آموزش سئو

انواع لینک : تفاوت لینک هایNoFollow ،Follow ، Sponsored و UGC چیست؟

آشنایی با انواع لینک های گوگل و تفاوتهای هر کدام، یکی از مهمترین مواردی است که قبل از لینک سازی داخلی و خارجی باید بدان توجه داشته باشید. با توجه به افزایش اهمیت فاکتور لینک سازی در سئوی سایت، در این مطلب قصد داریم در مورد تفاوت لینک هایNoFollow ،Follow ، Sponsored و UGC صحبت کنیم.

آشنایی با انواع لینک های گوگل

لینک نوفالو چیست؟

لینک nofollow یکی از انواع لینک های گوگل است که با استفاده از تگ rel=“nofollow” مشخص میشود. این یعنی چی؟ به ساده ترین شکل ممکن، برچسب nofollow به موتورهای جستجو میگوید تا از یک لینک چشم پوشی کنند. URL با این تگ در بهبود رتبه سایت در موتور جستجو تاثیرگذار نیستند، زیرا لینکهای nofollow از PageRank عبور نمی کنند (الگوریتمی که به Google کمک می کند صفحات وب را در SERP رتبه بندی کند).

نظرات متعددی در خصوص تاثی این لینک در سئوی سایت وجود دارد. چرا که گرچه کاربران با استفاده از این لینک به سمت سایت شما روانه میشوند، لینک جوس آن صفر است! با این حال، استفاده از لینکهای نوفالو همچنان هم برای سئو، از منظر افزایش آگاهی از برند، کشف صفحات سایت توسط کاربران و در آخر افزایش ترافیک سایت، الزامی است.

حتما بخوانید :  رایجترین ارورهای سرچ کنسول و روش رفع آنها
چرا باید از لینک نوفالو استفاده کرد
چرا باید از لینک نوفالو استفاده کرد

چرا باید از لینک nofollow استفاده کرد؟

Google در ابتدا مفهوم لینکهای nofollow را برای مبارزه با هرزنامه نظر در سال ۲۰۰۵ اعلام کرد. بنابراین در حالت کلی از این نوع لینک، برای جلوگیری از نقض قوانین گوگل استفاده میشود. معمولا برای لینک هایی که به ارزش محتوا اضافه نمیکنند، از تگ نوفالو استفاده میشود.

لینک اسپانسری چیست؟

مطابق آخرین به روزرسانی Google ، ویژگی sponsored (rel = “sponsored”) به طور خاص برای لینکهایی که ماهیت تبلیغاتی دارند استفاده می شود. پیش از معرفی این تگ، از تگ نوفالو برای پیوندهای پولی استفاده میشد. اما با معرفی این تگ، لینکهای بی ارزش و پولی از هم جدا شدند.

لینک UGC چیست؟

ویژگی UGC (محتوای تولید شده توسط کاربر) ایجاد شده است تا به Google کمک کند تعیین کند کدام لینکها توسط کاربران ایجاد می شود. از این لینک معمولا برای بخش نظرات سایت و در فرومها استفاده میشود.

تفاوت لینک هایNoFollow ،Follow ، Sponsored و UGC چیست؟

قبل استفاده از هریک از انواع لینک های گوگل باید با تفاوت لینک هایNoFollow ،Follow ، Sponsored و UGC آشنا باشید؛ چرا که استفاده نادرست از هریک از آنها، تاثیر منفی در سئوی سایت خواهد داشت.

  • rel=“sponsored” : برای لینکهای تبلیغاتی و مواردی که پول بابتشان پرداخت شده است، از ویژگی sponsored استفاده کنید.
  • rel=“ugc” : از ویژگی UGC برای تمام محتواهای تولید شده توسط کاربر استفاده کنید.
  • rel=“nofollow” : اگر می خواهید به صفحه خاصی لینک دهید اما به هر دلیلی نمی خواهید با آن مرتبط شوید از ویژگی nofollow استفاده کنید.
حتما بخوانید :  سئو تصاویر : 10 نکته برای بهینه سازی تصاویر سایت

برای چه لینک هایی نباید از Nofollow استفاده کرد؟

  • گرچه یکی از روشهای رایج لینک سازی رپورتاژ آگهی و خرید بک لینک است، اما در صورتی که گوگل متوجه پرداخت هزینه برای ساخت لینک شود، قطعا هم سایت مبدا و هم مقصد را جریمه میکند. روشهای مختلفی برای لینک سازی طبیعی وجود دارد، اما بسیاری از سایتها برای آنکه شامل پنالتی گوگل نشوند، لینکهای خروجی سایت را از نوع نوفالو قرار میدهند؛ البته منظور بهترین سایت های انتشار رپورتاژ آگهی میباشد.
  • محتوای برخی از وب سایتها توسط کاربران تولید میشود، به عنوان مثال سایتهایی مانند فروم و انجمنها. این دو نوع سایت، از جمله سایتهایی هستند که برای لینک سازی مورد استفاده قرار میگیرند و طبیعتا تعداد زیادی لینک خروجی دارند. لینکهایی که توسط خود کاربران در سایت قرار گرفته و احتمال اینکه اسپم یا بی کیفیت باشند، وجود دارد. در این شرایط بهتر است که کلیه لینکهایی که توسط کاربران در سایت قرار میگیرند، از نوع نوفالو تعیین شوند.
  • اگر از وردپرس استفاده میکنید، نیازی به نوفالو کردن لینکهای بخش نظرات نیست. چرا که این سیستم مدیریت محتوا به صورت پیش فرض لینکهایی که در بخش کامنت سایت قرار میگیرند را نوفالو میکند. اما برای اطمینان بهتر است از طریق inspect اطمینان حاصل کنید که لینک بخش نظرات نوفالو هستند.
  • گاهی اوقات برای بهبود تجربه کاربری باید از لینک سایتهای دیگر در سایت و محتوای خود استفاده کنید. در این شرایط هم میتوانید لینک خروجی محتوا را از نوع نوفالو تعیین کنید.
حتما بخوانید :  لینک Sitewide چیست و چرا استفاده نکنیم؟

مهمترین صفحاتی که باید نوفالو باشند

 بودجه ای که گوگل برای ایندکس و خزش صفحات در نظر میگیرید، محدود است. در طول زمان، هرچه که فعالیت شما تداوم بیشتری داشته باشد و کاربران ارتباط موثری با سایت شما برقرار کنند، زمانی هم که گوگل برای بررسی تغییرات و ایندکس صفحات جدید به شما اختصاص میدهد، بیشتر میشود. یکی از روشهای افزایش سرعت ایندکس صفحات در گوگل، مدیریت بودجه خزش از طریق فایل نقشه سایت است. با استفاده از نوفالو کردن صفحاتی که ایندکس آنها ضروری نیست، میتوانید زمانی که گوگل برای سایت شما در نظر گرفته است را صرف صفحات مهم سایت کنید. برخی از این صفحات عبارت هستند از:

  • صفحه ورود به پنل کاربری
  • صفحه ثبت نام در سایت
  • صفحه قوانین سایت

صفحات درباره ما و تماس با ما نه تنها حتما باید در سایت وجود داشته باشند، بلکه به هیچ وجه نباید از نوع نو ایندکس یا نوفالو تعیین شوند. یکی از مواردی که باعث افزایش اسپم اسکور سایت میشود، عدم وجود این دو صفحه در سایت است.

نحوه استفاده از لینک های NoFollow ،Follow ، Sponsored و UGC در وردپرس

برای استفاده از هریک از تگهای گفته شده، میتوانید هم از افزونه Yoast و هم از ویرایشگر وردپرس استفاده کنید. افزونه یوست از نسخه ۱۴٫۴ به بعد این قابلیت را دارد تا با استفاده از گزینه ویرایش لینک، نوع لینک را تعیین کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا