به خوبی رعایت کنید، شاهد بهبود رتبه سایت در صفحه نتایج خواهید بود.

Anchor Text چیست و چه اهمیتی دارد؟

سئو از بیش از ۲۰۰ فاکتور مهم تشکیل شده است که متن لینک یا Anchor Text یکی از این فاکتورها است. انکر تکست به متنی گفته میشود که برای انتقال کاربر از یک آدرس اینترنتی به آدرس دیگر از طریق کلیک کردن، استفاده میشود. به عبارت ساده، این متن به عنوان لنگرگاهی بین دو مقصد متفاوت در فضای وب مورد استفاده قرار میگرد. مقصد دوم میتواند یک صفحه وب، یک فایل مانند فایل PDF ، یک صفحه از گوگل درایو و … باشد.

اهمیت انکر تکست در سئو

 • متن لینک مهم است چرا که در بهبود تجربه کاربری تاثیرگذار است. کاربر با مشاهده متن لینک شده متوجه خواهد شد که مقصدی در انتظارش است. بنابراین هرچه که انتخاب این متن دقیقتر و صادقانه تر باشد، شانس شما برای افزایش نرخ کلیک از طریق لینک دهی داخلی یا خارجی هم بیشتر خواهد شد.
 • موتورهای جستجو نظیر گوگل با استفاده از متنی که برای لینک انتخاب کرده اید، متوجه موضوع و میزان ارتباط آن با محتوای شما خواهند شد.

ساختار Anchor Text

برای مشاهده متن لینک یا Anchor Text، روی لینک مورد نظرتان راست کلیک کرده و گزینه Inspect را انتخاب کنید.

ساختار HTML تگ انکر تکست

 • تگ انکر: <a></a>
 • لینک مقصد: href = “”

ساختار Anchor Text

۹ نوع انکر تکست و نحوه عملکرد آنها

انکرتکست

برخلاف تصور بسیاری از افراد، گوگل روز به روز پیشرفته تر شده و نسبت به سالهای گذشته، تغییرات زیادی در الگوریتمهای خود ایجاد کرده است. در حال حاضر گوگل متوجه حداقل ۱۰ نوع مختلف متن لینک شده و از آنها برای تعیین رتبه سئو سایت استفاده میکند. در ادامه به ۹ نوع مختلف Anchor Text که هم برای لینک دهی داخلی و هم لینک سازی استفاده میشوند، اشاره میکنیم.

انکر تکست عمومی

متن لینک عمومی به عبارتی گفته میشود که شامل هیچگونه کلمه کلیدی خاصی نیست. در نتیجه کاربر تنها با اعتمادی که به برند شما خواهد کرد روی لینک کلیک میکند، نه اطلاعاتی که شما در اختیارش قرار داده اید. گرچه این نوع انکر تکست در نگاه اول اسپمی و مضر به نظر میرسند، اما بیش از هر نوع متن دیگری مورد استفاده قرار میگرند. از این کلمات معمولا به عنوان فراخوانی به عمل (CTA) استفاده میشود. چند نمونه از این نوع متن عبارت هستند از:

 • اینجا کلیک کنید
 • این وبلاگ
 • ادامه مطلب
 • از اینجا دانلود کنید
 • اینجا
 • درباره نویسنده
 • اطلاعات بیشتر
 • این صفحه

متن لینک برند شده (Anchor Text + اسم برند)

انکر تکست برند شده یکی از بهترین مدلهای لینک دهی است که احتمال اسپمی شناخته شدن از طرف گوگل را به حداقل می رساند. در این نوع از کلمه کلیدی به همراه اسم برند استفاده میشود. البته استفاده از این نوع انکر تکست زمانی پیشنهاد میشود که نام دامنه شما خود شامل یک کلمه کلیدی نباشد! چرا که در این شریایط اوضاع کمی پیچیده شده و گوگل مشکوک خواهد شد. چند نمونه از این نوع متن لینک عبارت است از:

 • به گزارش خبرگزاری فارس
 • تسمینو در وبلاگ خود بارها به این نکته اشاره کرده است …
 • همانطور که خبرگزاری جوان گفته است …
 • … از تسمینو …
 • رپورتاژ آگهی تسمینو

انطباق دقیق انکر تکست (Exact Match Link Text)

در این حالت متن لینک دقیقا مشابه با کلمه کلیدی صفحه مقصد در نظر گرفته میشود. معمولا از این سبک انکر تکست برای لینک داخلی در وبلاگ یک سایت استفاده میشود. گرچه این سبک لینک سازی منجر به بهبود تجربه کاربری میشود، اما استفاده مداوم از آن هم باعث افزایش حساسیت گوگل میشود. چند نمونه از این نوع متن لینک برای وب سایت تسمینو عبارت است از:

متن لینک با انطباق نصفه و نیمه (Partial Match Anchor Words)

همانطور که احتمالا از اسم این نوع انکر تکست متوجه شده اید، در این روش از کلمه کلیدی صفحه هدف با کمی تغییر استفاده میشود. در این روش کلمه کلیدی به همراه چند کلمه مرتبط و جذاب دیگر برای ترغیب خواننده به کلیک کردن استفاده میشود. به عنوان مثال:

 • بهترین ابزار سئو (اگر قصد لینک دهی به صفحه ای با کلمه کلیدی ابزار سئو دارید.)
 • متا تگ های مهم در سئو (اگر قصد لینک دهی به صفحه ای با کلمه کلیدی متا تگ های مهم دارید.)

انکر تکست مرتبط

در این روش از کلمات کلیدی مرتبط با کلمه کلیدی اصلی صفحه مقصد استفاده میشود. با استفاده از این نوع متن لینک، به گوگل کمک میکنید تا درک بهتری از موضوع صفحه و نوع لینک شما پیدا کنند. در نتیجه بهتر است به جای استفاده مداوم از عین کلمه کلیدی و اسپمی به نظر رسیدن، بهتر است از کلمات کلیدی جایگزین و LSI هم استفاده کنید.

 • به عنوان مثال اگر هدف لینک دادن به صفحه ای با کلمه کلیدی “انکر تکست” است، بهتر است در چند مورد از لینکها، از کلماتی مانند “متن لینک” یا ” Anchor Text” هم استفاده شود.

متن لینک تصادفی

همانطور که از نام این نوع Anchor Text مشخص است، هیچ چیز در خصوص متن لینک مشخص نبوده و به صورت تصادفی انتخاب میشود. در این نوع از کلمه کلیدی اصلی یا کلمات عمومی استفاده نمیشود. بلکه از کلماتی که به نوعی با موضوع لینک مرتبط هستند، استفاده میشود. به عنوان مثال:

 • موضوع جدید (برای صفحاتی که به جدیدترین تغییرات سئو اشاره دارد.)

متن لینک بدون عنوان (Naked Link Text)

انکر تکست برهنه فقط یک URL است که از نوار مرورگر در محتوا کپی شده اما قابل کلیک است! معمولا از این نوع لینک برای ذکر منبع در آخر محتوا استفاده میشود. گرچه این نوع Anchor Text از لحاظ زیبایی حرف زیادی برای گفتن نداشته باشد، اما یکی از محبوب ترین شیوه های لینک دهی برای گوگل است! چرا که با استفاده از این نوع لینک، احتمال استفاده از لینکهای اسپمی به ۰ میرسد. برخی از نمونه های این نوع عبارت هستند از:

استفاده از تصاویر (Image Anchor Links)

احتمالا میدانید که استفاده از متن جایگزین (ALT) تا چه اندازه برای سئو تصاویر به کار برده شده در یک صفحه وب مهم است. متن جایگزین یا ALT تعیین شده برای تصاویر همان چیزی است که Google به عنوان متن لینک تصویر می خواند (در این شرایط است که میتوان از عکس به عنوان یک لینک استفاده کرد). استفاده از این شیوه لینک دهی به شدت توصیه میشود. چرا که نه تنها موجب طبیعی تر شده استراتژی لینک سازی شما شده، بلکه اگر درست و اصولی هم انجام شود، در سئو تاثیر مثبتی دارد.

متن لینک Long-Tail یا دم بلند

انکر تکست Long-Tail تا حدی مشابه با متن لینک با انطباق نصفه و نیمه است، با این تفاوت که تعداد کلمات بیشتری دارد. با استفاده از این نوع میتوانید از طیف وسیعی از کلمات، مانند کلمات توصیفی، برند دار و یا عمومی برای لینک دهی استفاده کنید. به همین دلیل است که در برخی از صفحات وب یک جمله به طور کامل لینک شده است.

 • اطلاعات بیشتر در مورد تحقیق نحوه نگار رپورتاژ را در وبلاگ تسمینو بخوانید
 • پنالتی گوگل چیست چطور از آن خارج شویم

بیش از اندازه از انکر تکست با انطباق دقیق استفاده نکنید

همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد، گوگل از متن لینک برای درک موضوع لینک استفاده میکند. بر اساس مطالعات انجام شده، در حال حاضر گوگل بیش از ۷۰ درصد از دامنه هایی که شامل کلمه کلیدی خاصی هستند را درک کرده و در اغلب موارد این نکته یک امتیاز مثبت برای برندها در نظر گرفته میشود. گوگل همواره در حال راه اندازی الگوریتم های جدید و به روز رسانی الگوریتم های قبلی است. بنابراین روز به روز درک گوگل از تکنیکهایی که به منظور بهبود رتبه سایت به کار برده میشود، بیشتر میشود. بنابراین به درک بهتر گوگل کمک کرده و همیشه از یک سری کلمات کلیدی خاص برای لینک دهی، خصوصا در لینک سازی خارجی استفاده نکنید.

امروزه، استفاده دائم از متن لینک با انطباق دقیق یک تابو شناخته شده در جامعه SEO است.

آموزش بهینه سازی انکر تکست برای سئو

در اکتبر سال ۲۰۱۹، آپدیتی از گوگل منتشر شد که در درک رباتها از زبان به کار برده شده، کمک میکرد. گرچه اطلاعات دقیقی در خصوص آپدیتهای گوگل وجود ندارد، اما از آن زمان تا کنون به نظر میرسد که گوگل برای بررسی لینک های یک صفحه، تنها به متن لینک توجه نمیکند. بلکه مفهوم کلمات قبل و بعد از لینک هم توجه کرده و از آنها برای درک موضوع استفاده میکند. بنابراین زمانی که صحبت از “بهینه سازی Anchor Text” میشود، منظور بهینه سازی هم برای کاربر و هم برای گوگل است. مهمترین نکاتی که در این خصوص باید در نظر داشته باشید، عبارت هستند از:

به سایت های اسپمی لینک ندهید

کو سایتیشن (co-citation) یکی از اصول مهم هنگام لینک سازی، خصوصا انتشار رپورتاژ است. کو سایتیشن به معنای استفاده از لینک سایتهای دیگر، در سایت شما است. از این مسئله معمولا به عنوان فاکتوری جهت لینک سازی طبیعی استفاده میشود. اما اگر سایتی که برای انجام این کار انتخاب میکنید رتبه خوبی نداشته و یا مطالب اسپمی منتشر کند، همه چیز به ضرر شما تمام خواهد شد!

در مواردی که مجبور به استفاده از یک لینک اسپمی هستید (به عنوان مثال در شرایطی که قصد رد کردن محتوای لینک را دارید.)، میتوانید از لینک نوفالو استفاده کنید. در این صورت به گوگل گفته اید که قصد ندارید از این لینک برای بهبود سئو سایت خود استفاده کنید.

از انکر تکست مرتبط با موضوع لینک استفاده کنید

گرچه استفاده همیشگی از یک کلمه کلیدی به عنوان متن لینک توصیه نمیشود، اما ارتباط معنای مهمترین اصلی است که هنگام لینک سازی باید به آن توجه داشته باشید. گوگل از Anchor Text برای درک بهتر موضوع یک لینک و اهمیت آن در نتایج جستجو استفاده میکند. از عبارتهایی استفاده کنید که اطلاعات مفیدی در خصوص لینک در اختیار کاربر قرار داده و او را به کلیک کردن روی لینک تشویق میکند.

از انکر تکست های حاوی چند کلمه کلیدی برای لینک داخلی استفاده نکنید

یکی از رایجترین اشتباهاتی که در لینک سازی داخلی بسیاری مرتکب میشوند، این است که از یک متن مشابه برای لینک دهی استفاده میکنند. این ترفند تا جایی که طبیعی باشد در بهبود سئو سایت اثرگذار است. بنابراین بعد از مدتی و برای همیشه غیر طبیعی جلوه کرده و در آخر منجر به پنالتی شدن از طرف گوگل میشود! بهتر است از کلمات کلیدی LSI ، کلمات کلیدی دم بلند و … هم برای لینک دادن به یک صفحه استفاده کنید.

از انواع مختلف انکر تکست استفاده کنید

برای رعایت اصل طبیعی بودن، از درصدهای زیر کمک بگیرید:

 • استفاده از کلمه کلیدی به همراه نام برند: ۳۰٪ تا ۴۰٪
 • استفاده از حالت انطباق نصفه و نیمه: ۳۰٪ تا ۴۰٪
 • استفاده از Anchor Text های عمومی، مرتبط، برهنه، تصادفی، انطباق دقیق: ۲۰٪ تا ۴۰٪

به خاطر داشته باشید که در سئو هیچ چیز به عنوان یک اصل همیشگی نیست. درصدهایی که در این بخش گفته شد، صرفا راهنما هستند. برای درک بهتر موضوع، میتوانید به سایتهای موفق در حوزه کسب و کار خود نگاه کرده و وضعیت آنها را بررسی کنید.

متن اطراف لینک توجه کنید

به ربات های گوگل به چشم یک انسان نگاه کنید! زمانی که یک کاربر در حال مشاهده محتوای سایت شما است، قطعا تنها به انکر تکست صفحه توجه نمیکند. بلکه محتوای قبل و بعد آن را هم مشاهده کرده و در صورت نیاز روی لینک کلیک میکند. یکی از مهمترین مواردی که در بهینه سازی Anchor Text برای سئو باید به آن توجه داشته باشید، محتوای قبل و بعد لینک است. استفاده از Neighbor Content مرتبط برای درک بهتر گوگل از لینک و بهبود تجربه کاربری، الزامی است.

استفاده از متن جایگزین برای تصاویر را فراموش نکنید

استفاده از تگ ALT به چند دلیل برای تصاویر الزامی است:

 • نمایش متن جایگزین در شرایط که تصویر به طور کامل لود نشده است. (بهبود تجربه کاربری)
 • کمک به رباتهای گوگل در مورد درک تصویر
 • استفاده به عنوان انکر تکست

تگ ALT تصویر باید توصیفی باشند و مانند یک جمله طبیعی به نظر برسند. استفاده از کلمه کلیدی تنها به عنوان متن جایگزین، نمونه از تکرار کلمه کلیدی است. یک کلمه کلیدی اصلی را انتخاب کرده و آن را در یک جمله توصیفی درباره تصویر خاص به کار ببرید.

نتیجه گیری

برای کسب نتیجه مطلوب از استراتژی لینک سازی، استفاده درست از انکر تکست الزامی است. استفاده مداوم از یک کلمه کلیدی خاص چه در لینک دهی داخلی و چه خارجی، تاثیر منفی در رتبه سئو سایت داشته و در دراز مدت شانس پنالتی شدن سایت را افزایش میدهد. به همین دلیل است که باید با ترفندهای بهینه سازی Anchor Text برای سئو و بهبود تجربه کاربری آشنا بود و از آنها استفاده کرد. فراموش نکنید که گوگل از متن لینک برای درک بهتر موضوع استفاده میکند. پس به عنوان وبمستر کمک خود را از گوگل دریغ نکنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن